- «Спочатку був звук, немов вибухнув вибуховий пакет. Потім закричали люди »
- «Для нелюдів, які влаштовують таке, потрібно повернути смертну кару»
- «Саморобний вибуховий пристрій був начинений обрізками арматури»
22 лютого в Харкові в результаті терористичного акту загинули 52-річний активіст євромайдан Ігор Толмачов і 37-річний підполковник міліції Вадим Рибальченко. Вчора в лікарні помер ще один потерпілий - 15-річний підліток
Вибухи в Харківській області розпочалися кілька місяців тому. перший теракт стався в рок-пабі «Стіна» 9 листопада минулого року. Тоді в лікарні з осколковими пораненнями потрапили 13 осіб. 19 січня, під час проведення засідання, прогримів вибух біля будівлі Московського районного суду. В цей раз постраждали 14 осіб . Всі ці місяці, намагаючись залякати харків'ян, терористи підривали трансформатори і цистерни на залізницях. Підкладали вибухівку в підвальні приміщення будинків. Погрожували волонтерам ... Нинішній вибух на проспекті Маршала Жукова став першим в історії міста терактом, в результаті якого загинули люди.
«Спочатку був звук, немов вибухнув вибуховий пакет. Потім закричали люди »
Минулої неділі в Харкові було заплановано проведення кілька патріотичних акцій. О 12 годині дня колона активістів мала відправитися від Палацу спорту, розташованого на вулиці Маршала Жукова, до площі Свободи. О 14 годині на площі Конституції збиралися провести громадську панахиду за загиблими на Майдані і в зоні АТО. Туди повинна була підійти колона активістів, що йшла від пам'ятника Тарасу Шевченку. Представники «Автомайдану», поєднуючи дві акції, влаштовували автопробіг по обох маршрутах руху патріотів.
Хода від Палацу спорту приурочили до річниці втечі Віктора Януковича з країни. Рівно рік тому, 22 лютого, біля Палацу спорту проводився мітинг на підтримку федералізації України. Тоді до Харкова, на з'їзд «Українського фронту», з'їхалося кілька тисяч депутатів Партії регіонів зі східних областей та Криму. В цей же день Янукович втік з країни. Через рік харківські патріоти зібралися на мітинг, щоб відзначити річницю перемоги євромайдан. Мітингувальники з допомогою повітряних куль запустили в небо портрети Януковича, президента Росії Володимира Путіна, мера Харкова Геннадія Кернеса і екс-глави Харківської облдержадміністрації Михайла Добкіна. Після цього всі рушили в центр міста. Учасники голосно скандували: «Одна, єдина, соборна Україна».
Коли колона порівнялася зі стоїть на узбіччі «Газеллю», пролунав вибух. В одну секунду мирну ходу перетворилося на криваву трагедію. Активістів і співробітників міліції, які охороняли мітинг, розкидало в різні боки. Почулися вигуки: «Лікаря, скоріше лікаря! Викличте хтось «швидку». Шум, крики про допомогу, дим. Люди кинулися врозтіч.
- Ми йшли колоною уздовж дороги, - згадує учасниця акції Тетяна Бережна. - Організатори акції пішли трохи вперед. З ними разом була частина мітингувальників. Я з донькою йшла в середині. Ми трохи затрималися, поки вирівнювали рух. Як тільки рушили, попереду грянув вибух. Бавовна був такої сили, що у мене заклало вуха. Спочатку був звук, немов вибухнув вибуховий пакет. Тільки набагато голосніше. Потім закричали люди ...
- Ось бачите там машину, «ГАЗель»? - каже очевидець теракту, журналіст Філіп Дикань. - Біля неї і вибухнуло. Я стояв, повернувшись туди особою, всього метрах в двадцяти. Спочатку пролунав хлопок, такий, як зазвичай буває при вибуху шумової гранати. Потім з'явився дим. І люди стали падати.
Як з'ясувалося пізніше, велика частина осколків і вибухова хвиля припали на співробітників міліції, які охороняли мітинг, і активістів. Частина уламків потрапила в припаркований автомобіль «ГАЗель». Машину на час руху колони попросив зупинитися біля узбіччя підполковник міліції Вадим Рибальченко. Основний удар дістався саме «ГАЗелі». Вона прикрила собою десятки людей, які в цей момент проходили повз. Поруч з машиною знаходився і сам Рибальченко, якого прошило розлетілися осколками. 37-річний співробітник міліції впав під колеса авто. Якимось неймовірним чином сиділи в кабіні «ГАЗелі» водій і пасажир не отримали навіть подряпини. А ось що проходив повз 52-річного активіста євромайдан Ігоря Толмачова вибухом відкинуло на кілька метрів.
«Для нелюдів, які влаштовують таке, потрібно повернути смертну кару»
Одним з тих, хто опинився в епіцентрі вибуху і лише дивом не постраждав, був харків'янин Ігор Розсоха.
- Ми разом з Ігорем Толмачовим йшли на початку колони, - згадує активіст і друг загиблого Ігор Розсоха. - Це людина, яка менше говорив і виступав на мітингах, ніж я, але набагато більше робив. З ранку він підійшов до мене біля Палацу спорту, обійняв і сказав: «Ігор, прости мене за все. Адже сьогодні Прощена неділя ». Я теж у нього попросив вибачення. Хоча нам, в общем-то, і вибачатися один перед одним не було за що. Ми з хлопцями все це перевели в жарт. Але я пам'ятаю, як у мене боляче кольнуло серце від слів Ігоря. Потім ми разом з ним повели колону.
* Ігор Толмачов, багато років пропрацював рятувальником, в 1988 році створив першу в СРСР недержавну волонтерську рятувальну службу
У момент вибуху я не злякався, а скоріше здивувався. Було схоже на звук вибухових пакетів на стадіонах. Тільки чомусь люди навколо стали хто розбігатися, хто падати. Ігоря відкинуло в сторону. Він впав, весь закривавлений. Ми відразу кинулися до нього. Порозстібали куртку. В області серця була діра, і звідти текла кров. Я почав кликати на допомогу тих, хто має навички надання першої медичної допомоги. Ігоря перевернули, намагалися робити штучне дихання. Не розумію, чому під час такого великого мітингу не чергувала хоча б одна карета швидкої допомоги. Хвилин через п'ять приїхала перша машина. Лікар пробіг повз Ігоря і поспішив до інших пораненим. Ми схопили носилки з Ігорем і занесли їх в медичну машину. Але на нас закричали: «Заберіть! Ви труп принесли, а нам ще живих рятувати ».
Вже потім інші медики пояснили, що Ігор помер в момент вибуху. Миттєво. Осколок потрапив в артерію над серцем. Він багато років був рятувальником. У 1988 році створив в Харкові першу в СРСР недержавну волонтерську рятувальну службу. Рятував людей після землетрусу у Вірменії. Він був ініціатором і секретарем громадської штабу оборони Харківської області, комендантом нашого намету на площі Свободи. У нього залишилися дружина і доросла дочка ...
У лікарнях Харкова після мітингу виявилося десять чоловік.
- Вісім поранених доставлені в лікарні на автомобілях швидкої допомоги, двоє звернулися самі, - прокоментувала заступник міського голови з питань охорони здоров'я та соціального захисту населення Світлана Горбунова-Рубан. - Постраждалі знаходяться в міських лікарнях № 17, 25, в обласній дитячій клінічній лікарні. Деяких співробітників міліції відвезли до військового госпіталю. Людям з важкими пораненнями надають допомогу в міській лікарні швидкої та невідкладної допомоги. Туди були доставлені п'ятеро осіб: троє бійців батальйону «Харків-1», один співробітник міліції і одна цивільна особа. Всі вони отримали поранення осколкового характеру. Їм зроблені операції, загрози для життя немає. Двоє людей ще перебувають в реанімації, троє вже переведені в загальну палату. У 15-річного підлітка - важка черепно-мозкова травма (на момент інтерв'ю потерпілий був ще живий. - Авт.). На жаль, зараз він в комі. Також серед поранених є дві жінки.
Трапилася трагедія шокувала харків'ян. «У моєї близької подруги зараз оперують сина, він стояв в оточенні, - написала на міському форумі одна з мешканок міста. - У нього загинув один. Багато поранені. Це просто жахливо. Для нелюдів, які влаштовують таке, потрібно повернути смертну кару. Хай вибачить мені Бог в святе свято ».
«Саморобний вибуховий пристрій був начинений обрізками арматури»
Тим часом в міліції кажуть, що спрацював саморобний вибуховий пристрій з таймером або на радіоуправлінні. Як розповіла «ФАКТАМ» начальник прес-служби харківської обласної міліції Наталя Захарова, «на Московському проспекті біля станції метро" Маршала Жукова "в натовпі спрацював вибуховий пристрій. Вдалося встановити, що воно було заховано на узбіччі дороги, під снігом. Стався вибух, від якого постраждали 11 людей, п'ятеро з яких - міліціонери. Двоє людей загинули на місці, один із загиблих - підполковник міліції Вадим Рибальченко. Він прийшов на службу в 1998 році, після закінчення Харківського національного університету внутрішніх справ. Працював у різних напрямах, неодноразово отримував нагороди від керівництва. У нього залишилися батьки і дружина ».
* Підполковник Вадим Рибальченко прослужив в міліції 17 років
- Попередньо встановлено, що саморобний вибуховий пристрій був начинений обрізками арматури, - прокоментував який прибув на місце вибуху прокурор Харківської області Юрій Данильченко. - Його привели в дію або виставленим таймером, або за допомогою дистанційного керування.
- За нашими попередніми експертними оцінками, - уточнює начальник УСБУ в Харківській області Олександр Пивовар, - спрацювало таке ж вибуховий пристрій, як і біля будівлі Московського суду. Тоді також все було прикопати в сніг біля дороги. Більш детальну інформацію дасть подальше розслідування.
Прокуратурою області злочин кваліфіковано як терористичний акт. За відповідною статтею відкрито кримінальне провадження. Розслідування проводять співробітники Служби Безпеки України. Також глава СБУ в Харківській області розповів, що напередодні вони затримали терористичну групу з чотирьох осіб.
- Терористи, які називають себе «харківськими партизанами», ретельно готували злочину, плануючи поєднати їх з річницею Революції гідності, - йдеться в повідомленні прес-центру УСБУ в Харківській області. - Ними було розроблено кілька варіантів. Планувалися вибухи у великому торговому центрі, на людних майданчиках і в кафе. Також готувався обстріл з реактивного штурмового гранатомета міського клубу, в якому збиралися воїни АТО і волонтери. Як вказали затримані під час допитів, зброя для диверсій, гроші і інструкції вони отримували від кураторів російських спецслужб, які особисто приїздили на зустрічі з Бєлгорода. З метою недопущення подальших провокацій в Харкові розпочато повномасштабна антитерористична операція.
Представники громадських організацій міста виступили із заявою. «Ми просимо обласну адміністрацію, Харківську міськраду, керівників комунальних підприємств на одну хвилину зупинити весь громадський транспорт, в тому числі метро, і звуковим сигналом вшанувати пам'ять загиблих і висловити свій протест проти тероризму, - заявили в спільному зверненні активісти. - Ми закликаємо всіх харків'ян приєднатися до хвилині мовчання о 13.00. Де б ви не знаходилися - зупиніться і згадайте загиблих. У понеділок біля пам'ятника Тарасу Шевченку будуть виставлені фотографії жертв. Приходьте, запалюйте свічки і лампади. Харків не піде по шляху Донецька і Луганська, де смерть активістів послабила проукраїнську рух! Харків не злякати! »
23 лютого на Харківщині було офіційно оголошено днем жалоби. О першій годині дня по всій території області пройшла хвилини мовчання.
Міліція просить всіх, хто володіє інформацією, яка може допомогти слідству, зв'язатися з ними.
- Ми звертається до всіх громадян, особливо до автовласників, машини яких обладнані відеореєстраторами, - йдеться на сайті МВС. - Якщо ви перебували 21 і 22 лютого в районі Палацу спорту і маєте відповідні відеозаписи, надайте інформацію в Харківське міське управління міліції або повідомте за номерами 730-83-00 або 102.
Читайте нас в Telegram-каналі , Facebook і Twitter
Ось бачите там машину, «ГАЗель»?