Герб Тули.
Сьогодні лісьімі стежками я проведу Вас в Тулу. Древній, славний місто Тула розташований на березі річки Пра. Перша згадка про Тулі в Никонівському літописі зустрічається в 1146м році. Чим славиться цей насправді невелике містечко в 180 кілометрах від Москви з населенням 490 тис осіб, однак, має свій аеропорт! Давайте згадувати і міркувати? Отже, тульський пряник (ось адже Лиса ласун, насамперед пряник). Кого як, а мене в Тулу можна тільки пряником заманити :). Далі тульський самовар - вгадали! Тульські зброярі та ... Цього цілком достатньо, щоб бродити по Тульському Кремля і музеям весь вихідний день, повірте! А ще, не забудьте поглянути на підковану блоху, втім всьому свій час і бліх теж.
Тульський кремль.
В погожий березневий деньок хочеться ходити по вулицях, дивитися на старовинні красиві будиночки притулилася на Пре Тули, заглядати в її невеликі віконця, посміхатися свірестелям, чубатий грудочками пригрівшись на гілках молодих дерев, ліниво жмуритися на проїжджаючий по величезній калюжі тролейбус, дивитися, як неспішно струмує час вервечкою розгублених від приходу весни пішоходів.
Тула, омелюхи.
Сонце, лукаво посміхається веселкою на капели з дахів, мірріадамі бризок розлітається з козирків під'їздів, підвіконь. Сніг і лід на тротуарі, струмки і зворушливі кораблики - все це швидко-швидко, немов перед приходом гостей, прибере сонечко в лічені тижні, і він очистить місто в першу зелень весни, травня, зустріне птахів, як і годиться в наймодніших зелених нарядах.
Успенський собор тульського кремля.
Тульський кремль
Будь-яка стежка, будь-яка вулиця, якщо йти по ній, куди дивляться очі і йдуть ноги, немов з натхнення виведе в історичний центр міста, підведе до величезної площі в самому серці міста перед червоними стінами кремля. Пройдемо повз сувенірного ряду, магнітів, дзвіночків, латунних фігурок на імпровізованих прилавках. Гляне щось - можна привезти сувенір на пам'ять. Пройдемо через ворота і заглянемо в нечисленні споруди тульського кремля. Музей ремесел покаже народний костюм тульської області - нехитрий орнамент тульської спідниці, традиційні рушники, та жіночі сорочки, прикрашені ручною вишивкою. Пройдемо далі, ось до цієї будівлі - тульському музею зброї.
Тула, Нова будівля музею зброї навпаки некрополя Демидових.
Зараз на площі біля церкви-усипальниці Демидових зводиться нове велике і Цікаві будівля, в майбутньому музей зброї переїде сюди, а поки ... Давайте зануримося вглиб віків, простежимо як змінюється і вдосконалюється зброя, побачимо гордість тульських зброярів. Музей містить експонати розміщені на двох поверхах. Ходити будемо довго, будемо дивуватися і милуватися, радіти і сміятися, але про все по порядку.
Музей зброї. Тульський кремль.
Тульський музей зброї
Уважно придивившись посеред нескінченних мушкетів, шабель, палашів, тесаків можемо побачити і прості рогатини, після чого згадуються розповіді, в яких герой мисливець ходив на ведмедя з однієї лише рогатиною, і, з подивом піднявши брови, тільки і встигаєш подумати, що Шпон всього лише ось цей залізний наконечник на держаку.
Тула, експонати музею зброї.
Тут же побачимо еволюцію арбалетів: мирно сусідять за склом стародавні арбалети і сучасні спортивні. Любителям шпаг і коле зброї тут теж є на що подивитися. Невеликі екскурси в історію зброї можна знайти біля груп експонатів за склом. Тут же дізнаємося що вперше ввів одноманітність (а точніше подобу ГОСТу)))) в зброю, яка була на озброєнні російської армії, Петро I. Тут же побачимо карту зі старовинними збройовими заводами. Найчастіше з пам'яті вспливат словосполучення Тульський збройовий завод, однак, не тільки Тула славиться зброєю. Точніше не тільки зброєю. Один з найцікавіших експонатів тульського музею - підкована блоха, побачити яку, Ви можете через мікроскоп. Ось вона блоха, ось і підкована лапка. У сусідній мікроскоп видно крихітну копію гвинтівки довгою всього 3 мм.
Тула, музей зброї, мушкет довжиною 3 мм під мікроскопом.
Невелика колекція чинного зброї вражає своєю мініатюрністю. Складно уявити собі крихітний пістолет довгою сантиметрів 7-10 з відповідними кулями, при цьому зразок діючий. Виявляється є в Тулі і такі умільці.
Тула, музей зброї, що діють зменшені моделі зброї.
Цікаво особисто хитрющий лисячій мордочці було побачити офіцерські кортики зразка 1945 року - морський, авіаційний, генеральський, військово-повітряних сил.
Тула, музей зброї, до ортікі зразка 1945 року.
Повернемося до Тульським самоварів. У них свій окремий музей, майже впритул притиснувшийся до кремлівської стіни, хоча це зайве ... Хто посміє образити музей самовров з його кусаються своїми цінами пузатими, пихатими самоварами? Адже посудіть самі! Крихітка самовар об'ємом приблизно на один стакан варто ... увагу, із слабкими нервами краще не читати - 7 000 рублів. Але подивитися на самовари можна - вони всі різні. Є тут великі самовари і маленькі Самоварчик, скляні та металеві, старі і нові, звичайні і сувенірні. Часом вони є сусідами з справжньою цукрової головою, або старовинним сервізом з витонченого фарфору.
Богоявленський собор тульського кремля (музей зброї).
тульські пряники
Пройдемося ще всіма чотирма лапами по тульським пряникам. Шльоп-шльоп-шльоп) Пряники, ням-ням. У Тулі, якщо купувати їх прямо з печі прямо в пекарні, виходить навіть деяка економія :). Ще здалеку можна помітити заховану в глухому містечку по сусідству з дерев'яними будинками пекарню. Навігатор відмовився привести нас до пекарні по заданому адресою, немов Іван Сусанін раз по раз він приводив нас кудись в порожній двір. Але роблячи 2ю або 3ю спробу, чуйний лисячий ніс виявив місце дислокації смачних пряників. Пряники найсвіжіші на будь-який навіть самий прискіпливий смак. Є тут пряники і у вигляді кошеня, цуценя, і пряник у вигляді грошики-копійки, і навіть у вигляді чебурашки. Ну і, як в рекламі, ціни вас приємно здивують, виконавши нехитру операцію вирахування з московської ціни пряника ціну тульського пряника, дізнаєтеся, що приїхав до столиці на важливості пряника збільшується на 60-80 рублів. Адреса розвіданою лисеняти пекарні додається.
Тула, некрополь Демидових.
І все-таки Тула - місто зброярів. Значення зброї важко переоцінити. Тому в такому маленькому, але такому важливому містечку, що знаходиться всього в 180 кілометрах від Москви є свій аеродром. Як і раніше тульські зброярі майстра на всі руки. Дивовижні оформлені в рамочку по ГОСТу ескізи з зображеннями тварин пам'ятаються досі. Це ескізи за якими прикрасять, наприклад, стовбур мисливської рушниці. А, втім, подивіться самі ...
Схема проїзду. Пам'ятки. Тула.
Центр Тули, кремль.
1. Тульський кремль. У тульському кремлі знаходяться музей зброї і музей самоварів. (План тульського кремля дивіться нижче). Адреса: вул Менделєєвська. Тел: 36-17-06. Час роботи - з 10 до 18, вих - пн.
1.1 музей зброї. Адреса: вул. Менделєєвська, 8. Тел .: 31-24-06, 31-25-77. Час роботи - з 10 до 16:45 годин, вих. - пн., Ср., Останній чт. місяці.
1.2 музей самоварів. Адреса: вул. Менделєєвська, 8а. Тел .: 31-23-33. Час роботи - з 10 до 17 годин, вих. - пн., Ср.
2. Історико-меморіальний музей "Некропль Демидових", пам'ятник Микиті Демидову. Тут же добудовується майбутній музей зброї. Адреса: вул. Демидівська, 9. Тел: 39-37-74. Час роботи - з 10 до 17 год., Вихю - нд., Нд.
3. Музей "Тульський пряник". Адреса: вул. Жовтнева, 45а, замовлення екскурсій за тел. 34-70-70. Час роботи - з 9 до 17 год., Без вихідних.
4. Тульський обласний зкзотаріум. Адреса: вул. Жовтнева, 26. Тел: 47-53-92, факс 34-40-33. Час роботи - з 10 до 18 год., Вих. - пн., Ср.
5. Музей тульські давнини. Адреса: пр. Леніна, 47. Тел: 36-16-63, факс 36-28-34. Час роботи - з 10 до 17 год., Вих. - остання середа місяця.
6. Пекарня Полякової (обіцяний адреса пекарні, де роблять найсмачніше пряники). Адреса: вул. Калініна, 26 корп 1. Тел: 40-28-06.
Тульський кремль.
Схема тульського кремля.
1. Вежа П'ятницької воріт.
2. Наугольний вежа.
3. Вежа Водної брами.
4. Вежа на льох.
5. Івановська вежа.
6. Вежа Іванівських воріт.
7. Нікітська вежа.
8. Вежа Одоєвськ воріт.
9. Музей самоварів.
10. Спаська вежа.
11. Богоявленський собор XIX століття (музей зброї).
12. Успенський собор XVIII століття.
Лисеня 28.04.11
Марфа Василівна, 19.11.2012 15:49
Все це, звичайно, цікаво ... Але що це за річка така, Пра ??? Завжди в Тулі основний річкою Упа була, ну ще Тулица, що в УПУ впадає ... А ось про Пру) ... Може, це якась підземна річка? Або вона в паралельному світі протікає ...)))
Давайте згадувати і міркувати?Хто посміє образити музей самовров з його кусаються своїми цінами пузатими, пихатими самоварами?
Але що це за річка така, Пра ?
Може, це якась підземна річка?