Ювілей з музичним розмахом: Башмет і "Солісти Москви" починають світової ювілейний тур в Ізраїлі

Юрій Башмет і "Солісти Москви" починають світової ювілейний тур в Ізраїлі

Ізраїльської публіці знову пощастило - п'ятьма концертами в Єрусалимі, Тель-Авіві, Хайфі, Беер-Шеві та Ашдоді видатний музикант і диригент Юрій Башмет зі своїм знаменитим камерним ансамблем «Солісти Москви» починають нове ювілейне світове турне, присвячене 25-річчю оркестру.

До святкової програми «Музична подорож навколо світу з альтом в руках і без ...» увійшли самі грандіозні і найбільш улюблені у слухачів твори з зоряного репертуару Башмета співтовариші.

Сьогодні Юрія Башмета заслужено називають «одним з найбільших нині живуть музикантів», «російським Паганіні» і «музичним демоном з альтом». А адже його блискуча нині музична біографія складається з ланцюга щасливих випадковостей. Колись він абсолютно випадково не потрапив в клас скрипки і став альтистом.

За збігом обставин одного разу опинився за диригентським пультом, замінивши захворілого раптом Валерія Гергієва. Але світовий успіх цього музиканта випадковим не назвеш - кількість вкладеної праці, душі і творчості ніяким підрахунками не піддається. Башмет сьогодні керує двома оркестрами, проводить конкурс альтистів в Москві, організовує великі музичні фестивалі на Ельбі і в Сочі і дає в рік близько ста концертів по всьому світу.

Саме він вперше в світовій виконавській практиці провів сольні альтові концерти в кращих залах світу, завоювавши блискучу репутацію сміливого художника, який боїться ризику. Саме він ось уже майже чверть століття керує камерним ансамблем «Солісти Москви», з яким став лауреатом премії «Grammy» за запис творів Ігоря Стравінського та Сергія Прокоф'єва. Саме йому присвячено понад п'ятдесят творів сучасних композиторів, з яких 42 він уже виконав.

При цьому, Башмет ніколи не був пай-хлопчиком - в школі він стабільно отримував трійки, в юності мріяв про рок-групі, на дискотеках грав на гітарі. Він і зараз інколи шокує публіку своїми хуліганськими витівками: то сяде за фортепіано або ударні, то зіграє головну роль в кіно, то запише саундтрек до відомого фільму, який потім консерваторські слухачі будуть таврувати за «попсовость».

Він може довго говорити музиці Шостаковича і з такою ж пристрастю - про улюблену львівської ковбасі, дратувати колег розповідями про те, що не взяв жодного уроку з диригування, і входити в списки найуспішніших маестро світу.

Свій камерний оркестр «Солісти Москви» Башмет заново зібрав в 1992 році. До його складу увійшли блискучі випускники та аспіранти Московської консерваторії. З тих пір колективом були підкорені всі культурні столиці світу, найпрестижніші музичні фестивалі і найбільш авторитетні радіостанції і звукозаписні компанії.

За останні чверть століття з оркестром Башмета виступали найбільші музиканти сучасності: піаністи - Святослав Ріхтер, Юхим Бронфман і Олег Майзенберг; скрипалі - Віктор Третьяков, Гідон Кремер, Максим Венгеров, Вадим Рєпін, Сара Чанг, Крістоф Барат і Шломо Мінц; віолончелісти - Мстислав Ростропович, Наталія Гутман, Маріо Брунелло і Лінн Херрелл; флейтисти - Джеймс Галуей і Массімо Мерчеллі; вокалісти - Барбара Хендрікс, Томас Квастгоф, Анна Нетребко, Ольга Бородіна, Джессі Норман ...

Башмет все так же на зльоті - виступи, майстер-класи, гастролі, телепередачі. За 25 років спільної роботи з «Солістами Москви» він зіграв понад 1500 концертів. Це близько 3 тисяч годин перебування на сцені. Мистецтву Башмета і «Солістів Москви» аплодували цінителі музики в більш ніж 50 країнах Європи і Азії, Північної та Латинської Америки, Австралії та Нової Зеландії. У літаках і поїздах разом зі своїми музикантами він провів понад 5000 годин, подолавши відстань у 1 мільйон 400 тисяч км, що дорівнює 35 подорожам навколо Землі по екватору.

Створений ним 25 років тому ансамбль - колектив однодумців. Критики і публіка відзначають у «Солістів Москви» бездоганне відчуття ансамблю, органічно поєднується з яскравою індивідуальністю кожного артиста. Колектив відрізняє легкість виконання найскладніших творів світової класики, віртуозна техніка гри на інструментах і надзвичайна злагодженість. Повне взаєморозуміння між диригентом і музикантами створює під час концерту атмосферу гармонії і викликає відчуття одномоментного народження виконуваної музики, що робить кожен виступ колективу неповторним.

Юрій Башмет все так само вірний собі. Скрізь він збирає повні зали і незмінно інтригує. До майбутнього ювілейного світового турне, що стартує в Ізраїлі, він підійшов як завжди відповідально і підготував своїм відданим слухачам воістину королівський подарунок - екстраординарну програму, що складається із знакових шедеврів, зіграних «Солістами Москви» за два з половиною десятиліття.

У неперевершеному виконанні самого знаменитого альтиста світу прозвучать дивертисмент № 1 Моцарта і елегія «Пам'яті Самаріна» Чайковського, концертино ля мінор Паганіні і соната № 3 Россіні, норвезькі мелодії Гріга і «Російська пісня» Стравінського. Завжди неймовірним успіхом у публіки користується полька з «Гоголь-сюїти» Шнітке - це 2,5-хвилинне твір повно азарту, вогню і музичного гумору. А виконання Башметом завзятого піццикато на альті, виконуючого роль не інакше, як балалайки, незмінно викликає захват і овації.

Протягом усього концерту виконувати соло буде, природно, сам Маестро - як завжди в магічному чорному, з постійним своїм супутником-альтом руки італійського майстра Паоло Тесторе. У цього інструменту, до речі, теж скоро ювілей - 260 років.

В «Музична подорож навколо світу з альтом в руках і без ...» маестро Башмет відправляється у владі музики і амбіцій - музикант дуже любить це слово. Для нього воно завжди означає - «кращий оркестр грає кращі твори для кращої на світлі публіки».

Величина артиста, майстерність його оркестрантів і програма апріорі виводить ізраїльські гастролі Юрія Башмета і камерного ансамблю «Солісти Москви» в розряд видатних культурних подій, які не можна пропустити!

Ізраїльські концерти Юрія Башмета і камерного ансамблю «Солісти Москви» з ювілейною програмою відбудуться:

24 лютого, в середу, о 20.30 - в Єрусалимі ( «Театрон Іерушалаім» - Зал «Шеровер»);
25 лютого, в четвер, о 20.00 - в Тель-Авіві (Тель-Авівський університет - Аудіторіум «Смоларш»);
26 лютого, в п'ятницю, о 20.00 - в Хайфі ( «Аудіторіум»);
27 лютого, в суботу, о 20.00 - в Беер-Шеві (Центр сценічних мистецтв - Великий зал);
29 лютого, в понеділок, о 20.00 - в Ашдоді (Центр сценічних мистецтв).

Квитки в касах «Браво»: * 3221 або «Аншлаг» 03-5226646.

Софія Німельштейн, israelperson.co.il