10 вересня 2012 17:00
В цьому році Єкатеринбурзький театр опери і балету святкує віковий ювілей. Це найстаріший театр Єкатеринбурга і один з найстаріших театрів Росії. Він був заснований в 1912 році.
Насправді історія єкатеринбурзького театру почалася задовго до того, як був закладено першу цеглину у фундамент цього розкішного будинку. У сімдесяті роки XIX століття сцена першого міського театру (нині кінотеатр «Колізей») приймала столичні оперні антрепризи. У 1874 році представники місцевої інтелігенції організували Єкатеринбурзький музичний гурток, де власними силами створювали оперні постановки. З 1907 року оперні антрепризи в Єкатеринбурзі стали щорічними. Таке шанування опери змусили тоді міська влада задуматися про будівництво власного оперного театру.
У 1912 році на Дров'яний площі (зараз площа Паризької комуни) було побудовано спеціальне театральну будівлю (зал для глядачів на 1200 місць) на місці дерев'яної будівлі цирку, яке існувало з 1896 року. Міський театр (з 1924 року - Державний оперний театр імені А.В. Луначарського) побудований за проектом пятигорского архітектора В.Н. Семенова за типом відомих Віденського і Одеського оперних театрів.
Театр відкрився оперою Михайла Івановича Глінки «Життя за царя». Перший головний диригент - С. Барбіна. Перший балетний спектакль ( «Чарівна флейта» Р. Дриго, балетмейстер - Ф. Трояновський) датований 1914 роком (хоча найменування «Театр опери та балету» з'явилося лише в 1931 році).
У 1962 році театр нагороджений орденом Трудового Червоного Прапора. З 1966 року до назви театру додалося слово «академічний».
У 1981-82 проведена істотна реконструкція будівлі.
Починаючи з середини 1920-х років Свердловський оперний театр набуває популярність і славу одного з кращих в країні, перш за все завдяки постійній присутності в трупі талановитих музикантів і виконавців. У всі часи в театрі працювали видатні майстри. У Єкатеринбурзі починали свій творчий шлях співаки Сергій Лемешев, Іван Козловський, брати Пирогова, диригент Арій Пазовський, режисери Володимир Лоський і Леонід Баратов. У театрі встигли попрацювати видатні майстри театрального мистецтва: артисти опери Ірина Архипова, Борис Штоколов, Юрій Гуляєв, Євгенія Алтухова, артисти балету Ніна Млодзінская, Володимир Преображенський, Олександр Томський, Ніна Меновщікова.
Театр двічі був удостоєний Державної премії СРСР: в 1946 році (Сталінська премія) першим з периферійних за постановку опери «Отелло» і в 1987 році - за сценічне народження опери В. Кобекина «Пророк».
Гастрольні маршрути трупи - понад сто міст СРСР, участь у багатьох театральних фестивалях, в тому числі і за кордоном. У театру склалися культурні зв'язки і творчі контакти з Італією, Німеччиною, США, Англією, Кореєю та іншими країнами. На його сцені часто виступають імениті гастролери, проходять міжнародні музичні фестивалі.
Театр завжди славився своїми традиціями, класичними постановками, диригентами і режисерами. Репертуар налічує десятки опер і балетів, і кожен сезон готує для цінителів класичного мистецтва нові спектаклі.
На честь 100-річчя театру пройде фестиваль, на якому виступлять солісти кращих театрів Росії. Відкриється фестиваль 29 вересня прем'єрою опери Мусоргського «Борис Годунов». Потім протягом двох тижнів в театрі будуть йти спектаклі за участю запрошених солістів. Завершиться фестиваль 13 жовтня гала-концертом, на якому можна буде побачити ціле сузір'я солістів опери і балету провідних театрів країни: виступлять зірки Великого і Маріїнського театрів, Музичного театру імені Станіславського і Немировича-Данченка, театрів «Нова опера» і «Гелікон-опера» . Балет на Гала-концерті представить прима-балерина Маріїнського театру Діана Вишнева.
28 вересня в Обласному краєзнавчому музеї відкривається виставка «100 сезонів чудес», присвячена сторіччю Єкатеринбурзького державного академічного театру опери та балету. Гості виставки дізнаються багато цікавих фактів про життя театру.
Ключові слова: історія , театр опери та балету