23 листопада 2018 року в концертному залі Будинку Єдності пройшов Гала-концерт VIII Міжнародного фестивалю традиційної народної культури «Беларускі кірмаш у Даўгаўпілсе», в якому взяли участь білоруські творчі колективи та учасники з Латвії, Литви, Естонії та Білорусі. Цього року осінній фестиваль був присвячений 100-річчю Латвійської Республіки і став логічним завершенням проекту Даугавпілсського Центру білоруської культури (ЦБК) «Скриня білоруських скарбів».
Що таке осінній кірмаш? Це не просто сезонний ринок, базар з торговими місцями. Це перш за все масовий народний свято, в основі лежать старовинні традиції, пов'язані не тільки з торгівлею, але і гучним веселим народним гулянням. Становлення ярмарків має свою багатовікову історію. Вже з часів середньовіччя я ярмарки були одним з найважливіших подій в суспільстві, своєрідним розважальним центром.
Фестиваль «Беларускі кірмаш у Даўгаўпілсе», вперше відбувся в 2011 році, з події місцевого значення перетворився в міжнародний форум, який об'єднує самодіяльні білоруські колективи Латвії, Литви, Естонії та, звичайно ж, Білорусі. Восьмий за рахунком фестиваль додав в свою яскраву палітру нові фарби, формати, знайомства.
Фестиваль проходив два дні і відкрився 23 листопада в ЦБК конференцією «Культурний міст: Латвія - Литва - Естонія - Росія - Білорусь", на якій відбувається обмін делегацій ідеями, зав'язь ва ються нові двосторонні контакти.
Задовго до початку гала-концерту у фойє Будинку Єдності вже було багатолюдно. Тут розгорнулася традиційна реміснича виставка, на якій народні умільці з Міор, Браслава, Дубровни рекламували вироби білоруського декоративно-прикладного мистецтва і навчали їх виготовлення. Великий інтерес викликав презентаційний стіл «Відкрий для себе Білорусь», де можна було ознайомитися з рекламними буклетами про Білорусь і обміняти книгу білоруською мовою на сувенір; а також багатий стіл з дарами природи, зібраними і заготовленими членами білоруського культурно-просвітницького товариства «Уздим».
Основне театралізовано-музична вистава гала-концерту виконали Даугавпилсский білоруські колективи: ансамбль білоруської народної пісні «Купалінка», танцювальний ансамбль «лянок», вокально-інструментальний ансамбль «Пралеска», хорова капела «Спадчина», театральна студія «Паулінка», які продемонстрували в своїх піснях, танцях і театральних мініатюрах духовне і матеріальне спадщина білорусів. Адже протягом року щомісяця в свій «Скриня білоруських скарбів» ми складали сакральні автентичні вироби: вишиті рушники-рушники, плетені пояси, зшиті національні костюми, ткані скатертини, покривала, лляне полотно, килимки і т.д., які на концерті діставали зі скрині і демонстрували глядачам.
Фестиваль відкрив 1-й заступник голови Даугавпилсский міської думи прелат Ігор, зазначивши його унікальний формат в культурному середовищі Даугавпілса.
Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Білорусь в Латвійській Республіці Маркович Василь у своєму привітанні наголосив об'єднуючу роль Центру білоруської культури і білоруського суспільства «Уздим» в справі збереження і популяризації білоруської культури в Латвії. До речі, Міністерство закордонних справ РБ 25-річну успішну діяльність «Уздима» відзначило Почесною грамотою за підписом міністра Володимира Макеєва, посол Білорусі вручив цю нагороду голові організації Жанні Романівської.
Учасників та гостей фестивалю серцево привітала консул-радник Генерального Консульства Російської Федерації в Даугавпілсі Пустовалова Наталія.
Ведучі концерту - Жанна Романовська і Володимир Стасевич, представили почесних гостей фестивалю: Генерального консула РБ в Даугавпілсі Климова Володимира, 1-го секретаря Посольства РБ в Латвії Василькова Олексія, консулів РБ в Даугавпілсі Борткевич Євгену і Романкевич Миколи, почесного консула РБ в м.Клайпеда Литовської Республіки Логвина Миколи; делегації білоруських партнерів з Вітебського державного університету, Новополоцка, Міор, Браслава, Дубровно, Нарочанскій санаторію «Супутник», Светлогорска (Росія).
А потім закрутилося-понеслося музично-театралізоване дійство, яке традиційно почалося із запальною пісні-гімну «Кірмаш-кірмашок» і продовжилося красивими танцями з рушниками і покривалами (диванамі), піснями і невеликими театральними замальовками за участю всіх творчих колективів ЦПК; поет Станіслав Володько прочитав свій вірш «До 100-річчя Латвії», а солістка Зінаїда Сілін акапельно заспівала жартівливу пісню.
Ну і, звичайно ж, який Белоруссий Кірмаш обходиться без гостей? Як тільки на сцену з першим танцем і піснею буквально вилетів-випурхнув Заслужений аматорський колектив Республіки Білорусь, дитячий хореографічний ансамбль «Камарік» ім.Чеслава Клячко Палацу культури «Нафтан» г.Новополоцка (керівник Світлана Богослав), весь зал вибухнув бурхливими оваціями. Дзвінкі голоси чіпали до глибини душі, а іскрометні танці нікому не давали спокійно всидіти на місці - ноги самі пускалися в танок.
Яскраві, незабутні виступи гостьових колективів: Заслуженого колективу Республіки Білорусь, народного ансамблю пісні і музики «Криниця» з Дубровно, соліста з Висагинаса (Литва) Сергія Шабодалова, дитячого ансамблю «Буслик» з Талліна (Естонія), дуету Дар'ї та Євгенії Шук з Міор нікого не залишили байдужими. Склепіння залу, заповненого до відмови, здригалися від оплесків і вигуків «Браво!».
Після феєричного концерту всі колективи і солісти, які подарували глядачам найяскравіші і добрі емоції та враження, а також ремісники, білоруське суспільство «Уздим», керівник художньої студії ЦПК «Колоритний світ» Велта Лоце (автор картини-банера фестивалю), були відзначені дипломами, подарунками та квітами.
У фестивалю є ще одна добра традиція - закривати його спільною піснею «Білоруський будинок» (слова С.Володько, музика А.Рудзя). Вдячні глядачі стоячи, дуже активно і дружно підспівували артистам. І, йдучи, сердечно дякували Центр білоруської культури за прекрасно організоване свято, висловлюючи надію на зустріч в наступному році.
Керівник Центру білоруської культури і голова товариства «Уздим» Жанна Романовська зазначила: «Наш фестиваль росте і динамічно розвивається. Щорічно ми пропонуємо глядачам цікавий сюжет і нові ідеї, запрошуємо яскравих артистів, підписуємо угоди про співпрацю, охоче ділимося досвідом і розширюємо межі дружби білорусів Балтії. У цьому році ряди наших партнерів поповнили земляки Калінінградській області. А в наступному році фестиваль набуде конкретну часову прив'язку - другі вихідні жовтня, повернеться у великий зал Палацу культури і пройде під знаком 20-річчя Центру білоруської культури і 100-річчя Республіки Білорусь ».
Центр білоруської культури висловлює щиру подяку за підтримку в організації фестивалю Даугавпилсский міській думі, Управлінню культури, Генеральному консульству Республіки Білорусь в Даугавпілсі, Центру латиської культури, Арт-центру ім.Марка Ротко, Муніципальної поліції і засобам масової інформації г.Даугавпілса.
Інформація підготовлена:
Центр білоруської культури,
Марія Пометько, методист ЦПК,
т. 654 24695, 29811969, [email protected]
г.Даугавпілс, ул.Алеяс, 68-1A
Що таке осінній кірмаш?Ну і, звичайно ж, який Белоруссий Кірмаш обходиться без гостей?