Україна заполонив підроблений мед

  1. Орфографічна помилка в тексті:

22 січня 2017, 8:16 Переглядів: 22 січня 2017, 8:16 Переглядів:   В Україні стали підробляти мед

В Україні стали підробляти мед. Фото: Pixabay.

За рік мед в Україні подорожчав в середньому на 20 - 40%. Підняття цін експерти пов'язують зі світовою кон'юнктурою, подорожчанням цукру, стрибком курсу валют і зростанням тарифів на електрику, пише UBR .

На сьогоднішній день на українському ринку все ще продається торішній продукт - свіжий мед почне надходити в продаж в травні. І зараз багато торговців прагнуть розпродати залишки, які залишилися у них з 2016 року. Часом, вони вдаються до не дуже чесним способам підтримки свіжості продукту і його товарного вигляду, кажуть експерти.

Як розповів фахівець з медовому ринку Олексій Костецький, близько 50% всіх продажів пасічників доводиться на мед з різнотрав'я. решта ринок займають продукти з акації, липи і гречки. Дуже невеликий відсоток відведено також дикому і ялиновому меду - це найдорожчий продукт і його мало хто виробляє.

На сьогоднішній день, літрову банку (1,333 кг) меду можна купити за такими цінами:

  • акація - 250 грн / л;
  • липа - 200 грн / л;
  • різнотрав'я - 170-180 грн / л.

Найчастіше пасічники продають мед в "пластику", так як він дешевше. Але краще, все-таки, скляна тара. І якщо відразу брати 3 літри, то виходить заощадити близько 20%.

При цьому на невеликих пасіках поки ще можна знайти і більш прийнятні ціни.

"Мед подорожчав на 30%. Раніше продавав по 70 грн, а зараз вже по 100 грн за літр. З моїми обсягами (до 50 вуликів) і відсутністю товариств бджолярів можна претендувати лише на внутрішній ринок, а попит через зниження доходів українців знизився на 30 - 50% ", - розповів власник еко-пасіки" Бджолине Царство "Єгор Буличов.

У той же час, підприємці, які можуть похвалитися великими обсягами виробництва, часто продають свій продукт перекупникам, а ті відправляють мед за кордон. Починаючи з 2014 р лідером по споживанню українського меду став зовнішній ринок.

Експорт українського меду побив історичний рекорд.

"Ще в 2013 році частка меду, що йде на експорт, становила 30%, а вже в 2014 - 54,6%, в 2015 - 56,6%. За січень-жовтень 2016 було експортовано на 13,3 тис. Тонн меду більше , ніж за аналогічний період минулого року ", - розповіла експерт аграрних ринків Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ) Дарина Гриценко.

Динаміка виробництва до 2013 р була більш-менш стабільна - близько 70 тис. Т в рік. Починаючи з 2014 року обсяги викачування впали (мінус територія Криму, окуповані території Донецька і Луганська) до 66,5 тис. Т, а в 2015 р - до 63,6 тис. Т.

Оскільки велика частина українського меду йде на експорт, а основними споживачами є країни ЄС (їх частка, за даними УКАБ, в 2015 р становила 71,2%), то на ціни впливає ситуація в Європі. А на внутрішніх цінниках позначаються обсяги виробництва і кількість виробників в Україні.

"Компанії, що працюють на експорт, хочуть купувати у бджолярів дешево і за гривні, а продавати за кордон за євро . І якщо мед вони беруть оптом на пасіках по 30 грн / кг, то продають вже за світовими цінами - 2,50-2,60 євро / кг ", - розповів Костецький.

В цілому, за словами Гриценка, загальним трендом ринку є все більша орієнтація на зовнішні ринки і, як наслідок , Збільшення обсягів експорту на тлі стабільного виробництва. І найближчим часом можна буде спостерігати нарощування відвантажень в Європу, адже з урахуванням девальвації гривні експорт меду стає все більш вигідним.

Сурогатний мед і "наколоті" бджоли

Але скуповують мед у пасічників не тільки на експорт. Великі партії йдуть також компаніям-постачальникам торгових мереж. І часом, щоб здешевити продукт і продовжити термін його зберігання, вони розбавляють (підробляють) продукт.

Як розповів співуправляючий компанією BeeCool Олексій Дмитренко, недобросовісні продавці або просто змішують різні сорти меду, щоб той не кристалізувався, або ж розводять у воді цукор, сироп і крохмаль. Сурогат варять (карамелізіруется), а потім змішують з натуральним медом.

"Найчастіше, звичайно, на фальсифікат можна натрапити в супермаркетах і магазинах. Рідше - на ринках і ярмарках. Найкраще купувати його безпосередньо у бджолярів на пасіках, перевіривши перед цим відповідні документи - часто, це сертифікат Інституту бджільництва Прокоповича. Але буває, що у великих виробництв є і свої лабораторії ", - зауважив у розмові з Костецький.

Наявність належних документів дуже важливо, так як іноді продажем неякісного меду грішать і самі пасічники. "Деякі виробники використовують антибіотики для лікування бджіл, і ліки в результаті потрапляє в мед", - зауважила Гриценко.

На ринку є й інші проблеми: пасічники скаржаться на відсутність підтримки держави і погано розвинений ринок меду всередині країни.

"Весь світ бджільництва заробляє на запилення полів, у нас же цей ринок мертвий, немає ні бази, ні замовлень, ні тендерів. Немає пільгових кредитів, знижок на ліки, цукор для підгодівлі бджіл восени. Остання дуже витратна для бджолярів, а якщо її не проводити в серпні, то у вересні бджолині сім'ї вже зруйнуються ", - зазначив Єгор Буличов.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Україна заполонив підроблений мед". інші бізнес новини дивіться в блоці "Останні новини"

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ