Отже, ти вже кілька років робиш кар'єру в юридичному консалтингу. Більшість наших читачів уявляють собі твій звичайний робочий день як серію «Форс-мажорів» (американський серіал Suits про юристів). Скажи, наскільки це відповідає істині?
Частково відповідає, частково ні. Коли у нас паралельно йдуть кілька великих проектів з жорсткими дедлайнами (тобто майже завжди), стажисти ночують в офісі, юристи не вилазять із зустрічей і конференц-дзвінків, а партнер може подзвонити тобі о другій годині ночі і попросити підготувати який-небудь документ до сьомої ранку.
Кадр із серіалу «Форс-мажори», HBO
Правда, я не ношу костюми за кілька тисяч доларів, годинник у мене прості, і «Мустанга» теж поки немає. Але клієнти і проекти дуже круті: ми працюємо на уряди багатьох країн, найбільші банки Росії і світу і половину компаній зі списку Fortune 500. Офіс в самому центрі Москви. Часті відрядження, дорогі готелі, оплата таксі, вечерь на роботі і обідів з клієнтами і так далі.
І у всіх юрфірмах такий ритм роботи?
Все дуже залежить від фірми і практики (відділу / напрямку). Знаю людей, які в будні виїжджають з офісу до сьомої вечора і не працюють на вихідних. Але це, швидше, виняток і показник того, що у цю конкретну людину або у всієї команди не дуже хороші перспективи - щоб перемагати на цьому конкурентному ринку, потрібно «Білла» дуже багато годин, завжди бути на зв'язку і бути готовим працювати з дому в вихідні і навіть з відпустки.
Розкажи про білінг докладніше.
У договорі з клієнтом може бути встановлений так званий fee cap - граничний розмір винагороди за юридичні послуги. Але все одно всі нормальні юрфірми виставляють клієнтам рахунки на підставі погодинних ставок. У мене (досить молодого юриста) ставка більше 400 доларів на годину, у партнера - майже 1000, у стажистів - близько 150. Кожен день ти записуєш в спеціальну систему дані про те, скільки годин працював по кожному зі своїх справ або проектів. Якщо Білл мало - ти і твоя команда не виконуєте щорічні «таргети» (з англ. Target - «мета» - прим. Ред.), І в фірмі ти не затримаєшся. Схожа система, наскільки я знаю, в консалтингових компаніях типу McKinsey.
Кадр із серіалу «Форс-мажори», HBO
Наскільки взагалі схожий юридичний консалтинг зі стратегічним консалтингом?
Принцип роботи схожий: багатогодинний робочий день, приблизно однакова зарплата (якщо порівнювати топові фірми), круті клієнти, цікаві проекти, високоінтелектуальний характер діяльності, пафос і престиж, висока корпоративна культура. Просто консультанти з «Великої трійки» (McKinsey, Bain і BCG - прим. Ред.) Розповідають клієнту про те, чому йому потрібно реалізувати конкретний проект, а ми вже пояснюємо, як це зробити з юридичної точки зору з мінімальними ризиками. Іноді в рамках одного і того ж проекту ця робота ведеться паралельно.
«Гробити здоров'я і нерви і після тридцяти йдеш на якусь посаду спокійніше, але молодість вже пішла».
А на інвестбанкинг твоя робота схожа?
У мене багато знайомих з IB, і всі вони ще більш нещасні, ніж я. У інвестбанкінгу зарплати ще вище, ніж в юридичному консалтингу (мабуть, у банкірів найбільш високооплачувана робота з усіх яппі). Але і робочий день такої, що люди вмирають на роботі (і це не метафора, а сумний факт). Та й робота більш механічна і нудна - в юриспруденції при структуруванні складних операцій потрібно багато креативу, і це цікавіше, ніж просто клепати фінансові моделі. Хоча я не став би своїй дитині радити йти ні в юридичний консалтинг, ні в IB - це занадто нелюдська робота. Найчастіше у тебе не залишається ні часу, ні сил, ні фантазії витрачати свою високу зарплату. Гробити здоров'я і нерви і після тридцяти йдеш на якусь посаду спокійніше, але молодість вже пішла.
Але ти все-таки не звільняєшся.
У мене є певні фінансові цілі, які я повинен досягти в найближчі роки. Після цього можна буде вже піти на спокій і займатися тим, що більше подобається, а не тим, що приносить більше грошей. Але знаю людей, які перегорають і звільняються: йдуть працювати юристами в держорганах або приватних компаніях ( «інхауси»). Там платять менше, зате є стабільність і нормальний робочий день.
Кадр із серіалу «Форс-мажори», HBO
Скільки ти зараз отримуєш?
Зараз - близько 40000 доларів в рік до податків (200-250 тис. Рублів на місяць - прим. Ред). Я працюю в московському офісі американської фірми - за кордоном отримував би більше. Партнери отримують в 7-10 разів більше, стажисти - в 3-4 рази менше. У кількох ще більш елітарних американських фірмах зарплата вище, але там ще складніше працювати, і туди вже давно майже не набирають юристів в умовах кризи. В європейських фірмах (крім топових британських фірм, які називають Magic Circle) зарплата трохи менше, ніж в американських. А в російських юрфірмах (так званих «Рульфо» - абревіатура від Russian Law Firm - прим. Ред.) Юристи зазвичай отримують ще менше, хоча працюють так само інтенсивно. Особливо стажисти.
Бідні стажисти. При цьому їх ще не завжди підвищують до юристів, так?
Саме так. Знаю багато таких прикладів. Люди гарували роками паралельно з навчанням на старших курсах або в магістратурі, і їм обіцяли підвищення після випуску з вузу. А потім санкції, криза, і підвищення відклалося до кращих часів. Багато доль через це було зламано, на жаль. Ринок висококонкурентний: фірми люто змагаються один з одним, кандидати на підвищення і на бонуси - між собою. Мені пощастило, що я став юристом (Associate) досить швидко.
Бонуси в нинішню кризу платять?
Все залежить від фірми і практики. Мені за минулий рік заплатили [бонус], але не дуже великий - прибуток московського офісу виявилася трохи менше, ніж очікувалося. Але в більш гладкі роки мої колеги отримували на рахунок пристойні суми, порівнянні з зарплатою за кілька місяців.
Кадр із серіалу «Форс-мажори», HBO
Які бувають фірми і практики? Куди варто податися випускнику юрфаку?
Є два види юрфірм: «Ільф» (International Law Firms) і Рульфо (Russian Law Firms). У другі зазвичай простіше потрапити, але і платять там менше. При цьому, якщо ви не з топового столичного або зарубіжного вузу і не знаєте англійську досконало, шанси потрапити в «Ільф» невеликі: 90 відсотків нових співробітників приходять туди з МГУ, МГИМО, Московської юридичної академії та Вищої школи економіки.
Всі топові фірми зосереджені в Москві, але у деяких є офіси в Пітері. У закордонні офіси можна потрапити, тільки якщо у вас є ступінь закордонного вузу і кваліфікація за, наприклад, англійським правом. Теоретично за кордон можуть відправити і експерта по російському праву, якщо потрібно вести якийсь російський проект з-за кордону, але це, скоріше, виключення.
Кадр із серіалу «Форс-мажори», HBO
Практики бувають найрізноманітніші: від судових і арбітражних розглядів до банківського та земельного права. Можна зайти на сайти legal500.com і chambersandpartners.com і подивитися там списки практик і навіть рейтинг московських практик топових юрфірм. Якщо ви амбітні й талановиті, подавайте в ті фірми і практики, які позначені як Tier 1 (перший рівень). Але потрапити туди буде дуже непросто. Відбір складається як з письмових завдань (найчастіше очний тест і заочний кейс / есе) і декількох раундів співбесід з HR, юристами та партнерами.
І останнє запитання: як нинішнім студентам готуватися до відбору в юрфірми і як отримати конкурентну перевагу при відборі?
Є кілька важливих моментів. По-перше, ви повинні виділятися своїм резюме. Якщо ви ще вчитеся в університеті, обов'язково постарайтеся потрапити на закордонне стажування в Європу або США.
Не рекомендую їхати в зарубіжну магістратуру: краще влаштуватися стажистом в який-небудь «Ільф» і працювати паралельно з навчанням в магістратурі московського вузу. Коли ваш однокурсник, який вибрав зарубіжну магістратуру, повернеться в Росію, вас вже, можливо, зроблять молодшим юристом, а йому доведеться починати все з нуля без досвіду роботи. І якщо їхати, то краще на топову британську або американську LLM-програму. Аспірантура тим більше не потрібна, навіть не думайте про неї.
Кадр із серіалу «Форс-мажори», HBO
Беріть участь в різних конференціях, моделях судів (moot courts). Виберіть сферу, про яку вам цікаво читати, і дізнайтеся про неї якомога більше. Вивчайте англійську, і особливо - юридична англійська. Впевнено орієнтуйтеся в положеннях ГК РФ і інших законів з тієї галузі, якої ви хочете займатися. Пишіть курсові і диплом в цій сфері.
Терміново напрацьовуйте реальний досвід. Почніть стажуватися якомога раніше. На перших двох курсах вас не візьмуть в «Ільф», але спробуйте потрапити в будь-який «Рульфо» або хоча б попрацювати помічником юриста. Можна безкоштовно - неважливо. Будь-який досвід вигідно вас виділить.
Не забувайте про соціальну активність: зробіть якийсь класний проект в рамках студентського союзу, беріть участь у всіляких тусовках, заведіть якомога більше товариських зв'язків з однокурсниками і старшокурсниками, щоб дізнаватися від них новини ринку. Ходіть на дні кар'єри в вашому вузі і слухайте виступи запрошених представників юрфірм: вони самі завжди розповідають, кого хочуть у себе побачити і в які практики відкритий набір.
Кадр із серіалу «Форс-мажори», HBO
Відшліфуйте резюме, зробивши акцент на досягненнях і конкурентні переваги. Мотиваційний лист юрфірми зазвичай не вимагають, але краще навчитеся писати і їх теж.
Подавайте резюме в десятки юрфірм і не сподівайтеся, що з першого разу потрапите туди, куди хочете.
Вдосконалюйте свої soft skills , Щоб справити хороше враження на співбесіді. регулярно читайте Мастрідія про проходження співбесід. Одягніть на інтерв'ю кращий костюм або блузку. І не забудьте про краватку.
Але взагалі краще навіть не починайте. Виберіть життя.
Матеріали по темі:
Мене не взяли 6 разів поспіль: як НЕ потрапити в стратегічний консалтинг
Студентка Гарварда, яку запрошували в Google, Apple і Facebook, вчить проходити співбесіди
Поради з розвитку кар'єри для соціофобів
5 порад про те, як просунутися по службі, від відомих топ-менеджерів
Знайшли друкарську помилку? Виділіть текст і натисніть Ctrl + Enter
Скажи, наскільки це відповідає істині?І у всіх юрфірмах такий ритм роботи?
А на інвестбанкинг твоя робота схожа?
При цьому їх ще не завжди підвищують до юристів, так?
Бонуси в нинішню кризу платять?
Куди варто податися випускнику юрфаку?
І останнє запитання: як нинішнім студентам готуватися до відбору в юрфірми і як отримати конкурентну перевагу при відборі?