В джазі не тільки дівчата ...

Натисніть на фото, щоб відкрити галерею!

6 вересня джаз весь вечір буде звучати в московському міжнародному будинку музики. А винуватцем торжества буде Олексій Кузнєцов, який рівно півстоліття в джазі і відзначить тут день народження в компанії друзів. А їх у нього - море. І які імена - Андрій Ешпай і Георгій Гаранін, Анатолій Кролл і Ігор Бутман, Леонід Серебренников і Сергій Сперанський. З королем джазу розмовляє наш кореспондент.

- Олексію Олексійовичу, з наступаючим вас днем народження ...

- Дякуємо. Я народився 6 вересня 1941 року в Челябінську. Мій батько, Олексій Олексійович - також відомий джазовий гітарист, грав у Державному джазі колишнього СРСР, багато років пропрацював в знаменитому в 1950-і роки інструментальному квартеті під управлінням Бориса Тихонова, а також в естрадно-симфонічному оркестрі Всесоюзного Радіо і Центрального Телебачення під керуванням Юрія Силантьєва. Мати працювала викладачем іноземних мов в МГПИИЯ імені Моріса Тореза.

- Де ви здобули музичну освіту?

- Я закінчив московське музичне училище імені Жовтневої революції по класу домри. Існує легенда, що домру цю я по здачі останнього іспиту публічно розбив об дерево на подвір'ї училища, але це не так. Домра досі зберігається десь в московській квартирі. А після закінчення училища вступив на роботу в естрадно-симфонічний оркестр Держтелерадіо СРСР під керуванням Юрія Силантьєва. Там він пропрацював 13 років, поки оркестр не перетворився в акомпануючий склад офіціозних естрадних співаків. З 1975 г. перейшов на роботу в Державний симфонічний оркестр кінематографії. Під час роботи в оркестрах брав активну участь у записі музики для багатьох популярних кінофільмів - «Сімнадцять миттєвостей весни», «Міміно», «Гардемарини, вперед!» І багатьох інших.

- Джазова робота коли почалася?

- Ще в 60-е. Уже в 1963 грав у дуеті з гітаристом Миколою Громіним, раніше - учасником легендарного квінтету Вадима Сакуна, з яким Громін першим з радянських джазових гітаристів їздив за кордон. На варшавський "Джаз-джемборі-62" він заслужив опубліковану в Down Beatе похвалу трубача Дона Елліса. Спочатку в дуеті з Громіним я виконував підпорядковану, акомпанує роль, але вже в кінці 60-х дует зазвучав на рівних. У дуеті з Миколою Громіним працював багато, випустив два LP ( "Джанго", 1977, і "Десять років потому", 1989). На початку 80-х Громін виїхав в Данію, де живе і зараз, але при майже щорічних приїзди до Москви ми з ним обов'язково виступаємо.

- Крім роботи з Громіним, багато тоді записувалися?

- Перша грамзапись - номер на збірнику "Джаз-65" в квартеті піаніста Володимира Кулл. Потім з'явилися записи з Ігорем Брилем. Перша радянська джазова запис з органом Hammond, на якому грав Бриль, піаністом Вагіф Садихова, вібрафоністом Леонідом Гаріним. Я як гітарист брав участь в одній з перших радянських сімфоджазових записів - сесіях композитора Олексія Мажукова 1967-1969 роках за участю Ігоря Бриля, Геннадія Гольштейна і інших. В рамках цих сесій вперше була записана одна з найвідоміших авторських тим "Альоша".

- Любителі джазу пам'ятають розквіт вашої творчості в 1970-і роки ...

- Тоді я багато працював з піаністом Леонідом Чижиком. Зараз він живе в Німеччині. Один з результатів цієї співпраці - LP "Мелодії Джорджа Гершвіна", записаний в тріо (Чижик, я і басист Олексій Ісплатовскій). Коли в 1975 році перейшов в Оркестр кінематографії, то створив всередині нього джазовий квартет з участю Олексія Ісплатовского (контрабас), Ігоря Назарука (фортепіано) та Андрія Чернишова (барабани). Квартет випустив на "Мелодії" LP "Затвердження", виступав на "Джаз-Джемборі-79" у Варшаві. Там замість Чернишова грав поляк Казімєж Йонкіш. Крім чисто джазової роботи, квартет багато працював з відомим композитором Мурадом Кажлаевим, ставши його "штатним" складом для записів і концертів.

- На початку 1980-х ви випустили першу сольну платівку - "Блакитний корал" ...

- Частина її записана соло, частина - з Ісплатовскім, Назаруком та іншими музикантами. У 1996 році цей альбом з додаванням інших записів тих же років був перевиданий на CD лейблом SoLyd Records (під назвою "Блакитний корал плюс"). Протягом 80-х я регулярно виступав в різних складах на міжнародних фестивалях в Європі, США (з ансамблем Ігоря Бриля), а також в країнах Південно-Східної Азії. У квітні 1988 зі своїм тодішнім тріо (трубач Олександр Фішер і контрабасист Анатолій Соболєв) вперше в історії грав в прямому ефірі для космічного екіпажу - Володимира Титова і Муси Манарова, на той момент працювали в космосі п'ятий місяць. В кінці 80-х виходить ще один альбом - "Концерт в Олімпійському селищі", записаний з вібрафоністом Сергієм Чернишовим, бас-гітаристом Олександром Ростоцким і барабанщиком Євгеном Рябим.

- Плідними для вас були і 90-і роки ...

- Я продовжував активно виступати в самих різних складах. Працював консультантом музичного салону "Акорд", де вів регулярні, з 1996 року, щотижневі майстер-класи. У ці роки отримав звання "Заслужений артист РФ", готував навчальні відеопрограми ( "Гітара в джазі"), що видаються "Акордом". Написав і підручник "З практики джазового гітариста". Найбільш помітні проекти останніх років - перше "супертріо" з піаністом Данилом Крамером і альт-саксофоністом Георгієм Гараняном, тріо з Данилом Крамером і валторністом Аркадієм Шилклопером, друге "супертріо" з акордеоністом Володимиром Даніліним і бас-гітаристом Олександром Ростоцким), з яким він брав участь в запису випущеного лейблом Boheme Music альбому "Once I Loved".

У наступні роки Олексій Олексійович багато гастролює, виступає в різних складах, з багатьма відомими артистами і джазовими музикантами, брав участь у великій кількості міжнародних джазових фестивалів, працював на радіо і телебаченні, брав участь в просвітницьких програмах про гітарі і джазі.

- З ким ви зараз співпрацюєте?

- Як і раніше активно співпрацюю з Володимиром Даніліним, Ігорем Брилем. Під час приїздів до Росії Миколи Громін виступаю з ним на концертах і в тілі ефірах. Два роки тому фірма «Мелодія» перевидала легендарні концерти в Олімпійському селищі 1984 і 1987 років. У 2006 році вийшов альбом «Come Rain or Come Shine». В кінці 2007 року вийшла ювілейна платівка «45 років в джазі», що включає в себе записи різних років творчості, починаючи з 1967 року.

- Який зробили собі подарунок до 50-річчя?

- Випустив перший DVD «Півстоліття в джазі» і аналогічний CD. В рамках цих релізів зібрані рідкісні концертні виступи за період з початку 70-х по 2008 рік. За участю багатьох знаменитих артистів: І.Бріля, Г. Гараняна, І.Бутмана, С.Манукяна, Д.Крамер, В.Даніліна, А.Ростоцкого, Н.Громіна і багатьох інших легендарних музикантів. На диску є і мої виступи з біг-бенду і з оркестрами.

Після презентації проектів в Москві, планується великий гастрольний тур на підтримку релізів по містах Росії і зарубіжжя.

Якщо Вам сподобалася стаття, не забудьте поділитися в соціальних мережах

Де ви здобули музичну освіту?
Джазова робота коли почалася?
Крім роботи з Громіним, багато тоді записувалися?
З ким ви зараз співпрацюєте?
Який зробили собі подарунок до 50-річчя?