Верхнє фото: "Сцени з спекакля" Дядя Ваня ". Фото - © Олени Лапіної
«Сцени з сільського життя» і «комедія» - так сам Чехов охарактеризував свої п'єси «Вишневий сад» і «Дядя Ваня», донині залишаються настільки пронизливими, щемливими і глибокими, настільки еталонними зразками драми, що впору назвати їх «енциклопедій драматургії ». Або енциклопедією життя. Його п'єси привабливі - такими були і такими залишилися. Ці п'єси - велика література і їм потрібна велика сцена. І ніхто не дивується з того, що їх знову і знову ставлять вже більше століття. Тому, що до них весь час, знову і знову звертаються великі режисери.
У травні в Ізраїль з «Вишневим садом» (про який сам Чехов писав, що «задумав смішну п'єсу, де б рис ходив коромислом») і «Дядей Ванею» в постановці Андрія Кончаловського приїде театр Моссовета.
Сцена з вистави "Вишневий сад". Фото - Сергія Петрова
Ось як сам Андрій Кончаловський пише про «Вишневому саду:« П'єсою «Вишневий сад» закінчилося велике творчість Антона Павловича Чехова. Він писав її, будучи важко хворим і невесело жартував, що, за його докторським розрахунками, він затримався на цьому світі, принаймні, років на три. Знаючи прібліжающжать сліз, можна зрозуміти. Для них кожне слово п'єси відгукувалося голосом улюбленого і близького їм людини, здоров'я якого тануло на очах. Дійсно, і більш пізні спроби зрозуміти, в чому ж гумор цієї п'єси, рідко були переконливими.
Наш «Вишневий сад» - заключна частина трилогії, над якою ми працювали 8 років.
Це - чергова спроба максимально наблизитися до сприйняття Чеховим своїх героїв і життя, яку він так любив ...
Сподіваюся, що зусилля почути істинний голос Антона Павловича були марними ... »
І так Андрій Кончаловський продовжує говорити про іншому спектаклі його «Чеховської трилогії» - про «Дяді Вані»:
«Коли мене запитують, чому саме« Дядя Ваня »або в чому актуальність Чехова, я з сумом думаю, що недалеко той час, коли журналісти будуть питати Ріккардо Муті, в чому актуальність Моцарта або чому Гергієв виконує саме Дев'яту симфонію Шостаковича.
Чехов - це Симфонія. Симфонія життя. Життя без трагічних подій, грандіозних звершень або душевних поривань, життя, в якій немає Героїв, простий, як він сам говорив, «сірки, обивательського життя ...». Людина не в змозі невідривно дивитися на місяць, щоб бачити, як вона закочується за горизонт. Людина не здатна дивитися на дерево і бачити, як воно жовтіє. Так само нам не дано так пильно дивитися на життя, щоб бачити, як життя призводить до смерті. Однак ми знаємо, що і місяць закочується, і дерево жовтіє і обсипається, і життя приходить до кінця. Чехов як художник був здатний побачити і розглянути життя так пильно, як ніхто інший в історії мистецтва. По суті, Чехов був основоположником тієї самої сучасної драми, яка прийшла на зміну романтичної трагедії XIX століття.
Легко любити героїв талановитих, не зламані горем або самим життям. Важко любити посередніх, нездатних на подвиг обивателів. Чехов любить саме цих людей, тому що він знає - життя унікальне і коротка ... Як вирвалося у Цвєтаєвої: «... ще мене любите за те, що я помру ...». Чехов дуже точно висловив своє уявлення про театр: «На сцені люди обідають, п'ють чай, а в цей час руйнуються їхні долі».
«Вишневий сад» у постановці Андрія Кончаловського став завершальною частиною чеховського триптиха режисера на сцені театру імені Моссовета, розпочатого спектаклями «Дядя Ваня» (2009 р) і «Три сестри» (2012 р). Трилогія - авторський проект режисера, який виступає в цих виставах і в якості художника, який об'єднав всі три постановки єдиним рішенням сценічного простору різного в деталях, але унітарного в цілому.
Нагадаємо, що спектакль «Вишневий сад» удостоївся театральної премії газети «Московський комсомолець» в декількох номінаціях: «Краща вистава на великій сцені», «Краща жіноча роль» (Юлія Висоцька - Раневська) і «Краща чоловіча роль» (Олександр Домогаров - Гаєв ), а сам А.С. Кончаловський став лауреатом премії «Зірка« театрала »в номінації« Кращий режисер ».
Сцена з вистави "Дядя Ваня". Фото - Олена Лапіна
В цілому на театральній сцені Кончаловський поставив близько десятка вистав і кілька опер. В Ізраїль Андрій Сергійович привозить улюбленого їм Чехова - дві вистави з трилогії, яку він створив на сцені театру імені Моссовета. Перші дві частини трилогії - «Дядя Ваня» і «Три сестри» - вже були показані в Ізраїлі, проте, за словами режисера «Чехов невичерпний, скільки б до нього не зверталися. Всякий раз бачиш в ньому щось раніше не помічене, що не почуте, чи не відкрите ». І на цей раз ізраїльтяни знову побачать «Дядю Ваню» і заключний спектакль трилогії - «Вишневий сад», поставлений Кончаловським в 2015-му році. Між першим і останнім спектаклем - 8 років напруженої роботи: «Я мріяв зробити три п'єси. Весь світ Чехова для мене як одна велика симфонія, одна п'єса може переходити в іншу, можна варіювати, але ідея - щоб все ті ж артисти, той же ансамбль, практично в тих же декораціях, грали наступну п'єсу в абсолютно протилежних амплуа, тому що для артиста це виклик йому, і - з іншого боку, це створює єдиний простір. Всі три п'єси Чехова, якщо взяти його основні шедеври, вони ніби створюють єдиний світ, єдиний світ Чехова ».
Обидві вистави вирішені в одному образотворчому стилі, костюми створені Рустамом Хамдамову, а Кончаловський виступає в цих постановках і в якості сценографа, який об'єднав всі три роботи єдиним рішенням театрального простору.
Театр імені Моссовета в Ізраїлі
"Дядя Ваня"
11 травня 2018 року, п'ятниця Хайфа, Театрон ха-Цафон, 20:00
15 травня 2018 року, вівторок, Тель-Авів, Центр сценічних мистецтв - «Бейт ха-Опера», 20:00
"Вишневий сад"
12 травня 2018 року, субота, Хайфа, Театрон ха-Цафон, 20:00
14 травня 2018 року, понеділок, Тель-Авів, Центр сценічних мистецтв - «Бейт ха-Опера», 20:00
"Дядя Ваня". Сцени з сільського життя в 2-х дії
Постановка і сценографія - Андрій Кончаловський. Художник по костюмах - Рустам Хамдамов. Композитор - Едуард Артем'єв
У ролях: Олександр Домогаров, Юлія Висоцька, Олександр Філіппенко, Павло Дерев'янко, Наталія Вдовіна, Олександр Бобровський, Лариса Кузнєцова та багато інших.
"Вишневий сад". Комедія в 4-х діях.
Постановка і сценографія - Андрій Кончаловський.
У ролях: Олександр Домогаров, Юлія Висоцька, Віталій Кіщенко, Наталія Вдовіна, Галина Боб, Олександр Бобровський, Лариса Кузнєцова та багато інших.
Лінк на відео: https://www.youtube.com/watch?v=INFipWHqCnU
Організатор гастролей - Марат Лис, керівник компанії "Cruise International" .Замовлення квитків на сайті організаторів гастролей - продюсерської компанії Cruise International або по тел. 03-6960990
Фото - © Сергій Петров, © Олена Лапіна, © Тимофій Алексєєв - надані прес-службою театру Моссовета