Сергій Кідінну пам'ятає всіх своїх випускників
Уже 38 років існує в Хабаровську дитячий театр-студія «Алий парус». Керує ним заслужений працівник культури Росії, відмінник народної освіти Сергій Кідінну.
Працювати з дітьми він не збирався. Це вийшло випадково. Він навчався в театральному і планував стати актором або режисером. Переддипломний спектакль ставив в Чегдомині, і так склалися обставини, що грали в ньому дев'ятикласники. Він згадує, що хлопці були гнучкими, як пластилін, і з ними було чертовски цікаво працювати.
Потім був дипломний спектакль в хабаровському Палаці піонерів. І коли молодого режисера закликали в армію, діти, з якими він працював, писали йому листи, що нудьгують і чекають з нетерпінням.
- Коли я відслужив, мені було 21. Як і всі в цьому віці, я був пихатий, - згадує Сергій Юрійович. - Мріяв про кар'єру актора, хотів бути знаменитим. Але зайшов до Палацу - діти мене, як побачили, зраділи, повисли на шиї. І це все вирішило. Весь відпустку провів удома, розробляючи програму спеціально для дітей. Відштовхувався від Станіславського, але більше допомогли розробки Михайла Чехова. Так народилася програма «Вчимося грати в театр», яку до сих пір постійно вдосконалюю.
Сергій Кідінну - людина, яка намагається робити все, за що береться, добре і серйозно.
- На 25-річчя наша костюмер Анна Юхимівна подарувала мені листівку, в якій написала: «Якщо ваші плани на рік - сійте просо, якщо на десятиліття - садіть дерева, якщо на століття - виховуйте дітей». Прочитавши ці слова, я остаточно переконався в своєму рішенні, - розповідає Сергій Юрійович.
Перший випуск театру-студії відбувся в 1980 році. С. Кідінну пам'ятає практично всіх своїх випускників поіменно, знає, хто чим займається. І вони після закінчення приходять в гості, спілкуються з нинішніми вихованцями студії. Хтось із них пов'язав життя з мистецтвом, а хтось досяг успіхів в інших областях.
Серед перших випускників студії - Андрій Непомнящий (сьогодні головний художник крайового музичного театру, заслужений художник Росії), Олена Золотих (працює в Самарі головним редактором журналу), Олексій Леонов (начальник управління УВС Центрального району), Денис Желтоухов (заслужений артист Росії, провідний актор музичного театру), Марина Тарасова (викладає в інституті мистецтв сценічну мову), Ілля Козлитин (пілот цивільної авіації). Перераховувати всіх можна дуже довго.
- Я не роблю з хлопців артистів, - каже Сергій Юрійович. - Просто намагаюся допомогти їм стати на крило: повірити в себе, розвинути творчі здібності. Це неймовірно важливо, ким би вони не були в подальшому.
У свої групи Сергій Юрійович набирає дітей дев'ятирічного віку. Він вважає, що у більш дорослих хлопців вже з'являються свої комплекси, свої погляди, є свій світогляд.
- Я не можу це ламати, - пояснює С. Кідінну. - Якщо дитина згоден з моїми пропозиціями з приводу того, як розмовляти, працювати, то ми співпрацюємо. І далеко не з кожною дитиною у мене виходить така співпраця. У справі я фанат, жорсткий і вимогливий. Якщо дитина через деякий час йде, в цьому немає нічого страшного, не ображаюся.
«І драмгурток, гурток по фото ...»
Викладати Сергій Юрійович почав ще в минулому столітті. І як він зізнається, відмінності між поколіннями того часу і сьогоднішнього неймовірні.
- Діти тоді і зараз - як ніби з різних планет. Вони по-іншому дивляться на світ. За часів піонерів всі хлопці були енергійними, правильними до божевілля, жили з гаслом «тільки вперед», - продовжує Сергій Юрійович. - Коли прийшов час перебудови, діти стали «ніякі». Вони взагалі перестали вірити дорослим. Приходили займатися, і я бачив, що всі мої слова сприймаються тільки наполовину. Після міленіуму діти стали дуже цікавими і допитливими. Їм все цікаво: «І драмгурток, гурток по фото, мені ще й співати полювання ...». Коли вони все встигають?
У «Алий парус» приходять абсолютно різні діти. Соціальна нерівність не впливає на взаємини вихованців студії. З самого початку сюди приводили і важких хлопців.
- Зараз вже у мене займається донька одного з таких хлопчаків, - посміхається Сергій Юрійович. - З ним в дитинстві не могли впоратися ні вчителі, ні директор школи. Хлопець став випускником «Червоного вітрила», закінчив Іркутське театральне училище, а зараз капітан поліції.
Були у С. Кідінну і двієчники, і шкільні «клоуни». Та й зараз багато важких хлопців.
- У роботі з такими дітьми треба перш за все виявляти характер і ніколи їм не брехати. Якщо вони відчувають брехню, то просто відкидають тебе - і все. А коли такі хлопці тобі вірять, вони будуть і чути, і розуміти. Тоді і результат буде, - вважає Сергій Кідінну.
Зараз «Алий парус» по праву вважається одним з кращих дитячих колективів в Хабаровському краї. Влітку цього року хлопці стали кращими на IV Всеросійському конкурсі дитячих, юнацьких і молодіжних колективів «Морська перлина». У жовтні брали участь в молодіжному фестивалі в Хабаровську і теж стали його лауреатами.
Поряд з вихованням дітей керівнику театру-студії часом доводиться вирішувати і економічні питання. З 1991 року студія не фінансується. Якщо потрібні гроші на поїздку на фестиваль в інше місто, допомагає міська адміністрація, гроші шукають і батьки підопічних Сергія Юрійовича. Так і викручуються. Ось уже сім років у «Червоного вітрила» немає свого залу, тому не проводяться традиційні колись новорічні ялинки.
Але на всі труднощі і проблеми, з якими доводиться стикатися, Сергій Юрійович дивиться з оптимізмом.
- У моїх руках майбутнє, - говорить він. - Я маю на увазі дітей. А коли думаєш про таке майбутнє - погане швидко забувається. Та й хлопці у відповідь платять тільки хорошим.
Тетяна Щербаченко.
До цієї публікації ще немає коментарів. Увійдіть і додайте перший коментар!
Коли вони все встигають?