17. Ноя, 2011
В одній з попередніх статей основи музичної теорії я вже розповідав трохи про нотах і теорії музики. У цій статті хочу продовжити розповідати про теорію музики, я хочу щоб ви навчилися знаходити потрібні ноти на гітарі. Для початку хочу нагадати вам як ноти на гітарі позначаються буквами. Нота до позначається літерою С, нота ре це буква D, нота мі - Е, нота фа - F, нота сіль - G, нота ля - A, нота сі - B. Остання нота сі ні завжди позначається буквою В. По європейській системі ця нота позначається буквою Н, а по американській В. Ну і почати я хочу з самого початку. Як ви знаєте у гітари шість струн і кожній струні відповідає своє нотне назва:
Ви напевно знаєте що лад гітари може бути різним, але будемо знайомитися зі стандартним строєм. Як ви бачите порядок розташування нот наступний: перша струна найтонша і відповідно шоста - найтовстіша. Вам варто запам'ятати чим тонше струна тим вище буде звук ну і відповідно навпаки чим товще тим нижче.
А тепер хочу трохи познайомить вас нотами. Деякі з вас вже з ними знайомі, та й в попередніх статтях я вже розкривав теми нот, але все ж думаю корисно буде нагадати. Якщо подивитися на нотний стан то можна побачити що він складається з п'яти лінійок які вважаються знизу вгору. Ноти розташовуються як на лініях так і між ними, так само іноді коли не вистачає п'яти лінійок застосовуються додаткові лінії як знизу так і зверху, але малюються не цілі лінії а всього лише коротенькі фрагменти на яких вміщується лише одна нота:
На початку нотного запису ставиться так званий скрипковий ключ. Інакше він ще називається ключ "сіль". Ви запитаєте а чому «Сіль» і я вам відповім. Якщо уважно подивитися на сам ключ то можна побачити що його написання закінчується на другій лінійці, а друга лінійка відповідає ноті «сіль». Таким чином він показує нам де розташована нота сіль, від якої не складе особливих труднощів відрахувати будь-яку іншу ноту, вам варто тільки запам'ятає висхідний (до, ре, мі, фа, соль, ля, сі, до) і спадний (до, сі, ля, сіль, фа, ми, ре, до) порядок звуків.
І ще що вам потрібно засвоїти і запам'ятати якщо ви ще це не запам'ятали це те, що між двома нотами є відстань, яку дорівнює півтону. Два півтони утворюють тон, три - півтора тону і т.д. Якщо зіграти на гітарі два звуку на одній струні на сусідніх ладах то це і буде півтон якщо програти через один лад це буде цілий тон і так далі.
А зараз давайте перейдемо до розгляду де ж та які ноти на грифі гітари і як вони розташовані. Почнемо ми знайомитися з грифом з першої струни Е (ми). Струна, що не притискається до ладів, називається відкритою. Умовно можна сказати що вона притиснута до нульового ладу саме тому в аплікатурою і табулатура ця струна позначається цифрою 0. Отже, перша ні де не притиснута відкрита струна дає нам звук ми. Один по одному за нотою ми слід нота фа між ними інтервал півтон, а як ми вже говорили півтон це відстань між сусідніми ладами то виходить притиснута на першому ладу струна буде видавати ноту фа. За нотою фа слід нота сіль але як ви пам'ятаєте між ними вже інтервал вже цілий тон і на грифі гітари це виходить через лад. Притискаємо першу струну на третьому ладу, виходить нота сіль. Ну і так далі по аналогії. Від ноти сіль до ноти ля відстань тон, через лад від третього значить ля буде на п'ятому ладу. І так далі. Якщо вам потрібно зіграти ноту на тон вище після відкритої струни то дотримуйтесь цим же принципом тон - відстань в один лад отже перший лад ми пропускаємо а ось на другому ладу потрібна нам нота:
Думаю ви вже знайомі з такими поняттями як дієз і бемоль так як я вже не раз говорив про це в своїх попередніх статтях. Але якщо все ж не знайомі то в крации розповім. Існує таке поняття, як знаки альтерації, альтерація означає зміну висоти звуку. Дієз, бемоль і і ще один знак під назвою бекар ставляться до цих так званих знаків альтерації. Ну якщо коротко то я скажу так дієз це підвищення звуку на пів-тона, бемоль це навпаки зниження на пів-тона, бекар - скасовує дію дієза або бемоля. На нотного запису ці знаки ставляться безпосередньо перед нотою, причому своїм замкненим простором вони повинні відповідати місцю розташування ноти на нотному стані. Говоряться і читаються вони в такий спосіб фа-дієз, сі-бемоль, і.т.д.
Таким чином, ви зможете відшукати ноти на грифі гітари навіть такі перед якими стоять знаки альтерації. Варто завжди пам'ятати про те, що роблячи струну коротше притискаючи її до ладів, звук виходить більш високим, і навпаки. Іншими словами, чим коротше струна - тим вище звук, чим довше - тим нижче.