Тепер все зрозуміло! Соціальною політикою держави займається міністр з «липовим» дипломом

Фальшивим дипломом в наш час вже мало кого можна здивувати. На них є попит, так і пропозиція. Та й навіщо себе обтяжувати надходженням і відвідуванням занять у вищій школі, коли можна просто купити документ про закінчення вищого навчального закладу. Тим більше, відповідних продавців хоч греблю гати.

Ринок документів: купи-продай

Очевидно, що нелегальний ринок фальшивих дипломів пов'язаний, перш за все, зі структурами міністерства освіти і науки. Журналісти інформагенції «Наш продукт», провівши в 2010 р розслідування , Показали як під міністерської «дахом» справно працювала система виробництва і збуту фальшивих документів про освіту. Після журналістського викриття міністерство, замітаючи сліди оприлюдненого злочину, відразу ж ліквідував власне державне підприємство «Державний центр прикладних інформаційних технологій». У підсумку на ринку залишилося лише приватне підприємство-монополіст, яке виготовляє дипломи, - ПрАТ «Науково-дослідний інститут прикладних інформаційних технологій», засновниками якого є п'ять приватних осіб.

Повна втрата контролю держави над випуском державних документів призведе до того, що мережа шахраїв, які торгують липовими дипломами на оригінальних бланках, навряд чи скоротиться. Як і раніше, університетський диплом без обмежень можна купити і на вулиці, і в Інтернеті, і в самому університеті. Ця проблема гостра практично для будь-якої країни СНД. Наприклад, за даними швейцарської газети Tribune de Genève , У наших сусідів - в Росії - щорічно продається близько півмільйона фальшивих дипломів. Бізнес на дипломах в Україні не менш вигідний: його оборот, за різними джерелами, становить 25-50 млн. Грн. на рік.

Вартість липового документа визначається престижністю навчального закладу, наявністю офіційних реквізитів і багатьма іншими складовими. Дослідники корупції в українських ВУЗах повідомляють, що, наприклад, вартість фальшивого диплома з підписом ректора, офіційною печаткою і занесенням в реєстраційні записи ВНЗ досягає 20-50 тис. Доларів. Це - ціна для тих, кому потрібно отримати документ про освіту терміново.

«Не хочу вчитися!»

Особливу тривогу викликає засилля неуків в державних структурах. Можна лише припустити масштаби розвитку епідемії лже-фахівців, якщо офіційно визнано, що в Росії кожен третій міліціонер працює з фальшивим дипломом. В українських колег такої статистики немає. Але, знаючи рівень вітчизняної корупції, можна говорити про аналогічні показники.

за заявою колишнього начальника головного управління Державної служби України Т.Ф. Мотренко, з 300 чиновників високого рангу, яких щорічно призначає Президент або Кабінет міністрів України, 10-15 надають недостовірні документи про вищу освіту. "Близько 150 чиновників у нас з підробленими документами, - з парламентської трибуни вигукував колишній народний депутат В.Л. Сівкович , - Нікого ГПУ не посадила ". Нещодавно і Міносвіти внесло свій вклад в виявлення високих чиновників без вищої освіти. «Прізвища я називати не буду, - був скромним міністр Д.В. Табачник, - всі ці люди пішли з займаних посад, але ми виявили приблизно півтора десятка фальшивих дипломів ». Такі визнання представників вищої української влади і близько не відображають реальної картини поширення епідемії лже-фахівців в системі державного управління.

До громадськості доходять лише крихти інформації про чиновників з липовою освітою, керівників нашою державою. Як тут не згадати скандал з міністром юстиції Романом Зваричем, пов'язаний з відсутністю документів, що підтверджують наявність у нього повної вищої освіти. Не менш резонансними були повідомлення в ЗМІ про відсутність вищої освіти у голови Державної служби з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва Михайла Бродського , Який через 18 років після закінчення технікуму примудрився за два роки отримати «другу вищу». фальшивий диплом став каменем спотикання і для перебування на посаді заступника голови СБУ Андрія Кислинського.

Однак не всі купують липові дипломи. Значна частина неуків-фахівців отримують дипломи, лише формально перебуваючи в університетах. Причому сертифікованим профаном можна стати незалежно від того, на якій формі навчання (очною, заочною або дистанційною) проходила підготовка. Головне, щоб оплата за псевдоучебу здійснювалася «кому треба».

Фальшиве освіту повністю дискредитує нашу країну. Через підозри у видачі фальшивих документів нерідко зарубіжні країни відмовлялися нострифікації дипломи українських університетів. Наші університети випускають навіть не недоучок, а повних неуків, які не навчалися, а лише платили за навчання (читай - за диплом). У кращому випадку нами частіше правлять трієчники, відкупитися від перевірки знань. Про це говорить і кількість техногенних катастроф, що почастішали останнім часом, і алогічність багатьох государсмтвенних рішень, прийнятих нагорі.

Наталія Королевська: «Я - не чарівник!»

Державний чиновник 1 рангу, керівник вищого соціального відомства Наталія Юріївна Королевська нашу увагу привернула своїми передвиборними обіцянками про те, що зможе забезпечити в Україні середні зарплати в розмірі 1 тисяча євро, а пенсії - 500 євро. І, хоча рік тому партія Наталії Королевської "Україна-вперед!" на парламентських виборах набрала всього 1,6% голосів виборців, можливо, повіривши магії гасел, через два місяці після парламентських виборів Президент України Віктор Янукович призначив Н.Ю. Королівську міністром соціальної політики.

Правда, через кілька місяців новий міністр соціальної політики заявила: «Я не чарівник, я тільки вчуся, і тому за 5 місяців 500 євро ми зробити не можемо». Минуло ще 5 місяців, а ситуація з ростом і виплатою пенсій громадянам так і не покращилася. Наближається річниця перебування Н.Ю. Королівської в міністерському кріслі, проте просування до реалізації своєї мрії і благих обіцянок молодого політика, поки ніхто не помітив. Щоб зрозуміти ціну обіцянок фахівця Наталії Королевської, ми звернулися до її офіційної біографії. Нас зацікавила не нинішня її міністерська навчання на чарівника, а колишня - підготовка як дипломованого економіста.

На сайті Міністерства соціальної політики України, на відміну від своїх підлеглих, міністр Н.Ю. Королівська в автобіографії не конкретизує ні дати навчання, ні навчальні заклади, які закінчила. Там є лише короткий запис: «Отримала два економічних освіти». Читаючи мізерні рядки міністерської біографії, залишається лише здогадуватися, де і коли «гризла граніт науки» наша героїня.

24 грудня 2012 року Указом Президента України №738 / 2012 Наталия Королевская була призначена на посаду міністра соціальної політики України. А вже на наступний день вона звернулася до луганської міліції із заявою про втрату диплома про закінчення Східноукраїнського національного університету ім. В. Даля.

На дивну пропажу документа про освіту новоспеченого міністра звернули увагу лише деякі депутати і журналісти. В Інтернеті після новорічних свят жваво обговорювалася ця тема. Висловлювалися припущення, що втрата диплома була пов'язана з необхідністю здавати оригінал документа в міністерський відділ кадрів для перевірки його справжності через Головдержслужбу і Міністерство освіти і науки. Через кілька тижнів пристрасті по втраченого королівському диплому стали затихати. У рекордно стислі терміни 8 січня 2013 був виготовлений дублікат диплома для міністра з підписом Героя України, ректора СНУ ім. В. Даля А.Л. Голубенко. Незабаром в глобальній мережі з'явився і офіційну відповідь з цього університету, що підтверджує навчання студентки Н.Ю.Королевской.

Можна лише дивуватися прудкості адміністраторів навчального закладу, які вже через два дні після заяви про зникнення міністерського документа підготували наказ по установі про видачу дубліката диплома, лист в ПрАТ «Науково-дослідний інститут прикладних інформаційних технологій» для замовлення на виготовлення дубліката втраченого документа. Інший громадянин, який опинився на місці Королевської, не один місяць оббивав би пороги всяких чиновницьких інстанцій, щоб отримати дублікат зниклого диплома, а в даному випадку треба було лише кілька днів. Така спритність насторожила ...

У молодих умок, як в полі вітерець!

У січні поточного року на «острові» була оприлюднена інформація Щербака Г.О., начальника Центру зв'язків з громадськістю СНУ ім. В. Даля про те, що Королевська Н.Ю. наказом №214-02 від 09.09.1993 р була допущена до здачі заборгованості в зв'язку з переведенням на 2-й курс економічного факультету на денну форму навчання з Вищої школи бізнесу м.Алчевськ. У тому ж документі вказувалося, що ця студентка в 1997 р «закінчила спеціальність (стилістика документа збережена - О.П.)" Менеджмент у виробничій сфері "(заочна форма навчання)» і їй присвоєно кваліфікацію менеджера з врученням диплома встановленого зразка ЛК № 008995.

Щоб перевірити цю інформацію ми звернулися до адміністрації Приватного вищого навчального закладу «Вища школа бізнесу - Інститут економіки та менеджменту». Ректор цього інституту Дубовик Н.М. підтвердив, що в 1992 р в їхній навчальний заклад дійсно надходила студентка Н.Ю.Королевская на спеціальність «маркетинг промисловий», тільки на 2 курсі вона нікуди не переводилася, а продовжувала навчання до 1997 р документах вузу є відмітки про те, що Н.Ю. Королівська в жовтні 1995 року була відрахована, «що не приступила до занять», в жовтні 1997 року вона відновила навчання, а в грудні 1997 р знову була відрахована «за несплату».

Королівська в жовтні 1995 року була відрахована, «що не приступила до занять», в жовтні 1997 року вона відновила навчання, а в грудні 1997 р знову була відрахована «за несплату»

Стало очевидно, що наша героїня протягом декількох років не переривала відносин з алчевським інститутом. Тоді мимоволі виникає цілий ряд природних питань: «На якій підставі Королевська була зарахована на 2 курс ВНУ ім. В. Даля? З якого навчального закладу переводилася в даний університет студентка? І вчилася взагалі Наталія Королевська в СНУ ім. В. Даля? »

Зацікавившись цими питаннями, ми звернулися до адміністрації луганського ВНЗ з журналістським запитом і проханням ознайомитися з особистою справою студентки - нинішнім міністром. 19.03.2013 р перший проректор університету М.Ф. Смирний відповів відмовою в інформації журналісту, пославшись на те, що «обробка і передача персональних даних щодо Королевською Н.Ю. можлива лише при її згоді ».

можлива лише при її згоді »

Щоб розібратися в істині, довелося звернутися із заявою в прокуратуру про злочин адміністрації ВНУ ім. В. Даля. 8 квітня нашу заяву було внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Далі запити в університет направляв вже слідчий. У матеріалах, отриманих в рамках цієї справи, нас зацікавили два документа: копія академічної довідки, по якій Королевська була зарахована на 2 курс університету і копія втраченого нею диплома. Яке ж було наше здивування, коли виявилося, що нинішній міністр була зарахована в свій перший університет по липової довідки.

У слідчого в справі підшита академічна довідка №28, «видана гр. Королівської Наталії Юріївні в тому, що вона навчалася з 01 вересня 1992 р по 01 липень 1993 року в Міжнародному інституті управління, бізнесу і права за спеціальністю промисловий менеджмент денна ф / о ». У довідці на місці гербової печатки чомусь стояла печатка з абревіатурою «АБЦ» - Алчевський бізнес-центр.

Ми звернулися до Міністерства освіти і науки для отримання інформації про «Міжнародному інституті», якого ніколи в Алчевську не було. 12.06.2013 р директор департаменту наукової діяльності та ліцензування МОН України А.В. Якименко офіційно повідомив, що «Міжнародний інститут управління, бізнесу і права» міністерської ліцензії на право здійснення освітньої діяльності не отримував.

Щоб розвіяти всі сумніви, ми звернулися з офіційним письмовим запитом безпосередньо до самої Н.Ю. Королевської. Ми попросили її відповісти на наступні питання: 1. У який ВНЗ Ви надходили в 1992 році? Також якщо він не завершили, то коли були відраховані і з якої причини? 2. Коли Ви були зараховані в СНУ ім. В. Даля і з якого ВНЗ Вами представлялася академічна довідка? 3. Чи відповідає додається академічна довідка оригіналу представленого Вами документа в СНУ ім. В. Даля в 1993 році? 4. За якою формою (очна, заочна або інша) і в який навчальній групі Ви навчалися в СНУ ім. В. Даля в 90-х роках? 5. Чи проходили Ви навчання у Вищій школі бізнесу (м.Алчевськ), в яких роках, коли отчислялись і відновлювалися в цьому ВНЗ? 6. Проходьте чи в даний час навчання в СНУ ім. В. Даля, на якій формі навчання, в якій навчальній групі Ви вчитеся?

У вересні 2013 року на наш лист відповів заступник Королевської - керівник апарату міністерства В. Коломієць. Він повідомив, що його начальниця «в 1992 році вступила в Вищу школу бізнесу (м.Алчевськ), в 1993 р продовжила навчатися по переводу на економічному факультеті Східноукраїнського державного університету ім. В. Даля (м.Луганськ), який закінчила в 1997 р і отримала спеціальність менеджера у виробничій сфері. У 1997 році вступила до Донецької державної академії управління, яку закінчила в 2002 р і придбала спеціальність менеджера організацій ».

Свою відповідь В. Коломієць завершив оригінально: «Інформацію щодо інших питань, викладених в інформаційному запиті, уявити немає можливості в зв'язку з давністю часу (виділено - О.П.). Автору слід звернутися в СНУ ім. В. Даля, тому що саме ця установа відповідно до Закону України «Про захист персональних даних» є власником відповідних персональних даних ».

Ми університетів не закінчували

Таким чином, ми отримали відповіді на поставлені раніше два питання. Виходить, що Королевська переводилася в луганський університет за липовою довідкою з неіснуючого навчального закладу. Тепер залишилося встановити, а вчилася взагалі в СНУ ім. В. Даля Н.Ю. Королівська? В наші руки від відповідального університетського працівника, який побажав залишитися невідомим, потрапила ксерокопія залікової книжки № 93047 видана 31.08.1993 р на ім'я студентки Королівської Наталії Юріївни зі штампом «Луганський машинобудівний інститут» та з інформацією «факультет економічний, спеціальність економіка і управління в машинобудуванні , переведена на 2-й курс з Вищої школи бізнесу м Алчевська ».

При першому огляді ксерокопії залікової книжки легко визначити, що вона перезнімати з документа-підробки. Навіть неозброєним оком видно, що записи в «заліковці» зроблені в різний час.

Інформація, яка стосується Королевської, була внесена пізніше в чиюсь залікову книжку.

Виявивши в копії документа прізвище знайомого викладача, ми одразу зателефонували йому і поцікавилися: «Чи була Наталія Королевська Вашої студенткою?». Викладач ВНУ ім. В. Даля, який особисто знайомий з сім'єю Королівських, заявив, що серед його студентів Наталії не було. Тому він був дуже здивований, коли побачив в ксерокопії заліковки власний підпис.

Розмістивши матеріали журналістського розслідування про навчання Наталії Королевської в Інтернеті на авторської сторінці «Живого Журналу» і поширивши їх по різним суспільним мереж і групам, ми попросили відгукнутися тих, хто особисто знав або вчився разом з Наталією Королевською в університеті. Однак за минулі півроку відгукнулися лише ті, хто з нею вчився в м Алчевську, і не було жодного підтвердження спільного навчання з нею в м.Луганську!

Порівнявши підписи членів державної екзаменаційної комісії в ксерокопії залікової книжки з підписами членів державної екзаменаційної комісії на ксерокопії загубленого диплома Королевської, у нас виникли великі сумніви в тому, що ці документи підписувалися одними і тими ж особами. Крім того, серія копії втраченого диплома нашої героїні, яка була представлена слідству університетом, дивним чином не відповідала серії диплома, про який раніше повідомляв начальник Центру зв'язків з громадськістю СНУ ім. В. Даля.

Даля

Зібрана в ході журналістського Розслідування інформація дозволяє сделать Висновок, что нінішній министр социальной политики получила диплом в Луганске університеті незаконно. Відсутність базової вищої освіти у Наталії Королевської ставити під сумнів законність и отриманий нею наступна дипломів. Так диплом спеціаліста про перепідготовку, виданий на факультеті післядипломної освіти Донецької державної академією управління в 2002 году, можна вважаті легально только при наявності законно отриманий Першої вищої освіти. Під сумнівом виявляється і захист Н.Королевської кандидатської дисертації, яку він захистила в Луганському університеті ім. Даля.

Спостерігаючи за тим, як адміністрація луганського університету всіляко перешкоджає журналісту в отриманні інформації про навчання студентки Королевської, не бажає представляти оригінали документів особової справи «знаменитої випускниці» слідчим, виникає відчуття, що існує якийсь корупційний зговір між нинішньою адміністрацією вузу і колишньої випускницею.

Займеться Пшонка Королівської?

Підсумком проведеного розслідування стали заяви журналіста в прокуратуру Жовтневого району м.Луганська: навесні - про злочин адміністрації ВНУ ім. В. Даля, а влітку - про злочин міністра соціальної політики Н.Ю. Королевської. Обидві заяви були внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань відповідно 8 квітня 2013 р і 14 серпня 2013 р Здавалося б, журналіст зібрав документальну базу, яка свідчить про фактичні порушення закону, слідству залишилося лише перевірити представлені матеріали і запросити в університеті відсутню для докази злочинів інформацію .

Однак слідчі райвідділу міліції за кілька місяців так і не перевірили справжність необхідних документів. Університет за півроку не спромігся представити їх оригінали. До сих пір не були опитані ні посадові особи навчальних закладів, ні сама героїня нашої розповіді. Проведене досудове розслідування як у краплі води відобразило непрофесіоналізм слідства і зневага адміністрацією СНУ ім. В. Даля закону.

У травні 2013 року було винесено перше постанову про закриття кримінального провадження щодо посадових осіб університету. 13 червня 2013 р голова Жовтевого районного суду м.Луганська Ситник О.І. як слідчий суддя у цій справі був змушений визнати неспроможність проведеного слідства: «До закриття кримінального провадження слідчим проведено лише одне слідча дія, допит свідка (не пов'язаного безпосередньо з злочином - О.П.), хоча матеріали кримінального провадження вказують на те, що для прийняття обґрунтованого рішення по ньому необхідно проведення інших слідчих дій, а саме допитати заявника по суті його заяви, досліджувати оригінали документів і т.д. ».

З тих пір пройшло більше чотирьох місяців. Допитаний лише журналіст-заявник, а університет так і не представив оригіналів документів. Два справи були об'єднані в одне провадження, а слідство ... зависло на невизначений час. Очевидно, що слідчий районної міліції «не в силах» займатися справою про злочин міністра Королевської. Очевидно, місцева прокуратура, знаючи, що порушує підслідність розгляду злочину, свідомо скидає відповідальність на слідчого «Пупкіна», іншими словами, ховає наслідок «під сукно».

4 жовтня 2013 року було відправлено на ім'я Генерального прокурора України В.П. Пшонки заяву про вчинення злочину міністром соціальної політики Н.Ю.Королевской і посадовими особами Східноукраїнського університету ім. В. Даля. 8 жовтня Укрпошта підтвердила доставку матеріалів в ГПУ. В цей же день засоби масової інформації повідомили про те, що міністр Наталія Королевська і народний депутат Артем Пшонка стали кумами. Примітно те, що останній є сином Генерального прокурора України. Як народний депутат Артем Пшонка раніше займався у Верховній Раді питаннями боротьби з організованою злочинністю і корупцією, а тепер в сферу його діяльності входить законодавче забезпечення правоохоронної діяльності.

Зараз можна лише здогадуватися, як буде діяти Генеральна прокуратура України, розслідуючи «справа Королівської». Скоріш за все, лист з ГПУ перекочує в прокуратуру області, і далі по інстанціях добереться до слідчого «Пупкіна». На диво правосуддя в нашій країні сподіватися не доводиться.

Займеться Генеральний прокурор кумою свого сина або «справа Королівської» загубиться в столах слідчих місцевої міліції? Наш читач дізнається відповідь на це питання найближчим часом. Тут точку поки ставити передчасно. Тому поставимо в цьому місці три крапки. Далі буде …

Олег Перетяка, студія журналістських розслідувань, спеціально для «Острова».

Публікація здійснена за сприяння Проекту підтримки журналістських розслідувань у Східній Європі SCOOP

Даля?
З якого навчального закладу переводилася в даний університет студентка?
Даля?
1. У який ВНЗ Ви надходили в 1992 році?
Також якщо він не завершили, то коли були відраховані і з якої причини?
Даля і з якого ВНЗ Вами представлялася академічна довідка?
Даля в 1993 році?
Даля в 90-х роках?
5. Чи проходили Ви навчання у Вищій школі бізнесу (м.Алчевськ), в яких роках, коли отчислялись і відновлювалися в цьому ВНЗ?
Даля, на якій формі навчання, в якій навчальній групі Ви вчитеся?