Творча зустріч з Борисом Трофімовим

25 лютого 2017 року Іванівському залі РДБ виставці «Книга очима дизайнера» відбулася творча зустріч з Борисом Трофімовим, відомим книжковим дизайнером. Тема минулої бесіди: «Батьки і діти».

Борис Володимирович Трофимов - один з найтитулованіших і найшанованіших в професійному співтоваристві учасників виставки. «Живий класик», - кажуть про нього колеги. Народився він 14 січня 1940 року в Москві. У 1967 році закінчив Московський поліграфічний інститут.

Член художньої ради Творчої майстерні прикладної графіки Комбінату графічних мистецтв Художнього фонду УРСР (1980-1988). Академік-засновник (1992), президент (1995-1997), віце-президент (1997-1999) Академії графічного дизайну. Почесний член Міжнародної асоціації Brno Biennale, Асоціації дизайнерів-графіків Буенос-Айреса. Член Московського союзу художників та Спілки дизайнерів Росії.

Один із засновників Вищої академічної школи графічного дизайну і керівник авторських творчих майстерень (З 1996 року). З 2012 року в московському Інституті бізнесу і дизайну діє Майстерня Бориса Трофимова. Голова відбіркового комітету Московської міжнародної бієнале графічного дизайну «Золота бджола» (2004, 2006, 2008, 2010, 2012). Член журі професійних конкурсів в Росії і за кордоном. Організатор або куратор численних виставок і конкурсів. список нагород вражає. До речі, одна з них - за піктограми до Олімпіади-80.

Книжковий дизайнер Борис Володимирович Трофимов в фондах РДБ при підготовці до виставки «Книга очима дизайнера»   Книги, створені Борисом Трофімовим, є в кожному будинку, де цінують мистецтво: він співпрацював з видавництвами «Мистецтво», «Образотворче мистецтво», «Наука», «Книга», «Дитяча література», «Просвещение», «Проект ОГИ», «Вагриус», «Астрель», «Ексмо», «Галарт», «Меморіал»
Книжковий дизайнер Борис Володимирович Трофимов в фондах РДБ при підготовці до виставки «Книга очима дизайнера»
Книги, створені Борисом Трофімовим, є в кожному будинку, де цінують мистецтво: він співпрацював з видавництвами «Мистецтво», «Образотворче мистецтво», «Наука», «Книга», «Дитяча література», «Просвещение», «Проект ОГИ», «Вагриус», «Астрель», «Ексмо», «Галарт», «Меморіал».

Твори Бориса Володимировича знаходяться в зборах Третьяковській галереї, Російської державної бібліотеки, Державного літературного музею (Москва), Моравської художньої галереї (Брно, Чехія), Національного центру мистецтва і культури Жоржа Помпіду (Париж, Франція), Тюменського музею образотворчих мистецтв.

А ось що Борис Володимирович говорить про значення відвідування Російської державної бібліотеки:

«Якщо говорити про" Ленінку ", то ці зали збудовані спеціально під бібліотеку і вже виривають вас з сьогоднішньої Москви: за вікнами Кремль, куполи дзвіниці Івана Великого, на столах затишний світ від кабінетних ламп. Відрив від реального світу і занурення в простір книги дають неймовірно цілісне враження. Тому таким попитом користуються воркшопи, де по-справжньому можна все відчути. В бібліотеці ви реально дізнаєтеся книгу. Всі фактури, потертості часу, ви занурилися в епоху, ви і епоха, особисте. Дуже особисте ».

Борис Володимирович Трофимов дає інтерв'ю в процесі підготовки до виставки «Книга очима дизайнера»   Для експозиції раритетної частини виставки з фондів РДБ Борис Володимирович вибрав видання XVIII-XX століть:
Борис Володимирович Трофимов дає інтерв'ю в процесі підготовки до виставки «Книга очима дизайнера»
Для експозиції раритетної частини виставки з фондів РДБ Борис Володимирович вибрав видання XVIII-XX століть:

  • Епіталами на іноземних мовах. - Парма: Королівська друкарня, +1775.
  • Апостол. - Москва: Друкарня Івана Федорова і Петра Тимофєєва Мстіславца, 1564.
  • Трактат «псів» вавилонського Талмуда. - Вільна: Друкарня вдови і братів Ромм, 1886.
  • А. А. Левенсон. Товариство скоропечатня: Історичний нарис і опис майстерень 1881-1903. - Москва: Друкарня Левенсон, 1903.
  • Ель Лисицький. Супрематичний оповідь про два квадрата. У 6 будівлях. - Берлін: Скіфи, 1922.

Для другої частини експозиції виставки в якості головної книги Борис Трофимов вибрав свій альбом «Століття російського книжкового мистецтва» (Москва: Вагриус, 2005). Цей альманах дає повне представлення про мистецтво вітчизняної книги ХХ століття. Альбом об'єднує два основних напрямки книжкового дизайну - ілюстрацію і декоративно-шрифтову графіком. У ньому представлено близько 350 майстрів книжкової ілюстрації. Їх роботи згруповані по стилістичним напрямам так, щоб весь альбом являв собою струнку послідовність епох, стилів і художніх технік.

У РДБ ця чудова книга оцифрована (доступна в електронному каталозі ). Але краще приходьте до нас на виставку «Книга очима дизайнера» і захопитися їй і іншими роботами Бориса Трофимова, серед яких:

  • Століття російського книжкового мистецтва. XX століття. - Москва: Вагриус, 2005. - (Альбом).
  • Творчість і побут ГУЛАГу. - Москва: Ланки, 1998. - (Каталог музейної збірки Товариства «Меморіал»).
  • Свєшніков Борис Петрович. Табірні малюнки. - Москва: Ланки, 2000. - (Альбом).
  • Художники Великого театру. 255 років від дня заснування Великого театру:
    Т. 1. - Москва: 2001. - (Каталог).
  • Мироносиці в епоху ГУЛАГу: 1918-1932. - Нижній Новгород: Изд-во Братства в ім'я св. Олександра Невського, 2004.
  • Жан-Луї Коен. Ле Корбюзьє і містика СРСР. Теорії і проекти для Москви, 1928-1936. - Москва: Арт-Волхонка, 2012.
  • Maxim. Voznesensky. - 2012. - (Каталог).
  • Гоголь. Тургенєв. Достоєвський. Коли зображення служить слову. - Москва: Бослен, 2014. - (Альбом, серія «Письменники малюють»).
  • Теккерей, Лір, Кіплінг, Честертон. Палітра талантів англійських письменників. - Москва: Бослен, 2015. - (Альбом, серія «Письменники малюють»).
  • Мистецтво автографа. Інскріпти письменників і художників в приватних зібраннях російських бібліофілів: Т. 1. - Москва: Бослен, 2015.
  • Олег Євгенович Григор'єв. Бігли і падали. - Москва: РИПОЛ класик, 2015. - (Збірник віршів, серія «Нова класика»).
  • Лена Елтанг. Камчатка, опівночі. - Москва: РИПОЛ класик, 2015. - (Збірник віршів, серія «Нова класика»).
  • Анатолій Генріхович Найман. Підношення Галі. - Москва: РИПОЛ класик, 2015. - (Збірник віршів, серія «Нова класика»).
  • Юрій Рост. Регтайм: Т. 1. - Москва: Бослен, 2016.


нагороди:
1982 - золота медаль за «Піктограми до Олімпіади-80» на Міжнародній бієнале прикладної графіки в Брно (спільно з Валерієм Акопова, Михайлом Анікста, Василем Дьяконовим і Олександром Шуміліну), Чехословаччина.
1984 - перший приз «Бронзова сова» на Міжнародному ярмарку книги Consilio Manuque в Софії (спільно з Аркадієм Троянкер), Болгарія.
1986 - Гран-прі на Міжнародній бієнале прикладної в Брно (спільно з Валерієм Акопова, Михайлом Анікста, Василем Дьяконовим і Олександром Шуміліну), Чехословаччина.
1997 - друга премія на Всеросійській виставці-конкурсі «Дизайн», Москва.
1998 - бронзовий диплом на Всеросійській виставці «Кращі календарі Росії», Москва.
2001 - лауреат Державної премії РФ в області літератури і мистецтва (спільно з Сергієм Бархін, Віктором Березкін, Борисом Мессерером).
2003 - почесний диплом «За оригінальний високохудожній дизайн православних видань» Першої всеросійської премії «Православна книга Росії», Москва.
2005 - приз «Алмазне яйце» (спільно з Євгенією Буторін, Володимиром Григор'євим, Ерастом Кузнєцовим, Андрієм Маркевичем, Андрієм Рибаковим, Сергієм Трофімовим) в номінації «Краща книга року», Київський міжнародний книжковий ярмарок, Москва.
2010 - «Кращий книжковий дизайн до non-fictio№», конкурс «Образ книги».
2011 - «Кращий книжковий дизайн до non-fictio№», конкурс «Образ книги».
2014 року - премія Станіславського за кращу книгу - Марина Токарева. Сцена між землею і небом.

Авторські майстерні Бориса Трофимова:
З 1996 - керівник студії «Графічний дизайн - Борис Трофимов».
Викладач Московського художнього училища прикладного мистецтва (коледжу), співзасновник і співкерівник проекту «Вища академічна школа графічного дизайну», керівник авторської творчої майстерні (1997-2012).
З 2012 - Авторська школа Бориса Трофимова, Інститут бізнесу та дизайну (Москва).