ТОП унікальних місць, заради яких варто відвідати Донецьк

Ізоляція. Цехи колишнього заводу стали платформою для мистецтва. Фото: art-donetsk.com

Донецьк , Як і будь-який інший мегаполіс в світі, має досить великий список пам'яток і місць, де неодмінно варто побувати. "Сегодня" склала рейтинг найбільш знакових місць, де повинен побувати кожен, хто живе або гостює в столиці Донбасу.

Якщо Париж пишається Лувром, а Санкт-Петербург Ермітажем, то серед місць, де однозначно варто побувати в Донецьку - культурний фонд "Ізоляція", який з'явився в столиці шахтарського краю в 2010 році. Фонд знаходиться на території колишнього заводу з виробництва ізоляційних матеріалів, що вже безпрецедентний випадок, і його варто відвідати хоча б тому, що у величезних павільйонах колишнього заводу сплелися індустріальний фундамент і творчий потенціал шахтарського краю.

"Ізоляція" є платформою сучасного мистецтва не тільки Донбасу, але і всієї України. За три роки існування фонду, "Ізоляція" здійснила ряд культурних, екологічних та освітніх проектів, а також регулярно проводить майстер-класи з сучасного мистецтва і незвичайні вечірки. Так, одним з найоригінальніших проектів фонду є створення власного путівника по Донецьку. До його створення міг бути причетний будь донеччанин, хто хоч трохи вміє поводитися з фотоапаратом.

Також в "Ізоляції" був реалізований проект скульптора Марії Куликовської Homo Bulla. В рамках цього проекту художниця відлила з мила три різнокольорові скульптури у формі власного тіла. За словами самої художниці, ідея створення скульптур народилася спонтанно. "Одна моя подруга займається миловарінням і вона розповіла мені, як це приголомшливо - варити мило, - пояснила Марія Куликовська. - Жартома я їй запропонувала зварити частини людського тіла, і вона погодилася. Ця ідея мене дуже сильно зачепила, я зрозуміла, що вона дійсно стоїть і проект потрібно робити ".

Мильні клони Куликовської розосереджені по всій території фонду і знаходяться під відкритим небом, тим самим, потрапляючи в умови природного старіння. Згідно із задумом автора, під дією сонця, дощу та інших атмосферних явищ мильний розчин стікає зі скульптур, розчиняючись в природі так само, як людські тіла після смерті.

Мильні клони. Різнобарвні статуї уособлюють життя людини. Фото: vk.com

Серед майбутніх проектів "Ізоляції", які будуть реалізовані в цьому році, одним з найбільш зачаровують є "Кімната пульсу". Це інтерактивна інсталяція, створена Рафаелем Лозано-Хеммер за допомогою рівномірного розподілу світяться ламп розжарювання в виставковому просторі.

Так, уздовж однієї із стін виставкового павільйону на металевих конструкціях будуть розміщені датчики серцевого ритму відвідувачів. Коли відвідувач стосується датчика, комп'ютер визначає його пульс, змушуючи найближчу лампочку блимати в точній відповідності з цим ритмом. Як тільки контакт припиняється, світло гасне на короткий час, і запис пульсації світла переміщається до наступної лампочці по сітці. При кожному дотику до датчиків, ритм серця відвідувача записується і надсилається на найближчу лампочку, переміщаючи пульсації попередніх відвідувачів і приєднуючись до хмари серцевих ритмів.

Дана інсталяція експонувалася в Італії, Мексиці, Австралії, Японії і стане доступна жителям Донецька.

Крім усього іншого в "Ізоляції" успішно діє книжковий магазин, який регулярно поповнюється новинками зарубіжної та української літератури.

У павільйонах фонду також діє унікальна цифрова майстерня, доступна для широкої публіки - IZOLAB. У ній встановлено набір верстатів з цифровим керуванням, за допомогою яких можна створювати будь-яку матерію - від дитячої іграшки до фрагмента будівлі. У розпорядженні лабораторії принтер, який друкує об'ємні предмети, верстат для лазерного різання, фрезерний верстат і безліч інших інструментів. Будь-який бажаючий, незалежно від віку і освіти може запросто сконструювати в цифровий лабораторії свій винахід.

Таким чином, "Ізоляція" одне з найцікавіших і захоплюючих місць для відвідування в Донецьку.

Ботсад: ЦВЕТУЩИЙ ОАЗИС У ПРОМИСЛОВОМУ МІСТІ

Тропіки в теплицях цілий рік. Фото: dbs.dn.ua

Є в столиці шахтарського краю місце, куди кожен донеччанин може втекти від міської суєти і зануритися в світ природної краси, гармонії і умиротворення. Це - ботанічний сад.

Донецький вічноквітучий оазис вважається одним з найбільших ботанічних садів Європи. Перш за все, він створювався як науковий академічний інститут, здатний вирішувати екологічні проблеми Донбасу, а також як ботанічний сад нового типу, в якому створення ботанічних колекцій поєднується з фундаментальними дослідженнями в галузі промислової ботаніки і фітоекології.

Банани, вирощені в ботсаду. Фото: dbs.dn.ua

На площі понад 200 гектарів зібрана багатюща колекція рослин не тільки України, а й усього світу. Так, на його території можна зустріти близько 5,5 тисячі видів різних рослин, в тому числі і зовсім екзотичних. У величезних оранжереях, де штучно відтворені умови тропіків і субтропіків, можна побачити рослинність Африки, Австралії, Південної та Північної Америки, Китаю, Індії, Японії, Аргентини, Бразилії та багатьох інших країн і континентів. Навіть лютої зими будь-який бажаючий може прийти в оранжерею і опинитися в екваторіальних джунглях серед фікусів, бамбука, пальм і ліан - з тією лише відмінністю, що з кущів на відвідувачів не вискочить хижий звір. Навпаки, чемні екскурсоводи розкажуть про всі експонати живого музею, а якщо пощастить, то почастують цитрусом прямо з гілки. З особливою гордістю в ботсаду кажуть про величезну колекції кактусів, яких тут налічується близько 1000 різних видів і сортів.

екскурсійні ціни в ботсаду досить демократичні. Так, вартість самостійної прогулянки на цілий день складе всього 5 гривень, а екскурсія до оранжерейного комплексу коштує 15 гривень.

УНІКАЛЬНИЙ ПАРК, ВИКОНУЮЧИЙ БАЖАННЯ

Кований собор. Прикрашає алею архітектурних копій. Фото: ostro.org

У Донецьку знаходиться одне з найбільш унікальних місць не тільки в Україні, але і Європі - парк кованих фігур. У 2001 році завдяки ініціативі голови Гільдії ковалів Донбасу Віктора Бурдука в нічим не примітному сквері за міськрадою з'явилися перші десять кованих скульптур, які і стали прабатьками "залізного" мистецтва в місті.

Ковані фігури настільки сподобалися донеччанам, що через рік сквер поповнився ще дев'ятьма експонатами ковальського мистецтва. Також в парку виросли три альтанки - "Чотири дракона", "Українська альтанка" і "Альтанка закоханих". Наповненню скверу скульптурами сприяв щорічний міжнародний фестиваль ковальської майстерності, який і до цього дня збирає кращих чарівників металу з усієї України та світу.

У 2005 році концепція парку кованих фігур кардинально змінюється. Уздовж плиткових доріжок скверу з'являються не просто окремі скульптури, а цілі алеї однієї тематичної спрямованості. Першою з них була алея знаків зодіаку, яка тут же здобула містичну славу серед городян. Так, якщо на алеї знаків зодіаку відшукати свій власний, доторкнутися до нього і тихенько загадати бажання, то воно обов'язково здійсниться. По крайней мере, так запевняють ковалі.

Взагалі, вся історія парку кованих фігур пронизана містикою і чаклунством. Наприклад, "Альтанка закоханих", користується успіхом у молодят. Існує прикмета: якщо молодята відразу після реєстрації шлюбу приїдуть в парк кованих фігур і поцілуються в альтанці, то їх союз буде довгим, щасливим і міцним. До речі закохані парочки вже давно обвішали прути альтанки замками - символами своєї любові.

А для нещасних, які ще не змогли пізнати радості розділеної любові, в парку встановлено Веселий Велосипедист. Якщо міцно взятися за кермо його байка і подумати про об'єкт своєї любові, то велосипедист домчить думки закоханого прямо до адресата. Поруч височить величезна кована підкова. Повір'я говорить, що якщо постояти між її "вушками", то неодмінно залучиш до себе успіх і удачу.

Самі ковалі активно підтримують таємничий ореол парку, саме тому в 2011 році на 13 фестивалі ковальського мистецтва в сквері з'явилася "Алея забобонів". До неї увійшли скульптури містичного кулі, Баби-Яги, Водяного, Коваля-прибульця, піраміди з лавкою для медитації, чорта з повісті Гоголя "Ніч перед Різдвом", підколодна змії і Доброго Шубіна.

Напередодні грандіозного футбольного свята Євро-2012, який в минулому році проходив в Донецьку, в парку кованих фігур з'явилася особлива алея залізних скульптур, присвячена цій події.

Не можна обійти стороною і "Алею казок". 12 персонажів з'явилися в сквері 7 років тому, але до цих пір Колобок, Залізний Дроворуб, Муха Цокотуха, Дюймовочка, Джин, Піноккіо і інші мешканці казок радують дорослих і дітей.

Крім того, парк кованих фігур дозволяє донеччанам здійснювати захоплюючі подорожі, не покидаючи меж рідного міста. Це стало можливим, починаючи з 2010 року, коли в сквері встановили копію Ейфелевої вежі. Символ Парижа поклав початок нової алеї парку - "Алеї архітектурних копій". Пізніше вона поповнилася кованими копіями лондонського Біг-Бена і Собору Василя Блаженного в Москві. Ковалі обіцяють, що в доступному для огляду майбутньому алея поповниться ще двома не менш цікавими експонатами - Пізанської вежею і символом американської демократії - статуєю Свободи.

Між іншим всі фігури на алеях скверу можна помацати і сфотографуватися з ними на пам'ять, що робить парк кованих фігур найдемократичнішим, а головне оригінальним і безкоштовним музеєм під відкритим небом в Україні. Це ще одному місце, де неодмінно варто побувати в Донецьку.

триметрового КОВАЛЬ

Щороку в парку кованих фігур з'являються все нові і нові скульптури. Цей рік не стане винятком, і до XV Міжнародного фестивалю ковальського мистецтва, який традиційно пройде в кінці вересня, список залізних шедеврів ще розшириться.

Так, композицію "Європейський букет", яка розташована на центральній клумбі парку і була відкрита в минулому році, доповнить фігура величезного коваля, висотою більше трьох метрів. До слова, він стане однією з наймасштабніших скульптур у сквері. Сам коваль буде створений з десятків кованих мініатюр-медальйонів розміром всього навсього від 150 до 200 міліметрів.

"Ці деталі, виконані різними способами художньої ковки та іншими прийомами декоративної обробки металу, і будуть формувати незвичайний вигляд гігантського коваля. Сама ж робота об'єднає частинки майстерності і творчості ковалів різних країн світу і неодмінно стане однією з головних" родзинок "парку. На даний момент робота над композицією вже вийшла на фінішну пряму і донецькі ковалі приступили до складання композиції ", - поділилися з" Сегодня "в оргкомітеті фестивалю.

Крім того, в програмі ювілейного фестивалю донеччан чекає традиційний майстер-клас по підковування коня, конкурс ковальської костюма і ковальської кухні, спортивно-силове шоу, байк-парад, виставки меду і товарів хенд-мейд, а також музичний конкурс "Рок-кузня" .

Тренерський ПОДАРУНОК ПАРКУ

19 вересня 2009 року в парку кованих фігур з'явилася скульптура, повз яку з завмиранням серця проходить кожен корінний донеччанин. 140-сантиметрова копія Кубка УЄФА, яка в два рази більше за оригінал, була подарована місту головним тренером "Шахтаря" Мірчею Луческу, в честь перемоги "гірників" в останньому розіграші європейського турніру. "Дуже важливо, щоб пам'ять про перемогу" Шахтаря "в Кубку УЄФА залишилася назавжди", - заявив на відкритті скульптури Містер.

Копію кубка створювала ціла група з десяти ковалів під керівництвом Віктора Бурдука. Вона була виконана з нержавіючої сталі, алюмінію, латуні, міді та чорного металу в найкоротші терміни - всього за два тижні.

ПАМ'ЯТЬ: ВІЙСЬКОВА СЛАВА МІСТА

Експозиція. Штандарти дивізій, які звільняли Донбас. Фото: ostro.org

У минулому році в Донецьку з'явилося ще одне унікальне місце, яке неодмінно варто відвідати, - музей Великої Вітчизняної війни, розташований в меморіальному комплексі "Твоїм визволителям, Донбас".

Музей площею майже в тисячу квадратних метрів складається з двох рівнів. На нижньому рівні знаходиться загальна експозиція, зал військової кінохроніки, "зал Перемоги", збройовий зал з приватною колекцією зброї часів Великої Вітчизняної війни і військової уніформи. Верхній рівень являє собою похилі галереї з фотографіями воєнних років, знаковими документами і діорамами. Центральним експонатом музею є підвісна конструкція з розміщенням штандартів дивізій, що брали участь в боях за визволення Донбасу.

Реконструкція військового періоду. Фото: ostro.org

Експозиція побудована за хронологічним принципом і розповідає про Велику Вітчизняну війну від початку фашистської окупації 22 червня 1941 року до Дня Перемоги.

Фонд музею налічує понад 200 документальних фотографій, 150 плакатів, газет, листівок, предметів часів війни, а також зброї, уніформи та багато чого іншого.

Для більш повного сприйняття інформації окремі експозиції супроводжує звукове оформлення.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Підписуйтесь на нашу розсилку