«Пасинок Царського Села» - палацово-парковий ансамбль Павловська розташований в 26 км від Петербурга. Спочатку тут знаходилися багаті мисливські угіддя, які були неподалік від царскосельской літній резиденції імператорського двору. І починався Павловська з невеликих мисливських будиночків «Крик» і «Крак». З цими незвичайними назвами пов'язані деякі легенди, що Павлу тут почувся крик, але насправді, саме так називали садові та мисливські споруди в той час в Німеччині.
У 1777 році з нагоди народження Олександра I, свого внука, Катерина Велика дарує ці землі в долині річки Слов'янки Павлу I. У 1779 році в Павловську збудовані маленькі дерев'яні палаци - Паульлюст і Марієнталь, що означало - «Втіха Павла» і «Долина Марії» . Павло I не особливо займався даними подарунком, і основний господинею Павловська стала його дружина - Марія Федорівна, в 1788 році Павло передає їй садибу у власність. З ім'ям Павла більше пов'язана Гатчина , так само як Петергоф - з Петром I, а Царське село - з Катериною. Марія Федорівна після смерті свого найяснішого чоловіка зводить в Павлівській садибі Мавзолей «Дружину-благодійнику». Ця будова, зрозуміло, швидше за меморіальний пам'ятник, оскільки власне усипальницею імператора він не є.
Павловський палац закладають в 1782 році. Протягом 10 років над створенням Павловського ансамблю працював відомий архітектор Ч.Камерон. Його ідеї лягли в основу не тільки палацу, а й всієї планування і композиції садиби з парком, мостами, алеями і садово-парковими будівлями. Камерон проектує Павловський палац на зразок багатьох італійських вил, що прекрасно відповідає майбутнього призначення палацу, який покликаний був служити тихого сімейного відпочинку.
Наступним творцем Павловська став Вінченцо Брена. Він зводить в парку «Піль-вежу», Кам'яну сходи, міст з кентаврами, а також розробляє райони парку - Стару та Нову Сільвію. В.Бренна на місці колишнього палацу Марієнталь зводить настільки улюблене Павлом споруда - фортеця. Тільки фортеця «біп» вийшла майже іграшкової, що правда, не завадило Павлу включити її до складу діючих цитаделей і організувати там справжню гарнізонну службу. Цікаво, що тут протікали перші роки служби молодого Аракчеєва. Зі смертю Павла фортеця виключається з «бойового резерву».
Завершують художній образ Павловська три гіганта вітчизняної культури - А.Вороніхін, К. Россі, П.Гонзаго, які працювали в Павловську ще чверть століття. Так, наприклад, А.Вороніхін за першим проектом Ч.Камерона вибудовує забавне споруда - Руїни. Це напівзруйнована стіна з напівциркульними арками повинна була уособлювати собою фрагмент залишку будови стародавньої архітектури. Для повноти і «правди» враження навколо Руїн були романтично розкидані реальні античні предмети, в тому числі статуї з білого мармуру.
Втім, це не єдине «Павлівське» дивацтво його мешканців. Так в західній частині парку є район Велика зірка, що веде до палацу і складається з 12-ти доріжок, які з'єднуються між собою невеликими просіками. Вся ця планування нагадує зірку. Так ось назви цих доріжок і алей трохи дивні - Грибна, Дружня, Зеленої жінки, Червоного сонця, Червоного молодця, Багатого поля і т.п. Відомо, що Марія Федорівна любила влаштовувати різні ігри, в тому числі і лотерею, більш відому нам як «фанти». Хтось витягав листочок із завданням знайти доріжку Червоного молодця і т.д.
В цілому ж будівництво і облаштування Павловського палацово-паркового ансамблю тривало близько 50 років.
Річка Слов'янка, на крутому березі якої стоїть Павловський палац, є сполучною артерією всього парку. Мости через неї чарують своєю різноманітністю і задумами. Міст з кентаврами - однопрогоновий місток біля входу в Холодну баню. Фігури Кентаврів є копіями статуй капітолійського музею в Римі і встановлені на міст в 1805 році за задумом А. Вороніхіна. З тих цей місток - один з найулюбленіших у відпочиваючих в парку.
Взагалі Павловський музей-заповідник багатий на чудові пейзажі за участю мостів.
Ще одним будовою, яке неодмінно звертає на себе увагу - це Храм Дружби. Зведено це визначна споруда в 1782 році Камероном. Храм повинен був стати символом взаєморозуміння в складних відносинах суворої матері Катерини II і запальної і замкнутого сина Павла I. З ідеєю створення Храму Дружби виступила дружина Павла I Марія Федорівна. На стіні, над входом викарбувано напис «Любов, повагу і вдячність присвятили». На жаль, павільйон не зміцнив відносини в монаршої сім'ї, але став улюбленим місцем для проведення вечерь, чаювань, читань та іншого приємного проведення часу.
Від Павловського Палацу і Великих кіл вниз ведуть Великі кам'яні сходи. Вид на закрут річки Слов'янка з верхнього маршу сходів є «чепурні» і часто фігурує на фотографіях Павловська. Велика кам'яні сходи створена за проектом В. тлінні. Сходи має 64 ступені і розширюється в міру спуску, що ще підсилює враження її протяжності. Статуї левів нагорі більш доброзичливі, ніж нижня пара, яка оскалом, готова зараз же кинутися на непроханого відвідувача парку.
Ще одним місцем Павловського парку є Лабіринт. Створений в кінці XVII століття за проектом Ч.Камерона, він і сьогодні призведе в захват вирішили спробувати свої сили в пустотливий грі. В Лабіринті з високих чагарників збережені історичні доріжки.
Цікаво, що в 1838 році в Павловську відкривають його найславетніший «воксал», виступати на якому було в той час великою честю не тільки для росіян, але і зарубіжних артистів. Так, протягом 10 сезонів в будівлі вокзалу грав і диригував оркестром І.Штраус, король вальсів. У 1914 році павловські глядачі побачили А. Павлова у відомому «Лебедя». Склепіння будівлі часто оголошували могутнім басом Ф.Шаляпіна і ліричним тенором Л.Собінова. Тут бували Ф. Достоєвський, О. Бальзак, М.Лермонтов, А.Дюма, Н.Кукольник, М.Глинка. Подібні розваги на павловськом вокзалі перетворювалися в приємну прогулянку на поїзді на концерт і назад.
У війну Павловський ансамбль сильно постраждав. Палац згорів майже повністю, було вирубано 600 га парку, більше 30 тис. Творів мистецтва значилися в розшуку. До 1978 року Павловський палац був відновлений першим з усіх Руїнований палаців.
Білки в Павловську
Павловська славиться не тільки античними статуями і міфологічними істотами, застиглими в камені.
Павловський музей-заповідник - перший в списку місць, де можна погодувати білок. Плануючи поїздку в цей пригород обов'язково запасіться горіхами. І тоді веселі, правда небезкорисливі, знайомства вам гарантовані.
схема Павловська