Дата публікації 11 березня 2011 року Опубліковано в розвиток
Кожна людина хоча б раз у житті задавав собі питання: «Хто я?», «Який я?», «У чому сенс мого існування, моєму житті?». Сама постановка цих питань примітна і свідчить про те, що у людини як істоти розумної існує фундаментальна потреба в самопізнанні, яка відсутня у тварин.
Дійсно, внутрішній світ кожного з нас - це невичерпна всесвіт, така ж нескінченна, як і космос. Можна прожити життя, так і не заглянувши в деякі його потаємні куточки. Тому протягом всієї історії людства інтерес до самопізнання залишався незмінним, залишиться він таким до тих пір, поки люди будуть проявляти цікавість до світу, поки будуть здатні пізнавати навколишню дійсність.
Самопізнання - це пізнання самого себе, воно є інструментарієм відкриття невичерпного особистісного і творчого потенціалу, виявлення тих сфер життєдіяльності, де цей потенціал може бути використаний в повній мірі.
Затвердження цінності самопізнання простежується в багатьох релігійних, філософських, психолого-педагогічних концепціях. Наприклад, в релігіях Стародавнього Сходу розроблена цілісна струнка система самопізнання, яка виступає засобом осягнення істинної сутності людини, досягнення єднання з Всесвітом. У гуманістично-орієнтованої психології та педагогіці потреба в самоактуалізації розглядається як вища потреба людини, задоволення її дозволяє йому реалізувати себе повною мірою, виконати ту місію, то призначення, які йому запропоновані життям і долею. Тільки в цьому випадку він набуває сенсу свого існування, стає тим, ким він здатний стати, а не тим, ким йому нав'язують бути оточуючі.
Кожна людина сама себе будує і вибирає свій життєвий шлях, сам вибудовує свої відносини з іншими людьми, нарешті, сам робить і виправляє помилки. У той же час кожна людина на своєму досвіді знає, що стихійне самопізнання часто не приводить до значних результатів. Поки він розбереться в собі, поки вибудує програму самовдосконалення, піде час, буде здійснено безліч помилок. Тому самопізнання потребує тактовному супроводі, наприклад, з боку тематичних оновлюваних сайтів, на яких розміщені матеріали виключно по даній великої теми, буквально по крихтах зібрані з різних джерел і розкривають її з різних сторін. Ці сайти, як вчителі, які, не нав'язуючи стереотипів, вчасно підтримають, нададуть інформаційну допомогу, дадуть пораду, навчать звертатися до власного досвіду або до досвіду інших людей.
Саморозвиток є найважливішою складовою в житті кожної людини і являє собою процес безперервного самотворення особистості, який в інтегрованому вигляді включає в себе самопізнання, творче самовизначення, самоврядування, самовдосконалення і самореалізацію. Пізнаючи себе, людина знаходить внутрішню свободу і впевненість, стає цікавіше собі і іншим, відчуває відчуття повноти і яскравості життя від розкриття себе як особистості і індивідуальності, душі і духу. І на цьому шляху йому потрібні, як правило, грамотні помічники і вчителі, спеціальні навички і знання.
www.innervoice.ru
», «Який я?», «У чому сенс мого існування, моєму житті?