мистецтво


Назва: Давньоруське місто Слуцьк і його святині: історичний нарис, з шістьма гравюрами.

Автор: Сєрно-Соловьевіч, Федір Федорович.

Місце і рік видання: Вільна, 1896 (Друкарня А. Г. Сиркіна).

Анотація: У книзі описана історія створення міста Слуцька (в давнину - Случеск), що отримав назву від річки Случі. Перші згадки про Слуцьку датуються 1 086 роком. У книзі розповідається про становлення православних монастирів і парафіяльних храмів. Згадується Свято-Троїцький чоловічий монастир, який був центром православ'я на білорусько-литовських землях. При ньому існувала духовна школа, де вивчалися богослов'я, риторика, слов'янська і грецька граматики.

Назва: Album widoków gubernij grodzieńskiej, wileńskiej, mińskiej, kowieńskiej, wołyńskiej, podolskiej, kijowskiej, przedstawiający miejsca historycznie z czasów wojen : ..., oraz przedhistoryczne ... również stare ruiny zamków obronnych i piękne rezydencje świadczące o przeszłości i cywilizacji tego kraju: [Seria 4].

Автор: Orda, Napoleon.

Місце і рік видання: Warszawa: Lit. w Zakładzie artystyczno-Litograficznym Maxymiliana Fajansa, [1877].

Анотація: Художня творчість Наполеона Орди (1807-1883) присвячено архітектурному пейзажу та увічнення пам'яток історії та культури слов'янських земель. У його малюнках, що зображують храми, палаци, замки, садиби, забудову міст, містечок, сіл, поєднуються точність історичного документа і образність поетичного твору. Популярність Н. Орді принесли альбоми літографій його малюнків. Серія-4 включає 31 літографію на окремих аркушах, 12 з яких представляють види білоруських міст і містечок.

Назва: Exlibris'и А.Тичіни .

Автор: Шлюбскій, Олександр Онуфрійович.

Місце і рік видання: Мінськ, 1931.

Анотація: Анатолій Тичина (1897-1986) - один із творців білоруської книжкової графіки ХХ століття, який зіграв велику роль в становленні білоруського національного мистецтва. З його ім'ям пов'язаний розвиток таких видів графіки, як книжкова, станковий, газетно-журнальна, екслібрис. Графіка Тичини - це виразні реалістичні форми, контраст кольору і об'єму і в той же час неповторний національний колорит. На території Білорусі істинний розквіт екслібриса настав в 20-ті роки ХХ століття. «Exlibris'и А. Тичини» були видані в 1928 р завдяки Білоруському суспільству бібліофілів тиражем всього 200 примірників. У «Exlibris'ах А. Тичини» зібрані його книжкові знаки в натуральну величину. Всього - 16. (ілюстрація передує історико-біографічний нарис А. Шлюбского).

Назва: Беларускі театр .

Автор: Аляхновіч, Францішак.

Місце і рік видання: Вільня: виданні Беларускага грамадзянскага сабрання, 1924 (Друкарня «Lux»).

Анотація: Сфера творчості Франтішка Алехнович (1883-1944) була надзвичайно широкою: він займався драматургією, поезією, прозою, театрознавство, виступав як режисер і актор, вів культурно-освітню та громадську роботу.
«Беларускі театр» - перше дослідження національних театральних традицій, нарис історії білоруського театру від його початкових форм до моменту повної професіоналізації - виникнення Білоруського державного театру.
У монографії Ф. Алехнович лаконічно представлений проблемно-науковий аналіз генезису і поетики національного театрального мистецтва. Автор послідовно аналізує фольклорні витоки білоруського театрального мистецтва, осмислює досягнення шкільної драми з її інтермедіями і батлейки. Книга вводить в історію національної сцени не тільки забуті факти, явища, події, а й ім'я її автора як актора, режисера, драматурга, організатора театральної сцени і як театрознавця, вносить багато нового в розуміння театральних і навколокультурних процесів Білорусі.

Назва: Пан міністар: камедия ў 3 актах .

Автор: Аляхновіч, Францішак.

Місце і рік видання: Вільня: виданні газети «Голас білоруса», 1924 (Друкарня С. Бекера).

Анотація: Франтішек Алехнович (1883-1944) - видатний діяч білоруського відродження, поет, актор, режисер, перший білоруський театрознавець, автор ряду драм, більшість яких написано за мотивами фольклорних сюжетів. Його творам властиві гостре соціальне утримання і демократизм, цікавість інтриги, динамізм дії і виразність мови.
Сатирична комедія «Пан міністар» - блискуча політична сатира на псевдобелорусскіх діячів. Вона була написана напередодні виборів депутатів до польського Сейму і мала актуальне конкретний зміст. Бажання головного героя заволодіти портфелем міністра фінансів і хитрощі, на які пускається герой, - провідна сюжетна лінія. П'єса створена в класичному стилі, розвінчує тих, хто, відчувши зміни в суспільстві, намагається використати політичну кон'юнктуру.

Назва: Нариси з гісториі білоруського мастацтва. Доследующего и материяли для вивучення мастацтва; Кн. 1.

Автор: Шчакаціхін, Мікола.

Місце і рік видання: Мінск, 1928.

Анотація: Праця білоруського вченого Н. Щекотихина (1896-1940) став першою спробою систематичного історичного вивчення білоруського мистецтва. У ньому наведено науковий огляд мистецтва від курганних старожитностей до церковно-Цитадельній архітектури XV-XVI ст., Де білоруська готика представлена ​​як досконала художня система.

Назва: Васiль Вашчанка - магiлёўскi гравер канца XVII - пач. XVІII сталецця.

Автор: Шчакаціхін, Мікола.

Місце і рік видання: Менск [Мінск: б. в.], 1925.

Анотація: В роботі білоруського мистецтвознавця Н. Щекотихина (1896-1940) представлений огляд творчої діяльності Василя Ващенко - білоруського ксилографа кінця XVII - 1-й пол. XVІII ст., Представника Могильовської школи гравюри. Більшість його творів пов'язано з книжковою графікою. У роботі докладно описуються гравюри майстра.

Назва: Крашаніна: материяли та гісториі яе ў Віцебшчине.

Автор: Фурман, Іван Пятровіч.

Місце і рік видання: Віцебск: Т-ва краязнаўства, 1925.

Анотація: На 1920-ті рр. припадає початок процесу наукового становлення білоруської етнографії та мистецтвознавства, що було обумовлено завданнями національно-культурного відродження Білорусі. Книга присвячена своєрідною галузі народної творчості - набійки (крашенина) - мистецтву прикраси тканини візерунком за допомогою дошки-кліше з рельєфним малюнком.

Назва: Сучаснае білоруський мастацтва .

Автор: Апрацавалі Мікола Шчакаціхін, Вацлаў Ластоўскі.

Місце і рік видання: Мінск, 1929.

Анотація: Книга присвячена аналізу діяльності відділу сучасного білоруського мистецтва Білоруського державного музею (БГМ) і являє реєстр експонатів білоруської живопису та різьблення відділу 20-х рр. ХХ ст., Який включає короткі відомості про художників і опис їх робіт, інвентарний номер в БГМ, а також про участь художніх робіт у виставках.

Назва: Гравюри и кніжния аздоби ў виданні Францішка Скарини .

Автор: Шчакаціхін, Мікола.

Місце і рік видання: Мінск, 1926.

Анотація: Робота чудового вченого Миколи Миколайовича Щекатіхіна (1896-1940) знайомить з художнім оформленням видань першодрукаря Франциска Скорини (близько 1490 - близько тисяча п'ятсот п'ятьдесят одна), аналізує їх, дає оцінку книговиданню, як важливу тенденцію білоруського мистецтва. Дослідник запропонував свою класифікацію гравюр, які ілюстрували видання Франциска Скорини.

Назва: Беларуская архiтектура ў XI-XII ст.

Автор: Шчакаціхін, Мікола.

Місце і рік видання: Мінск, 1927.

Анотація: Книга Миколи Миколайовича Щекатіхіна (1896-1940) - зачинателя / зачинателя білоруського радянського мистецтвознавства, талановитого історика, теоретика і критика, який досліджував образотворче мистецтво та архітектуру Білорусі з давніх часів до сучасності, культове зодчество і монументальний живопис ХІ - ХІХ ст., іконопис ХVІІ - ХVІІІ ст., оборонні споруди ХІІІ - ХVІ ст., стародавні білоруські гравюри, мистецтво книг Франциска Скорини, творчість білоруських художників, присвячена давнім білоруським Архітектурн им пам'ятників.

Назва: Віцебскія мастакі-гравери .

Автор: Фурман, Іван.

Місце і рік видання: Віцебск: виданні Віцебскага акр. Тавариства краязнаўства, 1928 (Камінтерн).

Анотація: Книга білоруського радянського історика мистецтва та краєзнавця Івана Петровича Фурмана (1890-1935) присвячена дослідженню творчості білоруських художників. Вітебськ є батьківщиною чудових художників, графіків і граверів. Завдяки роботам Юхима Семеновича Мініна (1897-1941), Соломона Борисовича Юдовіна (1894-1954) і Зіновія Ісаковича Горбівці (1897-1979), Вітебськ в області ксилографії займав перше місце не тільки в Білорусі, але і за її межами.

Назва: Віцебск у гравюрах С. Юдовіна .

Автор: Фурман, Іван.

Місце і рік видання: Віцебск: Вид. Віцеб. акр. Т-ва краязнаўства, 1926.

Анотація: Білоруська ксилографія ХХ ст. відома роботами вітебського художника Соломона Борисовича Юдовіна (1894-1954), який почав працювати в області гравюри в Вітебську в 1920 р, спочатку на лінолеум, а потім на дереві.
Зміст для своїх гравюр Юдовін черпав з навколишнього життя Вітебська - міста дрібних ремісників і торговців. Найбільш сильною стороною гравюр Юдовіна є їх зміст, яскраво передаючи типи і побут єврейської бідноти. Вітебський період творчості художника тривав до початку Великої Вітчизняної війни.

Назва: З.І. Горбовец. Гравюри на дереві .

Автор: Фурман, Іван.

Місце і рік видання: Вітебськ: Тип. "Комінтерн", 1927.

Анотація: Книга присвячена аналізу оригінального обдарування Зіновія Ісаковича Горбівці (1897-1979), техніці та концепції створюваних ним гравюр. Художник обрав важкий шлях гравюри обрізний на дошках з поздовжніми шарами, тобто той спосіб, яким користувалися європейські і японські майстри. Він зумів швидко і своєрідно осмислити технічною стороною мистецтва і зв'язати її з формальної виразністю своїх гравюр.

Назва: Білоруський мастацтва = Zur Weissruthenischen Kunst .

Автор: Іпель, Альберт.

Місце і рік видання: Віцебск: виданні Віцебскага акруговага Тавариства краязнаўства, 1925 (Друкарня "Комінтерн").

Анотація: Автор книги - німецький мистецтвознавець - перший, хто висвітлив білоруське мистецтво з моменту його виникнення в зв'язку з місцем його розвитку і різними впливами на нього. Робота не ставить за мету досконального вивчення всіх галузей білоруського мистецтва, їх історії, але є джерелом первинних знань про білоруському мистецтві.

Назва: Bielaruskije piesni z notami .

Автор: Гриневіч, Антон.

Місце і рік видання: Pieciarburh, 1910.

Анотація: Антон Антонович Гриневич (1877-1937) - білоруський суспільно культурний діяч, збирач і популяризатор музичного фольклору, композитор, видавець, педагог. У 1910 р в Петербурзі виданням "Білоруські пісні з нотами" (т. 1) почалася робота "Видавництва Антона Гриневича". До першого тому увійшли класичні приклади білоруського мелосу.

Назва: Від Сезанна до супрематизму .

Автор: Малевич, Казимир.

Місце і рік видання: [М.]: Видання відділу образотворчих мистецтв Наркомосу, [1920].

Анотація: Казимир Северинович Малевич (1878-1935) - білоруський і російський художник-авангардист. Один з основоположників абстрактного мистецтва, основоположник супрематизму. Викладав в Народній художній школі в Вітебську (1919-1922). У своєму критичному нарисі художник викладає суть концепцій нового етапу в розвитку абстрактного мистецтва.

Назва: Білоруський Народнай мастацтва = Білоруське народне мистецтво .

Автор: Склалі: І.А. Сербаў, М.Я. Гринблат, Н.С. Махнач; Пад Ред. Н.М. Нікольскага.

Місце і рік видання: Мінск: Видавецтва Академіі навук БССР, 1951.

Анотація: Народне мистецтво є найважливішою складовою частиною національно-художньої культури. Альбом присвячений білоруському народного прикладного мистецтва: ткацтва, килимарства, вишивки, в'язання, набійки, містить багатий фактичний матеріал, численні зразки білоруського рукоділля.

Назва: Мистецтво радянської Білорусії .

Місце і рік видання: Москва: Мистецтво; Ленінград, 1940.

Анотація: До збірки увійшли статті, присвячені білоруському художньої творчості, образотворчого і театрального мистецтва, музики, білоруському народної творчості. У виданні багато фотографій діячів культури і мистецтва радянської Білорусії, репродукцій картин білоруських художників.