15 січня відзначив 85-річчя видатний композитор, диригент, педагог, народний артист СРСР, член Союзу кінематографістів СРСР, академік РАПН Мурад Кажлаев.
Мурад Кажлаев Фото: i
15 січня відзначив 85-річчя видатний композитор, диригент, педагог, народний артист СРСР, член Союзу кінематографістів СРСР, академік РАПН Мурад Кажлаев.
15 січня відзначив 85-річчя видатний композитор, диригент, педагог, народний артист СРСР, член Союзу кінематографістів СРСР, академік РАПН Мурад Кажлаев. Уродженець Баку, лакец за національністю Кажлаев очолював в радянські роки Дагестанську філармонію і диригував симфонічним оркестром Дагестанського радіо.
Син видатного лікаря, доктора медичних наук, професора-ларинголога, з юних років був визнаний вкрай обдарованою дитиною і став окрасою музичної середньої школи при Азербайджанської державної консерваторії по класу фортепіано в групі «дітей з абсолютним слухом». Кажлаев своїм найяскравішим талантом і просвітницькою діяльністю зробив собі ім'я як в Росії, так і відомий за межами країни.
Дагестанці давно вважають Кажлаева своїм видатним земляком. І ця любов взаємна: багато кажлаевскіе шедеври оспівують Країну гір. У 2010 році маестро заснував в Дагестані музичну школу для обдарованих дітей, а в 2011 році створив при ній унікальний музей, присвячений дагестанської музичній культурі. Його учні з юного вокального ансамблю «Гуніб» зовсім недавно, 25 грудня, стали учасниками виступу тисячного дитячого хору Росії в Державному Кремлівському палаці на раді з культури при Президентові Росії В. Путіна. Сам Кажлаев, як відомо, давно влаштувався в Москві.
На його другій батьківщині, в Дагестані, вшанування ювіляра присвятили січень місяць. Величезні афіші, завбільшки з будинок Російського театру, детально інформують про розклад заходів на найближчі дні.
14 січня - виступ прославленого вокально-інструментального ансамблю «Гая», артисти якого приїхали привітати Кажлаева з Азербайджану. У 60-х роках минулого століття маестро заснував ВІА «Гуніб» з універсалів естрадного мистецтва, кожен з яких вмів співати, танцювати і грати на інструментах. За переїзді в Баку ансамбль став називатися «Гая». 14 січня 2016 року у залі Кумицька театру легендарний джаз-ансамбль дав концерт при повному аншлагу.
15 січня, в свій день народження, ювіляр, його гості, друзі, колеги і шанувальники таланту зібралися в Російському драматичному театрі. У цей день була представлена не тільки концертна програма, але найчастіше звучали привітання на адресу винуватця торжества і здійснювалися нагородження як данина поваги і визнання його незвичайного таланту. Про те ж свідчить вже наявні регалії, державні премії та ордена Кажлаева (ордена «За заслуги перед Вітчизною» IV ступеня (1995 г.), III ступеня (2008); «За заслуги перед Республікою Дагестан» (2011), почесне звання і знак «Лицар науки і мистецтва» (2006, нагорода РАПН) і тд.).
Наступного дня, 16 січня, «відданий» під гала-концерт і вручення призів Республіканського конкурсу «На краще виконання творів М. Кажлаева».
17 січня зал Кумицька музично-драматичного театру завчасно розписаний під виступ колективу «New centropezn jazz quartet» під керуванням учня маестро Кажлаева, Арама Рустамянца, і Лізу Кабоеву.
З 18 по 21 січня пройде Фестиваль театральних постановок на музику Кажлаева, на якому будуть представлені спектаклі «Імам Шаміль», «Валіда», «Земля і небо», уривки з балету «Любов моя, печаль моя» в постановці Дагестанського театру опери та балету і лакська музично-драматичного театру.
Заради вшанування ювіляра столицю нашої республіки відвідало дуже багато гостей з різних регіонів. Звичайно ж, і з Республіки Азербайджан. Привітати свого друга і колегу приїхала інша жива легенда - Полад Бюльбюль-огли. Радянський і азербайджанський естрадний співак, композитор і актор, незабутній голосистий соловей Теймур з знятої Гусманом пригодницько-комедійної музичної картини «Не бійся, я з тобою!», Заслужений діяч мистецтв і народний артист Азербайджанської РСР зробив запаморочливу політичну кар'єру: очолював міністерство культури Азербайджану, професор, доктор мистецтвознавства Національної творчої академії Азербайджанської Республіки, нині - надзвичайний і повноважний посол Азербайджану в Росії.
Він зачитав дуже тепле вітальне слово з привітаннями Кажлаеву від президента АР Ільхама Алієва і виконав покладену на нього приємну місію нагородити ювіляра орденом Дружби Азербайджану. Як пояснив у своїй Полад Бюльбюль-огли, це одна з найвищих нагород Азербайджану.
Глава Дагестану Рамазан Абдулатипов не упустив таку можливість і поспішив зустрітися з високим гостем із сусідньої країни для, що йдеться, «державних» цілей.
З надзвичайним і повноважним послом Азербайджану в Росії він говорив про нерозривні економічних і духовних, культурних зв'язках. Полад Бюльбюль-огли відгукнувся Абдулатіпова луною - що ці добросусідські, взаємовигідні відносини потрібно продовжувати і далі, і розвивати.
Природно, пригадали торжества, що пройшли в Дербенті в дні святкування його 2000-річчя, учасниками чого стала і азербайджанська делегація. Сусідить з дагестанським Дербентом країна поряд з федеральним центром Росії і іншим дагестанським сусідом - Чечнею - щедро дарувала зведені на свої гроші об'єкти, що прикрасили і осучаснити стародавнє місто.
Напевно, це все ж данину поваги і прояв почуття подяки теплому сусідові-Азербайджану, а не битва сфер впливу в Дербенті між двома титульними націями в дагестанському місті - лезгинами і азербайджанцями, коли, згідно з республіканським указам перейменовуються у нас вулиці на честь азербайджанських видатних особистостей, коли стурбовані долею і станом вже наявних «азербайджанських» пам'ятників на дагестанської території і створенням нових. Так, в Махачкалі ведуться роботи зі спорудження пам'ятника Азізу Алієву; тут також буде створена однойменна площа. «І надалі співпраця буде продовжена, - запевнив глава РД, який навіть лікування в тому році вибрав проводити для себе в Азербайджані. - Зокрема, в Дербенті будуть побудовані Олімпійський спортивний центр і будівлю Азербайджанського музично-драматичного театру ».
При цьому Полад Бюльбюль-огли зауважив, що портрет азербайджанського видного діяча Азіза Алієва кидається в очі кожному, хто має можливість пройтися по коридору в урядовій будівлі Дагестану.
Посол це розцінив як свідчення про трепетне ставлення дагестанців до заслуг співвітчизників посла.
А так як Полад Бюльбюль-огли має славу доброзичливим, східно-чемним і при цьому високоінтелігентною людиною, він зробив особливу приємність чолі Дагестану, заявивши, що «після того, як Абдулатипов очолив республіку, з'явилося багато культурних, гуманітарних програм, що дуже відрадно».
Поділитися в соц. мережах Читайте нас на каналі Яндекс.Дзен