Топ-10 професій, які будуть затребувані вже до 2020 року

Все в сучасному світі змінюється із запаморочливою швидкістю, на зміну одним професіям приходять інші, з'являються нові спеціальності

Все в сучасному світі змінюється із запаморочливою швидкістю, на зміну одним професіям приходять інші, з'являються нові спеціальності. Спробуємо заглянути в майбутнє.
Одне з головних і затребуваних напрямів - вирощування їжі
Росіянам пора забути назви звичних професій. Експерти назвали спеціальності, які доведеться освоювати сьогоднішнім випускникам шкіл. «URA.Ru» вже вивчило перелік і рекомендує запам'ятовувати нові слова вже зараз. В яких вузів нести документи школярам, ​​що здали ЄДІ, кого чекають в 21 столітті, а також навіщо потрібні холодильник для мізків, аграрії-висотники і кулінарні комунікації - подробиці в матеріалі «URA.Ru».
Навіть самі передові навчальні заклади не встигають оновлювати навчальні програми та технології викладання слідом за трендами на ринку праці. Більш того - щоб задовольнити запити майбутніх роботодавців, вузам доведеться об'єднуватися і міняти підхід до викладання. «URA.Ru» звернулося до експертів, які оцінили перспективні професії для молоді, хто вступає до вузів і закінчить їх через 5 років, а також для дітей, кому ще тільки йти в школу.
Гуру психології менеджменту, професор МДУ ім. М.В.Ломоносова Тахір Базаров переконаний: в недалекому майбутньому багаторічний холівар між "фізиками" і "ліриками" закінчиться - гуманітарних і технічних спеціальностей в чистому вигляді практично не залишиться.

Майбутнє за професіями, пов'язаними з науковими розробками, особливо на стику наук та інформаційних технологій - біохімією, біофізики, біомедицини », - вважає експерт.
Флагман російських інновацій «Сколково» випустив альманах «Атлас нових професій», розроблений спеціально для студентів та батьків, які хочуть допомогти своїм дітям знайти спеціальність до душі і при цьому не залишитися за бортом. За словами Дар'ї Варламовою, редактора «Атласу», в цьому масштабному дослідженні взяли участь більше 2500 російських і міжнародних експертів, щоб спрогнозувати затребувані професії в 19 галузях економіки.

Тахір Базаров - науковий керівник Інституту практичної психології, професор факультету соціальних наук (департамент психології, кафедра організаційної психології) Вищої школи економіки фото - сайт ВШЕ.

Тахір Базаров - науковий керівник Інституту практичної психології, професор факультету соціальних наук (департамент психології, кафедра організаційної психології) Вищої школи економіки фото - сайт ВШЕ

«З майбутнім можна працювати тільки одним способом - створюючи його, - повідомила Дар'я Варламова. - Наша методика - Форсайт - це не стільки спосіб прогнозування майбутнього, скільки спроба це майбутнє створити і спроектувати. У нашому випадку експерти обговорювали технологічні зміни, соціальні та економічні процеси, що впливають на структуру робочих завдань, виявляли попит на нові компетенції та вибудовували образ нових професій ».
Розробники «Атласу» включили в альманах не тільки спеціальності, які будуть затребувані до 2020 року і після, але і професії-ветерани, які неминуче залишаться в минулому, як чистильник черевиків або друкарка.

Зокрема, на думку експертів «Атласу», неминуче вимирання очікує такі професії, як системний адміністратор, банківський операціоніст, журналіст і копірайтер (дивно, але факт), бібліотекар, турагент і логіст.

А ось, навпаки, через 5-7 років роботодавцям потрібні урбаніст-еколог, перекладачі поколінь, сіті-фермери.

Експерти сходяться на думці, що найскладніше доведеться сьогоднішнім випускникам шкіл, які зараз здають ЄДІ і подають документи на вступ до вузів. До того моменту, коли вони стануть молодими фахівцями, їм доведеться буквально «перевзуватися» на ходу - отримувати додаткові знання або вчитися заново. З іншого боку, спрогнозувати професії на 5-6 років значно простіше, ніж на більш довгострокову перспективу, тим більше деякі спеціальності буквально стукають у двері.

Перекладачі між поколіннями - люди, які будуть допомагати комунікувати представникам поколінь X і Y. Тут доречно уточнити, що «покоління X» - термін, який застосовується до поколінням людей, що народилися в різних країнах з 1965 по 1979 роки (він використовується в демографії, суспільних науках і маркетингу, хоча часто його можна зустріти в суспільній культурі). «Покоління Y» - це їх діти.

За словами Тахіра Базарова, вже зараз «ігреки» говорять іншою мовою, використовують інший набір цінностей, ніж «ікси», і з кожним роком їм все важче зрозуміти один одного. А далі буде тільки гірше. Настільки, що їм знадобляться перекладачі-медіатори, які будуть допомагати вести переговори - починаючи від співбесід і закінчуючи обговоренням творчих завдань.
Готувати таких перекладачів зможуть факультети психології, соціології і вузи, які готують фахівців для мас-медіа.

Організатор масштабних міждисциплінарних проектів. Прогнозуючи цю спеціальність, Тахір Базаров наводить як приклад Сергія Дягілєва, який своїми «Російськими сезонами» перевернув уявлення Заходу про Росію. «Ось саме такі люди, здатні створювати проривні технології, в тому числі і в бізнесі, нам дуже потрібні. І тут важливо правильно вибудувати навчання і практику. Я бачу, що такі люди повинні працювати на асистентських позиціях на таких заходах, як Олімпіада в Сочі (найяскравіший приклад проривний проект), щоб в майбутньому пропонувати нові рішення », - коментує Тахір Юусповіч. Таких фахівців повинні готувати вузи, де буде представлений симбіоз соціології, філології та IT-технологій.

Сіті-фермер. Якщо вчорашній школяр обожнював в дитинстві вирощувати на балконі декоративні перці і боровся за виживання мандаринового насіння, то ця професія буде йому до душі. Сіті-фермери, поява яких на ринку праці прогнозують експерти «Атласу нових професій», займатимуться облаштуванням і обслуговуванням агропромислових господарств (в тому числі які вирощують продукти харчування) на дахах і стінах хмарочосів. Сіті-фермерство задовольнить запити відразу декількох цільових аудиторій - жителів мегаполісу, яких «тягне до землі», але немає можливості виїжджати на дачу, адептів натуральної продукції без ГМО і любителів екзотики.

Системний біотехнолог. Світом будуть правити вчені і гіки, тому захоплення дітей біологією відкриває сьогодні великі перспективи: через 5-7 років фахівці в області біотехнологій будуть нарозхват. Це люди, які будуть займатися заміщенням існуючих небіотехнологіческіх рішень продуктами біотехнологій.
Наприклад, біопаливо замість дизельного палива, будівельні біоматеріали замість цементу і бетону та ін. Словом, факультети біології чекає цікаве майбутнє.

Урбаніст-еколог. Штучні острови в Японії і Арабських Еміратах скоро перестануть бути дивом урбаністики. Судячи з «Атласу нових професій», час диктує створення нових міст на основі екологічних біотехнологій. І, відповідно, для цього потрібні фахівці, що володіють знаннями в області біотехнологій. Втім, швидше за все, ця спеціальність буде затребувана за кордоном, в країнах з великим дефіцитом простору. Урбаністи-екологи будуть також спеціалізуватися в областях будівництва, енергетики та контролю за навколишнім середовищем.

Лідери мережевих комунікацій. На думку Тахіра Базарова, цією професією вже зайняті сотні людей, залишилося лише формалізувати її стандарти. «В інтернеті існує величезна кількість форумів, ком'юніті, всякого роду експертних груп, які об'єднують особисті і професійні інтереси. Щоб такі спільноти працювали максимально ефективно, необхідна якісна модерація. Всі знають, як часто модераторам бракує компетентності, професіоналізму і навіть елементарної етики. Ось тому таких фахівців треба готувати - людей, здатних здійснювати ефективні комунікації всередині якоїсь групи, в тому числі для пошуку експертних рішень », - прокоментував Тахір Юсуповіч. За словами експерта, готувати таких фахівців зараз повинні і можуть факультети PR та зв'язків з громадськістю.
Через 10-17 років - час ГМО-агрономів, біоетики, будівельників «розумних доріг».

Якщо вірити футуролог і авторам «Атласу нових професій», для нинішніх першокласників на перший план виходять інтелектуальні системи і високі технології на межі фантастики. Ось кілька професій, які прогнозують експерти.

ГМО-агроном. Скільки б не інвестували агропромислові холдинги в боротьбу з ГМО, скільки б не розповідали страшилок про овочі-мутантів, рано чи пізно технології ГМО візьмуть своє. Натуральні продукти будуть вирощувати невеликі фермерські господарства та аматори здорового харчування на дахах хмарочосів.
А тому виникне потреба в цілій армії ГМО-агрономів - в фахівцях, які будуть використовувати генно-модифіковані продукти в сільському господарстві і впроваджувати новітні біотехнологічні досягнення.

Біоетики. Про те, яких висот досягне трансплантологія і генетичне моделювання органів, знято чимало фільмів, і в кожному з них трапляється якась драма через неетичну застосування новітніх розробок. Щоб звести такі драми до мінімуму, з'явиться спеціальність «Біоетика» - це людина, яка буде стежити за нормативно-етичними аспектами роботи медичних, діагностичних і біоінженерних центрів. Відповідно, з'явиться ціла галузь законодавства, що регулює трансплантологію.

Спеціаліст по кулінарним комунікацій. За словами Тахіра Базарова, в новому світі людям буде ще складніше знайти спільну мову, ніж зараз. Існує прямий зв'язок між характером людини і його смаковими пристрастями, і їжа - це відмінний спосіб повідомити про свої почуття і наміри на невербальному і більш глибокому рівні. «Я прогнозую, що з'являться ресторани, де відвідувачі зможуть замовляти їжу не собі, а своєму супутнику. Причому в меню таких ресторанів будуть не готові страви, якийсь набір інгредієнтів, з яких повар за індивідуальним замовленням готуватиме кулінарний послання », - зазначив професор.

Оператор медичних роботів. Уже зараз є всі передумови для того, щоб технології витіснили «класичну» хірургію - через 10-17 років робити операції вручну будуть тільки країни, що розвиваються. Оперувати будуть спеціальні роботи, забезпечуючи максимальну точність і мінімізуючи лікарські помилки. І, звичайно, будуть потрібні оператори таких роботів - люди, які мають знання про медицину і IT-технологіях.

Ще одна професія, затребуваність якої загострилася зовсім недавно і яка не втратить актуальності в найближчі десять років, - психіатр, що спеціалізується на інформаційному «перегрів».
На думку співзасновника компанії Magic inc. Арсенія Камишева, людська психіка не завжди може витримати потужний інформаційний тиск, які ми бачимо зараз.

«Зараз ми радіємо, що наші діти з ранніх років використовують гаджети, а ми самі в тому ж Facebook споживаємо мільйони текстів, не думаючи про наслідки. А наслідки малоприємні - емоційний перевантаження, стреси, неврози, - коментує Камишев. - Крім того, фільтрація потоків інформації - це вміння, недоступне поки 90% населення. Необхідні фахівці, які допоможуть людям не зійти з розуму під пресом суперечливої ​​інформації ».

джерело: Інститут практичної психології Національного дослідницького університету «Вища школа економіки»