Чи збираєтеся вчитися за кордоном? Приготуйтеся до того, що ще до переїзду в іншу країну і початку занять, вам треба буде пройти довгий шлях підготовки і вступу до іноземного університету.
Підготовка до навчання за кордоном складається з безлічі етапів, включаючи вибір країни і вузу, стипендії, підготовку документів і оформлення візи. Важливу роль відіграє також пошук житла, вивчення можливостей працевлаштування і особливостей країни навчання.
У цій статті будуть розглянуті тільки ключові етапи вступу в закордонні університети, які допоможуть вам спланувати весь процес з урахуванням основних дедлайнів.
Скільки часу йде на вступ?
Як ми вже сказали, процес підготовки до вступу і самого надходження в іноземний вуз - довгий і трудомісткий. В середньому, він займає 1-1,5 року, в залежності від країни навчання.
Наприклад, навчальний рік у ВНЗ США починається у вересні. Для початку навчання з вересня документи на вступ потрібно подавати в період з січня по березень того ж року. Безпосередній подачі документів передує їх збір і здача необхідних іспитів. Те ж правило діє для більшості зарубіжних країн.
Відзначимо, що в деякі виші, наприклад, в ряд університетів Англії, документи потрібно подавати ще раніше - за рік до передбачуваного початку навчання.
Таким чином, підготовку до навчання за кордоном варто почати завчасно, приблизно за 1,5 року до того моменту, коли ви хочете переїхати і приступити до занять.
Далі розповімо по етапах, що і коли потрібно робити для вступу до іноземного університету ...
Етап 1: Вибір вузу і збір інформації
Не пізніше, ніж за 1,5 року до передбачуваного початку навчання необхідно вибрати одне або кілька навчальних закладів за кордоном.
Важливо не просто визначитися з університетами, в які ви будете подавати документи, але також зібрати всю інформацію про умови вступу в ці вузи, терміни подачі заявки на вступ, вимогах до вступників, необхідних документах і т.д. Відзначимо, що в більшості навчальних закладів все це варіюється, в залежності від конкретної навчальної програми. Іншими словами, процес надходження на гуманітарний факультет відрізняється від процесу надходження на медичний факультет, і т.д.
Для зарахувань в більшість іноземних університетів вам також знадобиться здати мовний тест (зазвичай IELTS чи TOEFL), підготовку до якого також варто почати не пізніше, ніж за 1,5 року до початку навчання.
Етап 2: Підготовка документів
Залежно від країни навчання і вузу, за 1-1,5 року до початку навчання варто приступити до збору документів. В середньому, цей процес займає у студентів близько 6 місяців.
Вам належить зробити копії всіх необхідних документів, деякі з них доведеться також перевести на іноземну мову і завірити. Крім цього, потрібно буде підготувати рекомендаційні листи і написати мотиваційне есе. У ряді випадків, для надходження також знадобиться студентське резюме і творче портфоліо, на підготовку яких може піти чимало часу.
На цьому ж етапі необхідно записатися на мовний іспит, здати його і отримати результати. Цей процес, сам по собі, може зайняти кілька місяців.
Етап 3: Подача документів
Залежно від обраної країни та університету, період подачі документів на вступ може починатися за 8-12 місяців до передбачуваного початку навчання. Готуючись до подачі, важливо врахувати три важливі чинники:
1) Заздалегідь дізнайтеся про те, в якій саме формі вуз приймає заявки і документи на вступ (централізована система, електронна пошта, посилка з кур'єром і т.д.)
2) Дізнайтеся точний дедлайн для подачі документів, щоб укластися у встановлений термін
3) Переконайтеся в тому, що подаєте документи настільки рано, наскільки це можливо (подавши документи раніше, ви збільшите свої шанси на вступ, зможете раніше отримати рішення вузу про зарахування і приступити до наступного етапу)
Готуючись до подачі документів, дізнайтеся про те, що ще корисного ви можете зробити на цьому етапі. Наприклад, у багатьох університетах одночасно із заявкою на вступ студентів просять оформити заявку на проживання в резиденції або надання стипендії. Завчасне вирішення цих питань (якщо воно можливе) заощадить вам час в подальшому.
Етап 4: Відповідь університету і оформлення візи
В середньому, абітурієнти отримують рішення вузу про зарахування за 3-5 місяців до початку навчання. Зазвичай університет висилає студенту запрошення на навчання, необхідне для подальшого оформлення візи.
Залежно від країни навчання, процес оформлення студентської візи може зайняти від декількох тижнів до декількох місяців. Віза даного типу видається на підставі запрошення на навчання від університету, виписки з банківського рахунку і супутніх документів.
Етап 5: Організаційні питання та переїзд
Крім оформлення візи, що залишилися до початку навчання місяців студенту повинно вистачити на остаточне вирішення питання житла і можливості отримання стипендії або гранту під час навчання.
Будучи зарахованим на курс, ви зможете обговорити з представниками приймаючої університету варіанти проживання в кампусі, отримання фінансової підтримки та інші ваші запитання.
Як тільки ви отримаєте студентську візу, ви зможете купити квиток і безпосередньо підготуватися до переїзду. Ми рекомендуємо вам переїжджати в нову країну не пізніше, ніж за тиждень до початку занять. Таким чином, у вас буде час на адаптацію, знайомство з кампусом і університетом!
Як адаптуватися за кордоном? Розповідає психолог!
Де працювати під час навчання за кордоном
Як підготувати транскрипти для вступу до вузу?
Чи збираєтеся вчитися за кордоном?Скільки часу йде на вступ?
Як адаптуватися за кордоном?