Точний час. Астрономічний час. Служба часу.

Астрономія і телескопи Астрономічний софт, книги, файли. Астрономічний час

Зоряний час і сонячний час

Щоб визначити середній сонячний час астрономами використовуються спостереження не самого сонячного диска, а   зірок Щоб визначити середній сонячний час астрономами використовуються спостереження не самого сонячного диска, а зірок . Також за зірками визначається сидеричних (від лат. Siderius - зірка або сузір'я) час. Використовуючи спеціальні математичні формули можна розрахувати середній сонячний час.

Якщо уявну лінію земної осі продовжити в обидві сторони, вона перетнеться з небесною сферою в точках Північного і Південного полюсів. На кутовій відстані 90 ° від цих точок проходить велике коло, який називається небесним екватором. Небесний екватор буде продовженням площини земного екватора. Відомий шлях руху сонця називається екліптикою.

Якщо ви стоїте на землі і спостерігаєте, то цей рух можна пояснити так: Сонце щодня переміщується по небесній сфері зі сходу на захід. Кут між напрямком на Сонце і небесним меридіаном даної місцевості (вимірюваний в західному напрямку від меридіана) визначає «місцеве видиме сонячне час». Такий час і показують сонячний годинник.

Проміжок часу між двома послідовними перетинами Сонцем меридіана називається істинними сонячними цілодобово. За рік (приблизно 365 днів) Сонце «робить» повний оборот по екліптиці (360 °), а значить за добу зміщується по відношенню до зірок і точці весняного рівнодення майже на 1 °. Внаслідок цього справжні сонячна доба довша зоряних на 3 хв 56 с середнього сонячного часу. Так як видимий рух Сонця по відношенню до зірок нерівномірно, справжні сонячні добу теж мають неоднакову тривалість.

Визначення сонячного часу

Що таке годинник для зберігання точного часу?

на   обсерваторіях   існують спеціальні інструменти, за допомогою яких визначається точний час, за яким перевіряють годинник на обсерваторіях існують спеціальні інструменти, за допомогою яких визначається точний час, за яким перевіряють годинник. Час встановлюють по положенню, займаному світилами над горизонтом. Спеціально для того, щоб годинник обсерваторії йшли якомога точніше і рівномірніше в проміжку між вечорами, коли їх перевіряють за матеріальним становищем зірок, годинник поміщаються в глибокі підвали. У подібних підвалах під час всього року зберігається одна і та ж температура. Збереження і підтримка однієї і тієї ж температури дуже важливий фактор, тому що зміни в температурі здатні вплинути на хід годинника.

Для передачі сигналів точного часу по радіо на обсерваторії є спеціальна складна годинна, електрична та радіоапаратура. Передані з Москви сигнали точного часу - найточніші в світі. Визначення точного часу по зірках, зберігання часу за допомогою точних годин і передача його по радіо - все це становить Службу часу.

декретний час

А що ж таке декретний час? Декретний час-це поясний час, перекладене на 1 годину вперед. Введено воно було постановою РНК СРСР від 16 червня 1930 року в цілях більш раціонального використання світлої частини доби і перерозподілу електроенергії між побутовим і виробничим споживанням. Отже, декретом РНК СРСР від 16 червня 1930 р стрілки годинника перевели на годину вперед щодо поясного часу, а назад в 1931 р стрілки так і не повернули. Таким чином з 1931 р в Росії було введено декретний час.

Декретний час 2-го часового поясу, в якому розташована Москва, на 3 години випереджає всесвітній час, називається московським часом.

У 1991 році Кабінет Міністрів СРСР за пропозицією властей Литви, Латвії, Естонії та України скасував дію декретного часу. Однак через кілька місяців, 23 жовтня 1991 року, декретний час було відновлено.

І на закінчення ...

У повній гармонії з природним часом людина жила, швидше за все, тільки в доісторичні часи. Як тільки сходило сонце, первісна людина прокидався і йшов полювати на мамонтів. А коли сонце сідало, він йшов спати - все просто!

У сучасному світі така ідилія неможлива з тієї простої причини, що потрібно домовлятися про єдиного часу для дуже великого числа людей і на великих територіях. В іншому випадку ми будемо в різний час приходити на роботу, буде абсолютно не ясно, коли почнеться улюблена передача по телевізору і в скільки тебе чекатиме новий знайомий біля пам'ятника Пушкіну. Повна плутанина і хаос, погодьтеся.
Суспільство завжди знаходиться і перебувала у розшуку деякого компромісу між природним часом і умовним, по якому ми всі живемо. Перехід на зимовий час в Росії 26 жовтня 2014 року- один з варіантів пошуку такого компромісу. Наше завдання -Визначимо, наскільки цей варіант буде зручний для нас усіх і держави в цілому.

Ви можете перевірити свої знання з астрономії - пройти тест

Автори статті: Михайло Карневскій, Катерина Золотарьова
Дата публікації: 14.05.2013, Обновленно: 14.10.2014
Передрук без активного посилання заборонений!