18 лютого 2010, 7:15 Переглядів:
Мільйонний одесит тулиться в "трійці" з ріднею в три покоління. Фото: А. Лесик.
Ще 20 років тому в Україні було п'ять міст-мільйонників, сьогодні - всього три. Ще в 1990-х "схуд" і втратили статус Донецьк і Одеса, на черзі Дніпропетровськ. Єдине місто, який з кожним роком тільки "гладшає", це столиця України. За даними головного управління статистики Києва, місто наближається до трьох мільйонів жителів. І саме він свого часу першим в Україні обзавівся статусом "мільйонник". До речі, чекав він його більше тисячі років (Ленінград - всього 200, Нью-Йорк - 250). Сталося це в 1953 році, правда ім'я щасливчика не фіксували, а просто констатували факт.
Історики кажуть, що Ленінград чекав мільйонного жителя двісті років, Київ - більше тисячі
"Саме в той період в СРСР стали говорити про те, які привілеї можуть отримувати міста з кількістю жителів в мільйон, - розповідає вчитель історії гімназії №299 Світлана Кандеева. - Це в першу чергу давало право на будівництво метро. Також це гарантувало забезпечення товарами першої необхідності. Наприклад, в Києві завжди можна було знайти сосиски або свіжий хліб, в інших містах з цим були перебої. Я пам'ятаю, до нас приїхали родичі з маленькою донькою, і ми пішли в магазин. Раптом дитина як закричить: "Терміново йдіть сюди, тут з осіскі викинули! "А у нас це завжди було. У 1962 році другим в Україні урочисто і з помпою подолав мільйонний рубіж Харків. До речі, саме харків'яни заснували традицію вибирати мільйонного жителя. Після її підхоплять десятки інших міст СРСР. При цьому критерії відбору дітей в випадку народження відразу декількох претендентів були однаковими і, як в знаменитому оповіданні Сергія Довлатова, мільйонний житель повинен з'являтися в "зразково-показовою" радянської сім'ї робітників, непитущих, некурящих, бути здоровим хлопчиком з української прізвищем. Так і було. Ми дізналися, як же склалася доля дітей, народжених під №1 000 000.
2 000 000 НЕ ПОРАХУВАЛИ
Олена одна з 50 тисяч
Другим мільйоном Київ обзавівся в січні 1977 року. Це сталося тихо, без помпи. Як пояснюють історики, другий мільйон не фіксували навмисне, вірили - не за горами третій, а там і п'ятий. Та й не було такої необхідності - метро давно вже працювало, місто добре забезпечувався як столиця України. Сьогодні в Києві близько 50 тисяч киян можуть вважати себе двохмільйонного жителями (народилися в січні 1977). Серед них рентгенолог Олена Міщенко, вона з'явилася на Різдво 1977 року в родині інженерів.
Довгий час сім'я тулилася в крихітній гостинці, потім переїхала в новий район. "Мама розповідала, що Київ серйозно відчув" два мільйони ": почалося будівництво нового району на нестійкому грунті - так багато хотіли побудувати, що освоювали і непридатні території; нарешті з'явилися гарні, просторі автобуси. А я вперше відчула себе мешканкою найбільшого міста України в три роки, коли спустилася з батьками в київську підземку і проїхалася по другій гілці, яку під два мільйони і будували - такої кількості людей в одному місці я ніколи не бачила ... "
МЕДАЛЬ харків'янин ДАЛИ ЛИШЕ ПЕРЕД АРМІЄЮ
Юрій Марущак. Досить скромно живе на околиці Харкова
У 1962 році в Харкові почалася негласна боротьба - пологові будинки змагалися за право бути місцем, де побачить світ мільйонний житель. Коли народився харків'янин під №999999, пологові будинки без кінця зідзвонювалися - хто перший? Вже 1 листопада на світ з'явилися близнюки, але мільйонним став Юра Марущак (назвали на честь першого космонавта Юрія Гагаріна), який народився двома хвилинами пізніше.
"Мені повідомили про те, що моя дитина мільйонний житель, тільки на другий день, - розповідає мама Вікторія Петрівна. - Причому постійно в пологовому будинку все перешіптувалися за моєю спиною, я розуміла: кажуть про мене, почала переживати, що з малюком щось , а потім в палату прийшла делегація і почали вітати ". Батьків Юри Марущака щедро віддячили - переселили зі старого будинку в новеньку "трійку" в новому районі.
Але на цьому про мільйонному жителі забули - тільки через 21 рік, коли Юрія збирали в армію, прийшло запрошення з Палацу новонароджених. Виявляється, в Харкові встиг з'явитися на світло 1,5-мільйонний житель. Його вирішили нагородити, а заодно і видати особливу медаль мільйонному. Юрій до цього часу встиг закінчити технікум і вперше з дня народження згадав про свій статус. Втім, і в останній - отримавши блискучу нагороду в коробочці на оксамиті в 1983 році, про те, що він особливий, міська влада більше не згадували. "Це нікому не потрібно було вже, - каже Юрій. - Те, що в місті народився і живе мільйонний житель - це для чиновників. Вони домоглися свого - в місті почалося будівництво метрополітену, для Харкова це було найважливішим. А нам що? У мене ніколи не було особливих привілеїв, нічого ".
Сьогодні 48-річний мільйонний харків'янин згадує про це лише в оточенні близьких людей, та й то дуже рідко. Працює Юрій на авторемонтному заводі, досить скромно живе на околиці Харкова, з дружиною виховує 19-річного сина. До речі, саме Харків став четвертим містом-мільйонником СРСР нарівні з Москвою, тоді ще Ленінградом і Києвом. На народження двохмільйонного харків'янина Харків розраховував в 1992-му, але з тих пір населення міста скоротилося, і зараз в Харкові живе, згідно з останнім переписом, трохи більше мільйона чотирьохсот тисяч чоловік. Тому не виключено, що народження півторамільйонного жителя Харкову доведеться відзначати вдруге.
ПРОРОЦТВО ДЛЯ донеччанин не збулося
Мільйонник. Одночасно з Сергієм народилося ще 5 претендентів
Донеччанин Сергій Березюк був довгоочікуваною дитиною не тільки для своїх батьків, але і для цілого міста. Донецьк чекав мільйонного жителя два роки: акуратно звірялися списки із загсів, справно доповідала свіжі дані міська статистика. Навесні 1978 року в місцевій газеті з'явилася замітка "Йдемо до мільйона", а вже 30 квітня довгоочікувана подія сталася. У родині гірника шахти імені 60-річчя Радянської України Петра Березюка і маляра Олени Березюк народився хлопчик, який з легкої руки чиновників був названий мільйонним жителем Донецька.
Природно, відразу після офіційного оголошення імені щасливчика по місту поповзли різноманітні чутки. Мовляв, практично одночасно в місті на світ з'явилося п'ять малюків. Але було прийнято рішення, що мільйонний житель шахтарського міста не може з'явитися не в шахтарській сім'ї. Так і відпали троє претендентів, які були євреями, і ще один, навіть незважаючи на те, що батько у нього був партійним функціонером.
Газети. Віддали події перші шпальти, а городяни посадили на честь Сергія клен в центрі міста
Родині Сергійка, у якого з походженням все було чисто, з почестями, урочисто виділили двокімнатну квартиру. Також в честь Сергія на алеї біля краєзнавчого музею був посаджений клен з меморіальною табличкою. До слова, про урочистої реєстрації мільйонного донеччанина написали всі великі газети СРСР. А один з московських журналів навіть взявся намалювати майбутнє малюка: "Для тебе і твоїх однолітків, які в кінці XX і XXI століття прийдуть в цеху, забої, лабораторії та будівництва Донецька, широко відкриті двері сотень дитячих садків, шкіл, технічних училищ, вузів, тебе чекають стадіони і Палаци спорту. У виборі життєвого шляху у тебе є високий приклад твоїх земляків Олексія Стаханова, Сергія Прокоф'єва, Івана Стрельченко ".
Але не збулося пророцтво. Через кілька років сім'я Березюк розпалася, і Сергія з молодшим братом Денисом виховувала мати Олена. Сергій закінчив дев'ять класів, вчився не дуже добре, тому після школи вступив до ПТУ на автослюсаря, паралельно навчався у вечірній школі. Паспорт Березюка вручили вже в незалежній Україні тихо, без пафосу, в буремні 90-ті нікому не було діла до мільйонного громадянина Донецька.
Після ПТУ хлопчик - "мільйонер" довго не міг влаштуватися на роботу, потім працював компрессорщик на асфальтовому заводі. У 1998 році хлопець загримів за грати. Засудили його за співучасть у збройному розбої і дали 6 років виправних робіт. Правда з колонії Сергій вийшов на рік раніше терміну - за зразкову поведінку, після чого покинув рідне місто.
На околиці Донецька досі живе мама мільйонного жителя, в тій самій квартирі, яку вони отримали 32 роки тому. На жаль, вдома її застати так і не вийшло - стара дерматинова двері з порізаною оббивкою так і залишилася закритою. А от сусіди знаменитого донеччанина розповідали про нього з задоволенням. "Я бачила Сергія останній раз тут років п'ять чи сім тому. Такий міцний, світловолосий хлопець, - говорить Лідія Іванівна. - Він був тут недовго, допомагав матері". А Наталя, сусідка по площадці, розповіла, що Сергій, нібито, кілька років тому одружився і переїхав жити в інше місце, яке - не знає ніхто, тут живуть тільки його мама з братом Денисом. До речі, з нового покоління, що живе в цьому будинку, мало хто знає, що справжнє прізвище колись знаменитої родини, - Березюк. Олені і її синам тут дали "свою" прізвище - Мільйонні.
СІМ'Ї Одеситам подарували Круїз по МОРЯ
Одеса стала мільйонної 25 грудня 1974 р, коли в сім'ї робітників Галини і Віктора Фульга народився Коля. З малюком на руках вони потрапили в усі місцеві газети, а в честь мільйонного жителя навіть висадили гайок на схилах недалеко від пляжу "Дельфін". У 1975 році міська влада відправила сім'ю Фульгі в круїз по Чорному морю і пообіцяли подарувати квартиру на повноліття Миколи. Зараз йому вже 35, але він і до цього дня живе з батьками, старшим братом, дружиною, сином і племінницею в трикімнатній "чешці": "Ми - як в комуні: три сім'ї на одній кухні і один санвузол на всіх. Я вже ні на що не сподіваюся, а мама все правди у чиновників домагається ще з 1992 року. Але їй кажуть, мовляв, хто обіцяв, нехай той і дає квартиру ".
Статус переслідував Колю з самого дитинства: "Мені це так набридло. Ця слава вже в печінках сиділа. Особливо в школі. Я був як фотомодель: то запросять на ТБ, то на радіо, то фото в газети. Прозвали мене" мільйонником ", постійно доводилося битися з забіяками ". Микола мріяв стати моряком, але не поступив в морехідне училище і пішов в автомеханический технікум. Після армії служив у позавідомчої охорони, правоохоронних органів віддав 15 років: "Мною пишалися в міліції, і навіть в музеї МВС є мої фото як мільйонного жителя-міліціонера". За цей час про "мільйоннику" згадували в музкомедії, куди запрошували на спектакль і подарували електрочайник, і в міськвиконкомі, де вручили м'ясорубку.
Нині Микола працює охоронцем в одному з ювелірних магазинів. Про те, що він мільйонний житель Південної Пальміри, нинішні колеги Миколи дізналися, тільки коли йому довелося отримувати дозвіл у начальства на спілкування з нами в робочий час. Особливих чудес за все життя з одеситом, крім чудесного народження під №1000000, не траплялося: "Найбільше диво для мене - син Мишко і дружина Наталя, з якою ми нерозлучні більше 10 років".
До слова, коли в 1979 році в Одесі провели перепис населення, виявилося, що городян - 980 тисяч. Жителі сіл і райцентрів активно приїжджали до Одеси, і точно сказати, скільки їх сьогодні, а скільки завтра, було неможливо. Цим і скористалося керівництво міста, додавши до списку ще 50 тисяч вигаданих приїжджих. Число жителів перевалила за мільйон, і ніхто вже не докопувався, як всього за кілька днів в місті "народилося" стільки одеситів.
ДНІПРО зник МІЛЬЙОН
Багато дніпропетровці досі не можуть точно сказати "мільйонер" їх місто чи ні. Насправді, Дніпропетровськ отримав цей статус четвертим в Україні в 70-х роках, але цей факт довгі роки ретельно приховувався. Справа в тому, що в кінці 50-х місто стало закритим для іноземців, а згідно з міжнародними нормами, всі міста-мільйонники повинні "відкривати" для вільного відвідування. Відкривати Дніпропетровськ ніхто не збирався: самий секретний об'єкт міста - Південмаш (в зарубіжній пресі - "фабрика страху") приступив до створення четвертого покоління ракетних комплексів стратегічного призначення.
У той же час в іншому місті СРСР пішли на безпрецедентні заходи і рекорд. Аж три мільйонних жителя народилися в Уфі. У місті досі ходить легенда, що таке рішення приймалося на найвищому рівні - в Кремлі. Адже Уфа, столиця Башкирії - багатонаціональна: тут проживають башкири, татари і росіяни, тому партія і чекала трьох діточок трьох національностей. Кожній родині вручили по квартирі. Традиція відзначати мільйонних жителів існує і за кордоном.
Всього два роки тому мільйонником став Гельсінкі. Дівчинку і її батьків привітали представники влади і преса. А ось подарунок мільйонна жителька отримала вельми скромний - пільговий квиток і право до 12 років безкоштовно користуватися будь-яким видом громадського транспорту в столичному регіоні. Правда, до семи років проїзд в громадському транспорті в Фінляндії безкоштовний для будь-якої дитини, так що своєю пільгою столична мешканка буде насправді користуватися тільки п'ять років.
Клацніть по зображенню для збільшення
Прикріплений файл:
Прикріплений файл
Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram
Ви зараз переглядаєте новина "У мільйонного донеччанина було п'ять конкурентів, а одеському до сих пір не дали квартиру". інші Останні новини України дивіться в блоці "Останні новини"
АВТОРИ:
Пасюта Олександр, Жукова Жанна, Римарук Юлія
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Орфографічна помилка в тексті:
Послати повідомлення про помилку автора?
Виділіть некоректний текст мишкою
Дякуємо! Повідомлення відправлено.
Коли народився харків'янин під №999999, пологові будинки без кінця зідзвонювалися - хто перший?А нам що?