У Москву рухається «Башкирська караван». Прибуття етно-джазу класу люкс очікується 30 листопада

Учасники: Олег Кірєєв: "Я орієнтований на загальносвітові цінності"

де: Московський Міжнародний Дім Музики

30 квітня в Московському міжнародному будинку музики відбудеться великий концерт ансамблю «Орлан» (в його новому, відродженому складі), який представить московським слухачам свої кращі композиції в жанрі word-music. Ця програма була із захопленням сприйнята в сша на найпрестижнішій сцені Symphony Space, на європейських музичних фестивалях в Ніші і Пулі, зібрала аншлаги в філармоніях Уфи і Єкатеринбурга. Тепер з «Орланом» зустрінуться і москвичі!

- Останнім часом Ваше ім'я все частіше і частіше потрапляє в музичну стрічку новин - відродився «Орлан», записаний диск з Кітом Джаворсом, Ви увійшли в топи американських джазових станцій c новим альбомом The Meeting (разом з легендарним Томом Харрел), а ось недавно - ще й номінацію на Grammy отримали. З чим пов'язаний такий творчий підйом?

- Перш за все з тим, що ансамбль «Орлан» знову активно виступає. Більш того, ми тепер не просто самі по собі, а - офіційно «приписані» до Башкирської державної філармонії. Як ансамбль «Арсенал», який свого часу існував при Калінінградській філармонії. Випадок унікальний, тому що мало джазових колективів, які працюють при державних установах культури. Тим більше Уфа наша батьківщина.

Починаючи з літа цього року ансамбль «Орлан» відправився в турне з новою програмою «Башкирська караван» .

- «Орлан» вже показав свою нову етнічну програму на сербській та хорватській джазових фестивалях, на великих російських майданчиках. А хто в нинішньому «Орлані», крім Вас, пам'ятає і передає традиції того, старого складу?

- Зі старого, «золотого» складу, як я його називаю це Олег Янгуров, бас-гітара, трубач Рустем Галліулін, співзасновник нашого колективу, і Рустем Каримов, перкусія. У нас періодично змінюються барабанщики і піаністи. Але ось недавно в «Орлан» прийшов уфимський молодий піаніст (і вокаліст!) Руслан Воротніков (він, до речі, брав участь в «Голосі»).

На європейських гастролях ми виступали з одним з кращих хорватських барабанщиків душно Кранцем. А на майбутні гастролі ми запросили мого старого друга, ми з ним грали і в «Екзотик-бенді» і в інших складах - барабанщика Ільдара Нафігова. І він просто блискуче вбудувався в наш колектив!

- Чи не додасться до вас в новій програмі ще й жіночий вокал, якісь оригінальні етнічні інструменти?

- У Москві ми збираємося додати в нашу програму кураістов і співачку. Курай - це тростинний інструмент, типу флейти, з дуже красивим звуком.

Що стосується жіночого вокалу, то він буде присутній у формі народного вокаліз. І в одному з номерів наша солістка Ліля заспіває народну пісню в дуже красивою аранжування а-ля Пет Матіні, з електронними інструментами. Треба сказати, що на тлі сучасних синтезаторів народна пісня просто перетворюється і розвивається зовсім по-іншому.

- Як Ви думаєте, чому етно-джаз, word-music стали такі цікаві сучасним слухачам?

- Як би не було необхідно зберігати старі національні традиції, не менш важливо - вміти перетворити і донести цю музику до сьогоднішніх слухачів. Чим і займається зараз «Орлан»: ми берм народний фольклор і засобами сучасної музичної мови допомагаємо почути і зрозуміти традиційні мелодії нашої аудиторії.

У той же час в репертуарі нашої програми багато моїх авторських композицій в народному дусі написаних джазовим мовою.

Також і з окремим інструментом, наприклад, кураєм. У нього дуже гарне звучання, і коли ми вбудовуємо цей звук в джазову імпровізацію, він перестає бути архаїкою і сприймається легко і зрозуміло для слухачів.

- Відкрийте завісу таємниці - які сюрпризи чекають слухачів на концерті 30 квітня в Будинку Музики

- Там де музичний ряд нам підказує картинку, ми будемо транслювати візуальний ряд з нашими степами, полями ... В Уфі, там, де це дозволила майданчик - в БЦКЗ «Башкортостан» на сцену вивели коня! Хотіли верблюда, але верблюдів в цю пору року в Уфі не виявилося, так що обмежилися скакуном.

І ще був поставлений дуже красивий «Татарський танець» з дівчатами з ансамблю народного танцю імені Файзі Гаскарова. І як же вдало лягає національна чечітка на ритмічний фанк двох джазових барабанщиків! Що з цих номерів нам вдасться повторити в Московському Будинку Музики - побачите вже на самому концерті!

30 ЛИСТОПАДА Не пропустіть УНІКАЛЬНА ШОУ ОЛЕГА КІРЕЄВА І АНСАМБЛЮ ОРЛАН!

З чим пов'язаний такий творчий підйом?
А хто в нинішньому «Орлані», крім Вас, пам'ятає і передає традиції того, старого складу?
Чи не додасться до вас в новій програмі ще й жіночий вокал, якісь оригінальні етнічні інструменти?
Як Ви думаєте, чому етно-джаз, word-music стали такі цікаві сучасним слухачам?