Улан-уденци продовжують скаржитися на побори в дитсадках

  1. У деяких дошкільних установах розмір вступних внесків доходить до 10 тисяч рублів
  2. «За це треба карати»
  3. «Які вступні їм ще?»
  4. «На їх розсуд»

Фото: strategyjournal.ru

У деяких дошкільних установах розмір вступних внесків доходить до 10 тисяч рублів

Проблема «добровільно-примусових» пожертвувань вже давно стала для Бурятії «наболілої». Два роки тому улан-уденци навіть вирішили об'єднатися і створили в соцмережі «ВКонтакте» тематичну групу: так вони хотіли привернути увагу до проблеми внесків в дитячих садах і школах і домогтися їх скасування.

У співтоваристві публікувалися шокуючі історії про побори в освітніх установах. Наприклад, щоб дитина змогла вступити до першого класу, в одній з улан-Уденський шкіл з батьків вимагали по 4000 рублів. А в деяких дитячих садах погрожували чи не віддати медичну карту, яка потрібна для вступу до школи - в разі, якщо хтось відмовиться здавати гроші на ремонт. Незважаючи на загальне обурення і заклики до єднання, ніхто з учасників групи не поспішав ні в прокуратуру, ні в правоохоронні органи. Свою позицію вони пояснили прагненням уникнути проблем між дітьми, вчителями та вихователями.

«За це треба карати»

Тоді, коментуючи проблему внесків, екс-глава Бурятії В'ячеслав Наговіцин пообіцяв чиновникам «репресії» за побори в дитсадках і школах. Він заявив: подібні дії з боку керівництва навчальних закладів неприпустимі.

- Ми з вами повинні дуже жорстко реагувати на це. Інша справа, що законодавством дозволено створювати піклувальні ради, які можуть відкривати свій розрахунковий рахунок, збирати гроші, самостійно виробляти внески і покупки. Але в цей процес ні в якому разі не повинна втручатися керівництво дитячих садків та шкіл - рекомендувати, звертатися або просити, - заявив Наговіцин. - Самі захотіли - будь ласка. Але говорити, що якщо ви не здасте гроші, то дитина не отримає атестат - це злочин. І за це треба карати.

Міністерство освіти Бурятії отримало відповідне попередження від голови.

- Я вже друге і останнє китайське попередження видав міністерству освіти: якщо до мене ще раз дійде, що десь в школах такі побори будуть здійснюватися, я буду вживати адміністративних заходів репресивного характеру, - зазначив Наговіцин.

«Які вступні їм ще?»

Тема добровільно-примусових пожертвувань актуальна і донині. Підтвердження тому - скарги мешканок Улан-Уде в одній з груп «ВКонтакте». Молоді мами розповідають про якісь внески, які потрібно платити при вступі в садок і цікавляться, який їхній розмір. Інші зазначають: ніяких зборів не повинно бути.

- Запитайте вже тоді конкретно, що в групу треба. У вересні будуть зборів, і там ви визначите суму, з якої будете брати гроші на іграшки, канцелярію та інші потреби. В кінці року, як правило, на ремонт здають близько 1000-1500 рублів і все. Які вступні їм ще? - обурюються учасники спільноти.

Причому розмір цих внесків часто залежить від того, в якій сім'ї виховується дитина.

- Уже після укладення договору у нас попросили добровільний внесок від 5 до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, натякнувши, що по 5000 здають тільки матері-одиночки. Але при цьому сказали, що якщо ми гроші не здамо, ніхто нам слова не скаже і на дитину це не відіб'ється. У підсумку віддали і п'ять тисяч, - поділилася своєю історією улан-уденка Оксана.

У деяких садках плата фіксована - 7 000 рублів.

- У дитячому садку «Журавльонок» сказали, що ми можемо ходити з 17 серпня. Принесли копії документів, оплатили 30 рублів, взяли бланки і договір будинку почитати. І плюс сказали одноразовий внесок сплатити до 17 серпня в розмірі 7000 рублів. Ось тут і виникає питання: за що платити? І чому саме така сума? - дивується мешканка бурятської столиці Уляна.

- Ми теж отримали путівку в «Журавльонок». Документи приймала секретар і не змогла толком відповісти на питання, на що збирають по сім тисяч. Щось про ремонт пробубоніла. Ось хочу уточнити у завідуючої, - розповіла інша молода мама - Вікторія. - Ми зараз ходимо в приватний сад і платимо в місяць приблизно стільки ж. Але це ж не приватний сад, щоб в добровільно-примусовому порядку збирати гроші з дитини, який зарахований по черзі,

Таких історій в групі - десятки. І кожен день з'являються нові. Адміністратори спільноти навіть влаштували опитування, присвячений поборів.

Адміністратори спільноти навіть влаштували опитування, присвячений поборів

Він показав: 14% (це 29 респондентів) платять гроші, якщо того вимагає керівництво садка. Ще 10% подібні прохання ігнорують. А майже 16% опитаних зізналися, що всі внески в установі, яке відвідує їх дитина - добровільні. Всього в голосуванні взяли участь 204 людини.

«На їх розсуд»

Тим часом, в комітеті з освіти адміністрації Улан-Уде відзначають: будь-який збір грошей з батьків, які здійснюються під якимось тиском, незаконні.

- Але, крім того, у нас є добровільні пожертвування, які регламентуються федеральним законодавством і діяльністю опікунських рад - такі є практично в кожному дошкільному закладі, - пояснила на прес-конференції 14 червня начальник відділу дошкільної освіти Ержені Будаева. - Зрозуміло, що коли дитина приходить в садок, виникає певна необхідність формувати ту ж розвиваючу предметно-просторове середовище. Якщо адміністрація дитсадка, піклувальна рада або батьківський комітет звертаються до батьків, щоб вони внесли якусь лепту, це залишається на їхній розсуд.

Інформація про розмір і цілі таких внесків та звіти про витрачання коштів, як правило, розміщуються на офіційному сайті дошкільного закладу. Чиновники відзначають, що вони завжди реагують на скарги про незаконні побори.

- У цьому випадку ми проводимо службові перевірки, і скарга закінчується або дисциплінарним стягненням, або передачею справи до правоохоронних органів, - розповіла Ержені Будаева. - Якраз нещодавно двоє завідувачів були під слідством.

Детальна «інструкція» про те, як уникнути «добровільно-примусових» внесків, опублікована на офіційному сайті Міністерства освіти Бурятії. Там же вказані контакти електронних приймалень правоохоронних і наглядових органів, куди можна звернутися зі скаргою.

«Які вступні їм ще?
Які вступні їм ще?
Ось тут і виникає питання: за що платити?
І чому саме така сума?