ТЕАТРАЛЬНА УЧИЛИЩЕ ІМ. М. С. Щепкіна при Державному академічному Малому театрі Росії, одне з найстаріших навчальних закладів Росії та найстаріша театральна школа Москви. Було засновано указом імператора Олександра I 28 грудня 1809 і ставило за мету виховання професійних акторів як для балету, так і для драматичного театру. Випускники драматичного відділення імператорської школи поповнювали собою трупу Малого театру. Саме в імператорської школі вперше була усвідомлена значимість театральної освіти для майбутнього російського театру. У 1832 в Московському театральному училищі почав викладати «декламацію» великий російський актор М. С. Щепкін. На уроках Щепкіна, який викладав понад тридцять років (аж до своєї кончини в 1863), закладалися основні принципи національної акторської школи. Справа Щепкіна продовжили його учні - видатні майстри Малого театру І.В.Самарін, С.В.Шумскій, Г. Н. Федотова (в класі Федотової в 1885 займався К. С. Станіславський). Величезну роль в становленні Школи зіграв А.Н.Островский, переконаний в її необхідності для подальшого розвитку театру Росії ( «без школи немає артистів, а без артистів немає і театру») і розробив програму навчання в драматичних класах.
У 1890-1900-і роки видатну роль в житті Московського театрального училища зіграв актор і режисер Малого театру А.П.Ленскій. Найбільший театральний педагог, він виховав ціле покоління акторів, чиї імена увійшли в історію російського театру. У 1910-і роки драматичні класи були закриті, але в 1918 під назвою «Драматичні курси при Державному академічному Малому театрі» відродилися до життя зусиллями таких майстрів, як А.І Южин, Н.А.Смірнова, В.Н.Пашенная і С .В.Айдаров (призначений директором «Курсів»). У 1922-1932 «Драматичні курси» називалися «Театральні майстерні при Державному академічному Малому театрі», потім Школа стала Театральним технікумом, який отримав ім'я М. С. Щепкіна. У 1935 з'явилася назва: «Театральне училище ім. М. С. Щепкіна », а в 1943 воно отримало статус вищого навчального закладу.
Педагоги училища дбайливо зберігають традиції школи Малого театру. Протягом 20 в. тут викладали В.Н.Пашенная, Е.Д.Турчанінова, К.А.Зубов, В.І.Циганков, Л.А.Волков, І.Я.Судаков, Л.І.Дейкун, М. О. Кнебель, А.Д.Дікій, М.І.Царев, Н. А. Анненков. Традиція педагогічної наступності міцно вкоренилася в училище. Улюблена учениця Ленського Пашенна сама стала найбільшим педагогом. Сьогодні заповіти Пашенної передають наступним поколінням її учні - художній керівник Малого театру Ю.М.Соломин, ректор училища Н.Н.Афонін і ін. Нерозривний живий зв'язок з Малим театром визначає нині, як і протягом всієї історії училища, його естетичну платформу. Майже півстоліття викладає тут генеральний директор і провідний актор Малого театру В.І.Коршунов. Школа прославлена іменами своїх випускників. У 19 ст. - В.І.Жівокіні, І.В.Самарін, С.В.Шумскій, Н.М.Медведева, Г. Н. Федотова, М. Н. Єрмолова, Е.Д.Турчанінова, Ю.М.Юрьев, В .Н.Рижова, А.А.Остужев; в 20 столітті - В.О. Массалітінова, М.Ф.Ленін, В.Н.Пашенная, Ф.Н.Каверін, Н. А. Анненков. Ціла плеяда акторів російського театру другої половини 20 ст. - випускники училища ім. М. С. Щепкіна: П.Луспекаев, М.Підгорний, О. Даль, Ю.Соломін, Е.Марцевіч, С.Немоляева, Л.Полякова, С.Любшін, В. Соломін, Ф.Чеханков, В.Бочкарев, В.Барінов, О. Меньшиков, Д.Харатьян; майже цілком з випускників училища складається трупа Малого театру. Училище має багатий досвід виховання акторських кадрів для театрів національних республік. З 1955 - року випуску першої Якутській студії, набраної з ініціативи Пашенної, випущено понад 30 національних студій, що дали Киргизії і Казахстану, Туркменії і Південної Осетії, Якутії і Чувашії, Татарстану і Марій Ел сотні видатних діячів культури. Випускники російських курсів працюють у всіх театрах країни.