Театр, дівчина, аукціон

У Великому театрі показали балет Джона Ноймайера "Дама з камеліями"

У давнього балетного доглядача прем'єра заздалегідь не викликала ентузіазму У давнього балетного доглядача прем'єра заздалегідь не викликала ентузіазму.
Постановці майже сорок років, жанр - мелодрама, музична основа - збірник різних творів Фредеріка Шопена . Лібрето побудовано на наївних і до дірок заношених театром "спогадах", під час яких герої по краях від основної сцени смикають в руках книгу, то капелюшок вже як би померлої героїні, схиляють в тяжких думках голову і активно сумують. Три різних па-де-де головних героїв обожнюють балетні артисти, і з одним з них (як правило, найдраматичнішим останнім) часто виступають на збірних концертах до місця і не до місця. До того ж від Великого театру важко було очікувати відкриттів в цьому популярному балеті світового репертуару, особливо органіки, властивою рідної для хореографа Джона Ноймайера трупі Гамбурга, і поетичності, властивої розкішної "Дамі ..." Паризької опери. Довершував список сумнівів придбаний театром півроку тому надокучливий " Онєгін "Кренк в схожій стилістиці і поставлений років десять ноймайеровскій" Сон в літню ніч ", що виглядало як нудний балет балетовіч. Словом, були, м'яко кажучи, сумніви. Але трупа їх розвіяла впевнено і не без шику.
Перше і головне, чого можна було побоюватися, - артисти більше не намудрували з драматизмом. Цим властивостям Великий грішить часто, приписуючи характер навіть якомусь Рубіну і Смарагду з балету Баланчина. Тут, мабуть, Ноймайєр і його репетитори не дали шансу. Розумниця, психолог, тонкий знавець літератури (і власник кращої в світі приватної колекції артефактів Російських сезонів Дягілєва) Джон Ноймайєр і сам, майже сорок років тому ставлячи виставу, намагався не спекулювати на почуттях, розповідаючи про одну з найбільш гірких людських історій. З тієї ж причини йому не підійшов Верді з його "Травіатою" і готова партитура балету "Маргарита і Арман" з музики Ліста. Ноймайеровскій спектакль запропонував артистам виразну трехактную конструкцію: вона допомогла точно вибудувати музичну підоснову, Шопена, і обмежити акторську відсебеньки.
Логіка розвитку характерів від сцени до сцени бездоганна. Стрижнем вистави залишаються відносини пари, і для їх розвитку існує все інше. Перша зустріч героїв з показаної "театром в театрі" пророчою історією Манон Леско, і пікнік на пленері на заміській віллі, де герої були недовго щасливі, і бал з образливою пачкою банкнот, і чинна прогулянка-ревнощі - все побудовано дуже театрально і логічно, волає до емоцій, які не розповзаючись по формі.
Вибір виставлених в прем'єрні дні трьох соло пар дуже логічний. юна витончена Ольга Смирнова з Артемом Овчаренко немов заздалегідь здогадується про можливий крах життя. зазвичай життєрадісна Євгенія Образцова з Владиславом Лантратова розчаровується на очах, як дівчинка. Але примою ассолюта залишається Світлана Захарова , Точна і впевнена, що знає наперед все, що очікує її героїню в недалекому майбутньому. Чарівна як кішечка в перших сценах і живе втілення горя в фіналі, вона змушує співчувати. Так, в момент її реакції на влаштований Арманом скандал уїдливого глядачеві могла привидітися сцена божевілля Жизелі, але Захарова не блудять. Точно, твердо і виразно вона провела свою Маргариту до трагічних кінця, ні на секунду не перетискаючи з емоціями.
Так, їй дуже пощастило на Армана. Виписаний спеціально для Захарової при великому сприянні самого Ноймайера прем'єр гамбурзького балету Едвін Ревазов виявився еталонним Арманом саме цієї героїні. Кращий Тадзіо з "Смерті у Венеції" перетворився в високого юного красеня нордичного типу з не бозна якою технікою і бездоганним почуттям сцени, і він акумулював всю сверхемоціональность цієї історії. Нервовий, палкий, поривчастий він, схоже, допоміг Світлані Захарової створити одну з кращих її партій. І заодно дуже актуально прозвучати в давно придуманому поєднанні партій, дозволивши чоловікові битися в емоціях, а жінці в будь-якій ситуації зберігати мужність.
Прем'єра підштовхує подумати про те, як парадоксально культурний спектакль окультурює навколо себе простір. Замість багатьох у всю сцену килимів останньої " Сплячої красуні "- вдумлива сценографія і прив'язані до часу дії приглушені тони художника Юргена Розе. Замість емоцій з розмаху, немов липне навіть до кращих зірок Великого - еталонна психологічна опрацювання ролей. У підсумку три великих акту з антрактами, а зяючих пустот в партері не виникло.
І ще. З огляду на довголітнього засилля драмбалета (читати - особливих російських обставин) радіти новому літературоцентричність спектаклю у нас до недавнього часу було непристойно. Ну, не може порядна людина любити багатоактні махину "про любов", вважаючи за краще її короткої безсюжетною одноактівці. Тепер, схоже, неофітський захват вичерпаний і критерій залишився тільки один - ступінь талановитості вистави.


Текст: Лейла Гучмазова
24.03.2014
джерело: http://www.rg.ru/2014/03/24/dama.html