Майже 30 років в республіці видається «Книга пам'яті» в друкованому форматі, вона випускається в обмеженим тиражем, і в основному представлена в бібліотеках і громадських організаціях. Тепер інформація про учасників Великої Вітчизняної війни, чиї імені увічнені в «Книзі пам'яті», стала доступна для всіх - на просторах інтернету запущена мультимедійна енциклопедія з однойменною назвою .
Фото Марії Шумейко
Сайт «Книги пам'яті» презентувала сьогодні редколегія меморіального видання. Початок офіційної частини трохи затримався, і щоб підняти патріотичний дух запрошених, командир пошукового загону «Спадщина» Сергій Таскаев став читати військові вірші. До віршованій естафеті приєдналися й інші учасники.
Член редколегії, голова республіканської ради ветеранів Людмила Жукова розповіла на презентації, як в березні минулого року на зустрічі з главою республіки Сергієм Гапліковим було піднято питання про продовження видання «Книги пам'яті», яка вже якийсь час не випускалася. Глава регіону тоді відразу дав розпорядження відновити роботу.
- Чим далі трагедія йде в минуле, тим менше віриться, що вона була. Але для старшого покоління трагедія назавжди залишиться в пам'яті. А для молоді - ми повинні подбати, щоб вони знали історію, які трагічні події відбулися. Дозвольте сьогодні, не лицеміри, від старшого покоління сказати вам спасибі, за те, що ви з турботою ставитеся до всього потаємного, - подякувала Жукова главу регіону.
За її словами, сьогодні пам'ять потрібна не мертвим, вона потрібна живим. Саме молоді належить будувати майбутнє.
- Книга - це пам'ять, яку ми хочемо передати нащадкам, мало що представляє жахи, пережиті ветеранами. Це збір усіх матеріалів про героїв, хто пішов на війну і не повернувся. Новий формат дозволяє доповнювати наявні дані, листування, спогади, фотографії, моменти, які сьогодні ще зберігають близькі. Щоб ніхто не міг ніколи переписати нашу історію, - розповів про можливості нового формату Гаплик.
Представив сайт проректор з адміністративної та організаційної роботи Сиктивкара держуніверситету ім. Питирима Сорокіна Дмитро Пінаевскій. Інтерфейс онлайн-версії «Книги пам'яті» виявився досить простий, на головній сторінці пошукова система, а нижче новинний розділ і посилання на групу в «ВКонтакте», в подальшому планується просувати «Книгу пам'яті» і в «Facebook». Зверху клікабельні розділи «за прізвищами пошук», «Республіка в роки війни», «Герої Радянського Союзу», «Галерея». Тим самим енциклопедія дає можливість не тільки дізнатися коротку інформацію про учасника, а й подивитися документацію, фотографії, побачити, як республіка виглядала в роки війни.
- Завдяки сучасним технологіям є можливість розробити єдиний електронний архів, який включав би в себе достовірну, постійно доповнюється інформацію про учасників Великої Вітчизняної війни. При цьому важливо, щоб ресурс був у вільному доступі, - зазначив проректор.