Відень

Інноваційною стратегією реформування міського культурного простору Відня стало створення «Кварталу музеїв» ( «MuseumsQuartier» або «MQ») - нового музейно-культурного комплексу, площею понад 60 тис Інноваційною стратегією реформування міського культурного простору Відня стало створення «Кварталу музеїв» ( «MuseumsQuartier» або «MQ») - нового музейно-культурного комплексу, площею понад 60 тис. М2, який сьогодні приймає близько 3 млн. Відвідувачів на рік.
У головній будівлі музейного комплексу колись знаходилися придворні стайні, але вже з 1920-х воно було перебудовано як виставковий павільйон. В середині 80-х рр. з'явилися перші проекти «Музейного кварталу», ядром якого повинен був стати музей сучасного мистецтва. Однак ґрунтовні будівельні роботи в «MQ» почалися лише в 1998 р, а офіційне відкриття відбулося в 2001 р
На території «Музейного кварталу» розмістилися шість музеїв (найбільш відомі з яких Музей сучасного мистецтва фонду Людвіга, Музей Леопольда і віденський Кунстхалле), а також понад сорок різноманітних організацій культурного спрямування.
Подібне об'єднання, укрупнення культурних інституцій було усвідомленою політикою міського муніципалітету, продиктованої необхідністю регулювати туристичні потоки для зручності жителів Відня, а також і самих туристів, оскільки розташування Музейного кварталу надзвичайно зручно щодо інших пам'яток (багато інших спокуси Відня, як, наприклад, Сецессион або Маріанхільфештрассе знаходяться в безпосередній близькості).
Для залучення музеїв та інших культурних ініціатив в приміщення «MQ» міський муніципалітет запровадив пільгові умови оренди і встановив монопольно низькі ціни, яких ні навіть на околицях міста.
Культурні інституції умовно об'єднуються в «Квартал 21» ( «Q21»), велика частина якого розташована по периметру MQ, його історичної частини. Ідеєю створення «Q21» була «фабрика мистецтв», місце сучасного культурного виробництва, яке могло б сформувати новий образ Відня не тільки як столиці класичного мистецтва, а й як міста культурних інновацій, що породжує ультрасучасні художні форми. Велика частина простору «Q21» призначена для створення сучасних культурних проектів, роботи творчих агентств, студій відео-арту та електронної музики, художніх і театральних майстерень, виставкових залів, книжкових і медіа магазинів.
У «Музейному кварталі» регулярно проходять різні культурні заходи, як, наприклад, літературний фестиваль «O-Tone» і концерти в рамках Віденського джазового фестивалю. Центральний внутрішній двір Кварталу є надзвичайно популярним громадським простором місцем для відпочинку і розваг під відкритим небом.
Міська влада стверджує, що набагато важливіше факту самоокупності проекту є те, що він знову перетворює культуру в потужний ресурс розвитку міста, стимулюючи туристичну популярність Відня і додаткове фінансування багатьох інших сфер міського функціонування.

Автор: Маріанна Давиденко
Джерело: журнал "АСС"