В регіоні відбудеться презентація унікального п'ятитомника «Алтай в працях вчених і мандрівників XVIII - початку ХХ століть»

20 вересня 2017 р 8:22

20 вересня в Алтайській крайовій універсальній науковій бібліотеці імені В'ячеслава Шишкова (вул. Молодіжна, 5) відбудеться презентація унікального п'ятитомного видання «Алтай в працях вчених і мандрівників XVIII - початку ХХ століть». До нього увійшли тексти 36 авторів, опубліковані до 1917 року, і рідкісні ілюстрації. Збори підготували в рамках реалізації видавничих проектів науково-консультативної ради з видавничої політики при Губернаторі Алтайського краю . Випуск видання приурочили до 80-річчя утворення регіону .

Дореволюційний Алтай охоплював величезну територію Західного Сибіру. Він включав в свої кордони землі сучасних Алтайського краю і Республіки Алтай, більшу частину Новосибірської і Кемеровській областей, південні райони Томської області і деякі східні райони Республіки Казахстан. «Видання адресоване широкому колу читачів: від школярів і вчителів, які досліджують історію своєї малої батьківщини, студентів вузів і учнів середніх навчальних закладів до вчених і фахівців в області історії, географії, геології, біології, філології. Для полегшення сприйняття тексти в зборах публікують в сучасній орфографії, але при цьому зберегли старий стиль викладу. Матеріали розміщені за хронологічним принципом, що дозволяє простежити, як протягом кількох століть змінювався інтерес іноземних і російських дослідників до Алтаю », - говорить директор бібліотеки Тетяна Єгорова.

уточнюють, що п'ятитомне видання - майже повністю перероблений проект, робота над яким почалася в 2004 році. Редколегія випустила чотири томи, останній презентували навесні 2015 року. Друкували томи невеликими тиражами до 500 примірників, вони не надходили в продаж. Два роки тому вирішили змінити концепцію як в змістовному, так і у візуальному планах. Повністю оновлений видавничий проект виходить з друку накладом в 2500 примірників. Тома отримають бібліотеки Алтайського краю, їх можна буде придбати в крайових установах культури, частина тиражу можуть придбати читачі з інших регіонів.

Презентація розпочнеться о 15 годині.

Довідка: Кожен том видання «Алтай в працях вчених і мандрівників XVIII - початку ХХ століть» відкриває невелика вступна стаття, а кожен розділ - коротка біографічна довідка про автора опублікованого тексту. Після тексту дається посилання на джерело. В кінці кожного тому є словник термінів, географічний покажчик і покажчик імен. До першого тому увійшли роботи вчених XVIII століття. Автори розглядають рудні багатства Алтайського краю, історію становлення гірничої промисловості, опис окремих заводів і копалень. До другого тому увійшли роботи 14 російських і зарубіжних вчених і публіцистів початку XIX століття. Вони присвятили свої праці геологічною будовою гір, рудних багатств, історії гірничого виробництва, роботу золотосплавной лабораторії Алтайських гірських заводів, етнографічним дослідженням корінних народів Алтаю, торгівлі Бійську купців з монголами і китайцями. У третьому томі 10 робіт дослідників XIX століття, присвячених питанням соціально-економічного розвитку Алтаю. Четвертий том включає перевидання книги «Алтай: історико-статистичний збірник з питань економічного і громадянського розвитку Алтайського гірського округу», виданої в 1890 році. Книга носить енциклопедичний характер - охоплює всі сторони життя Алтаю кінця XIX століття. У п'ятий том увійшли роботи семи авторів. Вони створені в кінці XIX - початку XX століття і присвячені питанням соціально-економічного і соціокультурного розвитку Алтаю (заселення півдня Західного Сибіру, ​​селянству, етнографічним характеристикам старовірів, станом народної освіти і так далі).

Науковий редактор серії - доктор історичних наук, професор кафедри вітчизняної історії історичного факультету Алтайського державного університету Валерій Скубневский. Відповідальний редактор - заслужений працівник культури Росії, в 1980 - 2017 роках - завідувач відділом рідкісних книг крайової бібліотеки, в даний час - вчений секретар бібліотеки Валентина Кладова. Укладачами виступили співробітники відділу рідкісних книг: завідувач Наталія Воробйова, головний бібліотекар Анастасія Тетеріна і головний хранитель Світлана Єрмакова. Художнім оформленням і дизайном книг займалася живописець, графік і дизайнер Ксенія Паршина.


20 вересня 2017 р 8:22   20 вересня в Алтайській крайовій універсальній науковій бібліотеці імені   В'ячеслава Шишкова   (вул