Ключові події вівторка: Цуканов запросив «Опальних» Кобзона, Газманова та Валерію влаштувати в Світлогорську свою маленьку Юрмалу, хоча Театр естради ще далеко не добудований; а польська влада занепокоїлися ще одним військовим меморіалом радянського часу, але на подив мова йшла не про знесення, а про відновлення.
Театр для «біженців»
Губернатор Микола Цуканов вирішив відчинити широкі бурштинові обійми не тільки для «Прізвищами відомих» тільки йому біженців з України , Але і для знайомих кожному росіянину «біженців» з зовсім вже не братської Латвії. Зі свого сторінки в «Твіттері» глава регіону закликав музикантів Валерію, Олега Газманова та Йосипа Кобзона перенести в Світлогорськ з Юрмали «Нову хвилю». Приводом для загострення губернаторського гостинності послужили санкції, які Балтійська країна ввела відносно «зірок» нашої естради. Голосистій трійці просто заборонили в'їзд в Латвію. Причина проста - замість того, щоб займатися своїми прямими обов'язками - тобто співати, вони розвинули бурхливу громадську діяльність в зв'язку з останніми українськими подіями. Перенести цього, незважаючи на традиційну любов до нашої поп-музиці, прибалти не змогли.
Перше китайське попередження Газманов отримав ще в минулому році - правда, від литовського МЗС , Коли приїхав до Вільнюса з концертом «Народжений в СРСР». Влада республіки тогода «здивувалися» такого нахабства і заявили, що радянську окупацію, що зруйнувала долі багатьох людей, не можна виправдати, так що виконувати пісню зі сміливою лірикою : «Україна і Крим, Білорусь і Молдова - це моя країна! Сахалін і Камчатка, Уральські гори - це моя країна! Краснодарський край, Сибір і Поволжя, Казахстан і Кавказ, і Прибалтика теж ... Я народжений в Радянському Союзі, зроблений я в СРСР! »Ще в 2013-му в Литві не варто було . З окупацією зараз розбиратися, звичайно, не будемо - з нею нехай історики розбираються . Скажемо тільки, що життя почесного громадянина Калінінграда нічому, мабуть, не навчила.
Набагато цікавіше, що запросив Цуканов опальну трійцю в той самий театр естради , При згадці якого деяких жителів області ось уже кілька років починає дрібно трусити. «У 2015 році закінчуємо будівництво Театру естради в Світлогорську. запрошую @valeriya_rus , @IosifKobzon , @OlegGazmanov подумати про проведення конкурсу молодих виконавців на російському узбережжі Балтики. З вашою допомогою ми зробимо проект набагато краще, ніж в Юрмалі. Узбережжя у нас точно гарніше », - написав Микола Цуканов.
Але поки радувати дійсно можуть тільки морські пейзажі. Хоча, знову ж таки за словами губернатора, будівництво концертного майданчика повинно завершитися цього року, щоб в першому кварталі 2015 року в Театрі естради «можна було провести перші заходи». Циклопічних амбіцій будівництво вже завмирала - в 2010-му - і відновилася лише два роки по тому, коли відкритий аукціон з вибору генерального підрядника будівництва виграла компанія «Балтлітстрой». Ціна контракту - 1,8 млрд рублів. І, не дивлячись на таку значну суму, під час робочого візиту Дмитра Медведєва в регіон в травні питання про долю претензійного об'єкта все віддали перевагу акуратно обігнути .
Варто відзначити, що інші артисти, якщо вірити «Известиям» , Звичних маршрутів з цехової солідарності міняти не планують. І «Нова хвиля» пройде за запланованим сценарієм - з аполітичним Філіпом Кіркоровим на чолі. А ось у опальної трійці вибору, може, і не залишиться. Принаймні, в наступному твіті Микола Цуканов повідомив : «Поспілкувався по телефону з Йосипом Пригожиним і Йосипом Кобзоном. Ідея з Театром естради в Світлогорську всім цікава. Будемо працювати далі ». Що ж, відмінний подарунок для губернатора, який давно мріяв перетягнути на новий майданчик все юрмальському фестивалі. Правда, спочатку доведеться ще зрозуміти, як на цю саму площадку потрапити , Враховуючи багатокілометрові літні пробки, вічні проблеми з транспортом і повна відсутність парковок в курортному містечку. Але проблеми ці, зрозуміло, стануть актуальні тільки в тому випадку, якщо сам театр все-таки добудують. У чому, пардон за песимізм, стовідсоткової впевненості все-таки немає. І куди до моменту закінчення «будівництва десятиліття» буде дути мінливий вітер міжнародної політики - теж Бог вість.
Алла Сумарокова, кореспондент
По той бік кордону
Свіжі новини від сусідів сьогодні знову стосуються військових пам'ятників радянської доби. Але на цей раз мова йде не про знесення або загрозу знесення меморіалу, а навпаки - про його відновлення. Так, на ремонт і консервацію одного з монументів в польському містечку Кросно виділили 24 тисячі злотих , Що за поточним курсом дорівнює приблизно 275 тисячам рублів. На ці гроші передбачається очистити пам'ятник від забруднень і моху і законсервувати його від подальшого руйнування.
На жаль, поки це єдиний позитивний прецедент на тлі ситуації з радянськими меморіалами в Польщі, яку російський МЗС навіть назвав «війною пам'ятників» . Адже вже неодноразово в Польщі відбувалися випадки вандалізму щодо спадщини часів СРСР. А подекуди монументи і зовсім були знесені .
Найбільш яскравим прикладом цього протистояння стала ситуація з пам'ятником Черняхівському в містечку Пененжно , Де місцеві депутати проголосували за знесення монумента , Що викликало цілу хвилю офіційних заяв. Глава регіону Микола Цуканов висловив заклопотаність ситуацією і навіть був готовий взяти шефство Калінінградській області над меморіалом, а також пообіцяв знайти гроші на ремонт пам'ятника . А громадські працівники навіть попросили забрати монумент з Польщі .
В свою чергу, МЗС Росії також висловив обурення ситуацією в польському Пененжно. А делегація, яка відправилася покласти квіти до меморіалу, на власні очі спостерігала сліди негативного ставлення до пам'ятника, яке виражалося в списаних плитах і розстріляних з пневматики табличках. Та й місцеві активісти розгорнули провокаційні транспаранти вслід автобусу російської делегації. А пізніше і зовсім обписали сам монумент антіоккупаціоннимі гаслами . За фактом вандалізму навіть було розпочато слідство, але винних так і не знайшли . А пам'ятник Черняхівському варто. З огляду на останні події зі зносом меморіалів, можна сказати: «Поки стоїть».
Ставлення сусідів до радянського періоду історії країни неоднозначно. Одні сприймають його спокійно. інші ж люто закликають знести начисто все сліди «радянської окупації» і «червоного терору». Але при цьому радикальні прихильники знищення радянських монументів не влаштовують мітингів і не роблять гучних заяв проти регулярних масових візитів росіян в свою країну, де останні залишають чималі гроші.
Олена ПЯТРАУСКАЙТЕ, кореспондент
Фото з архіву «Нового Калінінграда.Ru»