Типові помилки вибору професії

  1. Незнання світу професій
  2. Орієнтація на престижність професії
  3. Вибір під тиском оточуючих
  4. Йти по стопах свого кумира
  5. Піти вчитися «за компанію»
  6. Бажання вчитися тільки в певному місці
  7. Застаріла або неправильна інформація про професії
  8. Врахування тільки видимої сторони
  9. Відсутність бажання розібратися в собі
  10. Неправильна оцінка своїх здібностей
  11. Прихильність до улюбленого шкільного предмету
  12. Незнання перспектив і вимог ринку праці
  13. Ігнорування власних здібностей та інтересів
  14. Слухати некомпетентних в проблемах вибору професії людей
  15. Продовжувати сімейні традиції проти своєї волі
  16. Ставитися до професії, як до єдино можливої
  17. Недооцінка своїх фізичних особливостей і можливостей
  18. Несвоєчасність вибору або форс-мажор
  19. Орієнтування тільки на зарплату
  20. Вибір професії на зло або всупереч кому-небудь
  21. Вчитися тільки заради диплому про вищу освіту
  22. Корисні поради для уникнення помилки вибору професії

Кожне нове покоління випускників шкіл, не бажаючи вчитися на помилках минулих цей непростий шлях до них, стабільно продовжує наступати на одні й ті ж граблі при виборі ідеальної для себе професії. У цій статті ми наведемо найбільш поширені помилки, які допускають школярі, абітурієнти, та й дорослі люди теж, намагаючись знайти відповідь на одвічні питання «Ким бути?», «Яку професію обрати?» І «Де вчитися?».

Як правило, всі перелічені нижче помилки вибору професії не залежать від вікової групи, але зустрічаються і унікальні варіанти, які, наприклад, можуть бути здійснені тільки випускниками шкіл, наприклад, піти вчитися за компанію з друзями або наперекір батькам. В кінці статті знаходяться корисні поради, які покликані допомогти запобігти більшість помилок, представляючи собою невелику дорожню карту з описом покрокових дій для досягнення мети.

Якщо ж ви хочете почати знайомство з величезним світом профорієнтації в цілому, то рекомендуємо попередньо прочитати нашу статтю « Що таке профорієнтація », В якій в стислому вигляді викладені всі основні поняття, базові помилки вибору професії і поточна ситуація з професійним самовизначенням в Росії.

Незнання світу професій

Одна із самих основних і поширених помилок вибору професії, з якої і слідують багато інших. Багато школярів, наближаючись до випускних класів та необхідності здавати єдині державні іспити (ЄДІ і ДПА), слабо уявляють собі які взагалі бувають професії і що відбувається на ринку праці в даний час. Ситуацію посилює необхідність терміново визначитися з набором здаються іспитів, необхідних для вступу до ВНЗ і продовження навчання на певну спеціальність.

Для більш успішного вибору і початкового ознайомлення з цікавими і потрібними саме Вам професіями можна порекомендувати пройти безкоштовні психологічні тести на профорієнтацію і детально ознайомитися з багатим світом пропонованих спеціальностей в нашому каталозі професій . Для ще більш точного вибору обов'язково скористайтеся послугами кваліфікованих психологів - профконсультанта. У кожному місті і практично кожному навчальному закладі є відповідні служби і фахівці. Державні служби зайнятості також можуть допомогти у вирішенні цього питання.

Орієнтація на престижність професії

Яскравий представник помилок при виборі професії. Дуже часто молоді люди при виборі майбутнього кар'єрного шляху орієнтуються виключно на престиж тієї чи іншої професії. В результаті на ринку праці виявляється величезна кількість свежевипущенной фахівців, які ходять на роботу як на каторгу, мріючи про п'ятницю і зміну кар'єри. Зазвичай в категорію престижних професій потрапляють юристи, фінансисти, маркетологи, банкіри, сфера шоу бізнесу та інші подібні. Безперечно це хороші професії, але підходять вони далеко не всім і не варто вибирати спираючись виключно на престижність. Як мінімум існують ще такі ж важливі поняття як затребуваність на ринку праці, інтерес до професії, фізичні і розумові схильності до тієї чи іншій професійній сфері.

Вибір під тиском оточуючих

Зазвичай в ролі тих, що оточують виявляються батьки, щиро і від усієї душі бажають прилаштувати свого улюбленого дитини в найкращу, на їх погляд, сферу діяльності Зазвичай в ролі тих, що оточують виявляються батьки, щиро і від усієї душі бажають прилаштувати свого улюбленого дитини в найкращу, на їх погляд, сферу діяльності. На жаль, дуже часто при цьому не розглядаються інтереси, таланти, можливості та прагнення самої дитини, що призводить до сварок в сім'ях або необхідність перенавчатися і міняти професію згодом.

Ще гірше, коли батьки намагаються втілити свої нереалізовані мрії молодості в дитині. У таких випадках дитині необхідно вміти відстоювати свою точку зору захищаючи свої інтереси. Складно вчитися проти волі, а працювати ще складніше.

Йти по стопах свого кумира

Звичайна помилка вибору професії для школярів, коли закоханість або інша захопленість іншою людиною (що подобається вчитель, актор, співак і т.д.) може зумовити бажану професію або сферу діяльності. Однак насправді інтерес до людини і інтерес до професії відповідають навіть менше ніж ніяк і під час навчання може наступити розчарування.

Якщо є можливість, то варто поговорити зі своїм кумиром, розпитати його про роботу і її вимогах, порадитися варто вибрати таку ж професію і куди краще піти вчитися. Як програма мінімум обов'язково необхідно дізнатися про професії як можна більше, можливо вона виявиться не такою цікавою, як здавалася здалеку. Звичайно ж, при цьому необхідно тверезо оцінювати свої можливості, інтереси і прагнення, а також бажано пройти кілька профорієнтаційних тестів і поговорити з грамотним психологом-профконсультантом.

Піти вчитися «за компанію»

У випадках, коли цікавої професії так і не знайшлося, а визначитися з іспитами і вступом до ВНЗ потрібно терміново, випускники шкіл вибирають варіанти ЄДІ для здачі і університети для надходження за компанію зі шкільними друзями. Іноді такий варіант виявляється непоганий, так як в уже сформованій приємній компанії вчитися простіше і веселіше, а там, можливо, і професія сподобається.

На жаль, набагато частіше виходить зовсім по-іншому: з інтересом і успіхом поглинають нові знання шкільні друзі вириваються вперед і обзаводяться новими знайомими, з якими можна обговорити почуте на лекції, організувати спільний проект або влаштувати експеримент в той час, як друг дитинства, не володіючи відповідними талантами, плететься в хвості без можливості взяти участь у спільній діяльності На жаль, набагато частіше виходить зовсім по-іншому: з інтересом і успіхом поглинають нові знання шкільні друзі вириваються вперед і обзаводяться новими знайомими, з якими можна обговорити почуте на лекції, організувати спільний проект або влаштувати експеримент в той час, як друг дитинства, не володіючи відповідними талантами, плететься в хвості без можливості взяти участь у спільній діяльності.

По суті, дана ситуація це відхід від особистої відповідальності і перекладання її на інших. Але оточуючі абсолютно не можуть нести всю повноту відповідальності за такий нелегкий вибір кожної людини, як вибір професії. Виходить лотерея, в якій може і повезти, але набагато частіше квиток виявляється без виграшу.

Такі помилки вибору професії відбуваються ще внаслідок недостатньої роботи як шкільних психологів і вчителів, які не забезпечили необхідний рівень профорієнтаційних занять, так і батьків, які пустили процес визначення з професією школяра на самоплив і не брали в ньому активно участь.

Бажання вчитися тільки в певному місці

Бажання вчитися в певному коледжі або інституті само по собі похвально, так як воно говорить про виявлений інтерес і проведеному зборі інформації Бажання вчитися в певному коледжі або інституті само по собі похвально, так як воно говорить про виявлений інтерес і проведеному зборі інформації. Інша справа, що у вподобаному навчальному закладі може просто не виявитися слушною і цікавої програми навчання. Кілька згладжують проблему федеральних університетів, які охоплюють широкий спектр професій гуманітарних і технічних спрямувань, а також володіють відмінною матеріально-технічною базою для навчання. Але і вони не можуть навчити багатьом вузьким спеціальностями, які, як правило, викладають окремо виділені навчальні установи: лікарі, педагоги, юристи та багато інших спеціальності виявляться недоступними при такому підході.

Задумайтесь, чи варто старе, красива будівля або наявність басейну для студентів того, щоб піти вчитися на нецікаву або далеку від бажаної спеціальність.

Застаріла або неправильна інформація про професії

Світ професій не стоїть на місці і постійно змінюється. Одні спеціальності відходять у минуле, інші тільки з'являються. З розвитком науки і появою нових методів постійної зміни піддаються практично всі наявні на сучасному ринку праці професії.

Тому в процесі визначення необхідно добре знати, що являє собою та чи інша професія в даний час. У цьому може допомогти наш Каталог професій або ж можна самостійно знайти в інтернеті вимоги до фахівців, опис процесу роботи або сходити на ярмарки вакансій і дні відкритих дверей на цікавлять підприємствах. Таким чином, можливі помилки вибору професії через незнання поточного стану справ будуть зведені до мінімуму.

Врахування тільки видимої сторони

Багато хто любить помріяти про кар'єру відомого актора, співака або ведучого. Дійсно, на перший погляд представники подібних професій легко збирають повні зали і отримують великі гонорари, але мало хто при цьому представляють справжній стан справ і величезна кількість закулісної роботи, будь то нескінченні репетиції, роз'їзди по країні або тренування для підтримки себе в формі. Не будемо забувати і про вимушену публічності, яка сподобається далеко не всім.

Перед тим, як остаточно вибрати бажану сферу діяльності необхідно якомога докладніше вивчити її якомога докладніше з усіх боків.

Відсутність бажання розібратися в собі

Фундаментальна помилка вибору професії, коли з тих чи інших причин людина відмовляється розібратися в собі, виділити свої сильні і слабкі сторони Фундаментальна помилка вибору професії, коли з тих чи інших причин людина відмовляється розібратися в собі, виділити свої сильні і слабкі сторони. Однією з таких причин може бути уникнення відповідальності за вчинений вибір і перекладання її на інших. Іншою причиною може бути загальна невпевненість в собі і сильно занижена самооцінка. У будь-якому випадку результат вибору, швидше за все, буде незадовільним, зробленим без оглядки на об'єктивну реальність, а робота не буде приносити радість і задоволення.

Допомога у виборі професії в такому випадку може прийти від добре знайомих людей, таких як батьки, інші близькі родичі, друзі, колеги. Але набагато кращим вибором буде пройти психологічні профорієнтаційні тести з подальшою об'ємною консультацією досвідченого психолога - профконсультанта, разом з яким вийде виділити найбільш виражені і важливі особливості особистості і підібрати професію на їх основі.

Неправильна оцінка своїх здібностей

Неправильне оцінювання своїх сильних і слабких сторін може привести до помилкового вибору професії і, як наслідок, незадоволеності від процесу трудової діяльності та зниження якості життя. Якщо Ви невпевнено спілкуєтеся з іншими людьми і вважаєте за краще книги спілкуванню, то навряд чи варто вибирати професію журналіста чи вчителя.

Помилки вибору професії також відбуваються при заниженій або завищену самооцінку, яка заважає адекватно визначити мають таланти і здібності до того чи іншого виду діяльності. Як і в інших випадках допоможуть вирішити проблему профорієнтаційні тести онлайн або в письмовій формі, а також обов'язкова бесіда з профконсультантом.

Прихильність до улюбленого шкільного предмету

Професій існує в рази більше, ніж шкільних предметів, до того ж багато спеціальностей у своїй діяльності охоплюють безліч напрямків і співвідносити їх з конкретним предметом досить важко Професій існує в рази більше, ніж шкільних предметів, до того ж багато спеціальностей у своїй діяльності охоплюють безліч напрямків і співвідносити їх з конкретним предметом досить важко.

Наприклад, навіть якщо найулюбленішим мовою в школі був іноземну мову, то вибір професії не обмежується одним лише перекладачем. Варіантів набагато більше: від екскурсовода і перекладача до дипломата і посередника між вітчизняною компанією та іноземними підприємствами.

Визначитися з бажаним видом діяльності і вибрати конкретну спеціальність допоможуть сервіси типу нашого каталогу професій , В якому зібрані найпопулярніші професії Росії з докладним описом і прикладами діяльності. Також перед остаточним вибором варто докладно вивчити ринок праці і пропонованих вакансій, де вказуються певні вимоги і освіту для кожної з вакансій.

Незнання перспектив і вимог ринку праці

Правильний вибір професії, крім усього іншого, залежить від ринку праці регіону проживання і перспектив його розвитку. При виборі професійного шляху однозначно необхідно аналізувати газети і сайти з вакансіями, описом професій і аналітичними матеріалами про передбачувані зміни на ринку праці в найближчі 5-10 років.

Після проведеного аналізу може виявитися, що обрана професія після декількох років втратить свою популярність або престижність, а знайти роботу за фахом буде важко. Варто враховувати і той факт, що дуже часто непрестижні робочі і технічні спеціальності оплачуються куди краще і більш затребувані, ніж черговий молодий економіст без досвіду на перенасиченому ринку праці.

Таким чином, за допомогою аналізу ринку праці регіону проживання можна уникнути помилки вибору професії і зробити більш вдалий вибір з урахуванням своїх прагнень, бажань і можливостей.

Ігнорування власних здібностей та інтересів

Дуже часто при виборі професії люди свідомо відкидають значимість своїх інтересів і здібностей, висуваючи на перший план виключно рівень заробітної плати або ефемерну престижність професії Дуже часто при виборі професії люди свідомо відкидають значимість своїх інтересів і здібностей, висуваючи на перший план виключно рівень заробітної плати або ефемерну престижність професії. Однак досягти вершин при такому виборі хто здатний - банально неприємно і складно вкладатися в роботу, яка неприємна і викликає відторгнення. А при відсутності помітної віддушини у вільний час така людина буде постійно нещасливий, що призведе до зниження якості життя.

Простим вирішенням такої помилки вибору професії буде вибір саме такої спеціальності, яка подобається і займатися якій буде цікаво більшу частину життя.

Слухати некомпетентних в проблемах вибору професії людей

За старою звичкою і доброю традицією багато людей готові дати пораду практично з будь-якого приводу. Ось тільки в такому питанні, як професійне самовизначення слухати поради некомпетентних людей, нехай навіть близьких і добре знайомих, значить тільки одне - свідомо шкодити собі. Жодна людина, не займаючись цим питанням професійно, звичайно ж, не зможе дати грамотну консультацію, а допущені в юності помилки вибору професії будуть позначатися ще довгий час.

Можна і потрібно прислухатися до думки про професію, в якій радить людина є фахівцем. Дозвільні домисли, не підтверджені досвідом, знаннями, дослідженнями слухати ні в якому разі не варто. Зверніться до заслуговує довіри професіоналам своєї справи, які займаються цим не один рік!

Продовжувати сімейні традиції проти своєї волі

Дуже гарне і правильну справу, коли дитина йде по стопах своїх батьків. У його розпорядженні багатий досвід, напрацювання і секрети професії з перших рук, а підтримка і рада близьких і розуміючих людей при перших кроках абсолютно неоціненна, корисна і своєчасна. Саме з таких сімей виходять талановиті лікарі, інженери, актори, вчені.

Але в бочці меду може виявитися і вагома ложка дьогтю, яка перекреслить всі плюси такого підходу Але в бочці меду може виявитися і вагома ложка дьогтю, яка перекреслить всі плюси такого підходу. Такий ложкою виявиться бажання дитини йти по стопах своїх батьків і продовжувати сімейну династію. Хтось під напором зламається і прийме нав'язувані правила гри, хтось буде воювати за право йти своєю дорогою. Головне, щоб сім'я не сприймала таку поведінку як зраду і не почала вставляти палиці в колеса на шляху до професії мрії. Такі дії призведуть лише до конфліктів і можливого розриву відносин.

Ставитися до професії, як до єдино можливої

Будь-яка сфера діяльності схильна до постійної зміни і в міру зростання досвіду, кваліфікації та просування по кар'єрних сходах будуть змінюватися і заняття зі сферою відповідальності. Природно, що найбільш успішний буде та людина, яка пройшла початкові щаблі на відмінно.

Крім безпосередньо самої професії заздалегідь ознайомтеся з кар'єрними перспективами і станом ринку праці. Будьте готові до постійного підвищення кваліфікації, освоєння суміжних і схожих професій або навіть кардинальної зміни напрямку діяльності. Все це перетворить Вас в цінного фахівця, який буде завжди затребуваний і успішний.

Таким чином, не варто думати, що початковий вибір професії це єдиний шанс, який визначить всю подальшу долю. У будь-який момент можна буде перевчитися на іншу професію або суміжну спеціальності, а допущені раніше помилки вибору професії допоможуть зробити вірне рішення.

Недооцінка своїх фізичних особливостей і можливостей

У деяких професіях необхідно максимально тверезо оцінювати свої фізичні можливості та особливості У деяких професіях необхідно максимально тверезо оцінювати свої фізичні можливості та особливості. Військова служба, спецназ, МНС, служба в правоохоронних органах вимагають відмінної фізичної підготовки. Авіація вимагає ідеального зору і швидкого мислення. Для творчих професій обов'язкова наявність смаку і відповідних умінь.

Частина професій може бути освоєні при належному настрої і постійних зусиллях на шляху до наміченої мети, інші ж можуть виявитися закриті назавжди. В такому випадку можна освоїти близькі або щодо суміжні професії. Наприклад, якщо не вийшло стати льотчиком цивільної авіації, то можна спробувати стати механіком з обслуговування літаків, диспетчером або навіть стюардом.

Невірна оцінка своїх фізичних можливостей може привести до необхідності подальшого отримання іншої спеціальності, що виллється у втрату часу і фінансів.

Несвоєчасність вибору або форс-мажор

«Завдяки» плачевну ситуацію зі шкільної профорієнтацією в нашій країні дуже часто випускники виявляються в ситуації, коли необхідно терміново визначатися з бажаною професією, і, як наслідок, набором здаються ЄДІ. Така ситуація таїть в собі багато помилок вибору професії, про які було написано трохи вище і школярі починають вибирати професію навмання, за компанію з друзями або ґрунтуючись на найлегших для освоєння шкільних предметах.

Однозначного рішення для тих, хто вже опинився в такій ситуації не існує. Можна терміново пройти профорієнтаційні тестування та бесіди з профконсультанта, на основі яких вибрати професію і прикинути можливість здачі необхідних для вступу ЄДІ. Іншим варіантом можна назвати перерву в рік, який буде витрачений на вивчення ринку праці, прийняття рішення і якісну підготовку до обраної спеціальності. Втрата часу очевидна, але вона може компенсувати інші тимчасові втрати від перенавчання надалі.

Орієнтування тільки на зарплату

Поганою практикою при виборі професії є орієнтуватися тільки на розмір майбутньої заробітної плати. По-перше зазначена у вакансіях зарплата відповідає фахівцям з досвідом і до неї ще треба дорости. По-друге вчитися на нецікаву або нелегку для освоєння спеціальність буде складно морально і фізично. По-третє працювати виключно заради грошей, не отримуючи від роботи абсолютно ніякого задоволення призводить до швидкого емоційного вигорання з непередбачуваними наслідками.

Вибір професії на зло або всупереч кому-небудь

Дуже часто молоді люди вибирають професію в піку висловлювань батьків або інших значущих людей типу «Та ти вважаєш насилу, який з тебе програміст?», «Два слова зв'язати не можеш, а хочеш в журналістику!», «Так тобі в житті не стати хорошим фахівцем, ти нічого не вмієш! ». Іноді такі висловлювання відповідають дійсності, іноді говоряться в пориві емоцій, щоб вразити людини.

Вибір, який чинять з метою довести оточуючим, що вони були не праві це поганий вибір, так як працювати на ненависній або занадто складною роботі доведеться зовсім не людям говорить, що давали неприємні коментарі.

Вчитися тільки заради диплому про вищу освіту

Серед всіх наявних помилок вибору професії ця відноситься в основному до Росії Серед всіх наявних помилок вибору професії ця відноситься в основному до Росії. У нас склалася ситуація, в якій наявність вищої освіти є необхідною вимогою багатьох вакансій, навіть якщо об'єктивно воно не потрібно. Іноді доходить до абсурдних ситуацій, коли диплом про вищу освіту в обов'язковому порядку вимагають для співробітників служби прибирання або інших професій, що вимагають виключно прикладного досвіду і освіти.

Ще одним збільшує фактором стає загроза служби в армії для хлопців, єдиним шансом відтягнути яку стає вступ до вищого навчального закладу і всіма правдами-неправдами вчитися в ньому до настання 27 років. В результаті на виході виходять відмінно підготовлені фахівці з ухилом в наукову діяльність і наявними дисертаціями, але які не бачать себе і не планують працювати в цій сфері.

Корисні поради для уникнення помилки вибору професії

Підсумовуючи всі перераховані вище типові помилки вибору професії, можна сказати, що вибір професії це дуже складний і відповідальний крок, підходить до якого варто максимально відповідально і серйозно.

Можна вивести кілька простих правил і порад, які допоможуть уникнути більшої частини помилок:

  1. Розібратися в собі: своїх здібностях, талантах, інтересах, фізичних можливостях.
  2. Визначити свої сильні і слабкі сторони по відношенню до майбутньої роботи.
  3. Пройти профорієнтаційні тести в інтернеті або в паперовому вигляді і отримати розгорнуту консультацію досвідченого психолога-профконсультанта.
  4. Познайомитися з різноманітним світом професій, особливу увагу приділити відповідним під результати з перших трьох рад.
  5. Для підтвердження правильності вибору познайомитися з фахівцями з обраних напрямків і дізнатися непомітні на перший погляд тонкощі і особливості професії.
  6. На основі вищезгаданого вибрати найбільш цікаве навчальний заклад для здобуття вищої освіти і дізнатися необхідний набір ЄДІ для надходжень.
  7. Добре підготуватися з обраних предметів і здати єдині державні іспити на максимально хороший результат.
  8. Вступити до обраного ВНЗ і, відучившись, стати відмінним фахівцем, який отримує задоволення від роботи і рухається вгору по кар'єрних сходах.

Сподіваємося, що вся представлена ​​вище інформація була корисною для Вас і помилки вибору професії відбуватися не будуть.

У цій статті ми наведемо найбільш поширені помилки, які допускають школярі, абітурієнти, та й дорослі люди теж, намагаючись знайти відповідь на одвічні питання «Ким бути?
», «Яку професію обрати?
» І «Де вчитися?