Художній керівник Калінінградського музичного театру і регіональний координатор федерального проекту «Культура і час» Валерій Лисенко розповів спеціальному кореспондентові «Афіші Нового Калінінграда.Ru» Євгенії Романової про те, як музичний театр обживає свій новий будинок, яка подальша доля будівлі на Басейній, скільки світових прем'єр покаже музтеатр в нинішньому сезоні і як новий федеральний проект зможе допомогти регіональної культури.
- 14 жовтень Калінінградський музичний театр відкрив свій черговий, одинадцятий за рахунком, сезон в новому будинку - з вулиці Басейної театр переїхав до Палацу культури рибалок на проспект Миру. Як відчуваєте себе?
- Важко говорити, тому що це дуже великі переживання. З одного боку, добре, що нинішнє регіональне міністерство культури звернуло на нас увагу, побачивши наші проблеми: маленький зал при такому репертуарі (великі полотна - опери, мюзикли) ...
- Але ж багато ще треба зробити, щоб перетворити палац культури в повноцінний театр?
- Я недавно зрозумів, що глядача це часом не цікавить. Мене багато глядачів знають в обличчя, деякі підходять після вистави і кажуть: все-таки шкода, що ви поїхали з Басейній. Я відповідаю: там же стільці замість крісел, ремонт необхідний. Мені кажуть: а там було добре спілкуватися з артистами, це дорогого коштує. Я обіцяю: ми постараємося зробити так само і в нашому новому будинку - щоб ви нас полюбили так само, як любили на Басейній. Це залежить від ідеології театру і його вміння через акторів впливати на глядача.
- Іншими словами, глядач відчуває, що камерність може з театру піти?
- В якійсь мірі. Але ми все-таки спробуємо переконати глядача в тому, що камерність ми збережемо.
- Не жаль було розлучатися з Басейній?
- Шкода - і до сих пір. Але у нас є надія, що ми з цим будинком не розлучилися.
- Що з ним буде?
- Дуже цікава тема. У міністерстві культури протягом кількох місяців, поки ми перебиралися в ДКР, розглядалася пропозиція ректора БФУ імені І. Канта Андрія Павловича Клемешева про відкриття в будівлі на Басейній університетського факультету мистецтв.
Ми живемо в анклаві, не всі молоді люди, які мріють придбати творчу професію, можуть собі дозволити жити і вчитися в Москві - це, як ми знаємо, задоволення дороге. У керованому мною філії РАТІ-ГІТІС на протязі 13-ти років випустилися 4 курсу - і вони стовідсотково поповнили трупу музичного театру. Два курсу були музичні, два - драматичні. Я вважаю, що артистів і режисерів вчити можна й потрібно тут, там, де вони тупотять по сцені, - і це буде правильніше. З першого курсу і до випуску вони отримують конкретну практику щодня - плюс теорія зі спеціальних предметів. У старій Росії у МХАТу, Малого театру були свої школи-студії, зараз це установи вищого театрального освіти, одні з кращих в світі.
У нас була студія в 90-х роках, коли ми почали свою діяльність як приватний театр, - і студія показала прекрасний результат: ми отримали в трупу талановитих хлопців-калінінградців, які сьогодні стали майстрами. Це команда, вони доповнюють один одного і вміють робити абсолютно все - танцювати степ, співати, добре володіють сценічним рухом. Вони працюють в повну силу, що і повинен робити універсальний артист. Моя задача полягала саме в тому, щоб досягти цієї універсальності. І тоді глядач буде ходити, тому що кожен спектакль стає подією.
- Це нормальні вимоги сучасної театрального життя ...
- І за цією формулою я збудував театр. Ми десять років були приватним театром - і завжди стояло питання: як вижити. Я зрозумів, що вихід - у багатофункціональності: опера, оперета, мюзикл, рок-опера, драма ...
Рок-оперу в нашому театрі під своє крило взяв Олексій Рибников, талановитий композитор і дуже віруюча людина. Його музика - музика душі і добра, музика віри в життя. Його «Хоакін Мурьета» сьогодні - один з кращих наших вистав. У Росії такого спектаклю немає ні в одному театрі, оскільки це нова авторська версія. Хлопці тут працюють з повною віддачею, виходять всі мокрі, жоден з них не дозволяє собі ні на секунду розслабитися.
- Повернемося до Басейній - і факультету мистецтв БФУ ...
- Так, факультет мистецтв на базі БФУ за підтримки регіонального міністерства культури. Ми плануємо запрошувати кращих педагогів, але система буде не потокова, а орієнтована на потреби регіону. Наприклад, ми набираємо курс артистів драматичного театру, з третього-четвертого курсу доповнюємо програму профільними предметами для лялькового театру. Я говорив з художнім керівником нашого лялькового театру Олександром Перебийносом, він підтримав цю ідею. Інший приклад: в Калінінграді гострий дефіцит театральних режисерів, ставлять в основному гастролери. На мій погляд, рішення кадрової проблеми в сфері регіональної культури є сьогодні архіважливим.
- А як можна з приміщення театру зробити навчальний приміщення? Крім сцени адже потрібні ще й класи, репетиційні зали і т.д.
- Зроблять хороший ремонт - думаю, на це гроші знайдуться. Там може бути і експериментальний театр, де буде ставити талановита Калінінградська молодь, яка повинна розвиватися. Наш регіон має на це повне право. І ми будемо пишатися нашими молодими ...
- А Давид Якович Смілянський в рамках «Балтійських сезонів» буде як і раніше привозити в театр на Басейній свою програму студентських спектаклів провідних театральних вузів «Майбутнє театру» ...
- З Давидом Яковичем у нас, як мені здається, довгострокове співробітництво. Ми з ним нещодавно розмовляли - і плануємо залучати до участі в «Майбутньому театру» також випускників зарубіжних театральних вузів. Перший проект - найстаріша театральна школа в Ольштині. Давид Якович збирається їх запросити і просив мене провести переговори з керівництвом. При будь-яких обставинах «Майбутнє театру» - дуже хороша тема для Калінінграда.
Є ще новації. Сьогодні ми зустрічалися з генеральним консулом Республіки Польща в Калінінграді Мареком Голковський і консулом по культурі Ришард Сосіньскі. Вони привезли до нас гостей - керівників знаменитого великого міжнародного фестивалю пісні російською мовою «Зелена Гура». У фестивалю є ідея: вийти за «пісенні» кордону і додати в програму інструментальну музику, оперу і т.д., а Калінінград зробити одним з партнерів фестивалю - за домовленістю з міністерством культури Росії. Музичний театр братиме участь в цьому проекті.
- Який на сьогодні склад трупи вашого театру?
- Сто двадцять чоловік: оркестр, хор (20 осіб), багатофункціональна трупа - досить цікаві оперні співаки, які і в Москві співають (Дмитро Бертман запрошує їх в свій театр), і за кордон їздять, а також драматичні артисти, теж співають. Останній курс філії РАТІ-ГИТИС захистився в Москві в червні нинішнього року рок-оперою «Хоакін Мурьета» - це наша молодь. До речі, чотири червоних диплома отримали.
- Чи буде трупа зростати кількісно в зв'язку з розширенням театральних «площ»?
- У нас трупа дуже маленька для музичного театру. Для прикладу, у Дмитра Бертман в Гелікон-Опера - 400 осіб. Ми співаємо опери, в яких склад хору та оркестру повинен бути розширеним. Але для нас це поки справа майбутнього. Сьогодні театр тільки вибудовує свої позиції, набирає обертів, але, при цьому, всього за десять років існування в ранзі державного театру ми вже встигли отримати звання «Національне надбання Росії» як наймолодший театр в країні.
- Цей сезон ви відкрили «Летючої мишею», що буде далі - хоча б в найближчі місяці три?
- «Летюча миша» - наш золотий фонд, навіть квитків не дістати, коли ми її даємо, це дуже хороший знак. Ми вирішили, що в новому будинку нову сторінку нашого життя повинен відкрити саме той спектакль, який відкривав музичний театр десять років тому. І це сталося 14 жовтня.
Потім ми запросили Олену Сафонову, яка протягом багатьох років була головним художником Тильзит-театру і Калінінградського драматичного. Коли ми в філії набирали третій курс артистів і режисерів, вона прийшла до нас вчитися режисурі. Цей курс очолював Леонід Юхимович Хейфец. Паралельно Олена працювала в подільському театрі головним художником - і Леонід Юхимович забрав її в РАТІ-ГИТИС в Москву (Кострома всього за двісті кілометрів від столиці). Закінчивши курс Хейфеца в Москві, Олена стала працювати в Костромі не тільки головним художником, а й режисером. Я вирішив її запросити, надавши право вибору п'єси. Лена вибрала «Королівські ігри» Григорія Горіна, які свого часу ставив Марк Захаров. В результаті вийшов один з кращих наших вистав. Зараз з Оленою Сафоновой ми плануємо новий проект, але поки не вирішили, що саме. Олені дуже сподобалася трупа - і вона хотіла б поставити спектакль з прицілом на «Золоту маску».
Зараз готуємо мюзикл за творами А.П.Чехова під назвою «Незвичайний талант», буквально через кілька днів оголосимо прем'єру. Дуже насичений мюзикл - багато танців, пісень. Музику написав композитор Олексій Шелигін, відомий по своїй роботі в серіалах «Бригада», «Глухар», «П'ятницький» і ін. Це буде перша постановка. Робота складна, тому що зав'язано на Чехова. Ми намагаємося все робити дуже акуратно, все-таки світова прем'єра, але, думаю, глядачу має сподобатися.
Наступний спектакль в роботі - велика опера. Наш провідний артист Михайло Ляхов, випускник режисерського курсу Дмитра Бертман на факультеті музичного театру РАТІ-ГІТІС, взяв в роботу оперу, яка раніше не ставилася ніколи і ніде, - «Богатирі» Олександра Порфировича Бородіна. Разом з Гелікон-Оперою вони її відкопали і вирішили, що треба поставити в Калінінграді.
- Виходить, що у вас в нинішньому сезоні - дві світові прем'єри ...
- Театр і повинен так працювати - весь час на події, інакше глядач перестане ходити. Хоча подія можна зробити і з всесвітньо відомого і тисячу разів поставленого хіта - наприклад, «Кармен», «Травіати» або «Сільви».
- У репертуарі театру як і раніше залишиться багато дитячих вистав?
- У нас їх близько двадцяти. Нам дуже сподобалося ставити східні казки - як виявилося, вони не жорстокі (в порівнянні, наприклад, з «Червоною шапочкою») і дуже мудрі. До нового року готуємо «Каліф-лелека» - з іграми, піснями і танцями.
- Із задоволенням говорила б і говорила з вами про театр, але все-таки пару останніх питань задам вам не як художньому керівникові Калінінградського музичного театру, а як регіональному координатору федеральної програми «Культура і час». Її реалізація вже почалася на території країни, в тому числі - і в Калінінградській області. Що це за програма, які її цілі?
- Це дуже серйозний проект, який ініціював Володимир Володимирович Путін. На федеральному рівні проект очолив відомий джазовий музикант Ігор Бутман. На базі Програми розвитку культури Калінінградської області, яку реалізує регіональний мінкульт, калінінградських установам культури запропонували бути партнерами і, в якійсь мірі, навіть опорою реалізації федерального проекту «Культура і час» в регіоні. Ми створили координаційну раду, до якої увійшли дуже серйозні люди - Ігор Одинцов, Віктор Бобков, Андрій Клемешев, Аркадій Фельдман, Галина Янковська ... Люди, які знають проблеми регіональної культури.
Мова в федеральному проекті йде, в першу чергу, про соціальний захист працівників культури. Це наболіле питання: ми ніяк не захищені. Одне із завдань проекту «Культура і час» - підняти культуру в глибинці. Це включає ремонт клубів, будівництво модулів, виїзди калінінградських артистів в муніципалітети, якісь інші спеціальні проекти з орієнтацією на нашу регіональну «провінцію» і т.д. Ми сподіваємося, що федеральний центр нам допоможе. Адже дали ж нам на дороги - і на розвиток культури дадуть, я впевнений і буду битися за це як координатор. З Ігорем Бутманом ми вже поспілкувалися, «Культура і час» вже відкрито у Волгограді, Бєлгороді, Тулі. Ми зараз обговорюємо проекти, які увійдуть в федеральну програму. Один з них - регіональний Фонд підтримки культури і мистецтва.
- На ваш погляд, «Культура і час» зможе дати поштовх появі, нарешті, в Росії виразної державної політики в сфері культури?
- Безсумнівно - і перш за все тому, що саме цей проект вперше гостро ставить питання прийняття федерального закону «Про культуру».
Текст - Євгенія Романова, фото - proj.edinros.ru, прес-служби регіонального уряду
Як відчуваєте себе?Але ж багато ще треба зробити, щоб перетворити палац культури в повноцінний театр?
Іншими словами, глядач відчуває, що камерність може з театру піти?
Не жаль було розлучатися з Басейній?
Що з ним буде?
А як можна з приміщення театру зробити навчальний приміщення?
Який на сьогодні склад трупи вашого театру?
Чи буде трупа зростати кількісно в зв'язку з розширенням театральних «площ»?
Цей сезон ви відкрили «Летючої мишею», що буде далі - хоча б в найближчі місяці три?
У репертуарі театру як і раніше залишиться багато дитячих вистав?