# 11 - Олена Рудермель: Шкода, що у нас немає дизайнерської тусовки

Вік: 30 років.
Народилася: у Хабаровську.
Навчалася: Хабаровський технологічний коледж, Тихоокеанський Державний Університет.
Зараз: дизайнер одягу.

До дня народження Хабаровська залишилося рівно два тижні ... DVhab.ru вирішив почати вітати місто вже зараз - в перший день весни ми запустили новий проект під назвою «Без понтово люди» . Аж до самого «Дня Х» ми будемо розповідати про людей, які дозволяють нашому місту рухатися далі. Сьогодні ми поговоримо з дизайнером Оленою Рудермель, яка планує прославити Хабаровський бренд одягу на весь світ.

DVhab.ru: Давай відразу перейдемо до головного питання! Як ти прийшла до професії дизайнера?
Рудермель: Я з дитинства захоплювалася дизайном, тому питання вибору спеціальності не виникало. На початку 2000-х в коледжі був великий конкурс «Шанс» і вступити на навчання багатьом виявилося складним, але я пройшла, посівши друге місце. Вчилися чотири групи по 30 чоловік, з часом частина студентів відсіваються, знань давали масу, але ось прикладного майстерності так само вистачало, ми багато шили, створювали свої перші колекції. Взагалі коледж дав мені велику базу, а на неї вже нашаровувалися конкурси, стажування та самонавчання.

DVhab.ru: Де ти ще підвищувала майстерність?
Рудермель: Я брала активну участь в міжнародних конкурсах молодих дизайнерів, де найчастіше в призовий фонд входять стажування. Проходила навчання у Алі Анзарі (це генерального директора Мюнхенської Академії моди і дизайну), а також взяла участь в розробці колекції для Мілана в модному будинку Ігоря Чапурін.

DVhab.ru: А як взагалі розпочала свій творчий шлях?
Рудермель: Це був 2008 рік - я створила колекцію «Самітниця», саме з нею я здобула ряд перемог, серед яких «Модельєр Сибіру» (Красноярськ), «Пігмаліон» (Владивосток), «Адміралтейська голка» (Санкт - Петербург). За 10 років я створила близько 15-ти колекцій, які презентувала в різних містах Росії та світу.

DVhab.ru: У твоєму справі був або є наставник?
Рудермель: Взагалі я надихаюся людьми і від кожної людини можу щось почерпнути для себе. Всі мої друзі і знайомі - з старшого покоління, вони частково мої наставники і дають мені важливі поради щодо бізнесу. У роботі ж орієнтуюся на такі марки як Олександр Маккуїн, Джон Гальяно, Ів Сен-Лоран, на російські бренди - немає, вони часто йдуть в мас-маркет, хоча і у них бувають цікаві роботи.

DVhab.ru: Чим ще займаєшся крім дизайну?
Рудермель: Читаю лекції в музеях, школах дизайну, мануфактурах тканин, регулярно виникають спільні проекти з компаніями міста. У Хабаровському технологічному коледжі зустрічаюся зі студентами, ділюся знаннями. Якийсь час навіть там працювала, але фізично не змогла приділяти потрібного часу цього. Не можу сухо читати лекції, я люблю працювати зі студентами через творчість, зацікавлювати презентаціями, відеоматеріалами, а це вимагає великої підготовки.

DVhab.ru: Ти нещодавно в Гродековском музеї відкрила виставку, в якій колекціями представила весь десятирічний творчий шлях. Яка мета виставки?
Рудермель: Перманентно - залучити людей до музею. Але справжня завдання - показати молодому поколінню всю красу і атмосферу професії дизайну одягу і надихнути їх на пошук себе.

DVhab.ru: Розкажи про свою останню перемогу на тижні моди в Італії.
Рудермель: На фестиваль в Мілані Della Moda Russa спочатку подали заявки 970 осіб з усього світу, в півфінал вийшли 90. Спеціально для даного міжнародного конкурсу я створила етнічну колекцію «Біля витоків». Відбір був жорсткий, і в фінал допустили лише 18 осіб. Тут були представники Казахстану, Киргизії, Грузії, Латвії, Німеччини, Румунії. Окремо варто відзначити експертна рада: більше 30 журналістів модних видань: Vogue, L'Officiel і Harper's Bazaar, близько 50 дизайнерів провідних модних будинків: John Richmond, Roberto Cavalli, Gianfranco Ferre, Laperla, Versace. Протягом шести годин дизайнери-учасники повинні були відповідати на запитання журі, причому, не тільки про концепцію колекції, а й про її рентабельності, витрати на створення. Колекція бренду New Look by Rudermel здобула перемогу за всіма показниками і посіла перше місце.

DVhab.ru: Що дають перемоги в конкурсах?
Рудермель: Перемоги дають знайомства, увагу, рецензії зарубіжної преси. А це, чи знаєш, важливо! Зараз на мою електронну пошту приходять регулярно пропозиції від агентів тижнів мод з різних країн - Німеччини, Японії, Мілана, Франції, багато хто хоче працювати з брендом NEW LOOK BY RUDERMEL. Я з великим задоволенням втягуюся в колаборації.

Я з великим задоволенням втягуюся в колаборації

DVhab.ru: оцінку рівень такої сфери діяльності, як "дизайн одягу" в Хабаровську.
Рудермель: Слабенький рівень. Це якщо чесно.

DVhab.ru: Виходить, в Росії дізайнерстве розвивається, а в Хабаровську - ні?
Рудермель: Просто тут немає бази. Якщо вона з'явиться, то все буде добре. У мене є така ідея - створити Інститут дизайну одягу і Музей костюма на базі Інституту. Хотілося б об'єднати ці дві історії і створити щось серйозне і цікаве. Тільки моїх особистих сил не вистачить, потрібна підтримка регіональних влад. У Хабаровську є люди, які займаються одягом - швачки і дизайнери, але у нас немає школи. Кльові дизайнери не рекламують себе, вони тихо займаються у себе вдома або в ательє, толком про них ніхто не знає. Немає у нас такої дизайнерської тусовки, як у Владивостоці. А все тому, що там адміністрація створила умови. Взяти ту ж фабрику «Зоря», де проходять виставки та перфоманси. Я жила в Пітері і Москві, часто їжджу по світу, і всюди присутній динаміка. Скрізь, але не у нас.

DVhab.ru: Ти жила в Москві і Пітері, а чому повернулася?
Рудермель: Так склалася економічна ситуація, на той момент було складно. Зараз є пропозиції по роботі головним дизайнером в великих брендах, але я не бачу сенсу переїзду, у мене і тут все добре, я можу звідси подорожувати і їздити у відрядження. Мені чесно Хабаровськ подобається, він затишний і чистий. Та й все можна змінити, і створити те, про що мрієш. У моєму випадку тут головне - це підтримка від адміністрації. Адже для створення виробництва легкої промисловості обов'язково потрібна допомога уряду. Сьогодні податки і оренда не дозволять вижити такій справі. Потрібні субсидії і послаблення в орендному питанні і оподаткування. Якщо ситуація зміниться в кращу сторону, я готова не спати ні вдень, ні вночі, а налагоджувати виробництво, тим самим створюючи робочі місця, ім'я та просувати Хабаровський бренд на міжнародній ринку.

DVhab.ru: Що побажаєш хабаровцями?
Рудермель: Натхнення! Неважливо, в якій ви професії, будь то економіка або творчість, я вважаю, що людина повинна кайфувати від своєї роботи, вкладати в неї душу і серце, тільки за такої умови діяльність продуктивна. Тому бажаю натхнення!

Розмовляла Олена Столична
Фото - Ігор Чураков

Як ти прийшла до професії дизайнера?
Яка мета виставки?