У Києві покажуть балети Едварда Клюга Radio and Juliet і Stabat Mater.

Стрункому, привабливого і усмішливому Едварду Клюге 41 рік: все свідоме життя він займається балетом, а останні 12 років керує балетною трупою в Національному театрі Словенії. Його доля схожа на щасливу казку - в 18 років Клюге, який народився і виріс в Румунії, став прем'єром Національного театру Словенії, а в 23 роки поставив на цій сцені перший балет як хореграф. Але насправді за щасливою картинкою - тонни праці і поту. "Коли мені було 23 роки, один з режисерів, з якими я працював в театрі в Маріборі, запропонував мені поставити в якості хореографа уривок для авангардного балету" Вавилон "на музику Горана Бреговича. Так я став хореографом. Це був справжній виклик! Почати робити щось, не маючи повноцінних знань про предмет і керуючись тільки інстинктом - неймовірно складно ".

Офіційно кар'єра Клюга-хореографа почалася зі спектаклю "Танго" в Маріборського театрі в 1998 році, балет тоді зібрав безліч призів на фестивалях. Сьогодні Клюге - не тільки художній керівник великого театру, який завдяки його наполегливості та таланту вийшов на міжнародну балетну арену, а й, разом з тим, вільний художник, як він сам себе називає, затребуваний хореограф, чий робочий графік географічно протирається від Парижа до Санкт Петербурга.

Едвард Клюг в спектаклі Radio & Juliet
Едвард Клюг в спектаклі Radio & Juliet

Київ відкрив для себе хореографа Клюга в 2011 році: завдяки ініціативі Дениса Матвієнка і його сестри, продюсера Олени Матвієнко , Тут показали два його одноактні балети - Quatro і Radio & Juliet, які на короткий час увійшли в репертуар Національної опери України. Тепер амбітний продюсерський центр "Софіт" сім'ї Матвієнко, яка створила успішний балет The Great Gatsby , Покаже українській публіці нову роботу відомого хореографа - красивий драматичний Stabat Mater на музику Джованні Перголезі. У травні українська трупа на чолі з Денисом Матвієнком почне перші репетиції, а в червні балет з фірмовою мінімалістською хореографією Клюга покажуть в Києві, Львові, Одесі, Харкові та Дніпропетровську.

Мої вистави часто народжуються з музики. Так було з балетом Radio & Juliet - я почув пісню Life in a glasshouse групи Radiohead, і зрозумів, що це ідеальна музика для того, щоб зробити номер-дует на тему "Ромео і Джульєтти" для конкурсу в Японії. А потім з'явився повноцінний балет. Так і зі Stabat Mater: я часто слухав музику Перголезі, яку він написав до культового католицькому гімну про страждання Діви Марії під час розп'яття Христа, і був заінтригований тим, який підхід вибрав Перголезі, як він передав всім відомий біблійний сюжет. Музика, написана Перголезі, дуже лаконічна, стримана, вона створена за допомогою простих засобів, при цьому, як не парадоксально, ця музика щастя. У цьому підході я знайшов якусь іронію, і саме це стало для мене керівництвом для дії. Я запитав себе: що мав на увазі Перголезі? Чому страждання він передає за допомогою життєствердною музики? Для себе я зрозумів це так: його Stabat Mater - не про біль і страждання, а про надію.

Кадри з вистави Stabat Mater
Кадри з вистави Stabat Mater

Про те, нудьгують чи колишні танцівники за сценою

У 18 років я закінчив балетну школу, а в 23 вже став хореграф. Але і зараз я іноді виходжу на сцену - наприклад, в Radio & Juliet, і це завжди приносить мені величезне задоволення. Крім того, скажу чесно: я танцюю, щоб залишатися у формі - впевнений, для хореографа це обов'язково. Але я не сумую за танцем, немає. Робота хореографа дуже різноманітна - Ти і танцівник, і режисер, і менеджер, вона дає мені безліч відчуттів. Як танцівник ти ж в першу чергу завжди наодинці з собою - ти фокусуєшся на собі і роками вивчаєш своє тіло і свої можливості. До того ж, вік хореографа більш довговічний: твої думки і ідеї знаходять продовження і життя в танці, в рухах, які створюють танцівники на сцені. Таким чином, ти ніби заново дізнаєшся себе. Знаєте, в чому парадокс професії? Коли я починав, у мене не було освіти хореографа, і мені було страшно. А зараз, після багатьох років роботи, я знаходжу для себе куди більш складним звільнитися від маси знань, якими я вже володію, і перед кожним новим проектом залишатися відкритим і вільним, як в юності ".

Про те, як залишатися вільним

Моя позиція в театрі в Маріборі - дуже вдячна. Я щось на зразок вільного художника зі своїм будинком: керую своєю трупою, і разом з тим маю можливість працювати з різними танцювальними компаніями по всьому світу. Досвід, який я отримую, працюючи з іншими трупами - дуже цінний для мене, як для художника. Він дозволяє мені залишатися вільним і без упередження дивитися на світ.

Про "геній" Дениса Матвієнка

Я знаю Дениса вже десять років. Ми познайомилися в 2005 році, відразу після прем'єри мого балету Radio & Juliet в Маріборі. Якраз тоді Денис і Настя Матвієнко готувалися до великого конкурсу в Москві і перебували в пошуку дуетного номера з сучасною хореографією. Вони побачили уривок з Radio & Juliet і прилетіли в Марібор для того, щоб познайомитися зі мною і порепетировать номер. Дует дуже "ліг" на їх психофізику і темперамент, і завдяки їм Radio & Juliet став відомий на весь світ. Добре пам'ятаю своє перше враження від них - мене вразила злагодженість Дениса і Насті. Вони справжня пара - в житті і на сцені. Це рідко зустрічається.

Обговорюючи з Денисом балет Stabat Mater, ми прийняли нестандартне рішення: в українській версії Денис станцює всі головні чоловічі партії. Чому? Все просто: тому що він може це зробити, як ніхто інший. У нього особлива харизма: коли Денис на сцені, від нього виходить нелюдська енергія і темперамент. Я впевнений, він один з кращих танцівників століття.

Про український балет

Я багато разів був в Україні, показав тут кілька своїх проектів, і точно знаю: українська публіка готова до сучасного танцю. Більш того, вона голодна, їй потрібен сучасний балет. Посланці сучасного українського балету в світі - Денис Матвієнко і Раду Поклітару: по суті, все найпомітніші спроби modern ballet в Україні роблять саме вони. Я думаю, Україна повинна не тільки захоплюватися ними, але і підтримувати - словом і ділом.

Я запитав себе: що мав на увазі Перголезі?
Чому страждання він передає за допомогою життєствердною музики?
Знаєте, в чому парадокс професії?
Чому?