Десять років тому, 10 жовтня 2007 року, сталася одна з найбільш знакових подій в індустрії музики - Radiohead випустили свій сьомий студійний альбом «In Rainbows». З цього приводу Time Out зібрав 10 важливих, цікавих і маловідомих фактів про платівці.
Ідея запропонувати людям завантажувати альбом за тією ціною, яку вони вважатимуть потрібною, виникла не у музикантів
Для свого часу реліз «In Rainbows» був досить революційним: в еру компакт-дисків, яка на той момент ще не закінчилася, альбом просто виклали в форматі mp3 на спеціальний сайт і запропонували бажаючим завантажити новинку, заплативши за це стільки, скільки вони вважатимуть за потрібне в діапазоні від нічого до 99,99 фунта. Однією з причин цього стало розставання з лейблом EMI - тоді група вирішила стати незалежною. Крім того, Radiohead захотіли таким чином випередити можливий злив альбому в мережу, а таке з ними вже бувало. Важливим тут можна вважати неабиякий резонанс, що розділив світ на тих, хто вважав ідею роздавати платівку за ціною слухача небезпечною для музичної індустрії, і тих, хто вважав це рішення визионерской. Суперечки ведуться і сьогодні, при цьому мало хто знає, що новаторська ідея релізу належить не музикантам, а їх менеджменту. У великому матеріалі The New York Times, зробленому після виходу «In Rainbows», один з менеджерів Radiohead Кріс Хаффорд розповідав , Що модель «платите-скільки-хочете» він придумав разом з іншим менеджером групи Брайсом Еджем, коли вони накурились трави і вели філософські бесіди про цінності музики.
Більшість людей скачало альбом безкоштовно
Близько року після виходу альбому менеджмент групи категорично відмовлявся ділитися результатами авантюрного інтернет-релізу. Коли ж ці дані нарешті оприлюднили 15 жовтня 2008 року, то виявилося, що більшість скачали «In Rainbows» вибрали нічого за нього не платити.
Проте, за підсумками інтернет-роздачі «In Rainbows» виявився фінансово успішніше попередніх альбомів групи
Незважаючи на те, що точна середня ціна цифрової копії пластинки не відома, музиканти та їх менеджмент розповіли журналістам, що заробили на своєму експерименті більше, ніж на будь-якому зі своїх попередніх альбомів. Ще більше вони заробили пізніше, коли в січні 2008-го стартували офіційні продажі «In Rainbows», в тому числі на CD і вінілі. Ходять чутки, що ціна цифрової копії альбому склала приблизно 2 фунти і 90 пенсів. У жовтні 2007 року курс британського фунта трохи не дотягував до 51 рубля, тобто цифрова версія «In Rainbows» коштувала близько 147 рублів. Зараз в iTunes «In Rainbows» коштує 149 рублів.
Є теорія про те, що число 10 дуже важливо для альбому
По-перше, «In Rainbows» вийшов в десятий день десятого місяця року. По-друге, про його існування оголосили рівно за 10 днів до релізу. По-третє, перед виходом альбому музиканти розміщували на своєму сайті дивні послання, в яких явно виділялася буква «X» (наприклад, там був напис «Xendless Xurbia»), і шанувальники групи вважають, що це римська цифра 10. По-четверте, «In Rainbows» - це десять треків. По-п'яте, якщо подивитися на останні два рядки на обкладинці альбому, то з тексту там виділяються дві десятки, сформовані буквами «I» і «O» в слові «Radiohead». По-п'яте, сама назва «In Rainbows» - це десять букв. І це не все аргументи на користь «теорії десятки», інші - в наступному пункті.
Шанувальники групи вважають, що «OK Computer» і «In Rainbows» - дві частини одного цілого
Взагалі, їх зв'язок може витікати і з теорії про важливість числа 10, адже «In Rainbows» вийшов через десять років після «OK Computer». Крім того, з перших букв назв цих записів можна скласти цифру 10 - «IO». Але повернемося до треків: віддані слухачі Radiohead висунули теорію про те, що пісні цих двох альбомів доповнюють один одного, якщо розташувати їх в одному плейлисте один за одним - тоді виявляється, що саме початок пісні з «In Rainbows» є продовженням самого кінця пісні з «OK Computer». На Ютьюб є «правильний» плейлист, який можна послухати і зробити для себе висновок, наскільки божевільна або розумна ця теорія. І вона здається ще більш переконливою, якщо згадати той факт, що альбоми Radiohead «Kid A» і «Amnesiac» записувалися одночасно, хоча і вийшли з різницею в рік.
Менеджмент Radiohead був готовий негайно закрити інтернет-роздачу альбому, якщо середня ціна на нього стала б занадто низькою
Яким би революційним для того часу не видався спосіб релізу «In Rainbows», він не був альтруїзмом. Про це розповіла представниця менеджменту Radiohead Джейн Данболл на конференції Iceland Airwaves. Вона пояснила, що вони моніторили середню ціну альбому кожен день, і, якби скачують стали платити занадто мало, вони б просто прикрили свою затію заздалегідь. В результаті роздача альбому тривала, як і планувалося, три місяці до старту офіційних продажів.
Джей-Зі заплатив за «In Rainbows» 50 доларів
У всякому разі, репер пообіцяв заплатити стільки, назвавши ідею роздачі альбому геніальною. Разом з Джей-Зі свого захоплення, правда не називаючи будь-яких сум, висловили Боно і Кортні Лав.
Музиканти і аудиторія чують «Videotape» по-різному
Заключна пісня «In Rainbows» звучить вкрай меланхолійно і загальмовано, вона схожа на заспівати і зіграну передсмертну записку. Це враження оманливе, і самі музиканти чують цей трек як швидкий і енергійний. Видання Vox зробило ціле відео про це, в якому пояснює, як працює приховане в «Videotape» синкопирование і чому шанувальники весь час ляскають невпопад. Ця різниця в сприйнятті особливо помітна, якщо послухати версію пісні 2006 року, яка згадується в ролику Vox.
Том Йорк часто приходив працювати над піснями для «In Rainbows» в паб, поруч з яким живе
Це оксфордський паб «Роза і корона». Йорк розповідав The New York Times, що йому подобалося сидіти недалеко від входу і розбирати свої текстові записи.
Назва пізнішого альбому Radiohead «King of Limbs» пов'язане з часом, коли група працювала над «In Rainbows»
Беззмінний продюсер Radiohead Найджел Годріч вирішив, що частина пісень для «In Rainbows» повинна бути записана в старовинному особняку Тоттенхем-хаус на півдні Англії в графстві Уїлтшир. Поруч з цією будівлею знаходиться ліс Савернейк, туди музиканти і ходили гуляти у вільний час. Одна з визначних пам'яток Савернейка - старезний дуб, одне з найстаріших дерев Європи, який називається «King of Limbs» ( «Король гілок»). Таким чином поїздка в британську глушину дала групі не тільки милозвучність порожнього особняка для «In Rainbows», а й назва для наступного альбому.