У Держраді перейнялися таксі: «Коли ми приймали закон, ніяких Uber не було»

20.10.2016

Мінтранс РТ затіває похід до Держдуми за шашечками: з появою нових сервісів таксисти знову «здичавіли», а бюджет недоотримує доходи

Як змусити «інтернет-убивць» традиційних таксі платити податки і як водії повинні прикрашати свої авто, обговорювали сьогодні на засіданні економічного комітету парламенту РТ. Крім цього, кореспондент «БІЗНЕС Online» стала свідком того, як депутат Марат Галеев розкритикував ідеї Миколи Рибушкіна по відродженню «ігоркі» і розвинув тему про несправедливому розподілі муніципальних доходів - за рахунок «переливів» з багатих районів в бідні.

Марат Галеев (зліва): «Залишається питання безпеки [таксомоторних перевезень], коли ніхто ні за що не відповідає Марат Галеев (зліва): «Залишається питання безпеки [таксомоторних перевезень], коли ніхто ні за що не відповідає. І друге - все-таки податки. Місцеві муніципалітети втрачають податки »Фото: gossov.tatarstan.ru

РИНОК ТАКСІ РТ: ПИТАННЯ БЕЗПЕКИ І ПОДАТКІВ НЕМНОЖКО провисає

Засідання комітету татарстанського парламенту з економіки, інвестицій та підприємництва, яка випереджає післяобідній парламентські слухання з питань бюджету, пройшло під головуванням заступника голови комітету Марата Галеева. «Рафіс Тімерхановіч [Бурганов] прихворів», - пояснив відсутність голови Галеев. Порядок денний, складену з декількох доповідей від міністерств і поточних питань, злегка перетасували: першими заслухали транспортників, які поспішали на інший захід, а звіт про економічну ситуацію в республіці залишили на друге.

Тему підняли цікаву: міністерство транспорту і дорожнього господарства РТ працює над подальшим регулюванням сфери пасажирських перевезень на легкових автомобілях - вже після відомого закону про ліцензування таксі від 2011 року, який наказав кожному таксисту отримувати обов'язковий дозвіл на роботу від Мінтрансу. Як з'ясувалося на засіданні комітету, Мінтранс результатами п'ятирічної роботи закону залишається незадоволений. Так, ліцензії отримують і анулюють в масовому порядку - наприклад, половину виданих за весь цей час документів вже відкликали самі водії. «На 19 жовтня видано понад 22 тисяч дозволів. На сьогоднішній днів 12 168 дозволів є чинними, інші були повернуті », - констатував заступник міністра транспорту Андрій Єгоров.

Багато в чому обессмислени закон і популярні сервіси типу Uber, Gett і «Яндекс.Таксі», які під регулювання не підпадають. Та й звичайні служби виклику таксі мають масу лазівок, щоб приховати факт виїздів неліцензованих машин. «Не секрет, що фактично всі служби таксі у нас є кол-центрами. Відсутній нормативний регулятор діяльності. Як показує практика, виявляються інформаційні послуги, найчастіше замовлення передаються перевізникам, які не мають дозволу на діяльність, тобто працюючим нелегально », - визнав Єгоров. За його словами, необхідно на законодавчому рівні визначити статус і рівень відповідальності інформаційних сервісів таксі, щоб в разі проблем пасажира з кого-то був попит.

Але і це не все: на думку міністерства, непогано було б визначити додатковий стандарт зовнішньої атрибутики таксі. Взагалі, татарстанський закон вже прописав загальні правила: машина повинна бути білого або жовтого кольору (в Казані більше поширений білий) і мати на даху ліхтар із шашечками. «Як ми бачимо по місту, єдиного стандарту немає, аж до рекламних проспектів на даху автомобілів», - констатував Єгоров. Наприклад, немає однозначного рішення, як повинен виглядати розпізнавальний ліхтар на даху машини. Мінтранс РТ пропонує використовувати діючий ГОСТ «Відмінні знаки і інформаційне забезпечення рухомого складу пасажирського наземного транспорту, зупиночних пунктів і пасажирських станцій» від 1990 року. Багато хто їздить на машинах без промальованих шашечок з боків авто. І ось чому: в разі проведення перевірок від Мінтрансу недобросовісні таксисти запросто знімають упізнаваний «ліхтар» з даху і прикидаються звичайними водіями.

Татарстанський Мінтранс уже відіслав чимало пропозицій щодо додаткового регулювання сфери таксомоторних перевезень в Держдуму РФ, яка вже розробляє законодавчі поправки, зазначив Єгоров. І тепер відомство сподівається на додаткову підтримку республіканського парламенту. Чи можливі в майбутньому внесення коригувань в республіканський закон про регулювання таксомоторних перевезень, залишилося нез'ясованим. Однак загалом і в цілому на ініціативу Мінтрансу було отримано позитивний відгук. «Треба підтримати і документами забезпечити», - відгукнувся депутат Рафкат Кантюков. «Залишається питання безпеки, коли ніхто ні за що не відповідає. І друге - все-таки податки. Місцеві муніципалітети втрачають податки. Коли ми приймали закон, ніяких Uber не було, "Яндекса" і іншого. З одного боку, це посилило конкуренцію, це добре, але питання безпеки і податків трошки провисають », - визнав Галеев. Проект постанови від Мінтрансу депутати підтримали.

Рафкат Кантюков і Артем Здуни Фото: gossov Рафкат Кантюков і Артем Здуни Фото: gossov.tatarstan.ru

СКІЛЬКИ В Татарстані МУНІЦИПАЛЬНИХ БЮДЖЕТНИХ ДОНОРІВ?

Слідом з докладним доповіддю про стан татарстанської економіки виступив міністр економіки Артем Здуни. Відзначимо лише кілька цифр: в січні-вересні 2016 року ВРП Татарстану склав 102,6% порівняно з аналогічним періодом 2015 року, індекс промислового виробництва - 103,6%. На весь 2016 рік прогнози якщо не позитивні, то принаймні цілком задовольняють: ВРП очікують близьким до 2 трлн. рублів, а в процентному співвідношенні - 102,3%.

На найближчі три роки бюджет закладається з урахуванням наступних ключових показників: ціна на нафту в $ 40 за барель, курс долара в 64 - 67 рублів (в цьому році - 67, в 2019-м - 64, уточнив Здуни). «Я нагадаю, що сценарні умови ми включаємо по Москві, ми зобов'язані керуватися ними, - зазначив міністр, таким чином відсікаючи частину питань. - Протягом всього періоду передбачається збереження геополітичної нестабільності, ми це теж враховуємо. Режим застосування санкцій проти країни, особливо в США. І, звичайно, що для нас найбільш болісно, ​​це обмеження доступу російських компаній до світового ринку капіталу ».

Ще добрі 20 хвилин комітет слухав подробиці татарстанського бюджету-2017 - перед депутатами звітував представник мінфіну. Як уже писав «БІЗНЕС Online», на сьогоднішній день доходи бюджету на 2017 рік плануються в обсязі 166,8 млрд. Рублів, витрати - 174,4 млрд. Рублів, дефіцит складе 7,6 млрд. Рублів. Муніципальні бюджети зверстані бездефіцитними. І тут Галеев поставив перед депутатами питання справедливого розподілу муніципальних доходів-витрат. «Є донори, є реципієнти. Скільки у нас донорів? Треба все-таки якийсь вектор задати - прагнення до самоокупності, самодостатності муніципальним районам. Це важлива справа - стимули треба створювати! Ми бездефіцитний [бюджет] робимо, але за рахунок "переливів". Скільки це може тривати? »- поставив риторичне запитання Галеев. «Така система передбачена Бюджетним кодексом, вона реалізується не тільки на муніципальному, а й на регіональному рівні», - заперечив йому представник мінфіну, нагадавши про часто обговорюваної останнім часом проблеми поділу бюджетних коштів між російськими регіонами. «Ні, я поки про муніципальних. Регіональних - це ми зараз в таку політику підемо, назад не вийдемо сьогодні, - перервав його Галеев, наполягаючи на серйозності питання. - Серед 89 суб'єктів 8 - 12 донорів, решта все чекають чогось ». «І спрощено живуть», - підтвердив спікер з мінфіну. Підсумовуючи дискусію, Галеев попросив міністерство інформацію по багатим і бідним муніципалітетам підготувати.

Члени комітету відхрестилися від ініціативи Рибушкіна, який запропонував поповнити бюджет РТ за рахунок грального бізнесу Фото: gossov Члени комітету відхрестилися від ініціативи Рибушкіна, який запропонував поповнити бюджет РТ за рахунок грального бізнесу Фото: gossov.tatarstan.ru

По суті, це продовження вчорашньої теми про ефективність роботи голів районів, які знову-таки через формування комфортних бездефіцитних бюджетів не мають стимулів отримувати більше доходів. «Бюджет районів сформували бездефіцитний, виходить, живи і радій! Витрати покривають з республіканського бюджету, під дупою іномарка. Думати не треба! »- так охарактеризував ситуацію на засіданні комітету з держбудівництва Держради РТ депутат Каміль Садриев, говорячи про роботу по заповнюваності промислових муніципальних майданчиків.

Комітет не зміг обійти увагою і тему додаткових бюджетних доходів. «Не можу не сказати, я з подивом чую від деяких депутатів [заклики] повернутися до поповнення бюджетів за рахунок грального бізнесу. Я, чесно кажучи, неприємно дивуюся, - висловився Галеев про запропоновану днем ​​раніше ініціативи єдинороса Миколи Рибушкіна. - Я не хочу тут вихованням займатися, але, по-моєму, це досить очевидна річ ». «Якщо ми підемо по шляху розбещених шляхів отримання доходів, то ми знову покотився в нікуди», - наполягав депутат. Сьогодні ж Держрада розіслав офіційний прес-реліз, в якому відхрестився від ініціативи окремо взятого Рибушкіна. «Ні комітет з держбудівництва та МСУ, ні Державна Рада питання про легалізацію грального бізнесу в порядок денний не включали і ніяких рішень з цього приводу не приймали», - йдеться в ньому.

На сьогоднішній день в РТ видано понад 22 тис На сьогоднішній день в РТ видано понад 22 тис. Дозволів на перевезення легковими таксі, з них 12: 168 - діючі
Фото: «БІЗНЕС Online»

«ЕПОХА ТРАДИЦІЙНИХ таксопарку канули в Лету»

«БІЗНЕС Online» розпитав експертів і учасників ринку про можливу жорсткість сфери діяльності таксі: як вплинуть на перевізників податковий тиск і новий автомобільний «дрес-код» і хто від цього виграє?

Ильдус Янишев - голова наглядової ради групи охоронних підприємств «Контр»:

- Зрозуміло, що епоха традиційних таксопарків канула в Лету, стала економічно недоцільною в умовах інформаційного суспільства. І в цих умовах повинна ліцензуватися діяльність операторів таксі, що надають ці послуги. Uber або «Яндекс.Таксі» фактично збирають ці гроші, а потім перераховують їх на банківську карту таксистів. Це фактично їх роботодавець, чия діяльність має ліцензуватися, він повинен встати на облік в податковій інспекції. Вони повинні виплачувати всі належні податки як на працівників, так і від свого прибутку. Інше питання, що ці податки повинні бути розумними, тому що високі податки зроблять цю систему непопулярною і люди будуть її всіляко уникати. І, звичайно, є проблема щодо таких систем, як таксі «Татарстан». Якщо Uber - це система, яка дозволяє вести облік грошових коштів, виплачуючи зарплату через банківську карту, то готівковий оборот, який існує в «Татарстані», створює якийсь сірий ринок праці, і будь-який обкладання його податками призведе до зростання цін на ці послуги. В цьому відношенні існування на ринку одного гравця, який не платить податки, ускладнює життя іншому гравцеві, який знаходиться в правовому полі, - не дає можливості йому розвинутися.

Тому я за те, щоб податки у таксі і систем, що надають інформацію про таксистів, як Uber, були б менше. А компанії, які організовують таксистів і платять їм гроші готівкою, повинні працювати за поставлений податку. І щоб таксист міг працювати в тій же компанії таксі «Татарстан» тільки при наявності патенту. При цьому операторів потрібно жорстоко карати за те, що вони приймають в свою систему людей, які не мають патенту.

Павло Стенников - начальник відділу зі зв'язків з громадськістю сервісу замовлення таксі «Максим»:

- У Державній Думі РФ вже знаходиться на розгляді проект закону «Про державне регулювання діяльності з перевезення пасажирів і багажу легковим таксі в Російській Федерації та внесення змін до окремих законодавчих актів Російської Федерації». У своїй нинішній редакції він передбачає багато позитивних змін для сервісів замовлення. Найважливіше, що на законодавчому рівні вводиться поняття операторської служби як інформаційного центру та фіксується, що вона не є фрахтувальником (перевізником). Крім того, визначається сфера відповідальності операторських служб - це достовірність відомостей про замовлення, якість саме інформаційної послуги. Законодавець врахував реальність. Можна сподіватися, що прийняття закону нарешті позбавить сервіси замовлення від необгрунтованих претензій і безпідставних обвинувачень.

Перевізники є самостійними суб'єктами підприємницької діяльності і зобов'язані дотримуватися вимог законодавства про таксомоторні перевезення, в тому числі використовувати на зміні ліхтар і шашки. Чим частіше будуть проводитися перевірки перевізників уповноваженими органами, тим менше буде бажаючих не дотримуватися відповідних вимог. Перевізники є нашими контрагентами. Вони самостійні суб'єкти підприємницької діяльності і зобов'язані самостійно сплачувати податки. Саме так і надходять сотні легальних перевізників, які співпрацюють з нашим сервісом.

Нас дивують безпідставні твердження, нібито клієнт нічим не захищений і нікуди не може звернутися. У сервісу замовлення таксі «Максим» діють системи контролю якості обслуговування і підтримки клієнтів. У будь-який час доби можна залишити звернення через операторів, сайт taximaxim.ru і мобільний додаток «Максим: замовлення таксі». По кожному зверненню проводиться перевірка і дається відповідь. На професійну діяльність перевізників поширюється страхова відповідальність по ОСАГО і стандарти надання матеріальної допомоги сервісу замовлення таксі «Максим». По кожному інциденту призначається комісія, яка досліджує обставини, розглядає можливість надання матеріальної допомоги та вживає профілактичних заходів. Ми робимо все можливе, щоб забезпечити безпеку і якість послуги, а клієнт відчував себе захищеним.

І все-таки давайте будемо враховувати, що колір кузова автомобіля, колір держномери і будь-які інші «додаткові стандарти зовнішньої атрибутики таксі» не впливають на якість і безпеку послуги - це вторинні вимоги.

Альберт Хасанов - заступник директора таксі «Авангард»:

- У всьому світі не вийшло перевести віртуальні служби типу Uber в розряд таксопарків. Uber як працював, так і працює по одній і тій же схемі. Як і «Яндекс.Таксі», і Gettaxi. Так що всі ці спроби я вважаю марними. Що стосується того, щоб привести всі машини таксі в однаковий зовнішній вигляд з шашечками, з однаковими ліхтарями, то тема ця цікава. Але неможлива! Якщо податкові вимоги або ще якісь посиляться, то ще більше гравців на цьому ринку піде в тінь. Або все це зробить безглуздою прозору, відкриту роботу в цій сфері. Адже і раніше так було: хто ліцензувався, того і штрафували. А хто не ліцензувався - їздив спокійно і не брав ні техогляд, ні страховки спеціально для таксі. Так що тим, хто працював нелегально, було легше. А машину з шашечками що б не зупинити і не перевірити?

Скільки у нас донорів?
Скільки це може тривати?
А машину з шашечками що б не зупинити і не перевірити?