Тенденції розвитку освіти

З 15 по 17 лютого в Москві пройшла XV міжнародна науково практична конференція «Тенденції розвитку освіти». Головною темою конференції стало якість освітніх результатів і освітні реформи, які сприятимуть його росту. Конференцію проводить Московська вища школа соціальних та економічних наук спільно з Російською академією народного господарства і державної служби при Президенті РФ, НДУ ВШЕ і Московським міським педагогічним університетом.

Пленарне засідання першого дня відкрив професор Вищої педагогічної школи Гарвардського університету і Вищої школи економіки (Москва) сер Майкл Барбер, що представив доповідь «Добрі, праведні і прекрасні: призначення шкіл в XXI столітті».

«Завдання педагогів - думати про російською мовою і передавати його в чистоті новим поколінням. Ми не знаємо, що станеться в цьому турбулентному світі, але ми не можемо дозволити собі втратити це чудове надбання; російська мова повинна бути переданий наступним поколінням в найчистішому вигляді », - заявив він,

«Школи XXI століття повинні бути добрими, справедливими і прекрасними. Учні повинні отримувати добрі ідеї від вчителів і прагнути до добра. Потрібно навчити дітей відстоювати істину, підбирати чіткі аргументи, але приводити їх цивілізовано, щоб переконати співрозмовника, не принижуючи його. Це дуже важливо для життя в сучасному багатомовному і мультикультурному світі ».

Про сенсах і зримих результати освітніх реформ розповіла декан факультету «Менеджмент в сфері освіти» Московської вищої школи соціальних і економічних наук Олена Ленська. Головним пріоритетом освітньої політики, на її думку, повинна стати підтримка шкіл, що працюють у важких умовах, і надання в пріоритетному порядку якісних послуг дошкільної освіти дітям із складного соціального оточення. Науковий керівник Інституту освіти НДУ «Вища школа економіки» Ісак Фрумин висвітлив питання про те, чи допомагає (і як) школа відповісти країні на виклики мінливого світу. Він представив аудиторії порівняльний аналіз викликів перед економікою Росії та запропонував розширити розуміння «людського капіталу», розглядати освіту не як систему організацій, а як освітню екосистему.

Експерти МДПУ брали активну участь в конференції: Ірина Виноградова та Олена Іванова (Інститут системних проектів МДПУ) зробили доповідь, присвячену шкалами SACERS і обговорили з колегами на малому пленумі то, застосуємо чи міжнародний інструментарій для оцінки освітніх умови російської школи.

В обговоренні ефективності національних моніторингів для управління розвитком системи російської освіти взяв участь Ігор Шиян; Світлана Вачкова і Ольга Айгунова виступили в секції «Вища освіта: особливості навчання, оцінка знань студентів, роль викладачів»; Кирило Баранніков став провідним секції «Як змінилася стратегія і проблематика освітніх реформ в Росії і в світі за останні десятиліття» та круглого столу «Чи можна скопіювати успіх - як влаштовані зарубіжні реформи?», Володимир Львівський провів круглий стіл, присвячений розробці інструментів оцінки якості освіти в рамках спільної програми Світового банку та Міністерства фінансів РФ Russia Education Aid for Development, а Сергій Весманов - круглий стіл «Проектне управління в освіті: цілеспрямовані зміни і реформи».

У завершальний день конференції відбувся виступ ректора МДПУ Ігоря Реморенко «Як впливати на владу в освіті». У виступі він зазначив, що влада не завжди раціональна в прийнятті рішення в сфері освіти. Він розповів про зміни впливу суспільства на владу з кінця 80-початку 90-x років до 2012 року і зазначив, що в даний час ефективно працюючим інструментом впливу суспільства на владу є краудсорсінг, а використання відкритих даних може знизити бюрократизацію процесів і спростити проходження вузами акредитації .

Програма конференції