Жоден білоруський вуз не увійшов до глобального рейтингу кращих університетів світу QS World University Rankings by Subject за 2016 рік.
У той же час в цьому почесному списку фігурують вищі навчальні заклади з сусідніх країн: Росії, Польщі, України, Литви, а також їх Казахстану та Естонії.
Рейтинг визначає кращі світові університети в рядепопулярних галузей знань. У 2016 році рейтинг охоплює 42 предметні області. Рейтинг публікується щорічно з 2011 року, учітиваетакадеміческую репутацію, репутацію роботодавця і вплив.
У рейтингу опинилися 17 російських вузів, з яких частіше за інших: 24 рази згадується Московський державний університет (МДУ) ім. М.В.Ломоносова. Серед вузів світу МГУ зайняв 17-е місце в «Лінгвістиці», 27-е - в «Фізики і астрономії» і 33-е - «Математики».
Також в різних областях фігурують Московський державний технічний університет ім. М. Баумана, Російський державний університет нафти і газу ім. И.М.Губкина, Вища школа економіки, держуніверситети Томська, Казані, Новосибірська, Єкатеринбурга. Високі місця в світовому табелі про ранги зайняли Санкт-Петербурзький держуніверситет (26-е місце в «Інженерному справі в гірській промисловості та видобутку корисних копалин»), Московська консерваторія ім. П.І.Чайковського та Санкт-Петербурзька державна консерваторія ім. Н.А.Римского-Корсакова (відповідно, 27-е і 47-е місця в рейтингу «Виконавські види мистецтва»).
Польська система вищої освіти представлена в рейтингах 8 вузами. Частіше за всіх згадується Ягеллонський університет (Краків) та Варшавський університет - в 10 рейтингах кожен.
Два провідних ВНЗ Литви: Вільнюський технічний університет імені Гедімінаса і Вільнюський університет відзначені в категорії «Проектування цивільних будівель і споруд» і «Фізика і астрономія».
Серед кращих закладів світу виявилися і вузи нашої південної сусідки. Національна музична академія України ім. П. Чайковського представлена в підрейтингу «тетрального мистецтво», а Київський національний університет ім. Т. Шевченка відзначений в категорії «Математика».
З інших країн колишнього СРСР в предметні рейтинги QS World University Rankings by Subject увійшли також ВНЗ Естонії та Казахстану.
Тартуський університет відзначений в категоріях «Англійська мова та література», «Лінгвістика», «Сучасні мови», «Комп'ютерні науки», «Медицина» і «Комунікації і ЗМІ», а Естонська університет природничих наук - в «Сільському і лісовому господарстві».
У субрейтінг кращих вузів в області «Сучасних мов» увійшов і Казахський національний університет ім. аль-Фарабі.
На загальному невтішному тлі для білоруської системи освіти з негативним відтінком виділяється відсутність вітчизняних вузів, які готують кадри для самої прогресивної галузі країни - IT.
Тим часом, в категорію «Комп'ютерні науки» включено 12 вузів з сусідніх з Білоруссю країн: Росія - 7, Польща - 5, а також один вищий навчальний заклад з Естонії.