Фото: Володимир Афанасьєв / ТАСС
Росстандарт затвердив попередній ГОСТ для мобільних додатків в Росії. У ньому розробникам програмного забезпечення порекомендують робити тестові версії платних програм і надавати користувачам інформацію про використання їх персональних даних в рекламних цілях.
Особливості національного стандарту
Попередня версія національного стандарту для мобільних додатків, затверджена Федеральним агентством з технічного регулювання і метрології (Росстандарт), містить 87 вимог. Вони пред'являються до продуктивності, зручності користування та забезпечення безпеки користувачів, зберігання даних і захисту конфіденційної інформації. Ці пункти покликані стати орієнтиром для розробників при створенні нових мобільних програм.
Згідно з документом, додатки повинні мати «однозначно трактуються політику конфіденційності», вимагати «абсолютний мінімум дозволів» для роботи і пояснювати, для чого вони потрібні. Документ також пропонує розробникам повідомляти користувачів про те, до яких особистих відомостей додаток отримує доступ, як вони використовуються і зберігаються, як забезпечується їх безпеку і використовуються чи зібрані програмою відомості про поведінку користувачів в рекламних цілях. У свою чергу, користувачі зможуть відмовитися від збору даних і контролювати збір інформації компанією-розробником. Також в стандарті зазначено, що всі персональні відомості користувачів повинні зберігатися в Росії.
Крім того, згідно з впроваджуваного ГОСТ, платні програми повинні мати можливість безкоштовного пробного ознайомлення «незалежно від бізнес-моделі». Серед інших вимог до програмного забезпечення перераховані відсутність критичних вразливостей, регулярні оновлення, ненав'язливість рекламних матеріалів і обов'язковість оперативних відповідей на запитання користувачів.
Клієнти проголосують рублем
175 мільярдів завантажень мобільних додатків на суму понад 86 мільярдів доларів в 2017 році здійснили інтернет-користувачі.
Державний стандарт буде носити рекомендаційний, а не обов'язковий характер. Передбачається, що він почне працювати з 1 жовтня 2018 року, а три роки по тому йому присвоять статус ГОСТ Р, - тобто він стане безстроковим.На думку експертів IT-ринку, в даний час вимогам національного стандарту відповідають близько 60 відсотків російських компаній, що працюють в сфері інтернет-технологій. Однак поява документа навряд чи приведе до істотних змін на ринку через рекомендаційного характеру ГОСТ.
Тим часом член Комітету Ради Федерації по бюджету і фінансових ринків Дмитро Шатохін вважає, що поставити певні межі ринку мобільних додатків не завадить, проте головне, щоб рекомендації не перетворилися в розпорядження. «Якщо уявити регулюючий вплив - доведеться під один стандарт підігнати всі програми, починаючи з« Яндекс.Таксі », яким користуються мільйони жителів, і закінчуючи якимись менш популярними додатками. Це перш за все буде дуже накладно для виробників, - розповів «Парламентській газеті» сенатор. - Крім того, я не зовсім розумію для чого це потрібно. Для зручності клієнтів? Але клієнти самі вибирають - якщо програма незручна, вони від неї відмовляються. Так що укласти всі ці технології в одну коробочку - не дуже розумно ».
Винести на публіку
На думку галузевих експертів, положення стандарту частково дублюють гайдлайни Apple і Google, на які до сих пір орієнтувалися російські розробники при створенні додатків, за однією істотною відмінністю - в документі майже відсутні технічні вимоги до продуктів.
«Все-таки у Росстандарта немає компетенцій з розробки мобільних додатків, тому хотілося б, щоб люди, які писали ці стандарти, були публічно відомі», - нарікає директор компанії LiveInternet, екс-радник президента з розвитку Інтернету Герман Клименко. Експерт незадоволений тим, що зазначені стандарти вироблялися «келійно», тобто без широкого публічного обговорення і без залучення до цієї роботи представників ринку.
«З одного боку, дуже здорово, що Росстандарт рухається в цьому напрямку. Але з іншого - ось ця практика «давайте приймемо документ, а потім поправимо», навіть якщо він носить рекомендаційний, а не обов'язковий характер, є неприпустимою », - розповів« Парламентській газеті »Клименко. Він навів як позитивний приклад публічного обговорення історію з появою знака рубля, який був затверджений в якості стандарту лише через сім років після впровадження.
«Тема стандартів - дуже важлива тема. І було б здорово, якби її спершу обговорювали публічно за участю індустрії - порадилися з кращими дизайнерськими студіями, з виробниками мобільного програмного забезпечення. Вони могли б викласти свої проекти стандартів на обговорення - і це було б, на мій погляд, набагато правильніше і ефективніше, ніж відразу ж приймати. А так вийшло, що діалог з індустрією втрачений », - розвів руками екс-радник глави держави.
Для зручності клієнтів?