Театрально-декораційне мистецтво

Театр а льно-декорації про нное позов у сство, мистецтво створення зорового образу спектаклю за допомогою декорацій, костюмів, освітлення, постановочної техніки. Розвиток Т.-д. і. тісно пов'язано з розвитком театру , Драматургії, образотворчого мистецтва.

Елементи Т.-д. і. (Костюми, маски та ін.) Народжувалися в найдавніших народних обрядах і іграх. У давньогрецькому театрі вже в 5 ст. до н. е., крім будівлі скени , Існували об'ємні декорації, які в епоху еллінізму поєднувалися з живописними. Принципи давньогрецького Т.-д. і. були засвоєні в театрі Древнього Риму, де часто застосовувався завісу.

Існуючий вже в античності принцип симультанній декорації , (Розрахованої на одночасний показ всіх місць дії) став характерним для європейського середньовічного театру, де спочатку роль фону при виконанні містерій виконував інтер'єр, а потім - зовнішня стіна церкви. Для середньовічних уявлень було створено кілька типів сценічних майданчиків, статичних або пересувних; поряд з об'ємними декораціями (наприклад, «раєм» у вигляді альтанки або «пеклом» у вигляді пащі дракона) використовувалися і живописні декорації (наприклад, зображення зоряного неба). У багатьох країнах середньовічної Азії (в тому числі державах Індокитаю, в Китаї і Японії) панували методи умовно-символічного оформлення сцени, згідно з якими окремі деталі лаконічно позначали місце дії.

У 15 - початку 16 ст. в Італії, де до Т.-д. і. зверталися Брунеллески, Мантенья, Леонардо да Вінчі, Рафаель і ін., складається тип перспективній декорації (Браманте, Б. Перуцці), що зображає йде вдалину вулицю і написаної на полотнах, натягнутих на рами (окремі частини виконувалися з дерева); такі декорації відтворювали одне незмінне місце дії для спектаклів певних жанрів (до середини 16 ст. С. Серлио розробив 3 типи оформлення - для трагедії, комедії і пасторалі). Феєрично-видовищний характер придворного оперно-балетного спектаклю до кінця 16 - початку 17 ст. зажадав заміни нерухомій декорації сменяющейся. У 17 ст. все ширше використовувалися театральні механізми; застосування Телара (3-гранних обертових призм, обтягнутих полотном і розписаних) дозволяло здійснювати зміну декорацій на очах у публіки (італієць Н. Саббатіні, німець І. Фуртенбах). Удосконалення систем Т.-д. і. призвело до створення лаштунків (Італієць Дж. Алеотті) і сцени-коробки, що зберігає панівне становище і в 20 ст. З середини 17 ст. італійська система кулісні-арочної декорації (Л. О. Бурначіні, Дж. Тореллі) поширилася по всіх країнах Європи. У міських театрах Лондона в епоху Відродження складається особливий тип сценічного майданчика з членуванням на нижню, верхню, задню сцени і видатним в глядацький зал просценіумом (перспективні декорації італійського типу в Англії ввів І. Джонс в 1-й чверті 17 ст.). У Росії кулісні «рами перспективного листа» були застосовані вперше в 1672.

В епоху класицизму драматургічний канон єдності місця і часу дії сприяв пануванню незмінюваній декорації (тронний зал, вестибюль палацу в трагедії, міська площа, кімната - в комедії), тому все багатство декораційно-постановочних ефектів зосередилося в оперно-балетному жанрі. Італійські майстри (А. Поццо, художники з сімейства Галлі-Біббієна) порушили симетрію декорацій 17 ст., Ввели кутову перспективу, підсиливши засобами живопису ілюзію глибини; домагаючись більшої масштабності шляхом зображення окремих архітектурних частин замість цілої будівлі, вони форсували контрасти світла і тіні. В епоху Просвітництва майстра Т.-д. і. зверталися до героїзірованним образів античності (працювали у Франції Дж. М. Сервандони, Г. Дюмон, П. А. Брюнетті). В кінці 18 ст., У зв'язку з розвитком буржуазної драми, з'явилися декораційні павільйони . У Т.-д. і. Росії 18 ст. до оформлення вистав залучалися іноземні майстри - Дж. Валериани і П. ді Г. Гонзаго і ін. У 2-ій половині 18 ст. висунулися талановиті російські декоратори, більшість з яких були кріпаками, - брати Бельские, І. Я. Вишняков, І. Фірсов та ін.

У 17-18 вв. в країнах Азії криза феодальної ідеології привів і до нововведень в Т.-д. і. В Японії в 18 ст. споруджувалися будівлі для театрів Кабукі , Сцена яких мала просценіум, горизонтально розсувається завіса, що йдуть через зал помости- «ханаміті» ( «дороги кольорів»); в 1758 тут була введена обертається сцена. Середньовічні традиції аж до 20 в. збереглися в багатьох театрах Індії, Індонезії, країн Індокитаю, де оформлення обмежується головним чином костюмами, масками і гримом.

Велика французька революція мала значний вплив на Т.-д. і. На сценах паризьких «театрів бульварів» високе мистецтво театральних машиністів дозволяло відтворювати сцени корабельних аварій, пожеж і т. Д .; поширилися так звані пратікаблі (об'ємні деталі оформлення, що зображували скелі, мости і т. д.). У 1-й чверті 19 ст. Л. Ж. М. Дагер у Франції, Ч. Баркер в Великобританії демонстрували панорами і діорами в поєднанні з нововведеннями газового освітлення (вводиться в 1820-і рр.). представники романтизму висунули вимогу історично конкретної характеристики місця дії (цього відповідали театральні роботи французів Е. Делакруа, П. Делароша, Ж. Б. Ізабе і ін.). Декоратори і режисери П. Сісеро, Ш. Сешан і Е. Деплешен у Франції, Ф. фон Дінгельштедт в Німеччині створювали спектаклі із складними многокартіннимі декораціями і пишними костюмами, поєднуючи історичну точність з ефектною красивістю. Ускладнення постановочної техніки змусило застосовувати завісу в перервах між актами (вперше - в 1829 на сцені паризької «Гранд-Опера», а в 1849 тут же - електричне освітлення). У Росії з 1830-х рр. главою школи «офіційного романтизму» був А. А. Роллер. Розроблена ним техніка постановочних ефектів розвивалася К. Ф. Вальцем, А. Ф. Гельцер і ін. Боротьба зі штампами роллеровской школи за національну своєрідність російського Т.-д. і. була розпочата М. А. Шишковим і М. І. Бочаровим, але гальмувалася умовами «казенної сцени», вузькою спеціалізацією театральних художників, які ділилися на «пейзажних», «архітектурних» і т. д., а також повсюдним застосуванням збірних і типових декорацій .

Великий вплив на Т.-д. і. 1870-80-х рр. справила діяльність Мейнінгенського театру , Режисери якого, прагнучи подолати традиції італійської кулісні-арочної системи, надавали сценічному рельєфу різноманіття, в достатку застосовуючи пратікаблі і різні архітектурні форми. У образотворчих рішеннях мейнінгенцев позначився вплив німецької історичної живопису 19 ст. (П. фон Корнеліуса, В. Каульбаха і ін.).

В кінця 1870-х рр. з критикою ідеалізованих, самоцельно-феєричних декорацій виступив Е. Золя, який закликав до «точного відтворення соціального середовища» (його послідовниками в сценічному натуралізмі були режисери А. Антуан у Франції і О. Брам в Німеччині). Боротьбу з натуралізмом очолив театр французького символізму (Художники М. Дені, П. Серюзье, А. де Тулуз-Лотрек, Е. Вюйяр, які об'єдналися навколо режисерів П. Фора і О. М. Люнье-За і створювали спрощені, вишукано-стилізовані декорації, по образних буд близькі мистецтву «Модерну» ).

Остання чверть 19 ст. - епоха розквіту російського Т.-д. і. В. Д. Полєнов, В. М. Васнецов, К. А. Коровін, В. А. Сєров, М. А. Врубель стверджували в Т.-д. і. принципи цілісної поетичної трактування вистави, використовуючи композиційні прийоми станкового живопису. Величезний вплив на світове Т.-д. і. справила реалістична реформа Московського Художнього академічного театру (Індивідуалізоване оформлення кожної постановки, психологічна «життєвість» обстановки, розширення планувальних можливостей і органічна їх зв'язок з грою актора). Висока живописна культура, найтонше вміння передати стиль і характер мистецтва різних епох були властиві майстрам Т.-д. і., що належали до угруповання «Світ мистецтва» (А. Н. Бенуа, Л. С. Бакст, М. В. Добужинський, Н. К. Реріх та ін.); беручи участь в організованих С. ​​П. Дягілєвим гастролях російської опери і балету в Парижі (так звані російські сезони за кордоном, з 1907), ці майстри вивели російське Т.-д. і. на світову арену. Велике значення для російського Т.-д. і. мало також творчість А. Я. Головіна, хто шукав особливої, парадній декоративності образних рішень.

Режисери А. Аппіа в Швейцарії і Г. Крег в Великобританії висунули на початку 20 ст. ідею «філософського театру» з абстрагованими позачасовими декораціями, в яких видозміна монументальних стереометричних форм (куби, майданчики, щаблі) був би досягнутий за світлом (принципами «філософського театру» керувалися польський письменник, художник і декоратор С. Виспянський, німецький режисер Г. Фукс). Німецький режисер М. Рейнхардт спільно з художниками (Е. Мунк, Е. Орлик, Е. Стерн і ін.) Розробив різноманітні прийоми оформлення: від майже іллюзіоністічеських об'ємних декорацій, що трансформуються за допомогою обертового сценічного кола (введений в 1896), до узагальнених нерухомих установок, від оформлення «в сукнах» до грандіозних масових видовищ на арені цирку. У Росії В. Е. Мейєрхольд, розробляючи принципи «умовного театру», ввів (спільно з художниками Головіним і Н. Н. Сапуновим) прийоми художньої стилізації, що вплинули на становлення сценічного конструктивізму.

У 1910-х рр. в Т.-д. і. проникли прийоми кубізму і футуризму (А. А. Екстер, А. А. Веснін в Росії, роботи П. Пікассо, А. Матісса, Ж. Брака для Російських сезонів за кордоном), які стверджували самоценную «театральність», «диктаторську» роль художника в театрі, обмежували свободу акторської гри. У 1920-х рр. в Т.-д. і. (Особливо в Німеччині) активно проявилися тенденції експресіонізму ; зрушення і скоси площин, кричущі контрасти світлотіні, деформації зображуваних предметів створювали світ хворобливих видінь. Намагаючись відтворити на сцені «динамізм» сучасного міста, багато майстрів станкового живопису, що зверталися до Т.-д. і. (Дж. Северіні, Е. Прамполіні в Італії, Ф. Леже у Франції), нерідко замикалися в колі самодостатніх формальних експериментів.

В цілому в Т.-д. і. 20 в. надзвичайно збагатилася сценічна техніка: використовуються синтетичні матеріали, люмінесцентні фарби, колажі , Фото- і кінопроекції, системи дзеркал, складні світлові партитури і т. Д. У 1960-і рр. велика увага майже повсюдно приділялася «внесценной» декорації, сцені-арені (в СРСР розроблялися ще з кінця 1920-х рр. Мейєрхольдом і Н. П. Охлопковим). 1970-і рр. характеризуються все більш інтенсивним застосуванням мотивів, навіяних народним мистецтвом (обрядових масок-гримів, костюмів маріонеток, ляльок, іноді досягають гігантських розмірів і стають органічною частиною декорації). Однак прагнення створити на драматургічної канві незалежне сценічний твір, багато в чому є вільною фантазією режисера або художника-декоратора, призводить багатьох майстрів Т.-д. і. до руйнування цілісного театрального образу. Цим тенденціям, які поглиблюють впливом сюрреалізму , абстрактного мистецтва , «Поп-арту» та ін. модерністських течій, протистоїть практика прогресивних режисерів і майстрів Т.-д. і., що прагнуть зберігати і розвивати традиції соціально загостреного реалістичного мистецтва. Серед найбільших майстрів західноєвропейського Т.-д. і. 20 в. - Л. Даміані, Дж. Де Кіріко, В. Колоссанті, Е. Лудзатті в Італії; Р. Алліо, К. Берар, Е. Бертен, М. детом, М. Кассандр, П. Колен, Ж. Д. Малькле, Т. Ноель, М. Рафаелло у Франції; С. Бітон, Е. Годвін, О. Массел, Мотли (група художниць - О. і М. Харріс і Е. Монтгомері) у Великобританії; Б. Аронсон, М. Горелик, Дж. Мілцінер, Д. Онслагер, С. Федорович в США; Кісак Іто, Такада Ісіро, Канаморі Каору в Японії.

Жовтнева революція 1917 створила передумови для розквіту багатонаціонального радянського Т.-д. і., в ході розвитку якого затвердилися функції художника-постановника як одного із співавторів спектаклю і розуміння Т.-д. і. як образотворчої режисури. У 1920-ті рр. ці принципи розвивалися в боротьбі різних напрямків. У роботах Бенуа, Головіна, Б. М. Кустодієва, Н. П. Кримова, В. А. Симові, Ф. Ф. Федоровського втілювалися традиції живописної декорації, в творах Весніна, Л. М. Лисицького, Л. С. Попової, А. М. Родченко, братів Стенберг, В. Ф. Степанової - методи конструктивізму. У ряді робіт 1920-х рр. (Наприклад, у І. М. Рабиновича) самодостатній техницизм конструктивістських декорацій успішно долали. У 1930-і рр., Коли в Т.-д. і. остаточно утвердився метод соціалістичного реалізму , Об'ємно-просторові декорації збагатилися використанням живопису, і зоровий образ вистави знайшов поетичну і психологічну насиченість (Н. П. Акімов, Н. І. Альтман, М. П. Бобишев, Б. І. Волков, В. В. Дмитрієв, В . Ф. Риндін, А. Г. Тишлер, Н. А. Шифрін). Цінний внесок внесли за радянських Т.-д. і. і майстри станкового живопису (П. В. Вільямс, П. П. Кончаловський, Ю. І. Піменов, К. Ф. Юон). З 1950-х рр. пошуки яскравою сценічною форми (узагальненою, але не абстрактній, органічно поєднує конструктивне і живописне почала) відрізняло і кращі роботи А. Ф. Босулаева, А. П. Васильєва, С. Б. Віреаладзе, Н. Н. Золотарьова, М. І. Курилко-Рюміна, А. Ф. Лушина, Е. Г. Стенберг, І. Г. Сумбаташвілі, В. Г. Шапоріна, С. М. Юновіч. Захоплення стилізованими формами народного мистецтва, примітивом, зовнішньою ошатною театральністю, що проявилися в радянському Т.-д. і. 1960-х рр., Змінилися пошуками оформлювальних рішень, структура яких підпорядкована внутрішній логіці сценічної дії, розкриває свою образну сутність в самому процесі гри акторів. Поряд з майстрами старших поколінь успішно виступають молоді художники (Д. Л. Боровський-Бродський, Е. С. Кочергін, В. Я. Льовенталь в РРФСР, О. Кочакідзе, А. Н. Словинський, Ю. Чікваідзе в Грузинської РСР, В . Мазурас, Я. Малінаускайте в Литовської РСР, Г. Земгано в Латвійській РСР і ін.). У Т.-д. і. радянських республік провідну роль зіграли Ф. Ф. Нірод, А. Г. Петрицький, А. В. Хвостенко-Хвостов на Україні, П. В. Масленников, Е. Д. Миколаїв в Білорусії, І. Гамрекелі, С. Кобуладзе, П . Лапіашвілі в Грузії, М. Арутчян, М. Сарьян в Вірменії, Р. Мустафаєв, Н. Фатуллаєв в Азербайджані, М. Мусаєв в Узбекистані, І. Бальхозін в Казахстані, Х. Алабердиев в Туркменії, А. В. Ареф'єв в Киргизії , І. Суркявічюс, Л. Труйкіс в Литві, М. Ф. Китаєв, О. Лапінь, О. Скулме в Латвії, М.-Л. Кюла, Е. Рентер, В. Хаас в Естонії.

Плідно розвивається Т.-д. і. інших соціалістичних країн (особливо сценографія Чехословаччини - Л. Вихід, В. Гофман, І. Свобода, Ф. Троёстер). Популярність завоювали А. Ахрянов, І. Мільов, М. Михайлов, С. Савов, А. Стойчев в Болгарії, О. Аксер, В. Дашевський, Я. Косиньська, А. Стопка, К. Фрич, Ю. Шайна в Польщі, П. Бортновський, А. Бретзшану, Д. Немтяну в Румунії, І. Коос, Б. І. Копеші в Угорщині, К. фон Аппен, Х. Загерт, Г. Кільгер, К. Неер, Т. Отто, П. Піловскі в НДР, Л. Бабич, М. Деніч, В. Маренич, Д. Рістіч, Д. Соколіч в Югославії.

Літ .: Сиркіна Ф. Я. Русское театрально-декораційне мистецтво другої половини XIX століття, М., 1956; Пожарська М. Н., Російське театрально-декораційне мистецтво кінця XIX - початку ХХ століття, М., 1970; Всесоюзна виставка робіт художників театру, кіно, телебачення, Москва, 1967. [Каталог], М., 1972; Давидова М. В., Нариси історії російського театрально-декораційного мистецтва XVIII - початку XX ст ,, М., 1974; Zucker P., Die Theaterdekoration des Klassizismus, B., 1925; його ж, Die Theaterdekoration des Barock, B., 1925; Hainaux PY-B., Le d é cor de th éâ tre dans le monde depuis 1935 Brux.-P., 1956; його ж, Le d é cor de th éâ tre dans le monde depuis 1950 Brux.-P., 1964; Le lieu theatral a la Renaissance, P., 1965; Le d é cor de th éâ tre dans le monde depuis 1960 Brux.-P., 1973; B ü hnenformen, B ü hnenr ä ume, B ü nendekorationen, B., 1974; Bablet D., Les revolutions sceniques du XX siecle, P., 1975.

М. Н. Пожарська.

Пожарська

Театрально-декораційне мистецтво. Д. Л. Боровський. Ескіз оформлення вистави за п'єсою М. Горького «Мати». Театр на Таганці. Москва. 1969.

1969

Театрально-декораційне мистецтво. Н. Н. Сапунов. Ескіз декорації до пасторалі М. А. Кузміна «Голландка Ліза». «Будинок інтермедій». Петербург. 1910.

1910

Театрально-декораційне мистецтво. П. Гонзаго. Ескіз декорації «Колонада». 1-я четв. 19 в.

19 в

Малюнок декорації В. Гюго до його драми «Бургграфи».

Гюго до його драми «Бургграфи»

Театрально-декораційне мистецтво. А. Я. Головін. Ескіз декорації до опери. А. С. Даргомижського «Кам'яний гість». Маріїнський театр. Петроград. 1917.

1917

Театрально-декораційне мистецтво. Сцена з вистави «Земля» за Е. Золя. Вільний театр А. Антуана. Париж. 1902.

1902

Г. Дюмон. Ескіз декорації до трагедії «Філоктет». 18 в.

18 в

Декорація комедії по С. Серлио. +1545.

+1545

Театрально-декораційне мистецтво. І. Сумбаташвілі. Ескіз декорації до трагедії А. Н. Толстого «Смерть Івана Грозного». Театр Радянської Армії. Москва. 1 967.

1 967

Театрально-декораційне мистецтво. Декорація теларійной сцени ( «парку») по Й. Фуртенбаху. 1 640.

1 640

Театрально-декораційне мистецтво. Г. Крег. Ескіз декорації до трагедії У. Шекспіра «Макбет». 1906.

1906

Театрально-декораційне мистецтво. Ф. Леже. Ескіз декорації до балету Д. Мійо «Створення світу». «Шведські балети» Р. де Маре. Тисяча дев'ятсот двадцять три.

Тисяча дев'ятсот двадцять три

Театрально-декораційне мистецтво. Канбеі Хасегава. декорація до спектаклю театру Кабукі. Токіо. Тисячу дев'ятсот п'ятьдесят два.

Тисячу дев'ятсот п'ятьдесят два

Театрально-декораційне мистецтво. К. фон Аппен. Декорації до п'єси Б. Брехта «Кавказьке крейдяне коло». Театр «Берлінер ансамбль». +1954.

+1954

Постановка містерії в Валансьенне. 1 547 (мініатюра Г. Кайо).

Кайо)

Театрально-декораційне мистецтво. Дж. Галлі-Біббієна. Декорація оперного спектаклю. Придворний театр в Мюнхені. +1722.

+1722

Театрально-декораційне мистецтво. Сцена з вистави за п'єсою «Розлом» Б. А. Лавреньова, оформленого Н. П. Акімовим. Театр ім. Е. Б. Вахтангова. Москва. +1927.

+1927

Театрально-декораційне мистецтво. П. Пікассо. Ескіз декорації до балету М. де Фальи «Треуголка». Російський балет С. П. Дягілєва. 1919.

1919

Театрально-декораційне мистецтво. І. Гамрекелі. Ескіз декорації до п'єси С. Шаншиашвілі «Анзор». Грузинський театр ім. Ш. Руставелі. Тбілісі. 1928.

1928

А. Г. Тишлер. Макет декорації до спектаклю «Річард III» В. Шекспіра (Великий драматичний театр ім. А. М. Горького в Ленінграді). 1935.

1935

М. А. Шишков. Ескіз декорації до трагедії «Смерть Івана Грозного» А. К. Толстого. +1867.

+1867

Л. С. Бакст. Ескіз декорації до драми Г. Д'Аннунціо «Пізанелло» (поставлена ​​в Театрі Шатле в Парижі в 1913).

Д'Аннунціо «Пізанелло» (поставлена ​​в Театрі Шатле в Парижі в 1913)

Театрально-декораційне мистецтво. А. Роллер. Ескіз декорації до опери А. Н. Верстовського «Аскольдова могила». Початок 1840-х рр.

Початок 1840-х рр

В. Ф. Риндін. Ескіз декораціік інсценуванні Н. П. Охлопкова за романом «Молода гвардія» А. А. Фадєєва. 1947. Центральний театральний музей ім. А. Бахрушина. Москва.

Москва

Театрально-декораційне мистецтво. К. А. Коровін. Ескіз декорації до опери М. А. Римського-Корсакова «Садко». Великий театр. Москва. 1906.

1906

Театрально-декораційне мистецтво. М. В. Добужинський. Ескіз декорації до пасторалі А. де ла Аля "Гра про Робен та Маріон». «Старовинний театр». Петербург. 1910.