У російських містах відбулися акції пам'яті загиблих в Кемерові

  1. Мерія Москви проти активістів
  2. Волонтери мерії і лисенята
  3. "Тулєєва у відставку"
  4. "Кемерово, ми з тобою"

Анастасія Голубєва, Фаріда Рустамова Російська служба Бі-бі-сі

Image caption Для того, щоб зібратися на траурний мітинг, москвичам не знадобилося офіційного запрошення влади

Не чекаючи офіційного оголошення національного трауру за загиблими у пожежі в Кемерові, жителі багатьох російських міст самі організували пам'ятні акції.

Після того, як траурний мітинг ініціативної групи в Москві підтримали опозиціонери, столична мерія навіть вирішила провести ще одне, окреме, захід.

Правда, на нього прийшло дуже мало людей, а на початку запланованому мітингу в результаті зажадали відправити у відставку губернатора Кемеровської області Амана Тулєєва і президента Володимира Путіна.

Національний траур за загиблими в пожежі в торговому центрі "Зимова вишня" в Кемерові пройде 28 березня, тоді ж, імовірно, відбудуться перші похорони. МНС оголосило остаточну цифру загиблих - 64 людини.

З самого ранку мітинг родичів і городян проходив в Кемерові. Окремо траур оголосили кілька російських регіонів, а жителі самі організовували меморіали.

Мерія Москви проти активістів

У Москві організація пам'ятних заходів стала предметом заочного спору між мерією і городянами. Спочатку 26 березня журналісти Єлизавета Сурганова і Філіп Дзядко створили захід у "Фейсбуці" під назвою "Збір в пам'ять про загиблих в Кемерово". Акцію пропонувалося провести о 19:00 27 березня на Пушкінській площі. На ранок 27 березня близько 6 тисяч осіб відзначили в паблік, що підуть. Із закликом прийти на акцію виступив опозиціонер Олексій Навальний.

Однак о другій годині дня у вівторок московська мерія повідомила, що на прохання голови Громадської палати Москви, головного редактора "Независимой газети" Костянтина Ремчукова мерія організує спеціальне місце, де москвичі зможуть вшанувати пам'ять загиблих. І не на Пушкінській, а на Манежній площі.

Як розповів Ремчуков "Ехо Москви", він особисто "обговорив" це місце з мером Москви Сергієм Собяніним. Ті, хто зібрався прийти на Пушкінську площу, розцінили це як піар з боку мерії і висловили побоювання, що поліція розжене їх. "Мерія оголосила про офіційний мітингу на Манежке о 17:00! Спеціально, щоб спровокувати розгін інакомислячих! Так що о 19:00 зібралися на Гарматі опиняться поза законом!" - написав у обговоренні один з учасників заходу.

Image caption На офіційну акцію пам'яті, організовану московською мерією, прийшли сенатор Валентина Петренко, спікер Мосміськдуми Олексій Шапошников, глава РСПП Олександр Шохін та інші

Пізніше керівник департаменту регіональної безпеки Москви Володимир Черніков заявив радіостанції "Говорить Москва", що влада не буде розганяти акцію на Пушкінській, але порадив всім прийти на Манежну. Інший член московської Громадської палати, головний редактор "Еха Москви" Олексій Венедиктов написав у Twitter, що влада організує на Манежній площі меморіал, а не акцію: "На Пушкінській все буде в 19. А на Манежній буде і сьогодні з 17 і завтра весь день . на Пушкінській акція, на Манежній місце ". Аналогічне роз'яснення відразу після появи повідомлення Венедиктова дали Бі-бі-сі в прес-службі мерії.

Омбудсмен Тетяна Москалькова звинуватила несистемну опозицію в прагненні нажити "політичний капіталець" на трагедії і влаштувати "свято непослуху". Вже після початку акції на Манежній "Ехо Москви" з посиланням на "інформоване джерело, що має відношення до організації сьогоднішньої акції", повідомило, що московська мерія вирішила "перехопити порядку" у організаторів акції на Пушкінській після того, як її підтримав Навальний.

Волонтери мерії і лисенята

Ближче до вечора на Манежній площі встановили рамки металодетекторів, підтягнули ОМОН і розгорнули два великих плаката "Кемерово 25.03.18" і "Кемерово ми з тобою" (так само називалися ток-шоу на федеральних телеканалах, присвячені пам'яті жертв пожежі).

О 17 годині на площі було кілька сотень людей, вони стояли в групах біля пам'ятника маршалу Жукову. Проходять через рамки людей зустрічали волонтери в білих накидках, вони роздавали людям червоні гвоздики і однакові дитячі іграшки - білих ведмедів і яскраво-рудого лисиць.

Сам меморіал пам'яті жертв пожежі також було встановлено заздалегідь. На постаментах були складені квіти, іграшки та фотографії дітей. Біля меморіалу чергували камери центральних телеканалів. До них вийшов мер Москви Сергій Собянін і сенатор Валентина Петренко. Через деякий час біля меморіалу з великих колонок включили гучну траурну музику.

Площа спорожніла вже через 40 хвилин. Групи людей брали у волонтерів квіти, клали їх до меморіалу і через деякий час йшли. Самі волонтери почали знімати свої плащі, і до 18-ї години зовсім зникли.

Одна з волонтерів розповіла Бі-бі-сі, що представляє волонтерську організацію при Громадській палаті. За її словами, всього на акції працювали 30-40 волонтерів. Їх скликали через соцмережі і месенджери буквально через півгодини після оголошення про акцію мерією. Вже о четвертій годині вони були на Манежній площі і почали підготовку: діставали квіти з коробок і розвантажували дитячі іграшки. Закупівлею квітів та іграшок, за словами волонтера, займалися Громадська палата і мерія.

Інша волонтер повідомила Бі-бі-сі, що представляє організацію "Мосволонтер" (офіційного партнера мерії Москви). Волонтерам обох організацій централізовано роздали однакові білі дощовики, в яких вони потім ходили по площі і роздавали всім бажаючим гвоздики і іграшки для покладання до меморіалу біля огорожі Олександрівського саду.

Бі-бі-сі спробувала поспілкуватися з однією з жінок, яка в групі людей збиралася віднести до меморіалу отримані від волонтерів квіти і іграшку - оранжевого лисеняти. Однак жінка відмовилася говорити, заявивши, що вона тут "від організації".

Деякі прийшли на акцію розповіли Російській службі Бі-бі-сі, що дізналися про акцію на Манежній площі з теленовин або з соцмереж. Молода жінка з дитиною розповіла, що прочитала про цю акцію в "Інстаграме" і вирішила прийти, тому що у неї "такі ж діти".

Дві студентки на Манежі розповіли, що підуть і на акцію на Пушкінській площі. "Одна акція була оголошена ще вчора, коли люди вважали, що держава ігнорує цю ситуацію. А ця акція була оголошена сьогодні, і можна вважати, що ця акція - підгодовування. Але чи є це важливим, коли люди просто хочуть висловити свою скорботу? Тому я йду на обидві акції, щоб просто підтримати людей ", - розповіла одна з дівчат.

"Тулєєва у відставку"

Ті, хто вирішив прийти на Пушкінську площу, почали збиратися там ще о пів на сьому вечора. Спочатку прийшли було кілька сотень, на сьому годину - офіційного початку стихійної несанкціонованої акції - люди не вміщалися на площі.

Media playback is unsupported on your device

"Скажіть правду і все": як пройшов стихійний мітинг в Кемерові

Меморіал був встановлений біля підніжжя пам'ятника Пушкіну, куди люди несли квіти, свічки та іграшки. З свічок учасники акції виклали слово "Кемерово". Коли через натовп підібратися до пам'ятника стало неможливо, люди стали передавати квіти вперед по натовпу.

Багато хто прийшов на акцію з однотипними чорними плакатами "Росія у вогні", "Кемерово" і "Москва тужить".

Так як акція була заявлена ​​як мовчазна, на ній не повинно було бути виступів - люди просто стояли на площі і довго не розходилися. До восьмої години з метро продовжували виходити люди з квітами, щоб віднести їх до стихійного меморіалу. На акцію прийшли політики Олексій Навальний, Дмитро Гудков, Григорій Явлінський.

Image caption Учасники акції на Пушкінській перестали поміщатися на площі

"Я тут, тому що у мене теж є дитина, тому що діти не повинні вмирати через недбалість дорослих. Такого не може відбуватися в нормальній країні", - плачучи, говорила дівчина з дитиною на плечах. Вона розповіла, що не хоче "асоціювати себе" з офіційною акцією на Манежній, тому що "не любить брехню".

Незважаючи на те, що захід було заявлено як неполітичний (організатори просили приходити без плакатів і гасел), багато хто не приховували свого ставлення до влади. "Я вважаю, що вся ця історія - результат тієї політики, яка зараз править в нашій державі", - сказав Бі-бі-сі прийшов на Пушкінську площу чоловік.

Ближче до восьмої години вечора деякі з учасників акції почали скандувати гасла: "Тулєєва у відставку!", "Путіна у відставку!" і "Не можна мовчати!". Але інші прийшли на площу попросили не перетворювати траурний захід на політичний мітинг.

За оцінками МВС Росії, на московські акції в пам'ять про загиблих в Кемерові прийшло понад 12 тисяч осіб.

"Кемерово, ми з тобою"

У Санкт-Петербурзі також пройшло дві пам'ятні акції: одна - організована владою, інша - активістами і підтримана Навальний.

Губернатор Георгій Полтавченко і міське духовенство прийшли на Двірцеву площу. Як і в Москві, які прийшли вшанувати пам'ять якісь волонтери роздавали гвоздики і свічки, а перед сценою були розгорнуті плакати "Кемерово, ми з тобою", передає "Фонтанка".

Громадянська акція петербуржців пройшла на Марсовому полі, її відвідали близько тисячі чоловік, повідомила газета "Папір". На неї городяни прийшли з плакатами "Корупція вбиває дітей", "Скільки було жертв?", "Вимагаємо правди" і "Цікаво, вибираючи між своєю відставкою і відставкою Тулєєва, куди поїде відпочивати Путін?"

В інших містах траурні заходи зібрали по кілька сотень людей. На акцію на площі Праці в Єкатеринбурзі прийшли 250-300 чоловік, розповів Бі-бі-сі її організатор Євген Рон.

"Було видно, що кожен, хто прийде переживає особисту трагедію. Атмосфера склалася дуже справжня, тепла, люди говорили один одному слова підтримки. Поліція ніяк не втручалася в хід заходу, та й поліцейських особливо не було видно. Навіть один з них пообіцяв докласти зусиль, щоб меморіал не зруйнували ", - повідомив він Бі-бі-сі.

Image caption У Єкатеринбурзі вшанувати пам'ять загиблих в кемеровському пожежі зібралися кілька сотень людей

У Новосибірську городяни організували стихійний меморіал в Наримському сквері. За даними видання "Тайга.Інфо", сотні новосибирцев з 18:00 за місцевим часом приносили в сквер іграшки, квіти і свічки. Люди приходили цілими сім'ями.

Image caption Стихійний меморіал в Новосибірську

Кілька сотень жителів Чити прийшли на пам'ятну акцію на площу Леніна.

У самому Кемерові стихійний мітинг, що почався у вівторок вранці, тривав 11 годин. Близько 20:00 за місцевим часом (16:00 мск) люди почали розходитися.

Але чи є це важливим, коли люди просто хочуть висловити свою скорботу?
На неї городяни прийшли з плакатами "Корупція вбиває дітей", "Скільки було жертв?
Quot;, "Вимагаємо правди" і "Цікаво, вибираючи між своєю відставкою і відставкою Тулєєва, куди поїде відпочивати Путін?