Історія проведення Олімпіади «Архітектура і мистецтво», фотографії
ВІДОМОСТІ про історію, організаторів та учасників Міжрегіональної Олімпіади школярів «Архітектура і мистецтво» за комплексом предметів (рисунок, композиція).
Міжрегіональна (раніше Регіональна) олімпіада школярів з предметів «малюнок» та «композиція» проводиться щорічно з 2003 року для учнів випускних класів загальноосвітніх шкіл.
Організатором Олімпіади є - ФГБОУ ВО «Тюменський індустріальний університет» спільно з Департаментом освіти і науки Тюменської області.
З 2009 по 2011 роки олімпіада переведена в формат «пробних іспитів» по вищезгаданим предметів, а з 2012 р проводиться відповідно до Порядку проведення олімпіад школярів. У 2013-2014 уч. році проведено розширення вікових категорій учасників Олімпіади, і з цього року в Олімпіаді беруть участь школярі 8,9,10,11 класів. У 2015-2016 н.р. Олімпіада вперше включена до Переліку олімпіад школярів і їх рівнів (згідно з Наказом Міністерства освіти і науки РФ від 28 серпня 2015 р N 901 «Про затвердження Переліку олімпіад школярів і їх рівнів на 2015/16 навчальний рік»). У 2016-17 н.р. Олімпіада також включена до Переліку олімпіад школярів і їх рівнів (Наказ № 1118 від 30.08.16 р)
Розвинена інформаційна підтримка олімпіади, навчальні приміщення, творчі майстерні, використання інтерактивних технологій, оновлювана програма олімпіади, дозволяє залучити учасників з більш ніж 40 суб'єктів РФ: Тюменської області, Свердловської області, ХМАО, ЯНАО, Пермського краю, Челябінської області, Москви, Московської області та багатьох інших.
Діючі форми безперервної роботи з талановитою молоддю
В Інституті архітектури та дизайну Тіу склалися традиції в виявленні і підготовці здібних, талановитих дітей, які прагнуть до творчості. У 1992 році при Інституті архітектури та дизайну Тіу створений Центр архітектурної підготовки і перепідготовки кадрів в області архітектури і містобудування (Цаппа Архідам Тіу). У Цаппа ведеться довузівська (з 5 років і до 11 класу) і післявузівська підготовка (курси підвищення кваліфікації). Довузівська підготовка здійснюється за Програмою архітектурно-художньої підготовки школярів для профільних архітектурно-художніх класів і студій архітектурно-художньої спрямованості загальноосвітніх установ, рекомендованої до впровадження Навчально-методичним об'єднанням по архітектурному утворення РФ. Специфіка підготовки архітектурно-художніх класів враховує вимоги, що пред'являються до майбутніх абітурієнтів - архітекторам і архітекторам-дизайнерам. Конструктивна спрямованість предметів програми розвиває об'ємно-просторове мислення.
У Цаппа Архідам Тіу крім пролонгованої системи навчання здійснюються заняття студійного формату. Проводяться короткі майстер-класи з 3D моделювання і параметричного проектування.
Для абітурієнтів реалізується програма 8-місячних підготовчих курсів з предметів: рисунок, композиція, креслення. Унаслідок великої територіальної протяжності Тюменської області і віддаленості адміністративних округів важливим питанням в архітектурній довузівської підготовки стає якісна підготовка абітурієнтів в регіоні - навчання на очно-заочних підготовчих курсах. Курси орієнтовані на підготовку іногородніх учнів 8, 9, 10, 11 класів до вступу на напрями: «Архітектура», «Дизайн архітектурного середовища». Курси очні з елементами самостійного навчання. Заняття проходять: у вигляді сесій три рази в рік, в дні шкільних канікул: останній тиждень жовтня (осіння сесія), перша декада січня (зимова сесія), останній тиждень березня (весняна сесія), і літня практика (пленер) для учнів 10 класу .
Завдяки роботі Цаппа Архідам Тіу склалася система розвитку творчості серед дітей та підлітків від дошкільного віку до випускників середньої школи, яка орієнтує молодь на підготовку до вступу до вищих навчальних закладів архітектурно-художнього профілю, а також до участі у виставковій діяльності, архітектурно-художніх заходах, в т. ч. і Олімпіаді з предметів архітектурно-художнього циклу (малюнок і композиція).
Починаючи з 2002 року, кожну весну в Тіу проходить молодіжний архітектурно-художній фестиваль «Золота АрхИдея», організатором якого є Центр архітектурної підготовки (Цаппа), а з 2012 року правонаступником став Інститут архітектури та дизайну (до складу якого входить Цаппа). Перший час фестиваль був міського значення, з часом переріс у фестиваль регіонального значення, в 2010 році набув статусу Всеукраїнського, а в 2013 році - Міжнародного.
Міжнародний молодіжний архітектурно-художній фестиваль «Золота АрхИдея» проводиться Інститутом архітектури та дизайну Тіу за підтримки:
- ФУМО по укрупненої групі спеціальностей і напрямків підготовки Архітектура в системі вищої освіти РФ,
- Департаменту освіти і науки Тюменської області,
- Управління містобудівної політики головного управління будівництва Тюменської області,
- Департаменту земельних відносин та містобудування Тюменської області,
- ТООО Союзу архітекторів Росії.
Метою проведення фестивалю є підтримка провідних напрямків у розвитку дитячого та молодіжного архітектурно-художньої творчості, активізація роботи закладів освіти в області естетичного виховання, науково-дослідницької творчої діяльності молоді та збереження історичного архітектурного спадщини.
В рамках фестивалю проводяться: огляд-конкурс дитячого (за трьома віковими категоріями від 12 до 18 років) і студентського архітектурного творчості, пробні іспити для абітурієнтів напрямків «Архітектура» та «Дизайн архітектурного середовища», міжнародна науково-практична конференція, науково-освітня студентська конференція, різні майстер-класи для учасників фестивалю, а також художній конкурс для дев'ятикласників.
За час проведення фестивалю його учасниками стали представники країн України, Німеччини, Голландії, Білорусі, Казахстану, Франції, Литви та Росії, за ці роки представлено було понад 8000 робіт і їх кількість постійно зростає. Цього року Архідам Тіу став організатором фестивалю вже в 17 раз, розмістивши на майданчику інституту в рамках конкурсної програми огляду дитячих і студентських робіт понад тисячу проектів. Насичена програма заходу об'єднала учасників з дев'яти країн ближнього і далекого зарубіжжя. Школярі, студенти, викладачі, архітектори, дизайнери та художники - представники 65 навчальних закладів (34 вузів, 4 ссузов і 27 шкіл) з 47 міст 10 країн: Росії, Казахстану, Польщі, Китаю, Вірменії, Таджикистану, України, Німеччини, Білорусії, Італії, Росії стали учасниками виставки архітектурно-художньої творчості, лекцій, майстер-класів, науково-освітніх та науково-практичних конференцій.
Для молодших школярів (до 12 років), вік яких поки не дозволяє взяти участь в «Золотий Архідам» організовані: виставка «Неформат», в якій змагаються роботи, виконані в нетрадиційних для дитячої творчості матеріалів і літня виставка робіт учнів Цаппа «АрхІдейка». Літню виставку щорічно відвідують з екскурсіями школярі - знайомляться з дитячим архітектурно-художньою творчістю і слухають профорінтаціонную лекцію від викладачів центру.
До складу організаційного комітету, предметно-методичних комісій з кожного предмета і журі олімпіади входять члени Спілки архітекторів і дизайнерів Росії, Почесні архітектори Росії, професора, завідувачі кафедр, кандидати наук.
У різні роки це були:
- Бузников О.А. - Радник глави міста, член спілки архітекторів Росії,
- Єфремова В.В., в.о. ректора Тіу, кандидат економічних наук, доцент,
- Капелева С.Б. - директор Інституту Архітектури та дизайну Тіу, член СА Росії, Почесний архітектор Росії, доцент, кандидат педагогічних наук, Почесний працівник ВПО РФ,
- Клименко О.І. - завідувач кафедри «Дизайн архітектурного середовища», член СА Росії,
- Кулачковська В.Н. - член СА Росії, Почесний архітектор Росії,
- Отраднов А.Н. - член СА Росії, Почесний архітектор Росії,
- Панфілов А.В. - завідувач кафедри «Архітектура і дизайн», кандидат архітектури,
- Спиридонов А.Г. член СА Росії, Почесний архітектор Росії,
- Табанаков А.В. - голова Правління Тюменського відділення СА Росії.
Багато з тих, хто займав призові місця, беручи участь в олімпіадах, успішно закінчили архітектурно-художні вузи з червоним дипломом, і сьогодні успішно реалізують себе в архітектурну діяльність.
Кількість переможців та призерів за всі роки проведення Олімпіади представлені в Зведеному звіт за кількістю переможців і призерів Олімпіади «Архітектура і мистецтво» з 2003-2004 н.р.
Регіони участі і кількість учасників Міжрегіональної олімпіади школярів «Архітектура і мистецтво» за комплексом предметів (рисунок, композиція), 2014-2015 н.р., 2015-2016 н.р., 2016-17 н.р.
Майданчик проведення Міжрегіональної Олімпіади школярів по комплексу предметів «Архітектура і мистецтво» (малюнок, композиція): Інститут архітектури та дизайну ФГБОУ ВО «Тюменський індустріальний університет»), розташований за адресою: 625001, м Тюмень, вул. Луначарського, 2.
Фотографії з заходів Олімпіади
Школярі в процесі виконання конкурсних завдань
Нагородження переможців і призерів Міжрегіональної олімпіади школярів «Архітектура і мистецтво» за комплексом предметів (рисунок, композиція) 2017-18 н.р.
Досягнення Переможців і призерів Олімпіад
Переможці та призери першої п'ятирічки проведення регіональної Олімпіади школярів «Архітектура і мистецтво»: Шаврин Іван, Мельникова Ольга, Коротаєва Катерина, Мелентьєва Юлія успішно вступили і закінчили «Тюменський державний архітектурно-будівельний університет» за спеціальністю «Архітектура», а Кононов Андрій і Мельник Анастасія - за спеціальністю «Дизайн архітектурного середовища».
Переможець і призери (Островська В.С., Журавльова М.А., Калайчіева С.І.) регіональної Олімпіади школярів «Архітектура і мистецтво» за комплексом предметів (рисунок, композиція) 2012-2013 навч.року надійшли на загальних підставах (причому 2 з них на бюджетні місця) в Інститут архітектури та дизайну «Тюменського державного архітектурно-будівельного університету» (зараз Тюменський індустріальний університет - Тіу).
Призер (3 ступеня в кат. 11 клас) регіональної Олімпіади школярів «Архітектура і мистецтво» за комплексом предметів (рисунок, композиція) 2013-2014 навч.року, Стреляєв Іван Євгенович, вступив на загальних підставах на бюджетній основі в Інститут архітектури та дизайну « Тюменського державного архітектурно-будівельного університету »(зараз Тіу). Переможець Олімпіади 1 ступеня в кат. 10 клас, в 2013-2014 н.р. - Горщарук Анастасія Вікторівна надійшла на договірне місце в 2015 році в Інститут архітектури та дизайну «Тюменського державного архітектурно-будівельного університету» (зараз Тіу), і продовжує навчання на 3-му курсі.
Переможець Олімпіади (1 ступінь, кат. 11 клас, олімпіади 2014-2015 н.р., а також призер 2 ступеня, кат. 10 клас, олімпіади 2013-2014 н.р.) - Біктімірова Рената Альбертівна, призер Олімпіади (2 ступінь , кат.11 клас, олімпіади 2014-2015 н.р.) - Попова Євгенія Борисівна і призер (3 ступінь, кат.11 клас, олімпіади 2014-2015 н.р.) - Замякіна Марія Олегівна успішно вступили в 2015 році на загальних підставах на бюджетні місця в Інститут архітектури та дизайну «Тюменського державного архітектурно-будівельного університету» (зараз Тіу), і продовжують навчений ие на 3-му курсі, є учасниками та дипломантами багатьох творчих конкурсів і фестивалів.
Призер Олімпіади Литвиненко Микола Гіевіч (3 ступінь в кат. 11 клас, олімпіади 2015-16 н.р.) успішно поступив в 2016 році на загальних підставах на бюджетне місце в Інститут архітектури та дизайну «Тюменського індустріального університету» за напрямом «Дизайн архітектурного середовища », продовжують навчання на 2-му курсі.
Переможець Олімпіади в 2016-17 навчальному році Пелевіна Поліна Дмитрівна, (диплом 1 ступеня, 11 клас, 94 бала (МАОУ гімназія № 12 м Тюмені) успішно поступила на бюджетне місце в Інститут архітектури та дизайну «Тюменського індустріального університету», продовжує навчання на 1 курсі.