В який вуз поступити, щоб стати не кодером, а крутим програмістом: думка фахівців

Якщо улюблені шкільні предмети вашої дитини фізика і математика, то його професійна дорога може бути пов'язана з ІТ. Звичайно, доведеться підтягти англійську мову, вивчити основи алгоритмізації і програмування та ін., Але зате працевлаштування в таких компаніях, як Google, Facebook і Microsoft, стане цілком здійсненною мрією.

, Але зате працевлаштування в таких компаніях, як Google, Facebook і Microsoft, стане цілком здійсненною мрією

напередодні вступної кампанії 2015 року в Парк високих технологій приходило багато питань від хлопців і їх батьків, пов'язаних зі вступом до ВНЗ на ІТ-спеціальності:

• як вибрати "правильний" вуз?

� що очікує студентів ІТ-спеціальностей на розподілі?

� чи можна отримати якісне ІТ-освіту в регіональних вузах?

Відповіді на ці та інші питання прозвучали на зустрічі з представниками Парку високих технологій та деканами білоруських вузів, випускники яких працюють в ІТ-компаніях.

Олександр Мартінкевіч, заступник директора Парку високих технологій:

- Щоб досягти успіху в житті, важливо вчасно вибрати правильне русло і бути затребуваним. Сьогодні ІТ використовуються практично скрізь: в бізнесі, управлінні, науці. Є три шляхи потрапити в світ інформаційних технологій. Найкоротший з них - вибрати технічний вуз і вступити на профільні ІТ-спеціальності. Хочу зазначити, що без фізики ви втрачаєте 80% всіх ІТ-спеціальностей.

Для тих хлопців, які хотіли б після закінчення вузу працювати в Парку високих технологій, дуже важливо правильно вибрати не тільки вуз і факультет, але і спеціальність. Наприклад, зі спеціальності «Радіофізика» з факультету радіофізики та комп'ютерних технологій з БДУ в 2014 році до нас прийшло понад 30 осіб, а з того ж факультету, але зі спеціальності «Апаратне і програмне технічне забезпечення інформаційної безпеки» в наші ІТ-компанії працевлаштувалися тільки двоє. Тому наша порада батькам і абітурієнтам - уважно вибирайте спеціальність.

Є три поширених міфу про світ ІТ , Які я хочу розвіяти.

Перший: все, що пов'язано з ІТ, суто чоловічі професії і дівчатам там робити нічого. Насправді, третина працюючих у нас - це дівчата, більшості з яких немає 28 років. У таких професій, як бізнес аналітик і тестувальник , В ПВТ швидше жіноче обличчя.

Другий міф стосується розподілу після вузу. За статистикою, близько 80% молодих фахівців, які потрапляють в ПВТ після вузу - це випускники бюджетної форми навчання. Ні знайомства, ні дипломи в ІТ-сфері нікого не цікавлять. Оцінити вас будуть по тому, що ви вмієте робити.

Третій міф полягає в тому, що програмісти - це «ботаніки» і «гіки», якісь специфічні люди. Досить подивитися на наших хлопців, щоб зрозуміти, що це зовсім не так. І ще одне питання, що лякає абітурієнтів та їх батьків, ̶ перенасичення ринку ІТ-фахівцями. Важливо розуміти, що якщо економістів і юристів в більшості готують для роботи на білоруському ринку (ринок Білорусі з 9,5 млн. Ч.), То ІТ орієнтоване на роботу по всьому світу. На випускників технічних вузів «полюють» і Google, і Facebook, і Microsoft.

Тимофій Сахарчук, інженер програміст, резидент ПВТ Компанії ІООО «Ексадел»:

̶ Я закінчив факультет радіофізики БГУ, на якому мене навчили вчитися. Завдяки цьому факультету я можу вивчити все, що завгодно, дайте тільки матеріал. В ІТ-сфері я працюю близько 10 років (співпрацював з компаніями MTV, ABC), в Сполучені Штати їздив 8 разів. Остання поїздка була відрядженням, а відпусткою (програмісти можуть собі таке дозволити). Тим, хто ще вибирає професію, я раджу йти в айтішники. По-перше, це цікаво, а по-друге, фінансовий момент теж грає свою роль. В ІТ дуже гарне оточення, ти спілкуєшся з людьми, схожими з тобою за інтелектуальним рівнем, межі якого немає.

Однак в Америці не все так добре, як здається. Грубо кажучи, коли ти працюєш за кордоном , Відпустки у тебе немає, весь час витрачається на переїзди. Думка про те, що там можна взяти кредит під 3% - міф. Щоб взяти хоч якийсь кредит, потрібно відпрацювати достатню кількість років на компанію, яка тебе найняла. Їжа там теж залишає бажати кращого, готують її по-різному, в залежності від того, для якого шару суспільства вона призначена (для багатих краще, для середнього класу гірше). У Білорусі їжа мені подобається більше. Кар'єрного зростання там практично немає, мої друзі, які туди переїхали, так і залишилися на тих же посадах, ніхто не став тімліда (Team Lead) або менеджером. А тут рости можна хоч до самої стелі.

Найбільше абітурієнтів та їх батьків хвилювали питання, пов'язані з надходженням, розподілом, перспективами недавно відкрилися ІТ-напрямків. Про підготовку студентів на ІТ-спеціальності розповіли декани факультетів.

Леонід Юрійович Шилін, декан фіту БГУИР:

̶ На нашому факультеті п'ять спеціальностей, чотири з них існують уже багато років. Основний напрямок ̶ це вивчення штучного інтелекту . Зараз подібні системи все більше впроваджуються в наше життя. На факультеті є така спеціальність, як «Промислова електроніка». Може здатися, що це не програмування, але, насправді, дуже близька до ІТ-сфері. Спеціальності, про які, за нашими спостереженнями, мріють багато абітурієнтів: « Інформаційні технології і управління в технічних системах »,« Автоматизовані системи обробки інформації ».

Нещодавно відкрилася ще одна ̶ «Інформаційні системи та технології (в ігровій індустрії)». компанія « Гейм Стрім »Є куратором цієї спеціальності. Тут ми випускаємо програмістів-Геймдизайнер. До третього курсу, як правило, наші студенти вже працюють в ІТ-компаніях, а до 4-5 розподіляються туди, де себе проявили і зарекомендували.

До третього курсу, як правило, наші студенти вже працюють в ІТ-компаніях, а до 4-5 розподіляються туди, де себе проявили і зарекомендували

Олексій Євгенович Лещев, заступник декана ФКСіС БГУИР:

̶ На нашому факультеті найвищі прохідні бали на ІТ-спеціальності: «Програмне забезпечення інформаційних технологій», « Інформатика і технології програмування ». Це говорить про якість освіти, яке нам вдається зберігати і в той же час постійно развівать.Ми приділяємо увагу не тільки вдосконалення навчальної програми, а й співпраці з партнерами, багато з яких є резидентами ПВТ, світовими лідерами (SAP, IВМ, Microsoft).

Ми створюємо такі умови, щоб студенти крім навчального процесу, могли себе реалізовувати (здійснюємо міжнародні стажування). Академічний центр компетенції технологій IBM був відкритий на базі кафедри інформатики, завдяки реалізації деяких проектів наших студентів. Щоб відповідати духу часу, потрібно орієнтуватися на технології класу BIG DATA, пов'язані з постійним зростанням даних, і хмарні обчислення. Рада абітурієнтам: «Спілкуйтеся зі студентами, випускниками, які розкажуть, як насправді проходить навчальний процес».

Сергій Володимирович Малий, декан ФРІКТ БГУ:

̶ Про факультет багато можуть сказати успіхи і досягнення його випускників. Наприклад, недавно наш випускник знову переміг на престижному англійською конкурсі стартапів . На цей раз він придумав голографічний об'ємний екран для надання різної інформації. Це говорить про те, що ІТ ̶ це вже не якесь вузько орієнтований напрям, а філософія, стиль життя. Якщо вас цікавлять ІТ в найширшому сенсі і реалізації, наш факультет допоможе в цьому розібратися. Абітурієнтам зараз потрібно задуматися: наскільки цікавою буде їхнє життя як фахівців після закінчення вузу, чи збережеться актуальність їх спеціальностей в майбутньому? Наші випускники стоять впевнено на чотирьох платформах: фізика, інформатика, математика, радіоелектроніка. В якому б напрямку ринок не розвивався, вони знайдуть собі застосування.

В якому б напрямку ринок не розвивався, вони знайдуть собі застосування

Євген Євгенович Трофименко, декан БНТУ Фітр:

̶ На нашому факультеті дві ІТ-спеціальності: «Програмне забезпечення інформаційних технологій» та «Інформаційні системи і технології». У нас є й інші спеціальності, які не пов'язані з ІТ, наприклад, «Автоматизовані електроприводи» (інженер-електрик). Якщо ви збираєтеся займатися програмуванням роботів, техніки, вам просто необхідні будуть інженерні знання. Звичайний програміст не впоратися з подібним завданням, а випускникам цієї спеціальності таке програмування під силу.

Дмитро Васильович Шиман, декан ФІТ БГТУ:

̶ Ми щорічно переглядаємо вміст дисциплін, щоб знання, які ми даємо, були актуальні і зараз, і через 5-10 років. На факультеті є 4 спеціальності: «Інформаційні системи та технології», «Програмне забезпечення інформаційних технологій», «Програмне забезпечення інформаційної безпеки мобільних систем», «Дизайнер електронних і веб-видань». Більшість ІТ-компаній співпрацюють з нами, відкривають лабораторії. Наші студенти, які зараз проходять стажування в Австрії, кажуть, що технології, з якими вони там працюють, - вчорашній день, в університеті ім викладали більш сучасні.

Дмитро Георгійович Медведєв, декан ММФ БГУ:

̶ Математика - це те, на чому тримається майбутнє нашої індустрії. БГУ здійснює підготовку фахівців в області інформаційних технологій в рамках нової спеціальності «Математика та інформаційні технології» за кількома напрямками: «Веб-програмування та інтернет технології» та «Математичне та програмне забезпечення мобільних пристроїв», «Комп'ютерна математика та системний аналіз». Плюс цих спеціальностей в тому, що ми можемо відправляти магістрантів на навчання до Німеччини.

На допомогу абітурієнтам ТВП склали довідник ІТ-факультетів, який можна завантажити в інтернеті. У довідковому посібнику розміщується інформація не тільки про вузи, спеціальностях, прохідні бали, а й рекомендації з працевлаштування, інтерв'ю з лідерами ІТ-індустрії.

Віктор Новочадов, директор СТОВ « Гейм Стрім »(Мінський центр розробки Wargaming):

«Старанно опановують усіма навчальними дисциплінами, не займайтеся безцільним школярство ...». «Досить вчити англійську, треба взяти і вивчити!»

Євген Пешкур, заступник директора з підготовки персоналу:

«В основі всього лежить те, чого навчають все ВНЗ, - здатність самостійно шукати і вивчати матеріал ...». «На мій погляд, ви не програміст, якщо не здатні в комп'ютерній грі створити танк, який перемагає стандартний набір примітивних танків».

Діана Васильєва

? що очікує студентів ІТ-спеціальностей на розподілі?
? чи можна отримати якісне ІТ-освіту в регіональних вузах?
Абітурієнтам зараз потрібно задуматися: наскільки цікавою буде їхнє життя як фахівців після закінчення вузу, чи збережеться актуальність їх спеціальностей в майбутньому?