У 2015 році абітурієнтів чекають обов'язкові тести з української мови та літератури / Фото: УНІАН
Як передає кореспондент УНІАН, про це сьогодні під час брифінгу повідомив директор Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО) Ігор Лікарчук.
Він зазначив, що, відповідно до закону про вищу освіту, все, хто вступатиме до ВНЗ, повинні проходити ЗНО, а вузи, в свою чергу, мають право самостійно визначати кількість предметів і перелік сертифікатів ЗНО, які вони будуть використовувати під час вступної кампанії.
Лікарчук також повідомив, що УЦОЯО підготував 5 істотних важливих новацій в проведенні ЗНО-2015 року, частина з яких вже затверджена наказами міністра.
Зокрема, за словами Лікарчука, ЗНО і державна підсумкова атестація для всіх випускників 11-х класів, незалежно від того чи будуть вони вступати до ВНЗ, пройдуть за єдиними тестів.
Читайте також В Україні знову змінили правила вступу до вищих навчальних закладів
"Якщо в 2008 році ми проводили спільне ЗНО та державну підсумкову атестацію тільки для тих, хто хотів стати студентом, то тепер це буде проводитися для всіх випускників, тому що нас дуже цікавить питання моніторингу якості освіти. Ця частина тесту з української мови і літератури, яку складатимуть усі випускники шкіл, стосуватиметься лише української мови, хоча там і буде відкрите завдання, яке передбачатиме знання української літератури ", - сказав він.
Також, за словами директора УЦОЯО, буде змінена система визначення результатів ЗНО.
"У нас до 2015 року існувала система, коли ми всіх абітурієнтів, які здавали ЗНО, оцінювали за шкалою від 100 до 200 балів, і хтось, невідомо з яких причин, прийняв рішення, що 124 - та межа, за якою, якщо ти набрав її, то маєш можливість подавати документи для участі в конкурсі, якщо немає, то ти такої можливості не маєш. у перші роки ЗНО такий підхід був виправданим, бо потрібно було якось дати зрозуміти приймальним комісіям і абітурієнтам сутність нової системи, але цей захід не відображає реальної ситуації. Тому, починаючи з 2015 року, м и вводимо нову систему, яка використовується в більшості тих країн, де існують зовнішні іспити. Це система, за якої буде визначатися результат за принципом: здав ЗНО не склав ЗНО. Суть її полягає в тому, що після кожного ЗНО, збираються експерти і визначають, що ті абітурієнти, які під час тесту відповіли на певну кількість питань, можна сказати, що вони сдвлі ЗНО, а ті, що не відповіли на енну кількість питань, яке визначатимуть експерти, буде вважатися, що вони ЗНО не здали. І після того, коли ми визначили кількість тих, хто склав ЗНО і хто ні, для тих, хто перейшов цю межу, буде відбуватися визначення рейтингового результату за шкалою від 100 до 200 балів, і таким чином навіть абітурієнти, які матимуть 101 бал, зможуть подавати документи в ВНЗ, а 124 буде досить непоганий оцінкою для того, щоб подавати документи і брати участь в конкурсі. Але не зможуть подавати документи ті, хто не здав ЗНО і пішов в іншу категорію. Це досить серйозний крок, який дозволить істотно розширити права і можливості абітурієнтів стати студентами і одночасно рішуче відсіє тих, хто не має знань ", - зазначив Лікарчук.
Читайте також На Дніпропетровщині ЗНО під час додаткової сесії здали майже 2,5 тисячі абітурієнтів
Ще однією новацією, за його словами, повинні стати дворівневі тести з української мови і літератури та математики.
"Необхідність цих змін викликана простими причинами. До цього ми однаковий тест давали, скажімо, тим, хто вступав на механіко-математичний факультет, і тим, хто хотів бути вчителем трудового навчання. Зрозуміло, однаковий тест давався для тих, хто поступав на факультет української філології, і для тих, хто поступав на факультет спортивного спрямування. Звичайно, відібрати якісно абітурієнта на основі таких однакових тестів складно, і тому ми пішли назустріч університетам і будемо пропонувати в цьому році тест рівня А - менш сл ожний тест і тест рівня Б - більш складний тест. Це стосуватиметься поки двох предметів - українська мова та література і математика. Результат, з якого саме рівня тесту абітурієнт повинен принести, визначатиме ВНЗ. Але, якщо абітурієнт здасть тест рівня Б, він з ним зможе прийти і подати документи на спеціальність, де потрібно тест рівня А, але той, хто складе тест рівня А, на спеціальність, де потрібно тест рівня Б, подати документи і брати участь в конкурсі не зможе ", - зазначив Лікарчук.
Ще одна новація, яка, за його словами, повинна бути затверджена в умовах прийому до вищих навчальних закладів, і УЦОЯО вносить таку пропозицію - необхідно відмовитися від можливості використовувати у вступній кампанії сертифікати ЗНО минулих років.
Крім того, нововведенням вступної кампанії - 2015 стане відмова від проведення ЗНО зі всесвітньої історії та світової літератури.
"Тому що в переліку сертифікатів, які необхідні для організації конкурсу, ВУЗах ці предмети ставлять дуже рідко ... і з точки зору фінансової, і з точки зору тестології, проведення зовнішнього іспиту на невеликій вибірці є абсолютно неефективним і малоінформативною. Тобто, ми від цих предметів будемо відмовлятися ", - сказав Лікарчук, зазначивши, що в перспективі взагалі потрібно відмовлятися від великої кількості предметів, які виносяться на ЗНО.
Таким чином, за словами Лікарчука, у 2015 році абітурієнти складатимуть дворівневий тест з української мови та літератури, математики, а також тест з історії України, фізики, хімії, біології, географії та іноземної мови. Всі тести будуть перекладатися мовами нацменшин, якщо абітурієнти подадуть відповідні заяви.
Орієнтовно ЗНО пройде в період з квітня по липень. За словами директора УЦОЯО, про дату проведення тестувань, буде оголошено не раніше січня.
Програми ЗНО вже затверджені МОН та оприлюднені сайті УЦОЯО.
Раніше повідомлялося, що вступна кампанія в Вузи Донбасу продовжиться до початку жовтня.
Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter