В адміністрації регіону під головуванням Губернатора Олексія Островського пройшла робоча нарада, в ході якого розглядалося питання працевлаштування випускників організацій вищої освіти Смоленської області.
Учасниками зустрічі, організованої з ініціативи голови регіону, стали ректори смоленських вузів і представники підприємств - потенційних роботодавців.
У своєму вступному слові Олексій Островський звернув особливу увагу на актуальність і значимість даної теми: «Мета сьогоднішньої наради - постаратися спільними зусиллями виробити ефективні методи сприяння працевлаштуванню випускників вищих навчальних закладів регіону тут, на своїй малій батьківщині».
Аналізуючи показники загального працевлаштування, представлені Міністерством освіти і науки Росії по 24 вузам регіону з охопленням понад три тисячі випускників очної форми навчання, ректор Смоленського державного університету, голова Ради ректорів Євген Кодин заявив: «У цілому, з урахуванням представлених показників Смоленська область виглядає дуже пристойно в порівнянні з іншими регіонами - в частині загального працевлаштування наші цифри хороші. Всі державні вузи, і, в основному, всі філії державних вузів абсолютно спокійно граничну цифру в 75% працевлаштованих випускників долають і йдуть далеко за 80% ».
Так, в трійку вузів, які забезпечують максимальне працевлаштування випускників (більше 80%), входять філія Національного дослідницького університету МЕІ в Смоленську, Смоленський державний університет і сільськогосподарська академія. Лідерами в цьому питанні в загальноукраїнському масштабі є Смоленський державний медичний університет та академія фізичної культури, спорту і туризму. Що стосується профілю підготовки, то найбільш затребуваними в регіоні в минулому році стали напрямки технічних спеціальностей і дизайн.
На думку Євгена Кодіна, ключовою проблемою, яка перешкоджає ефективному працевлаштуванню, є недостатня спільна освітня і наукова діяльність вузів і майбутніх роботодавців. При цьому одна з форм взаємодії - цільовий набір - вже реалізується в ряді вузів регіону, однак, відсоток студентів, які навчаються за договорами цільового навчання, поки невисокий, але відповідно до вимог профільного Міністерства повинен бути збільшений. Крім того, серед позначених «больових» точок - дублювання підготовки фахівців за окремими освітніми програмами, особливо за такими напрямами підготовки економіка і менеджмент, а також недостатня гармонізація освітніх програм вищої і середньої професійної освіти.
Ректор Смоленського гуманітарного університету Микола Мажар вважає, що робота з профорієнтації повинна проводитися не тільки в школі, але і в вузі, адже часто абітурієнт вибирає спеціальність, виходячи з її престижності, нескладних екзаменаційних дисциплін або ж наявності бюджетних місць і, як наслідок, під час навчання може поміняти свої кар'єрні переваги: «Ми втратили одну з тих цінностей, які були напрацьовані в радянській системі освіти - професійну орієнтацію, а також подальшу орієнтацію на ринок праці. Системоутворюючим в цій роботі, як мені здається, повинен бути вуз, щоб рідна alma mater стала для студентів основною базою зростання. В першу чергу, вузу потрібно враховувати, як оцінює якість підготовки випускників роботодавець - наш основний партнер у цій роботі ».
За словами директора філії Національного дослідницького університету МЕІ в Смоленську Олександра Федулова, співпраця з роботодавцями - найважливіше питання, від якого залежить не тільки працевлаштування, а й рівень практичної підготовки майбутніх фахівців. Сьогодні у ВНЗ більше 60 ділових партнерів в Росії і Смоленської області, багато з яких є ініціаторами цільового набору. Лідером в цьому питанні є Смоленський авіаційний завод. Найбільш затребувані напрями цільової підготовки - інформатика, електроенергетика і електротехніка. «Як правило, цільова підготовка супроводжується стипендіальними програмами, тобто підприємство доплачує своєму майбутньому фахівцю стипендію», - зазначив директор філії.
Т.в.о. ректора Смоленської державної сільськогосподарської академії Олексій Кучумів також солідарний з колегами: «Головне завдання наших вузів - зберегти випускника в регіоні, не менш важливо для нас - зберегти випускника в сфері агропромислового комплексу. що потрібно для цього зробити? Потрібно максимально зблизити студента ще на стадії навчального процесу з роботодавцями. На сьогоднішній день ця проблема гостро стоїть на порядку денному, оскільки існує велика відірваність студентів від тих підприємств, які працюють на території регіону ».
У наступному навчальному році після чотирирічної перерви в академії заплановано 10% цільового прийому, однак, на думку Олексія Кучумова, при збільшенні цільової контрактної системи підготовки фахівців ця цифра може зрости до 50%.
Для вирішення проблеми кадрового дефіциту профільних фахівців на селі керівництво вузу планує створити інформаційну систему, що об'єднує банк вакансій сільськогосподарських підприємств та базу випускників. Крім того, як розповів Олексій Кучумів, в академії будуть створюватися профільні класи за різними напрямами підготовки фахівців - зокрема, така угода вже підписана з одним з лідерів російського ринку по виробництву сільськогосподарської техніки ЗАТ СП «Брянсксельмаш». Також в планах - відкриття факультету середньої професійної освіти. Уже зараз керівництвом вузу проводиться цілеспрямована робота зі створення філій кафедр сільськогосподарської академії на підприємствах АПК, здійснюється перегляд напрямів підготовки фахівців для потреб організацій.
Губернатор дав високу оцінку роботі, виконаної керівництвом академії: «Я б просив керівників вищих навчальних закладів перейняти цей досвід організації роботи з адаптації студентів до котрий склався ринку праці, орієнтації на затребувані в регіоні професії, пошуку нових механізмів взаємодії з потенційними роботодавцями. Мені здається, це було б дуже корисно і підвищило в результаті відсоток працевлаштовуємо ».
Представники роботодавців також поділилися своїм баченням існуючої проблеми.
Так, заступник генерального директора по тваринництву АТ «Агропромислова фірма« Наша Житниця »Сергій Алхімов заявив про готовність підприємства надавати свій майданчик для виробничої практики та укладати договори не тільки з профільним вузом, а й з сільськогосподарськими коледжами.
У свою чергу, Олексій Островський порекомендував керівництву «Нашої житниці» розглянути можливість укладення договорів про цільове навчанні та виплат стипендій студентам, які згодом прийдуть на підприємство в якості фахівців. Ще одним напрямком співпраці Адміністрації області та інвестора, на думку Губернатора, може стати будівництво агромістечок на базі «Нашої житниці». Подібний проект ЗАТ «Золота Нива» реалізує в селі Пушкіно Сафоновского району.
Проблему кадрового дефіциту відчуває і компанія «РозТех», що має виробничі майданчики в Гагарінському і Рославльском районі. Для залучення фахівців, за словами заступника директора Департаменту швейного виробництва ТОВ «РозТех» Гульнору Салієвої, необхідна системна профорієнтаційна робота, що проводиться в кілька етапів: «Перший етап - це рання профорієнтація, яка повинна починатися з 10-11 класу, щоб старшокласники приходили до нас на підприємство, знайомилися зі специфікою виробництва. Ми зіткнулися з тим, що випускники, як правило, бояться виробництва, їм здається, що це темні, страшні приміщення - у них ось такий образ в голові. А оскільки зараз немає фільмів про робітничий клас, як це було раніше, то їм просто ніде почерпнути інформацію.
Ми готові підключитися до всеросійської акції «Тиждень без турнікетів», в рамках якої з задоволенням показали б і школярам, і випускникам вузів, і всім бажаючим наше підприємство, оскільки у нас, дійсно, хороші умови, і ми пишаємося цим ».
Крім того, вона запропонувала створити регіональний рейтинг вузів за показниками працевлаштування випускників за фахом.
Губернатор схвалив цю ідею: «Дуже гарна пропозиція. Такий рейтинг дозволить правильно інформувати абітурієнтів і випускників вузів, а також їх батьків про найбільш затребуваних у роботодавців спеціальностях і тенденції на регіональному ринку праці ».
В ході обговорення Гульнору Салієва також звернулася до глави регіону з пропозицією відкрити на базі одного зі смоленських вузів факультет, який готує фахівців за професіями швейного виробництва.
«Сьогодні в Смоленській області працює понад сто підприємств легкої промисловості, всі вони потребують технологах, швачок та інших спеціальностях. З урахуванням того, що дане питання вимагає додаткового обговорення, я доручаю своєму заступнику з інвестицій Ростиславу Леонідовичу Ровбеля спільно з куратором соціального блоку Оксаною Василівною Лобода створити робочу групу за участю представників галузі легкої промисловості, вищої та середньої професійної освіти з тим, щоб колегіально знайти оптимальне рішення і представити його мені на розгляд », - дав доручення глава регіону.
Ще один представник роботодавців - заступник генерального директора АТ «Смоленський авіаційний завод» по режиму і персоналу Володимир Остяк розповів, що за останні роки на завод прийшли 64 фахівця-випускника. Примітно, що на підприємстві діє Положення про молодих фахівцях, в рамках якого передбачені додаткові виплати.
«Сьогодні літакобудування є одним з найбільш перспективних напрямків нашої діяльності. В першу чергу, мова йде про легкомоторних літаках СМ-92ТЕ і навчально-тренувальних літаках СР-10 - ми визнані їх єдиним постачальником. Природно, у нас є велика потреба в професійних авіаційних будівельників », - зазначив Володимир Остяк.
У зв'язку з тим, що на Смоленщині відсутня профільний вуз для підготовки авіаційних спеціальностей, підприємству доводиться шукати кваліфіковані кадри в інших регіонах. Вирішення кадрового питання керівництво бачить у створенні базової кафедри Уфимського державного авіаційного технічного університету на базі заводу.
Губернатор заявив про свою готовність підключитися до вирішення даного питання: «Якщо вам необхідна моя підтримка, я готовий надати всебічне сприяння».
Також учасники наради обговорили створення спеціалізованих учених рад в організаціях вищої освіти. З огляду на наявність ряду фундаментальних наукових шкіл в регіоні, на думку керівників вузів, створення додаткових спеціалізованих учених рад необхідно для розвитку науки. Євген Кодин попросив главу регіону посприяти в рамках повноважень у вирішенні даного питання. В ході обговорення Губернатор доручив своєму профільному заступнику Оксані Лобода вивчити можливі варіанти і представити пропозиції по суті питання.
О потрібно для цього зробити?