Твори всесвітньо відомих художників Миколи та Святослава Реріхів сьогодні представили в Національній галереї Комі в новому форматі комп'ютерних копій. Виставка «Свідомість краси врятує світ» охоплює знаковий період роботи майстрів, коли вони створювали свою творчу спадщину.
Фото Віктора Бобиря
Як зазначили організатори, Микола Реріх увійшов в російське образотворче мистецтво на рубежі 19-20 століть. Раніше в Національній галереї вже проходили його виставки, де відвідувачі могли познайомитися з гірськими пейзажами майстра - «гімалайської серією». Нова експозиція ширший, охоплює куди більшу кількість тем.
- Тут на цій виставці показана інша грань його творчості, яка сходить до філософії Сходу, виконана в ті роки, коли він жив далеко від Батьківщини. Саме в цей період створено його основне творча спадщина - і літературне, і мальовниче, і релігійно-філософське, - зазначила на відкритті заступник директора галереї по експозиційно-виставкової роботи Людмила Кочерган.
Виставка «Свідомість краси врятує світ» представляє собою лише комп'ютерні копії картин, оригінали зберігаються в музеях усього світу - від Міжнародного Центру Реріхів в Москві до Індійського будинку мистецтв. У Сиктивкарі робота по їх створенню і оформленню проводилася членами Комі республіканського Реріхівського суспільства. За задумом організаторів, копії повинні зробити творчість художників доступніше.
- Зараз ми можемо вам представити картини не тільки «гімалайської серії», яка була на перших трьох виставках, але картини сюжетні, різних жанрів. Таким чином, ми дуже істотно розширюємо можливості для жителів нашої республіки пізнавати творчість цього глибокого художника 20 століття, - прокоментував керівник Реріхівського суспільства в Комі Володимир Хворостов.
Виставка зайняла цілий зал і частина коридору галереї, велика частина віддана картинам Миколи Реріха, починаючи з 20-х років. На них зображені християнські сюжети і святі, гірські пейзажі Тибету і Гімалаїв, також представлені роботи з сюжетами, натхненними індійською філософією, наприклад, «Пісня про Шамбалу».
У роки написання полотен художник використовував темперу, яка з часом втрачає свою насиченість і контрастність. Щоб повернути яскравість і колорит творів, відтворити початковий колірний задум, члени суспільства підкоригували їх, використовуючи комп'ютерні технології.
Без уваги не залишилися і картини сина Миколи Реріха, Святослава, створені в 40-50-х роках. За влучним висловом Володимира Хворостова, художник «дуже глибоко проникся найдивовижнішими фарбами Індії», звідси серйозна відмінність його творчості від робіт батька: його ставлення до цієї країни, її філософії виражається в многоцветности.
Незважаючи на різницю в змісті і підходах двох Реріхів, простежується спільність і цілісність виставки «Свідомість краси врятує світ». За словами організаторів, це не тільки натхненність Індією, але і наявність потужного енергетичного впливу.
- Спілкування з твором наповнює уважного і чуйного глядача енергетикою - це дійсно так. Коли залишаєшся наодинці з твором, звільняєш голову від непотрібних думок, це відчувається зовсім точно, - висловилася на відкритті куратор експозиції Ольга Панкрушева.
Як розповіли організатори, виставки Миколи Реріха завжди були популярні в Сиктивкарі і збирали повні зали. «Свідомість краси врятує світ» буде працювати в Національній галереї Комі до 16 липня.