Василь Сухомлинський про дошкільному вихованні

Педагогічні праці Василя Сухомлинського займають особливе місце в системі педагогіки. Це не прості рекомендації до виховання дітей, це рекомендації та поради, що стосуються всього способу життя читачів і учнів, а не тільки суто навчального процесу.

Напрацювання вченого і висновки педагога дуже цікаві і цінні не тільки для вчителів і вихователів, а й для батьків!

Напрацювання вченого і висновки педагога дуже цікаві і цінні не тільки для вчителів і вихователів, а й для батьків

Серця дітей повинні бути широко відкриті радощів і прикрощів інших людей - в цьому одна з найважливіших передумов до того, щоб маленькі люди, які переступають поріг класу, стали виховуваними. Коли мої діти починають жити в колективі, перша моя турбота про те, щоб найбільшою бідою кожної дитини стала чужа біда, найбільшою радістю і втіхою була думка про те, що він приніс радість іншій людині.

Вихователь колективу маленьких дітей - це диригент, за помахом палички якого кожен учасник оркестру творить чуже щастя і завдяки цьому переживає перший цивільний щастя колективіста. Той, хто живе турботами про інших людей, стає сприйнятливим, чуйним до слова, який укладає в собі заклик до ідеалу моральності, до творення краси в самому собі. Там, де діти творять радість людям, слово вихователя стає могутньою силою.

Чим менша дитина, чим більше у нього радощів, що надаються в готовому вигляді старшими, тим важливіше, щоб головним стало творіння радості для інших людей: товаришів, матерів і батьків, людей похилого віку. Дуже важливим завданням вихователя є пробудження емоційної пильність, уважність, тонкощі почуттів.

Мій ідеал в тому, щоб буквально кожна дитина побачив прекрасне, зупинився перед ним у здивуванні, зробив прекрасне часткою свого духовного життя, відчув красу слова і образу. У цій сфері виховання кожне серце вимагає свого, дуже тонкого дотику. Світ краси навколо нас невичерпний і безмежний. Зумійте відкрити цей світ так, щоб в душі дитини, як музика, зазвучало слово, щоб болісний пошук слова став для дитини ні з чим незрівнянну радістю. Якщо в душі вашого вихованця заграла музика слова, він стане вашим вихованцем. Ваше слово - етичне повчання дійде до найпотаємніших куточків його душі і пробудить бажання бути прекрасним. Виключно важливо, щоб в духовному житті кожного вашого вихованця настав момент осяяння, здивування красою, захоплення перед красою.

Такими проникливими словами переконував Василь Сухомлинський всіх педагогів і батьків до істинного, що не шаблонного виховання дошкільнят. Коли виховання проходить на рівні серця і на особистому прикладі, коли кожен з нас, дорослих, вибирає дійсно «бути», а не «здаватися».

(Visited 250 times, 2 visits today)