Тепличне господарство «Долина троянд» в Арамашево - єдине в своєму роді в усьому УрФО
Тюльпан за 25 рублів, троянда - за 30: Алапаєвська і єкатеринбурзькі квіти витісняють з прилавків своїх еквадорських і голландських «конкурентів». Сьогодні, коли розмови про імпортозаміщення - головні у всіх владних кабінетах, з'ясовується, що нам в Свердловській області є чим похвалитися. Ми, наприклад, вже вирощуємо і збираємо квіти на Уралі в промисловому масштабі.
Власники тепличних господарств розповідають: за їхніми підрахунками на російському ринку тільки близько 15% вітчизняних квітів. Серйозніше всього квітковий бізнес розвинений в Москві, Санкт-Петербурзі і Краснодарі. Але і Урал не відстає: місцеві тюльпани в оптовому продажі можна купити місцями дешевше 25 рублів, а ціна на троянди, вирощені в Алапаєвськом районі, починаються від 30 рублів. У них мінімум пестицидів, більше аромату троянд, а термін зберігання значно довше.
Кореспонденти E1.RU подивилися, як в засніжених селищах Свердловської області можна виробляти, нехай поки й за європейськими технологіями, десятки тисяч квітів щодня і робити це дешевше, ніж за кордоном (не дивлячись на суворий клімат, дорогі енергоресурси і нинішні кредити - під 25 відсотків) . У тепличному господарстві ми побували напередодні 8 Березня - якраз в саму «гарячу» пору.
40 тисяч троянд в добу: дивовижна долина по-Алапаєвська
Найбільше в Уральському федеральному окрузі квіткове господарство «Долина троянд» знаходиться в селі Арамашево Алапаївського району. На трьох гектарах 60 співробітників вирощують троянди і в кращі дні зрізають до 40 тисяч квітів. Уява людини, який раніше бачив тільки дачну теплицю з помідорами і огірками, такий розмах вражає. Величезну стеклометалліческую конструкцію зводили за голландською технологією в 2007 році. У унікальний для Уралу проект тоді бізнесмени інвестували 330 мільйонів рублів.
На виробництві в Арамашево щодня трудяться 60 чоловік. В основному жінки До недавнього часу власники господарства опрацьовували план розширення теплиці. Криза ці плани поки залишив мріями
На сортувальній лінії комп'ютер відбирає троянди десяти сортів по зростанню і діаметру бутона, пакує по 20 штук, звідси вони відправляються в Москву, Свердловську, Челябінську, Курганську, Тюменську області та інші регіони. Генеральний директор Світлана Дьоміна зазначає, що у квітів місцевого виробництва менше пестицидів, більше аромату і довше термін зберігання. Оптова вартість троянд тут стартує від 30 рублів (це ціна за найнижчі квіти, а ті, що вище, продають вже за 60 і 70 рублів). Ціноутворення просте і зрозуміле, але далеко не найвигідніше. Левову частку витрат складають витрати на енергоресурси: температура повітря вдень у лютому підтримується на рівні +26 ° С.
Троянди сортують по довжині, діаметру бутона і пакують пачками по 20 штук У магазини Єкатеринбурга ці троянди відвозять в пластикових контейнерах з водою. Працівники господарства обіцяють: при хороших умовах вони повинні стояти місяць
- Російський квітка займає не більше 15% на ринку. Це пов'язано з високою вартістю ресурсів і дуже недоступними позиковими засобами, - пояснює E1.RU генеральний директор тепличного господарства «Долина троянд» Світлана Дьоміна. - Ми змогли скоротити споживання електрики приблизно на 30% за рахунок покупки чотирьох газопоршневих електростанцій. З великими труднощами нам відкрили кредитну лінію на ці цілі лише в одному банку - ВТБ 24. Але і з урахуванням зниження витрат витрачаємо на газ близько 4 мільйонів рублів на місяць в холодну пору року. Ми б дуже хотіли розширитися до 6 або 9 гектарів і зайняти б о більшу нішу місцевими квітами, але обладнання та технології ми набуваємо в Голландії, а з урахуванням різкої зміни курсу все це виросло в ціні для нас майже вдвічі.
Засновники «Алапаєвська Голландії» також розповідають, що вже довго і безуспішно намагаються отримати субсидії з бюджету, якими можна було б частково закрити діючі кредити. До того ж унікальне тепличне господарство, за словами власників, поки жодного разу не удостоїлося візиту обласних чиновників з команди губернатора Євгена Куйвашева. Хоча на етапі запуску, сім років тому, при минулих власників, Арамашево відвідував губернатор Едуард Россель. Увага квітникарям зараз приділяє лише глава Алапаївського міського округу: то словом добрим підтримає, то справою, нехай і невеликим - наприклад, дорогу почистить.
Більшу частину ціни за імпортні квіти формують витрати на доставку. Уральські квітникарі витрачають найбільше грошей на оплату газу і електрики
Як розповідають учасники квіткового ринку в Єкатеринбурзі, їх бізнес залишається успішним і в кризу. Незважаючи на зростання цін, квіти уральці купувати менше не стали. Найбільше в цьому бізнесі вдається заробити великим оптовикам, які найчастіше, розраховуючись в розстрочку, взагалі не несуть ніяких ризиків. Найбільші ризики лягають на роздрібну торгівлю - тут завжди в кінцеву вартість закладається кількість квітів, які не будуть продані і зіпсуються - тому їх націнки доходять до 200%.
Порівняти націнку на імпортні та вітчизняні квіти ми вирішили на прикладі місцевих Алапаєвська троянд і троянд з Еквадору. Оптова ціна на заморський квітка порядку 85-90 рублів (включаючи вартість доставки), в магазині ця троянда продається вже за 160-170 рублів. Уральські троянди пропонують оптом за 60 рублів, а кінцевому покупцеві вони обійдуться в 90-100 рублів. Якщо говорити про тюльпани, то місцеві продаються за 25 рублів оптом і мінімум за 50 - в роздріб. Голландські тюльпани обійдуться нині в 35 рублів оптом і близько 70 - в магазині.
- Російські квіти - продукт якісний і конкурентний. Ми купуємо троянди в Алапаевске, гербери - в Іжевську, лілії - в Краснодарі. У поточній ситуації, коли ціни на імпорт зросли від 50 до 100%, місцеві квіти особливо затребувані, - розповідає E1.RU засновник єкатеринбурзькій квіткової компанії «Версаль» Ірина Сухинина. - Ми б закуповували і більше, але у наших виробників немає такого асортименту, як, наприклад, в Голландії, Австралії або Еквадорі. Частково в силу об'єктивних причин, клімату наприклад.
«Вирощувати тюльпани, виноград та інжир в Єкатеринбурзі реально»
Втім, вирощувати квіти на продаж на Уралі кинулися далеко не в кризовий 2014 рік. На Широкій Річці, наприклад, вже два десятки років до 8 Березня Юрій Новіков зрізає тисячі тюльпанів для жителів Єкатеринбурга. Нині в його теплиці зійшли 26 тисяч тюльпанів. Новиков, який успішно балансує між науковою роботою селекціонера і підприємництвом, каже, що в наступному сезоні готовий виростити 50 тисяч дешевих квітів - якщо місцеві підприємці звернуться.
Він довів, що такі пафосні і часті нині слова про імпортозаміщення можна підтвердити справою. І слідом за тюльпанами виводить на Уралі нові сорти яблук, винограду, абрикосів і навіть інжиру. Правда, відзначає, що зараз без допомоги держави не обійтися. Для яблук потрібні сховища, для квітів - холодильники. Але і при таких витратах, за його словами, місцеве все одно буде дешевше.
У цьому сезоні до 8 Березня в теплицях Юрія Новікова виросло 26 тисяч тюльпанів. У наступному націлений на 50 тисяч У лютому виноградна лоза в плодово-ягідному розпліднику Новікових зеленіє, а на початку червня там вже збирають урожай
- Ми можемо вирощувати на Уралі і фрукти, і декоративні рослини, і квіти, - упевнений селекціонер і підприємець Новіков. - Я вже багато років займаюся вирощуванням і продажем тюльпанів і троянд. У мене росте виноград, який можна буде їсти вже на початку червня. Підготовлена полуниця, яку ми теж продаємо. Так що імпортозаміщення реально, якщо в ньому хоч трохи ще будуть зацікавлені наша влада. Щоб закласти яблуневий сад, вам потрібно вкласти в нього близько одного мільйона рублів. Щоб повноцінно займатися збором і продажем яблук, знадобляться сховища - а це ще мільйонів десять. І якщо почати цей бізнес ви зможете самі, то з більшими витратами хотілося б сподіватися на допомогу бюджету у вигляді субсидій і доступних кредитів.
Текст: Олексій МЕРКУЛОВ
Фото: Артем Устюжаніна / E1.RU
Відео: Андрій КАЗАНЦЕВ / E1.RU
Інфографіка: Ілля ДАВИДОВ / E1.RU