третій сезон археологічної експедиції Російського географічного товариства по маршруту Кизил-Курагино відкриється в «Долині царів» - однією з головних визначних пам'яток Туви , Де зосереджена велика кількість стародавніх скіфських поховань. Міжнародний табір з околиць села Еербек переїжджає в Пій-Хемський кожуун, ближче безпосередньо до «фронту робіт». Тут, на березі солоного озера Біле, під керівництвом голови тувинської відділення РГТ Юрія Якушева щосили кипить робота.
Встановлюються намети, буриться свердловина, тестується генератор - територія освітлена і радіофікована, обладнуються волейбольні та футбольні поля, будуються лазня, сцена для табірних заходів - все готується до приїзду гостей.
Проект студентського археологічного табору, ініційованого президентом РГТ Сергієм Шойгу, стартував у червні 2011 року. Школу експедиції за два минулі літні сезони пройшли сотні волонтерів з різних країн світу. Цього року бажання працювати на розкопках виявили понад 1500 осіб . Першу зміну в складі понад 100 осіб чекають в Туві вже 3 червня, а на 5-е заплановано урочисте відкриття табору.
Другий табір експедиції - "Єрмак" - розбитий в Красноярському краї недалеко від села Усинское.
На думку вчених, тувинская Долина царів з глибокої давнини була місцем проживання кочових племен. Поряд з курганами скіфського і наступних часів, археологами виявлено поселення бронзового століття, вік якого - 3-3,5 тисячі років. Судячи зі знахідок кісток домашніх тварин, основним заняттям населення було вівчарство і конярство. стоянки тваринників розташовувалися по берегах озера Білого, яке у віддалені часи було прісним і займало значно більшу територію, ніж зараз.
Історія сенсаційних археологічних знахідок Туви, нагадаємо, почалася в 1974 році. Тоді в Пій-Хемском районі республіки був виявлений курган з похованнями, який назвали по найближчому населеному пункту - села Аржаан. Курган був так багатий знахідками, що місце, де його знайшли, прозвали Доліної царів, по аналогії з єгипетським археологічним городищем Wadi Biban el-Muluk, де було знайдено безліч усипальниць фараонів.
З 1998 року приблизно в тому ж районі розпочалася підготовка до розкопок іншого кургану Долини царів, названого згодом «Аржаан-2». У 2000 році спочатку були зроблені перші розкопки, які дали змогу встановити структуру комплексу. У 2001 році більш ґрунтовні розкопки зробили буквально фурор в археологічному світі -експедіція під керівництвом наукового співробітника Державного Ермітажу Костянтина Чугунова виявила практично не розграбовану могилу з колод сибірської модрини з тілами чоловіки і жінки.
«Аржаан-2» виявився не просто багатим, а надзвичайно багатим курганом. Як пізніше з'ясувалося, чоловік і жінка були царської подружжям. Їх упокоїлися з великою кількістю речей, зроблених із золота, - прикрас, зброї, кінської збруї, начиння, монет, фігурок тварин. Загальна вага знахідок склав більше 50 кг, з них 20 - золоті прикраси. Тільки одна з 20-сантиметрових жіночих шпильок у вигляді оленя на гребінці оцінена приблизно в 2 мільйони доларів. Історична ж цінність колекції не піддається ніякому грошовому вираженню. У кургані «Аржаан-2» було знайдено в цілому близько 11 тис. різних предметів.
Скіфські знахідки і їх місце розташування перевернули існуючі уявлення про європейський походження скіфів, підтвердивши теорію Геродота про їх азіатських коренях. У 2003 році владою Туви вирішено створити державний історико-культурний музей-заповідник «Долина царів». Частина археологічних знахідок була відреставрована фахівцями Ермітажу і в 2007 році вперше виставлена в експозиції «Під знаком золотого грифа: Царські могили скіфів», яка майже рік показувалася в Берліні. У 2008 році за наполяганням голови Туви Шлюбні Кара-оола експонати скіфської колекції (9367 шт., 120 найменувань) були безоплатно передані з Ермітажу в Національний музей Туви.
Сьогодні зал «Золото скіфів», вхід в який особливо охороняється, один з найпопулярніших в експозиції головного музею Туви.
Голова адміністрації Пій-Хемского кожуун Михайло Іусов активно сприяє роботам на місці базового табору. Місцева влада розуміють, що робота міжнародної археологічної експедиції приверне додатково увагу до «Долині царів» і допоможе в популяризації маршруту - музей-заповідник на місці розкопок «Аржаан-2» (в 3 км від озера Біле) в Пій-Хемском кожуун - «золотий зал »з знахідками зі скіфських курганів Долини царів в Національному музеї Туви.