Олександр ЛИЧАВКО, TUT.BY
Через тиждень Білоруська залізниця зробить ще один великий крок до впровадження "Нового формату пасажирських перевезень". Звичні пасажирам найменування поїздів поступляться місцем новим, "новоформатним". TUT.BY розібрався в особливостях залізничних перетворень.
Новий номер, нове ім'я
Минулого тижня на транспортному форумі з'явилася фотографія одного з гомельських вокзальних оголошень, з якого випливало, що поїзди Гомельського напряму з 3 листопада змінюють свою нумерацію.
Фото з форуму esmasoft.com
Пасажири країн СНД звикли до того, що поїзди з номерами від 1 до 148 - це швидкі, далі слідують швидкісні, прискорені, сезонні і разового призначення, а масив "шестисотих" номерів - це звичайні місцеві поїзди, що прямують в межах країни.
Як ми пам'ятаємо, до грудня нинішнього року обіцяли електрифікувати лінію до Жлобина, і на форумах висловлювалися припущення, що "пересування" швидких поїздів в звичайні місцеві пов'язані з тим, що за цим напрямком пустять швидкісні "Штадлер", а інші поїзди на Гомель стануть звичайними пасажирськими.
Покопавшись в електронному розкладі системи "Експрес-3" (будь-хто може зробити це самостійно через термінали на вокзалах або сайт БЖД), форумчани вирахували всі поїзди, нумерація яких буде змінена:
95/96 швидкий Гомель-Мінськ-Гомель - отримає номер 643/644
97/98 швидкий Гомель-Мінськ-Гомель - отримає номер 671/672
105/106 швидкий Мінськ-Брест-Мінськ - отримає номер 645/646
107/108 швидкий Гомель-Мінськ-Гомель - отримає номер 647/648
109/110 швидкий Могилів-Брест-Могилі в - отримає номер 649/650
111/112 швидкий Мінськ-Брест-Мінськ - отримає номер 651/652
117/118 швидкий Вітебськ-Мінськ-Вітебськ - отримає номер 653/654
137/138 швидкий Мінськ-Гродно-Мінськ - отримає номер 655/656
141/142 швидкий Вітебськ-Брест-Вітебськ - отримає номер 657/658
143/144 швидкий Могилів-Мінськ-Могильов - отримає номер 659/660
145/146 швидкий Брест-Комунари-Брест - отримає номер 661/662
801/802 пасажирський Мінськ-Брест-Мінськ - отримає номер 663/664, по окремих днях додасться 681/682
803/804 пасажирський Мінськ-Брест-Мінськ - отримає номер 667/668
805/806 пасажирський Гомель-Мінськ-Гомель - отримає номер 669/670
Пару днів назад на одній зі сторінок сайту БЖД з'явилося повідомлення: "Увага! У зв'язку з початком курсування з 03.11.2012 поїздів міжрегіональних ліній економ-класу змінюється діюча нумерація ряду поїздів", і наведено цей же список поїздів, який інтернет-користувачі "повиколупували" вручну . Більше ніяких подробиць ніде не було опубліковано.
На найбільшому російськомовному залізничному форумі з'явилися і такі повідомлення: "Новий формат таки принесе нові цінники." Екс-передмістя "буде по 700 р. За зону. ЕПМ на звичних нам маршрутах 3500"; "Я тут на вокзалі ще раз перечитав плакат, де чорним по білому написано, що регіоналки економ-класу не зупиняються в населених пунктах менше 5 тисяч населення". З метою з'ясувати, чи мають ці розмови що-небудь спільне з дійсністю, ми додзвонилися до заступника начальника пасажирської служби БЖД Сергія Мацкевича. Він повідав нам, що в рамках поступового переходу на "новий формат пасажирських перевезень" і проводяться ось ці листопадові зміни.
Згадані "поїзди міжрегіональних ліній економ-класу" - це ті самі швидкі і пасажирські потяги, які ходять зараз і з'єднують обласні центри між собою і з Мінськом. Тобто, колишній швидкий поїзд №95 Гомель-Мінськ стане поїздом міжрегіональних ліній економ-класу №643 Гомель-Мінськ. Спеціально нові маршрути під "межрегіоналкі" не створюють. Номери поїздів в масиві від 1 до 148 будуть закріплені за міжнародними потягами, а вивільнені номери інших поїздів присвоюється не будуть: "У нас немає стільки поїздів", - пояснює Сергій Петрович.
А ось міжнародні поїзди будуть іменуватися як і раніше: швидкий поїзд, пасажирський поїзд. Тобто, "новий формат" - це виключно внутрішньобілоруського нововведення. Хоча ні, є один виняток: поїзди так званих комерційних ліній - це склади, які замовляє туристичний оператор для вивезення туристів за кордон. Раніше вони іменувалися Спецпотяг, а тепер будуть називатися комерційними. За бажанням замовника такий склад може бути сформований і для поїздки всередині країни, але на пам'яті Сергія Мацкевича такого не траплялося.
Пасажирів хвилює питання: якщо швидким поїздам присвоїли номери місцевих, то чи не стануть вони від цього повільніше? А в тому-то і справа, що не тепер ділення на швидкі, пасажирські, прискорені, місцеві та інші поїзди. Тепер всі внутрішні потяги БЖД будуть ділитися на оголошені раніше категорії в рамках "нового формату": потяги міських ліній, поїзди регіональних ліній економ-класу і бізнес-класу, поїзди міжрегіональних ліній економ-класу і бізнес-класу, поїзди міжнародних ліній і поїзди комерційних ліній.
На колишньої швидкості, але без колишніх зупинок
І на швидкості поїздів це радикально не позначиться - деякі з них будуть йти на 3-5 хвилин менше.
У зв'язку з цією новою системою всі внутрішні потяги Білорусі, як було відзначено, припишуть до однієї з систем "ліній". І поняття "приміський електропоїзд" теж не залишиться. Звичні нам сьогодні електрички до Тальки і дизеля до Солігорська, а також всі інші приміські електро- та дизельпотяги будуть іменуватися поїздами регіональних ліній економ-класу. Мабуть, дикторам на станціях буде непросто: замість колишнього короткого "Приміський потяг до станції Молодечно відправиться з 23-го шляху через 5 хвилин" потрібно буде говорити "Поїзд регіональних ліній економ-класу до станції Молодечно ..." А звикнуть до цього нововведення пасажири? Або будуть по-старому називати поїзда "пасажирськими" і "електронами"?
Що стосується тверджень про те, нібито "регіоналки" не зупинятимуться біля станцій з населенням менше 5 тисяч осіб, то це не зовсім відповідає дійсності. Розклад пасажирських поїздів буде переглянуто і скориговано. У нових "Правилах перевезень пасажирів і багажу залізничним транспортом загального користування в Республіці Білорусь", які знаходяться на затвердження в Мін'юсті, сказано: "За рішенням Білоруської залізниці кількість зупинок може бути змінено у зв'язку зі збільшенням відсутності стійкого пасажиропотоку". Скажімо, нинішній поїзд №806 Мінськ-Гомель в 19.21 робить зупинку на станції Червоний Берег, де проживає менше двох з половиною тисяч чоловік. А вже о 19.35 там же зупиняється приміський поїзд Осиповичі-Жлобин. У таких випадках, вважає Сергій Мацкевич, немає сенсу зупиняти пасажирський поїзд на дрібної станції. Тому з розкладу руху деяких пасажирських поїздів приберуть зупинки на невеликих станціях, а приміські поїзди будуть як і раніше зупинятися у всіх регламентованих розкладом місцях. Говорячи новими термінами, "поїзди регіональних ліній економ-класу" будуть і далі затримуватися "біля кожного стовпа", а у деяких "поїздів міжрегіональних ліній" число зупинок може і зменшитися.
У нові "Правилах" внесені зміни і з приводу перевезення велосипедів в поїздах - рішення повинно бути прийнято протягом 10 днів. Можливо, відтепер проблеми, в які досить часто потрапляють наші читачі-велосипедисти, кануть в минуле разом з самим поняттям "електричка", хе-хе.
А ціни, ціни?
Що стосується цін на квитки, в Мін'юст також був відправлений запит про підвищення тарифів - Сергій Мацкевич каже, що нові ціни "вже можна приводити". Тобто, можливо, з того ж 3 листопада або з понеділка, 5 листопада, тарифи виростуть майже на 17% і перші 5 км шляху на приміському поїзді будуть коштувати вже 700 рублів (зараз - 600), а кожен наступний кілометр - 70 рублів ( зараз - 60). Іншими словами, якщо нині квиток від Мінська до Молодечно (77 км) коштує 4920 рублів, то в листопаді на "потяг регіональних ліній економ-класу" він буде коштувати 5740 рублів. Підвищення ціни квитків неминуче, вважає Сергій Петрович: "Вартість проїзду в пасажирському поїзді з Мінська до Гомеля варто пачку масла вершкового. Як би смішно, чи ні?"
Однак на цьому перетворення "залізяки" не закінчиться. Заступник начальника відділу ідеології і соціально-культурної роботи, керівник прес-центру БЖД Тетяна Бондарєва зазначає: "Втілення в життя впровадження нового формату - це поетапно, і навіть не в п'ятирічку буде зроблено".
Quot; А звикнуть до цього нововведення пасажири?
Або будуть по-старому називати поїзда "пасажирськими" і "електронами"?
А ціни, ціни?
Як би смішно, чи ні?